1 marca, 2021

Akupunktura pomaga łagodzić objawy IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest stanem, który dotyka często osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia (głównie kobiety). Objawia się skurczami brzucha, wzdęciami, biegunkami i/lub zaparciami. Przyczyna rozwoju tego stanu nie jest do końca znana. W niemal 50% przypadków ma to związek ze stresem (który nasila również objawy IBS). Uważa się, że ważną rolę odgrywa tutaj nadwrażliwość nerwu czuciowego w jelitach, infekcje jelit oraz niektóre nietolerancje lub wrażliwości pokarmowe.

By poradzić sobie z tym dokuczliwym stanem, ważne jest nie tylko zadbanie o odpowiednią dietę, ale też zarządzanie stresem, łagodzenie niepokoju, regularna aktywność fizyczna oraz ogólnie zdrowy styl życia. Niedawne badania pokazują również, że skuteczną pomoc w radzeniu sobie z objawami IBS, może przynieść akupunktura.

Jedno z badań przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, obejmowało pacjentów, którzy cierpieli z powodu zespołu jelita drażliwego średnio przez 13 lat. Uczestników podzielono na dwie grupy – 116 osób przez 10 tygodni poddawanych było sesjom akupunktury, 117 zaś otrzymywało terapię bez zabiegów igiełkami. Jak zaobserwowano, pod koniec badania u pacjentów poddawanych sesjom akupunktury, nastąpiło znacznie zmniejszenie nasilenia objawów IBS. Efekty te utrzymywały się przynajmniej przez kolejne 9 miesięcy.

Uzupełniające badanie po 24 miesiącach wykazało, że ogólny wskaźnik poprawy wynosił 61%. Przez 12 miesięcy różnica w odczuwaniu symptomów IBS, pomiędzy grupą przyjmującą zabiegi, a grupą kontrolną, były wyraźna. Po 24 miesiącach różnica ta nie była już istotna statystycznie, co może wynikać z efektów długofalowego leczenia tradycyjnego, w grupie kontrolnej. Autorzy badania sugerują jednak, że trwałe efekty utrzymujące się do 24 miesięcy po terapii z zastosowaniem akupunktury, wskazują na coś więcej, niż efekt placebo.

Źródło:

https://www.atcm.co.uk/acupuncture-treatment-for-irritable-bowel-syndrome

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.