Czytanie nie tylko pomaga poszerzyć horyzonty, ale też zmniejsza stres, obniża ciśnienie i tętno krwi. Wykazano również, że poprawia pamięć, wzmacnia kondycję mózgu, a nawet pogłębią zdolność do empatii. Niektóre badania ujawniły również połączenie, pomiędzy czytaniem, a dłuższym życiem.
Mózg uwielbia czytanie
W jaki sposób czytanie wpływa na mózg?
- Zwiększa łączność pomiędzy półkulami
Badacze z amerykańskiego Emory University’s Center for Neuropolicy zaobserwowali, że czytanie narracji (np. powieści) wpływa na mózg – również po odłożeniu książki. Jak wykazują badania, podczas czytania wzrasta połączenie z tą częścią płata skroniowego, która związana jest z odbiorem języka. Co ciekawe, ta wzmożona aktywność utrzymuje się nawet kilka dni po czytaniu.
- Wpływa na zwiększenie istoty białej w mózgu
Naukowcy z Carnegie Mellon University uważają z kolei, że czytanie może wpływać pozytywnie na przebudowanie tkanki mózgowej – przynajmniej u dzieci.
W 2009 roku odkryto, że intensywne ćwiczenia poprawiające płynność czytania u dzieci powodują, że mózg ulega fizycznym zmianom. Wytwarza się więcej istoty białej, co wpływa na poprawę komunikacji w mózgu.
Wyniki badania mogą sugerować, że problemy z czytaniem u dzieci mogłyby wynikać ze specyficznych problemów w obwodach mózgu, które z kolei mogą ulec poprawie dzięki czytaniu.
- Poszerza zakres uwagi
Czytanie wpływa na poprawę koncentracji. Większość książek zbudowana jest w oparciu o zasadę: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Czytanie ich uczy mózg podobnego sposobu myślenia, sekwencyjnego przetwarzania „opowieści”.
Jak zauważa neurobiolożka Susan Greenfield, użytkowanie internetu poprawiło zdolność do wykorzystywania pamięci krótkotrwałej i zdolności wykonywania kilku zadań jednocześnie. Jednak wiąże się to również z podziałem uwagi, do którego nie dochodzi podczas czytania.
Czytając przetwarzamy sekwencyjne, przechodząc liniowo przez całą historię. Nie przełączamy się pomiędzy kartami i oknami, jak to dzieje się zwykle w przypadku korzystania z internetu. Dzięki temu przetwarzamy informacje wolniej i „spokojniej”, szlifujemy więc skupienie uwagi na jednym aspekcie, przez dłuższy czas.
- Zwiększa pojemność pamięci roboczej
Czytanie jest też oczywiście doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci. Kiedy czytamy, uruchomione zostają procesy wzrokowe i słuchowe, świadomość fonemiczna (będąca podzbiorem świadomości fonologicznej), rozumienie itd. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Haskins Laboratories for the Science of the Spoken and Written Word, czytanie daje mózgowi okazję do zatrzymania się i spokojniejszego przetworzenia napotkanej informacji. Przetworzeniu ulega także nasze wyobrażenie w odpowiedzi na nią. Tego nie daje nam słuchanie lub oglądanie przekazów.
Taka zwiększona aktywność umysłowa, stanowi rodzaj treningu siłowego dla mózgu. Wzmacnia więc jego siłę i poprawia pamięć.
- Pogłębia odczuwanie
Badanie przeprowadzone przez Emory University wykazało, że czytanie zwiększa również aktywność w regionie mózgu, który odpowiedzialny jest za pierwotną sensoryczną aktywność motoryczną. Gdy czytamy, neurony tego obszaru aktywują się i tworzą wrażenie uczestnictwa w akcji, o której czytamy (i doświadczania wrażeń).
Kiedy więc czytamy o scenie ucieczki, neurony związane z bieganiem (fizycznym doświadczeniem) są rzeczywiście aktywowane. Zjawisko to nazywa się ucieleśnieniem poznania.
Innymi słowy – dzięki swojej biologii – mózg przenosi nas w miejsce osoby, o której czytamy.
A zatem – książka i koc dziś wieczorem?
Źródło:
Opracowała Ewa Wysocka