15 sierpnia, 2020

Czy placebo wpływa na emocje związane z przyjmowaniem leku?

Efekt placebo jest stale przedmiotem badań. Jedno z nowych badań pokazuje, że osoby świadome sposobu działania placebo, mogą wiele skorzystać na tej metodzie – przede wszystkim w obszarze odczuwanego stresu.

Naukowcy z amerykańskich Dartmouth College oraz University of Michigan, postanowili sprawdzić, czy podawanie placebo wraz z informacją o tym czym jest, może zmienić sposób w jaki reaguje na nie mózg.

Badania te podjęto w oparciu o hipotezę, że możliwe jest wykorzystanie efektu placebo, bez wprowadzania w błąd odnośnie zawartości substancji aktywnych (niezwodniczego plecebo). Ważniejszym ma być edukowanie uczestników badań, w oparciu o naukowe fakty i wyniki badań.

To podejście oparte na werbalnej sugestii, wykorzystuje jeden z głównych mechanizmów psychologicznych, na którym opiera się działanie placebo: oczekiwania danej osoby, że jej stan poprawi się po leczeniu. – wyjaśniają autorzy badania.

Badanie podzielono na dwa etapy. W obu panelach grupa kontrolna nie została poinformowana o efekcie placebo, przed podaniem „leku” (aerozolu do nosa, z roztworem soli fizjologicznej zamiast aktywnych składników). Grupy eksperymentalne jednak, otrzymały pełen pakiet informacji na temat siły efektu placebo, pozbawionego dodatkowo skutków ubocznych. Badanie miało na celu ustalenie, czy transparentność wobec pacjentów ma szansę sprawić, że będą odczuwali mniejszy stres związany z działaniem terapii. Szczególnie po otrzymaniu informacji o skuteczności efektu placebo.

Naukowcy odkryli, że osoby którym powiedziano o tym, jakoby placebo łagodziło negatywne uczucia, zgłaszali mniejszy niepokój emocjonalny po zastosowaniu roztworu soli (jeśli wierzyły w działanie tego mechanizmu).

Ponadto, uczestnicy wierzący w działanie efektu placebo wykazywali zmniejszoną aktywność elektryczną mózgu, związaną ze stresem, w ciągu kilku sekund od zażycia aerozolu. W obu przypadkach, grupy kontrolne (nie instruowane na temat działania efektu placebo) nie doświadczały znaczących korzyści w redukcji odczuwanego stresu.

W najnowszym artykule jeden z autorów badania, Darwin A. Guevarra napisał:

Niezwodnicze placebo może być potencjalnie dobrym środkiem do tego, by wspomóc radzenie sobie z wieloma zaburzeniami klinicznymi i nieklinicznymi objawami. Ważne jednak, by ustalić najpierw czy korzystne działanie tego środka wykracza poza samoopisowe środki i prowadzi do pozytywnych, obiektywnych biologicznie zmian.

Nasze odkrycia pokazują obiektywne działanie niezwodniczego placebo na biomarker neuronowy, istotny dla regulacji emocji i stanów charakteryzujących się stresem emocjonalnym. Kolejne badania powinny zgłębić możliwość uogólnienia tych odkryć, na inne populacje, domeny oraz biomarkery.

Jak dodaje kolejny autor badania, profesor psychologii na University of Michigan, Ethan Kross:

Odkrycia dostarczają wstępnego potwierdzenia, że niezwodnicze placego nie jest jedynie wynikiem błędu reakcji. Reprezentuje autentyczne efekty psychobiologiczne.

Według Jasona Mosera, również profesora psychologii na Michigan State University:

Ta koncepcja placebo narodziła się po to, by można było stosować je w rutynowej praktyce. Zamiast przepisywać pacjentom mnóstwa leków, można podać im placebo oraz poinformować o sposobie, w jaki może to pomóc. A to ma szansę prawdziwie zadziałać.

Źródło:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/202008/if-you-believe-placebo-reduces-negative-feelings-it-might

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.