1 marca, 2021

Akupunktura pomaga łagodzić objawy IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest stanem, który dotyka często osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia (głównie kobiety). Objawia się skurczami brzucha, wzdęciami, biegunkami i/lub zaparciami. Przyczyna rozwoju tego stanu nie jest do końca znana. W niemal 50% przypadków ma to związek ze stresem (który nasila również objawy IBS). Uważa się, że ważną rolę odgrywa tutaj nadwrażliwość nerwu czuciowego w jelitach, infekcje jelit oraz niektóre nietolerancje lub wrażliwości pokarmowe.

By poradzić sobie z tym dokuczliwym stanem, ważne jest nie tylko zadbanie o odpowiednią dietę, ale też zarządzanie stresem, łagodzenie niepokoju, regularna aktywność fizyczna oraz ogólnie zdrowy styl życia. Niedawne badania pokazują również, że skuteczną pomoc w radzeniu sobie z objawami IBS, może przynieść akupunktura.

Jedno z badań przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, obejmowało pacjentów, którzy cierpieli z powodu zespołu jelita drażliwego średnio przez 13 lat. Uczestników podzielono na dwie grupy – 116 osób przez 10 tygodni poddawanych było sesjom akupunktury, 117 zaś otrzymywało terapię bez zabiegów igiełkami. Jak zaobserwowano, pod koniec badania u pacjentów poddawanych sesjom akupunktury, nastąpiło znacznie zmniejszenie nasilenia objawów IBS. Efekty te utrzymywały się przynajmniej przez kolejne 9 miesięcy.

Uzupełniające badanie po 24 miesiącach wykazało, że ogólny wskaźnik poprawy wynosił 61%. Przez 12 miesięcy różnica w odczuwaniu symptomów IBS, pomiędzy grupą przyjmującą zabiegi, a grupą kontrolną, były wyraźna. Po 24 miesiącach różnica ta nie była już istotna statystycznie, co może wynikać z efektów długofalowego leczenia tradycyjnego, w grupie kontrolnej. Autorzy badania sugerują jednak, że trwałe efekty utrzymujące się do 24 miesięcy po terapii z zastosowaniem akupunktury, wskazują na coś więcej, niż efekt placebo.

Źródło:

https://www.atcm.co.uk/acupuncture-treatment-for-irritable-bowel-syndrome

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.