boraks

26 października, 2017

Spisek w sprawie boraksu

Boraks jest występującym w przyrodzie minerałem i źródłem ważnego pierwiastka, boru, oraz tanim i skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybiczym i owadobójczym, którego stosowanie zostało pod naciskiem koncernów farmaceutycznych zakazane niemal na całym świecie.

Jak uniemożliwiono leczenie zapalenia stawów

Trudno sobie wyobrazić, że boraks, skromny środek czyszczący i owadobójczy, zawiera w sobie potencjał mogący obalić nasz system gospodarczy. Proszę się jednak nie lękać – to zagrożenie zostało rozpoznane i podjęto już stosowne kroki w celu jego zneutralizowania. Zacznijmy jednak od początku.

Kopalny boraks jest surowcem, z którego wytarza się także inne związki boru. Główne złoża znajdują się w Turcji i Kalifornii. Ich nazwa chemiczna to uwodniony sodowy (lub disodowy) tetraboran (lub po prostu boran sodu), co oznacza, że zawiera cztery atomy boru w połączeniu z dwoma atomami sodu i 10 cząsteczkami (lub czasami mniej) krystalicznej wody. Boraks jest solą sodową słabego kwasu borowego. W roztworze boraks jest silnie zasadowy. Po spożyciu reaguje z kwasem solnym w żołądku, tworząc kwas borowy i chlorek sodu. Boraks zawiera 11,3 procent boru, podczas gdy kwas borowym zawiera go o 50 procent więcej. Po spożyciu związki boru są szybko i prawie całkowicie wydalane z moczem. Dawniej kwas borowy był powszechnie stosowany jako konserwant żywności, ale obecnie jest to zakazane w większości krajów.

Bor jest obecny we wszystkich roślinach i w nie przetworzonej żywności. Dobre diety dostarczają 2-5 mg boru dziennie. W rzeczywistości średnie spożycie w krajach rozwiniętych wynosi 1-2 mg boru na dobę, zaś hospitalizowani pacjenci mogą otrzymać tylko 0,25 mg. Nawozy mineralne hamują absorpcję boru z gleby. Spożycie boru jest dodatkowo zmniejszone wskutek wylewania wody po gotowaniu warzyw oraz przez kwas fitynowy zawarty w pieczywie i płatkach śniadaniowych. Wszystko to często przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru boru.

Zdrowotne skutki boru

Boraks i kwas borowy mają w zasadzie taki sam wpływ na zdrowie – są dobrymi środkami antyseptycznymi, przeciwgrzybiczymi i przeciwwirusowymi, jednocześnie charakteryzują się łagodnymi własnościami antybakteryjnymi.

Bor jest niezbędny dla zachowania integralności i funkcji ścian komórkowych oraz do przekazywania sygnałów przez błony komórkowe. Bor jest rozprowadzany w całym ciele, zaś najwyższe jego stężenie znajduje się w gruczołach przytarczyc, kościach i szkliwie zębów. Jest on niezbędny do dobrego funkcjonowania kości i stawów, regulacji wchłaniania oraz metabolizmu wapnia, magnezu i fosforu poprzez wpływ na przytarczyce.

Bor jest dla przytarczyc tym, czym jod dla tarczycy. Niedobór boru powoduje nadczynność przytarczyc wydzielających zbyt wiele hormonu polipeptydowego, który podnosi poziom wapnia we krwi poprzez uwalnianie go z kości i zębów. Prowadzi to do zapalenia stawów, osteoporozy i próchnicy. Wraz z wiekiem wysoki poziom wapnia we krwi prowadzi do zwapnienia tkanek miękkich, powodując skurcze mięśni i sztywność, zwapnienie gruczołów dokrewnych, szczególnie szyszynki i jajników, miażdżycę, kamicę nerkową i zwapnienie nerek prowadzące ostatecznie do ich niewydolności.

Niedobór boru, w połączeniu z niedoborem magnezu, jest szczególnie szkodliwy dla kości i zębów. Bor wpływa na metabolizm hormonów steroidowych, a zwłaszcza hormonów płciowych. Zwiększa niski poziom testosteronu u mężczyzn i poziom estrogenów u kobiet w okresie menopauzy. Pełni też pewną rolę w konwersji witaminy D do postaci czynnej, zwiększając absorpcję wapnia i odkładanie się go w tkance kostnej i zębach, ale nie powodując zwapnienia tkanek miękkich. Pozostałe korzyści to poprawa problemów z sercem, wzrokiem, łuszczycą, równowagą, pamięcią oraz funkcji poznawczych. Związki boru mają właściwości przeciwnowotworowe i są „silnymi czynnikami antyosteoporozowymi, przeciwzapalnymi, hipolipidemicznymi, antykoagulacyjnymi i antynowotworowymi”.

Leczenie artretyzmu przez dra Rexa Newnhama

W latach 1960. dr Rex Newnham, który pracował jako agrobiolog w Perth w stanie Australia Zachodnia, zachorował na artretyzm (zapalenie stawów). Konwencjonalne leki nie pomagały, miał też świadomość, że rośliny na tym obszarze były dość ubogie w sole mineralne. Wiedział, że bor wspomaga metabolizm wapnia w roślinach i zaczął przyjmować codziennie 30 mg boraksu. W rezultacie w ciągu trzech tygodni ból, obrzęk i sztywność całkowicie zniknęły.

Władze resortu zdrowia i przedstawiciele świata medycyny nie były zainteresowane jego odkryciem, natomiast osoby chorujące na zapalenia stawów, których stan się poprawił, były zachwycone. W końcu wytworzył tabletki zawierające 3 mg boru i poprzez tak zwany marketing szeptany sprzedał w ciągu miesiąca 10000 opakowań. Kiedy zwrócił się do firmy farmaceutycznej o wprowadzenie tych tabletek na rynek, firma zorientowała się, że ten lek zastąpi droższe i zmniejszy jej zyski. Tak się złożyło, że miała ona swoich przedstawicieli w komitetach rządowych zajmujących się problemami zdrowia publicznego i przy ich pomocy Australia ogłosiła w roku 1981, że bor i jego związki są w każdym stężeniu trucizną. Newnhama skazano na zapłacenie grzywny w kwocie 1000 dolarów za sprzedawanie trucizny. W ten sposób skutecznie uniemożliwiono leczenie zapalenia stawów w Australii.2

Później dr Newnham opublikował kilka naukowych prac na temat boraksu i artretyzmu. Jedna z nich omawiała podwójnie ślepą próbę wykonaną w połowie roku 1980 w Królewskim Szpitalu w Melbourne, która wykazała znaczną poprawę u 70 procent jej uczestników i tylko u 12 procent przyjmujących placebo.3 Ustalił również, że wyspy, na których tradycyjnie uprawiana jest trzcina cukrowa, mają bardzo niski poziom boru w glebie z powodu długotrwałego intensywnego używania nawozów chemicznych. Najniższy poziom ma Jamajka i częstość występowania na niej zapalenia stawów dochodzi do 70 procent. Co więcej, zauważył nawet, że większość tamtejszych psów kuleje. Następny pod względem niskiego poziomu boru jest Mauritius, gdzie częstość występowania zapalenia stawów stóp dochodzi do 50 procent. Dzienne spożycie boru w tych krajach nie przekracza 1 mg. USA, Anglia, Australia i Nowa Zelandia mają generalnie średnie stężenie boru w glebie i jego spożycie wynosi w nich 1-2 mg boru, zaś częstość występowania zapalenia stawów około 20 procent. We wszystkich uzdrowiskach specjalizujących się w leczeniu zapalenia stawów występuje bardzo wysoki poziom boru. Jego wysoki poziom występuje także w Izraelu, z szacunkowym dziennym spożyciem wynoszącym 5-8 mg, przy częstości występowania zapalenia stawów w zakresie od 0,5 do 1,0 procenta.

Badanie kości wykazało, że artretyczne stawy i przylegające do nich kości zawierają tylko połowę ilości boru, która. znajduje się w zdrowych stawach. Maź stawowa, która smaruje stawy, także wykazuje niedobór boru w artretycznych stawach. Po uzupełnieniu boru kości były o wiele twardsze niż normalnie. Złamane kości potraktowane dodatkowo borem zrastały się w czasie około połowy krótszym od normalnego i to, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Pewnego razu dr Newnham spostrzegł dziewczynkę w wieku dziewięciu miesięcy cierpiącą na młodzieńcze zapalenie stawów. Boraks wyleczył ją w dwa tygodnie.

Dr Newnham pisze, że zazwyczaj ludziom udaje się pozbyć bólu, obrzęków i sztywności w okresie od dwóch do trzech miesięcy. Następnie mogą ograniczyć leczenie z trzech tabletek boru do jednej (każda o zawartości 3 mg) dziennie jako dawki podtrzymującej. Stwierdził też, że pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów często doświadczają reakcji Herxheimera (inaczej reakcja Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera lub Herx) i że zawsze jest to dobry znak prognostyczny. Jeśli udaje się im wytrwać, po kilku kolejnych tygodniach ból, obrzęk i sztywność ustępują. 4, 5

Reakcja Herxheimera jest wczesnym nasileniem objawów w postaci wzrostu bólu powodowanego przez toksyny uwolnione przez zabite drożdżaki (Candida) i mikoplazmy. Byłem zaskoczony tym, że ten efekt grzybobójczy występuje już przy tak niskiej dawce. Równie zaskakujące jest to, że reakcja Herxheimera wystąpiła także u około 30 procent osób ze zwyrodnieniową chorobą stawów, co sugeruje, że granica między zwyrodnieniową chorobą stawów a ich reumatoidalnym zapaleniem jest dość płynna. W opornych na leczenie przypadkach należy korzystać dodatkowo z innych środków przeciwbakteryjnych.

Osteoporoza i hormony płciowe

Niedobór boru powoduje utratę dużych ilości wapnia i magnezu wydalanych w moczu. Suplement boraksu zmniejsza ten ubytek o prawie 50 procent. Ponieważ utracony wapń pochodzi z resorpcji kości i zębów, niedobór boru jest najważniejszym czynnikiem powodującym osteoporozę i próchnicę zębów. Około 55 procent Amerykanów powyżej 50 roku życia ma osteoporozę, z czego około 80 procent stanowią kobiety. Osteoporoza jest odpowiedzialna za miliony złamań kości rocznie.

Po podawaniu szczurom z osteoporozą boraksu przez 30 dni ich kości powróciły do normy.6 Te korzystne efekty są spowodowane wyższą zawartością boru w kościach, który wzmacnia je i normalizuje hormony płciowe, co stymuluje wzrost nowej tkanki kostnej.

Niski poziom estrogenów po menopauzie jest głównym powodem rozwoju osteoporozy u wielu kobiet. U mężczyzn poziom testosteronu spada bardziej stopniowo, co powoduje wystąpienie osteoporozy w późniejszym czasie. Uzupełnienie boru przez kobiety po menopauzie podwaja w ich krwi poziom najbardziej aktywnej formy estrogenu – 17-beta estradiolu – do poziomu występującego u kobiet na estrogenowej terapii zastępczej, ponadto podwojony zostaje także poziom testosteronu.7 Bor nie podnosi estrogenu ponad zdrowy poziom, natomiast równoważy hormony płciowe w podobny sposób, jak robi to sproszkowany korzeń macy8. U młodszych mężczyzn przyjmowanie 100 mg boraksu dziennie podniosło poziom wolnego testosteronu o jedną trzecią.9 Jest to szczególnie interesujące dla kulturystów.

W przeciwieństwie do medycznej preferencji chemicznej kastracji mężczyzn z rakiem prostaty badania boru dowodzą, że podwyższony poziom testosteronu jest korzystny, prowadzi do kurczenia się guza prostaty i specyficznego antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy (PSA jest wykorzystywany jako marker guzów i zapalenia gruczołu krokowego). Ponadto poprawia się pamięć i zdolność poznawcza osób w podeszłym wieku.10 Również przy wrażliwych na estrogen rakach piersi użyłbym boraksu do normalizacji metabolizmu wapnia-magnezu i funkcji błon komórkowych, zamiast zdawać się na przypuszczalnie błędną koncepcję medyczną.

Grzyby i fluorek

„Borax Cures” („Leczenie boraksem”) to forum Earth Clinic (Klinika Ziemi)11, na którym opisano wiele udanych terapii przeciwko drożdżakom (Candida). Osoby o wadze ciała od małej do średniej przyjmują 1/8 łyżeczki boraksu w proszku, a osoby o większej wadze 1/4 łyżeczki na litr wody. Taką wodę pije się niewielkimi porcjami przez cały dzień przez cztery lub pięć dni w tygodniu tak długo, jak to jest konieczne.

Wielu respondentów pisało, że wyleczyli się tym sposobem lub że znacznie im to pomogło. Oto przykład postu (wiadomość podana w Internecie), jaki można tam przeczytać: „Ja również mam łuszczycę, więc może ból w moich stawach jest wynikiem zakradania się łuszczycowego zapalenia stawów. Po przeczytaniu o boraksie na tym forum pomyślałem, aby go spróbować. Mój Boże! Ból w kolanach zniknął w ciągu jednego dnia!… Także stan mojej łuszczycy wydaje się być znacznie lepszy i to po zaledwie dwóch dniach picia 1/4 łyżeczki boraksu rozpuszczonego w jednym litrze wody dziennie”.

Oto kolejny post, tym razem o grzybicy palców: „Zamoczył stopy, a następnie wziął garść [boraksu] i wcierał go w całe stopy. Powiedział, że swędzenie ustało natychmiast! Był oszołomiony. Kilka tygodni później, zapytałem go, co z jego grzybicą. Odpowiedział: «Hurra! Nie wraca! To coś całkowicie ją wyleczyło»”.

Inne entuzjastyczne posty traktują o pleśniawkach pochwy. Boraks okazał się znacznie skuteczniejszy od innych środków zaradczych. Zwykle jedna duża kapsułka żelatynowa wypełniona boraksem lub kwasem borowym była wkładana przed snem przez kilka nocy… do dwóch tygodni. Alternatywnie, proszek miesza się z chłodnym, zestalonym olejem kokosowym i stosuje jako bolus lub czopek.

Najnowsze badania naukowe 12 potwierdzają te pozytywne obserwacje dotyczące pleśniawki pochwy. Kapsułka wypełniona kwasem borowym działała nawet w przypadkach lekoopornej odmiany drożdżaków (Candida) i przeciwko wszystkim testowanym bakteriom. Ze względu na większe rozcieńczenie, irygacja może nie być wystarczająco silna w przypadku bakterii i lekoopornych drożdżaków, ale powinna działać na normalne Candida. Za sprawą swojej zasadowości boraks był skuteczniejszy od kwasu borowego.
Normalnie, drożdżaki (Candida) istnieją jako nieszkodliwe owalne komórki drożdży. Kiedy zostają poddane stresowi, zaczynają rozwijać się w łańcuchy wydłużonych pseudostrzępków i ostatecznie tworzą mocno inwazyjne długie, wąskie przypominające rurki włókna zwane strzępkami, które uszkadzają ściany jelita, wywołują stan zapalny i zespół nieszczelnego jelita. Pseudostrzępki i strzępki można dostrzec we krwi osób z rakiem i chorobami autoimmunologicznymi. Drożdżaki (Candida) mogą również tworzyć mocne warstwy w formie błony. Kwas borowy/boraks hamuje jej tworzenie i przekształcanie się komórek nieszkodliwych drożdży w inwazyjne strzępki. W innych artykułach wykazałem, że ten proces, inicjowany zazwyczaj przez antybiotyki, jest główną przyczyną większości naszych współczesnych chorób, co czyni z boraksu i kwasu borowego podstawowe środki ochrony zdrowia.

We wnioskach przeglądu naukowego z roku 2011 stwierdzono, że „kwas borowy jest bezpieczną, alternatywną, ekonomiczną opcją dla kobiet z nawrotowymi i przewlekłymi objawami zapalenia pochwy w przypadkach, w których konwencjonalne leczenie jest nieskuteczne”.13 Skoro jest on lepszy od leków, to dlaczego nie wykorzystuje się go jako pierwszej opcji?

Wykonane w Turcji14 badanie wykazało ochronne działanie kwasu borowego na żywność zanieczyszczoną mikotoksynami, szczególnie grzybiczymi aflatoksynami. Jedna z nich, aflatoksyna B1 (AFBl), powoduje duże uszkodzenia DNA i jest najsilniejszym czynnikiem rakotwórczym, jaki kiedykolwiek testowano, o szczególnym działaniu na wątrobę i płuca, a także powodującym wady wrodzone, immunotoksyczność, a nawet śmierć zwierząt gospodarskich i ludzi. Leczenie kwasem borowym ma charakter ochronny – zwiększa odporność DNA na uszkodzenie oksydacyjne wywołane przez AFB1. Silne przeciwgrzybicze działanie kwasu borowego jest powodem, dla którego jest on tradycyjnie używany jako konserwant żywności.

Boraks, podobnie jak równie zagrożony płyn Lugola, może być też używany do usuwania z organizmu nagromadzonego w nim fluoru i metali ciężkich. 15 Fluor nie tylko powoduje pogorszenie stanu kości, ale prowadzi także do zwapnienia gruczołu szyszynki i do niedoczynności tarczycy. Boraks reaguje z jonami fluoru, tworząc fluorki boru, które są następnie wydalane z moczem. W ramach chińskich badań, w ramach których leczono 31 pacjentów ze szkieletową fluorozą, stosowano od 300 do 1100 mg boraksu dziennie przez trzy miesiące. Leczenie było bardzo skuteczne.

Współpracowniczka forum One Earth Clinic (Klinika Jednej Ziemi) od ponad 10 lat cierpiała z powodu fluoru na fibromialgię/trądzik różowaty, chroniczne zmęczenie i chorobę zwyrodnieniową stawu żuchwowego (zespół Costena). Kiedy zastosowała 1/8 łyżeczki boraksu, w ciągu dwóch tygodni jej twarz oczyściła się, zaczerwienienie zblakło, temperatura ciał znormalizowała się, poziom energii wzrósł i stopniowo straciła zbędne kilogramy.

W kolejnym poście czytamy: „Siedem lat temu rak tarczycy, w następnym roku zmęczenie nadnerczy, potem wczesna menopauza, po roku wypadanie macicy po histerektomii, w kolejnym roku fibromialgia i neuropatia. We wczesnym dzieciństwie piłam fluoryzowaną wodę i zażywałam fluor w tabletkach. Jesienią 2008 roku spodziewałam się całkowitego inwalidztwa. Ledwo mogłam chodzić i nie mogłam spać z powodu bólu. Wymiotowałam codziennie od bólu w plecach… Po przeczytaniu o fluorze zrozumiałam, skąd biorą się wszystkie moje problemy… Rozpoczęłam odtruwanie boraksem w rozcieńczeniu 1/8 łyżeczki na litr wody i w ciągu trzech dni moje objawy ustąpiły”.

Stosunek wapnia do magnezu

Istnieje antagonizm oraz współdziałanie między wapniem i magnezem. Około połowa magnezu zawartego w organizmie znajduje się w kościach, natomiast druga połowa jest wewnątrz komórek tkanek i narządów. Tylko jeden procent jest we krwi i nerki utrzymują stały jego poziom-poprzez wydalanie jego nadmiaru w moczu. Z kolei 99 procent wapnia jest w kościach, a reszta w płynie na zewnątrz komórek.

Mięśnie kurczą się, gdy wapń przenika do komórek, a odprężają się, gdy jest z nich wypompowywany i jego miejsce zajmuje magnez. Ta komórkowa pompa wymaga dużo energii do wypompowywania wapnia. Jeśli komórki mają mało energii, wapń może gromadzić się wewnątrz komórek. Prowadzi to do tylko częściowego rozluźnienia mięśni, sztywności, częstych skurczów i ograniczonej cyrkulacji krwi i limfy. Wraz z pogarszaniem się problemu więcej wapnia przemieszcza się z kości do miękkich tkanek. Komórki nerwowe również mogą go gromadzić, co prowadzi do wadliwej transmisji sygnałów przez nerwy. W soczewkach (oczu) nadmiar wapnia powoduje zaćmę. Ilość produkowanych hormonów ciągle spada, ponieważ gruczoły wydzielania wewnętrznego coraz bardziej ulegają zwapnieniu, przez co wszystkie pozostałe komórki stają się niepełnosprawne, jeśli chodzi o ich normalne funkcje. Ponadto nadmiar wapnia powoduje wewnątrzkomórkowy niedobór magnezu, który jest potrzeb ny do aktywacji licznych enzymów, a którego niedobór prowadzi do nieefektywnej, blokowanej produkcji energii.

Kolejny problem polega na tym, że nadmiar wapnia uszkadza błony komórkowe i utrudnia składnikom odżywczym wnikanie do komórek, zaś odpadom opuszczanie ich. Kiedy poziom wewnątrzkomórkowego wapnia jest zbyt duży, komórka umiera. To dowodzi znaczenia boru jako regulatora błon komórkowych, szczególnie w odniesieniu do przepływów wapnia i magnezu. Przy niedoborze boru do komórek dostaje się za dużo wapnia, którego nie może wyprzeć magnez. Jest to stan występujący w podeszłym wieku i w chorobach będących wynikiem niedoboru boru.

Kiedy cieszymy się dobrym zdrowiem, zwłaszcza w młodszych latach, stosunek wapnia do magnezu stanowiący normę wynosi 2:1 i jest wspomagany dobrą dietą, ale z wiekiem niedobór boru i wynikające z tego choroby zmuszają nas do stopniowego ograniczania wapnia i zwiększania magnezu.

Do pełnej skuteczności boru w procesie cofania zwapnienia tkanek konieczna jest odpowiednia ilość magnezu. Dla osób starszych zalecam 400-600 mg magnezu wraz z codzienną suplementacją boraksu rozłożoną na cały dzień, zaś przy przewlekłych problemach ze stawami dodatkowe dawki magnezu podawane przez skórę. Doustne podawanie magnezu musi być właściwie dostosowane ze względu na jego przeczyszczający efekt. Wątpię, aby suplementy wapnia były korzystne w przypadku osteoporozy. Moim zdaniem osoby cierpiące na osteoporozę mają dużo wapnia przechowywanego w tkankach miękkich, gdzie nie powinno go być. Zadaniem boru i magnezu jest przemieszczenie tego nieprawidłowo rozmieszczonego wapnia do kości. Uważam, że skupienie się medycyny na wysokim spożyciu wapnia jest receptą na przyspieszone starzenie.

Co i jak często stosować?

W niektórych krajach (np. w Australii, Nowej Zelandii i USA) boraks nadal można znaleźć w pralniach i w działach supermarketów ze środkami do czyszczenia. Nie ma tam „spożywczego” boraksu. Kwas borowy, jeśli jest dostępny, można stosować na poziomie około 2/3 dawki boraksu.

Po pierwsze, należy rozpuścić lekko zaokrągloną łyżeczkę do herbaty (5-6 g) boraksu w jednym litrze wody. To będzie nasz stężony roztwór, który należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Standardowa dawka to jedna łyżeczka (5 ml) wyżej opisanego stężonego roztworu. Zawiera ona 25-30 mg boraksu i zapewnia około 3 mg boru. Należy brać codziennie jedną taką dawkę z napojem lub posiłkiem. Jeśli czujemy się po niej dobrze, możemy przyjąć drugą dawkę przy kolejnym posiłku. Jako dawkę podtrzymującą można przez nieokreślony czas przyjmować jedną lub dwie porcje dziennie.

Jeśli ktoś cierpi na zapalenie stawów, osteoporozę i pokrewne schorzenia, menopauzę czy też sztywność z powodu zaawansowanego wieku lub jeśli ktoś ma potrzebę poprawienia niskiej produkcji hormonów płciowych, wówczas powinien zwiększyć spożycie do trzech lub więcej standardowych dawek rozłożonych w czasie, aż poczuje, że jego problem uległ wystarczającej poprawie. Potem można wrócić do jednej lub dwóch dawek dziennie. Jeśli ktoś chce spróbować większą dawkę zalecaną przez Earth Clinic w leczeniu drożdżaków (Candida) i usuwaniu fluoru z organizmu, powinien użyć stężonego roztworu w następujący sposób: niższa dawka dla osób od małej do normalnej wagi: 100 ml (odpowiednik 1/8 łyżeczki boraksu w proszku), pić w różnych porach dnia; wyższa dawka dla osób o większej wadze: 200 ml (odpowiednik 1/4 łyżeczki boraksu w proszku), pić w różnych porach dnia. Zawsze należy zaczynać od standardowej dawki i zwiększać ją stopniowo do zamierzonego maksimum. Maksymalną dawkę stosować przez cztery lub pięć dni w tygodniu, dopóki istnieje taka potrzeba.

Boraks jest raczej zasadowy i w większych stężeniach ma mydlany smak, który można zamaskować sokiem z cytryny, octem lub kwasem askorbinowym. Boraks i kwas borowy zostały sklasyfikowane w Europie jako rozrodcze trucizny i od grudnia 2010 nie są już ogólnodostępne w Unii Europejskiej. Obecnie boraks jest nadal dostępny w Szwajcarii, 16 ale przesyłanie go do Niemiec nie jest dozwolone. W Niemczech jego małe ilości (20-50 g) można zamówić w aptece jako truciznę, lecz jego sprzedaż musi być zarejestrowana.

Tabletki boru, zawierające zazwyczaj 3 mg boru, można kupić w sklepach ze zdrowymi produktami lub przez Internet. Zawierająone szczelnie opakowany bor, ale nie w formie jonowej, jak w boraksie lub kwasie borowym. Choć są właściwe jako ogólny suplement boru, nie sądzę, aby były skuteczne w zwalczaniu drożdżaków (Candida) i mikoplazmy lub jako szybka kuracja przeciwko zapaleniu stawów, osteoporozie bądź jako lekarstwo na menopauzę. Większość badań naukowych i indywidualnych doświadczeń dotyczy boraksu lub kwasu borowego. Aby poprawić skuteczność, zalecam przyjmowanie trzech lub więcej tabletek boru, rozłożone w czasie, codziennie przez dłuższy okres czasu w połączeniu z odpowiednią porcją magnezu oraz odpowiednim programem antybiotykowym.17

Możliwe niepożądane skutki uboczne

Choć skutki uboczne leków farmaceutycznych wydają się być negatywne i często niebezpieczne, w przypadku medycyny naturalnej, takiej jak terapia boraksem, są one zwykle reakcjami korzystnymi o długotrwałych skutkach. Najczęstsza jest reakcja Herxheimera po wyeliminowania drożdżaków (Candida). W niektórych z wyżej cytowanych postów, dochodziło do szybkiej poprawy w ciągu kilku dni. To jest zawsze funkcjonalna reakcja. Wysoki poziom wapnia w komórkach powoduje kurczenie się mięśni lub skurcze, które stanowią pospolitą przyczynę bólu. Bor, zwłaszcza w połączeniu z magnezem, może szybko zrelaksować mięśnie i usunąć ból.
Jednak przy wieloletnich ciężkich zwapnieniach duże ilości wapnia nie mogą być redystrybuowane w krótkim czasie. Prowadzi to do wzrostu jego stężenia w dotkniętym zwapnieniami obszarze, zwłaszcza w biodrach i ramionach, co może przez dłuższy czas powodować problemy, takie jak skłonność do silnych skurczów i bólu lub problemy z krążeniem krwi bądź przekazem sygnałów przez nerwy. Związane z nerwami efekty w dłoniach i stopach mogą objawiać się drętwieniem lub zmniejszeniem wrażliwości skóry. Przechodzące przez nerki większe ilości wapnia i fluoru mogą powodować czasowe bóle nerek. Takich reakcji leczniczych nie można uniknąć, gdy dąży się do naprawy zdrowia. Jeśli dochodzi do nieprzyjemnych efektów, należy zmniejszyć spożycie boraksu do czasu ustąpienia problemu, a następnie znowu stopniowo zwiększać jego spożycie. Pomocne mogą być dodatkowe środki, takie jak picie większej ilości płynów w postaci kwasów organicznych, takich jak sok z cytryny, kwas askorbinowy lub ocet, a także popra wa przepływu limfy poprzez skakanie na batucie, spacery lub przyjmowanie odwróconej pozycji.

Problemy związane z toksycznością

Agencje zdrowia publicznego niepokoi toksyczność boru. Równie dobrze można być zaniepokojonym po przeczytaniu poniższego tekstu dotyczącego chlorku sodu (sól kuchenna): „Ostra ustna toksyczność [LD50, dawka, przy której połowa badanych zwierząt ginie], 3000 mg/kg [szczur]… Przewlekły wpływ na ludzi: mutagenny dla komórek somatycznych ssaków… Nieznacznie niebezpieczny w przypadku kontaktu ze skórą, po spożyciu lub inhalacji. Najniższa opublikowana śmiertelna dawka (Lowest Lethal Dose) [człowiek]… 1000 mg/kg… Wpływa niekorzystnie na układ rozrodczy ludzi (toksyczność płodu, aborcja) drogą wewnątrz-łożyskową… U podatnych kobiet może zwiększyć ryzyko toksemii w ciąży… Może powodować działania niekorzystne dla rozrodczości i wady wrodzone u zwierząt, zwłaszcza szczurów i myszy (toksyczność płodowa, aborcja, nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego i wpływu na matkę [na jajniki, jajowody])… Może wpływać na materiał genetyczny (mutagenny)… Spożycie dużych ilości może podrażniać żołądek… nudności i wymioty. Może wpływać na zachowanie (spastyczność mięśni/skurcz, senność), organy zmysłów, metabolizm i układ krążenia. Ciągłe wystawienie na jego działanie może powodować odwodnienie, przekrwienie wewnętrznych narządów oraz śpiączkę…” 18

A teraz porównajmy toksyczność chlorku sodu z kartą bezpieczeństwa (Material Safety Data Sheet; w skrócie MSDS) boraksu/kwasu borowego: „Mała toksyczność doustna, LD50 u szczurów wynosi 4500 do 6000 mg/kg masy ciała… Rozrodcza/rozwojowa toksyczność: badania żywieniowe zwierząt na szczurach, myszach i psach przy wysokich dawkach, wykazały wpływ na płodność i jądra. Badania na szczurach, myszach i królikach z użyciem chemicznie związanego kwasu borowego w dużych dawkach wykazują wpływ na rozwój płodu, w tym utratę masy jego ciała i mniejsze zaburzenia układu szkieletowego. Podawane dawki były wielokrotnie wyższe od tych, na które ludzie byliby normalnie narażeni… Brak jakichkolwiek dowodów rakotwórczego działania u myszy. Dla kwasu borowego nie zaobserwowano żadnych mutagennych działań w szeregu krótkoterminowych testów mutagenności. Badania epidemiologiczne na ludziach nie wykazują wzrostu chorób płuc w populacjach narażonych na przewlekłe ekspozycje na pył kwasu borowego i pył boranu sodu… (i) żadnego wpływu na płodność”. 19

To pokazuje, że sól kuchenna jest od 50 do 100 procent bardziej toksyczna od boraksu – zmienia materiał genetyczny i jest mutgenna, podczas gdy boraks jest nieszkodliwy w tym zakresie. Niemowlęta są najbardziej narażone przy wysokim spożyciu boraksu. Ocenia się, że 5-10 gramów może spowodować silne wymioty, biegunkę, wstrząs, a nawet śmierć, jednak zabójcze dawki nie są dobrze udokumentowane w literaturze. Poniższe dane dotyczące toksyczności pochodzą z dokumentów Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Ośrodków Zwalczania i Zapobiegania Chorób. 20,21

W rezultacie przeglądu 784 przypadkowych zatruć ludzi od 10 do 88 gramami kwasu borowego nie wykryto ofiar śmiertelnych, a 88 procent przypadków było bezobjawowych, co oznacza, że ofiary niczego nie zauważyły. Odnotowano jednak wpływ na przewód pokarmowy, układ krążenia, wątrobę, nerki i centralny układ nerwowy. Ponadto zaobserwowano zapalenie skóry i rumień oraz stwierdzono śmierć wśród niektórych dzieci i dorosłych narażonych na więcej niż 84 mg boru/kg, co odpowiada ponad 40 g boraksu na 60 kg masy ciała.

Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozrodczość jako najpoważniejszy efekt spożycia boru. Wśród narażonych przez kilka tygodni szczurów, myszy i psów zauważono uszkodzenie jąder i spermy przy dawkach przekraczających 26 mg boru/kg, co odpowiada 15 g boraksu na dobę przy 60 kg masy ciała. Najbardziej zagrożony jest rozwijający się płód i spośród badanych zwierząt szczury doznały największych uszkodzeń.
W jednym z badań niewielkie ubytki wagi ciała płodu odnotowano już przy dawce 13,7 mg boru/kg/dzień przyjmowanego w czasie ciąży. Ustalono, że nie wywołującą żadnego efektu jest dawka poniżej 13,7 mg/kg/dzień, co odpowiada około 7 g boraksu na 60 kg masy ciała.

W rezultacie trwających od trzech pokoleń badań na szczurach ustalono, że nie ma żadnej rozrodczej toksyczności przy poziomie 30 mg boru/kg/dzień. Ta dawka odpowiada 17 g boraksu na 60 kg masy ciała przyjmowanych przez trzy pokolenia! W innym badaniu na trzech generacjach nie wykryto żadnego problemu przy w 17,5 mg boru/kg/dzień, co odpowiada 9 g boraksu na 60 kg masy ciała, podczas gdy następna wyższa testowana dawka 58,5 mg/kg/dzień odpowiadająca 30 g boraksu na 60 kg masy ciała spowodowała niepłodność. Dlatego też możemy założyć, że bezpieczna dla układu rozrodczego dawka nie powinna przekraczać około 20 g/60 kg/dzień. Badania możliwego związku między upośledzeniem płodności i wysokim poziom boru w wodzie, glebie i pyle wśród mieszkańców Turcji pracujących przy wydobyciu i przetwarzaniu boru nie wykryły żadnego wpływu. W jednym z badań zgłoszono nawet podwyższony w stosunku do średniej krajowej w USA współczynnik dzietności wśród pracowników zajmujących się produkcją boraksu.
Wszystko to jest ważne, ponieważ możliwa rozrodcza toksyczność jest oficjalnym powodem obecnego ataku na boraks. W odniesieniu do wyżej wspomnianego chlorku sodu, czyli soli kuchennej, MSDS stwierdza: „Chociaż chlorek sodu jest stosowany jako kontrola negatywna w niektórych badaniach rozrodczości, został użyty również jako przykład, że prawie każdy środek chemiczny może powodować wady wrodzone wśród zwierząt doświadczalnych, jeśli badanie jest prowadzone w odpowiednich warunkach”. Należy o tym pamiętać podczas czytania poniższego fragmentu.

Atak na boraks

Zapalenie stawów i osteoporoza dotyka około 30 procent ludzi w krajach rozwiniętych. Osteoporoza wymaga dłuższej opieki w szpitalu niż jakakolwiek inna choroba. Jest to główne źródło dochodu dla medyczno-farmaceutycznego systemu. Jeśli kuracja borowo-magnezowa stanie się powszechnie znana, wówczas to źródło wyschnie. Przemysł medyczno-farmaceutyczny robi, co może, aby do tego nie dopuścić.

Kiedy dr Newnham odkrył leczenie artretyzmu borem, nie stanowiło ono wielkiego problemu dla firm farmaceutycznych, ponieważ wiadomości rozchodziły się powoli i łatwo było je stłumić. Obecnie jest zupełnie inna sytuacja i w odpowiedzi na nią boraks jest obecnie publicznie demonizowany. Ponadto ważne artykuły o nim zostały usunięte z forum PubMed. W Unii Europejskiej boraks jest teraz zastępowany przez substytuty boraksu. Boraks i kwas borowy zostały przekwalifikowane do kategorii 2 obejmującej środki „działające szkodliwie na rozrodczość”, a od grudnia 2010 roku zostały usunięte z publicznej sprzedaży. Wszystko to stanowi część Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowywania Chemikaliów (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals; w skrócie GHS). W roku 2012 Australia ma wdrożyć nowe zasady GHS.22
Parafrazując uzasadnienie Europejskiej Agencji Chemikaliów (European Chemicals Agency), którym kierowała się ona, reklasyfikując produkty boru, można by stwierdzić, że dostępne dane nie wskazują na znaczące różnice pomiędzy laboratoryjnymi zwierzętami i ludźmi, w związku z czym należy założyć, że efekty obserwowane u zwierząt mogą wystąpić u ludzi, jako że badania epidemiologiczne ludzi są niewystarczające do wykazania braku negatywnego wpływu nieorganicznych boranów na płodność.
Dawka 17,5 mg boru/kg/dobę została ustalona jako NOAEL (no effect level – poziom nie wywołujący żadnego efektu) na płodność samców i samic. U szczurów zmniejszenie masy ciała płodów występowało przy dawce 13,7 mg boru/kg/dzień, a bezpieczny poziom został określony na 9,6 mg/kg/dzień.23

Chodzi tu oto, że: „Chociaż nie mamy danych klinicznych, badania na zwierzętach sugerują, że codzienne spożywanie około dwóch łyżeczek boraksu jest bezpieczne dla funkcji rozrodczych dorosłych. Ale żeby mieć absolutną pewność, że nikt nie zostanie poszkodowany, wydamy całkowity zakaz używania go”.

Co ważne, ten werdykt nie dotyczy boraksu w żywności lub suplementach, gdzie jest już zakazany, ale jego ogólnego stosowania w praniu lub czyszczeniu produktów, a także jako środka owadobójczego. Boraks trudno wchłania się podczas wdychania i poprzez nieuszkodzoną skórę, przez co trudno jest wprowadzić nawet kilka jego miligramów codziennie do organizmu podczas jego konwencjonalnego stosowania. Gdyby taki sam standard zastosowano do innych związków chemicznych, nic by nie zostało. Kluczowe dla tego werdyktu badanie opublikowano w roku 1972. Dlaczego odgrzebuje się je teraz, aby uzasadnić zakaz stosowania boraksu, mimo iż przez ostatnich 40 lat nikt się nim nie interesował? Z naukowego punktu widzenia nie ma to żadnego uzasadnienia, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę to, że główny chemiczny środek zastępczy boraksu, nadwęglan sodu, jest trzy razy toksyczniejszy od niego.24 Nawet wodorowęglan sodu jest prawie dwa razy toksyczniejszy od boraksu.25 Oba te związki nie zostały przebadane pod kątem długotrwałej toksyczności na układ rozrodczy tak dokładnie, jak boraks. To samo odnosi się do proszków do prania. Dlaczego prawdziwie toksyczne substancje, takie jak soda kaustyczna i kwas solny, są publicznie dostępne, zaś jeden z najbezpieczniejszych artykułów chemii gospodarczej jest zakazany, mimo iż jest niemożliwe spowodowanie przezeń szkód w układzie rozrodczym w następstwie jego właściwego użytkowania?

Mimo braku jakichkolwiek naukowych podstaw postanowiono usunąć z publicznej sprzedaży na całym świecie boraks i kwas borowy. Przemysł farmaceutyczny ściśle kontroluje mniej skuteczne tabletki z borem zawierające jego niewielkie ilości, ale nawet i one mogą być w każdej chwili usunięte ze sprzedaży na mocy postanowień Codexu Alimentarius (Kodeks Żywnościowy). Tak oto kompleks medyczno-farmaceutyczny skutecznie pozbył się potencjalnego zagrożenia, jakie dla jego rentowności i przetrwania może stanowić boraks.

O autorze:

Walter Last jest emerytowanym biochemikiem i chemikiem, który pracował na medycznych wydziałach wielu niemieckich uniwersytetów oraz w Laboratoriach Bio-Science w los Angeles w USA, a później jako żywieniowiec i terapeuta wykorzystujący naturalne metody leczenia w Nowej Zelandii i Australii, gdzie obecnie mieszka. Jest autorem licznych artykułów dotyczących zdrowia publikowanych w różnych czasopismach, jak również kilku książek, w tym Heoling Foods (Uzdrawiające potrawy), The Natura) way to Heal (Naturalny sposób uzdrawiania) i Overcoming Cancer (Pokonywanie raka), a także serii małych książeczek wydanych pod ogólnym tytułem Heal Yourself (Uzdrów się sam) instruujących, jak uwolnić się od takich chorób, jak artretyzm, astma, rak, drożdżaki, cukrzyca oraz problemy z nadwagą (patrz strona internetowa www.the-heal-yourself-series.com ). Dotychczas w Nexusie ukazało się jedenaście jego artykułów: „Nowa medycyna dochtóra Hamera” (nr 32), „Na ile naukowe są konwencjonalne terapie antyrakowe?” (nr 37), „Energia seksualna a zdrowie i duchowość” (nr 55 i 56), „Czy większość chorób powoduje system medyczny? ” (nr 59), „Holistyczny sposób na raka” (nr 64), „Terapia Cudownym Suplementem Mineralnym” (nr 67), „Operacyjne leczenie nowotworów zwiększa śmiertelność” (nr 74), „Czy paracetamol wywołuje chorobę Alzheimera?” (nr 78), „Bardzo szybkie leczenie zwykłego przeziębienia” (nr 80), „Ukryta przyczyna raka i chorób autoimmunologicznych” (nr 82) i „Nafta – uniwersalny uzdrawiacz” (nr 84). Zainteresowanych dalszymi informacjami na temat zdrowia odsyłamy na jego stronę internetową poświęconą zdrowiu, nauce i duchowości zamieszczoną pod adresem www.health-science-spirit.com.

Przełożył Jerzy Florczyhowski

Przypisy:

 1. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9638606
 2. www.whale.to/w/boron.html
 3. nah.sagepub.com/content/7/2/89.full.pdf
 4. www.arthritistrust.org/Articles/Boron and Arthritis.pdf
 5. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/172591209
 6. www.ithyroid.com/boron.htm
 7. Lepidium Meyenii – roślina uprawiana od wieków na wyżynach Andów i szanowana jako środek wzmacniający i podwyższający witalność. – Przyp. tłum.
 8. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129941
 9. www.lef.org/magazine/mag2006/aug2006_aas_01.htm
 10. www.earthclinic.com/Remedies/borax.html
 11. jac.oxfordjournals.org/content/63/2/325.long
 12. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21774671
 13. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2873987/
 14. www.earthclinic.com/CURES/fluoride.html
 15. www.supergenial.ch/pi1/pd2.html
 16. www.health-science-spirit.com/ultimatecleanse.html
 17. www.sciencelab.com/msds.php
 18. www.hillbrothers.com/msds/pdf/n/borax-decahydrate.pdf
 19. www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp26-c2.pdf
 20. www.regulations.gov
 21. www.inchem.org/documents/sids/sids/15630894.pdf
 22. www.sciencelab.com/msds.php

Notka redakcji:

Pełny tekst w jego oryginalnej formie znajduje się na stronie internetowej autora pod adresem: www.health-science-spirit.com/borax.htm.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

110 komentarzy

 1. Maniek 26 lutego 2016 at 08:49- Odpowiedz

  Rewelacja! Dzięki, dzięki! :))

  • bartek 29 października 2019 at 08:50- Odpowiedz

   podaje receptę opracowaną przez profesora medycyny którą ja i moja rodzina oraz znajomi stosują z doskonałym skutkiem
   1 należy mieć młynek do kawy
   2 odważyć 100gr cukru
   3 odważyć 3gr boraksu
   4 wymieszać oba składniki razem
   5 zemleć
   6 zażywać jedną łyżeczkę od herbaty dziennie
   według tej metody dawka boraksu dzienna jest 3mg

 2. Anna 18 lipca 2016 at 08:57- Odpowiedz

  Ja dopiero kupiłam i zamierzam rozpocząć kurację.Mam problemy ze stawami (RZS)
  Anna

  • grzegorzadam 10 lutego 2017 at 09:01- Odpowiedz

   Łuszczyca może mieć związek z zakażeniem glistami (Ascaris).
   Naskórnie dobre efekty może dawać mieszanina boraksu z H2O2 do 3%:Na grzybicę, paznokci też , nużycę, łuszczycę i podobne:
   Potrzebne nam są 2 składniki:
   Boraks, perhydrol (30-35%)
   1. Kupujemy litr wody destylowanej, odlewamy 50 ml około do zlewu, dosypujemy 50 gram boraksu, wstrząsamy kilka razy, po 24 h jest gotowy, otrzymujemy nasycony roztwór boraksu, więcej i tak się w tej ilości wody nie rozpuści. (rozpuszczalność w wodzie w temp. pokojowej 20 st, 4.7%.)
   W 1 ml tego roztworu jest około 50 mg boraksu, do suplementacji również.
   H. Clark poleca taki roztwór również jako mydło, szampon, nie pieni się, ale
   rolę spełnia.
   Do naczynia wlewamy ostrożnie strzykawką np. 10 ml perhydrolu 30% i dopełniamy i 90 ml nasyconego roztworu boraksu..- j.w., mamy boraks nasycony w 3% wodzie utlenionej, jak chcemy mieć 1.5% H2o2 wlewamy 5 ml perhydrolu.Czyli na każdą 1 cześć perhydrolu 30% dodajemy 9 części r. boraksu.
   Na 1 część perhydrolu 35% dodajemy 10.5 części r. boraksu.Otrzymujemy roztwór nasycony boraksu wzmocniony perhydrolem do stężenia 3% wody utlenionej.I tym oto wykonanym płynem anty-grzybiczym smarujemy wacikiem kilka razy dziennie paznokcie, skórę, 3% woda wzmocniona boraksem będzie trochę wybielać, ale grzyby i patogeny likwiduje.
   Nasyconym roztworem soli soli kamiennej (26%) też można smarować. Mieszanina dobra też na wszawicę, skuteczniejsza po dodaniu naparu z piołunu
   i octu wrotyczowego.

   • grzegorzadam 10 lutego 2017 at 09:01- Odpowiedz

    Jeżeli ta łuszczyca to wynik glisty, chlamydii lub lamblii, roztoczy, warto zastosować
    oczyszczanie z tych nieproszonych gości:Bardzo ciekawe są dane podawane przez osoby diagnozujące na urządzeniach BRT:* astma jest w 100% wypadków związana z małymi larwami askaryd (glist)
    * cukrzyca to następstwo porażenia trzustki trematodami (nie jest to przyczyna wszystkich wypadków choroby, lecz znacznej ich części)
    * liszaj (egzema) i łuszczyca – to choroba, wywołana przez glisty.
    * żelazodeficytowa anemia – związana jest z zarażeniem tęgoryjcem i glistami.
    * pierwotniakowe organizmy jednokomórkowe (chlamydie, rzęsistki, stafilokokki) porażają dzieci już w łonie matki. Łożysko zakażonej kobiety nie jest w stanie przefiltrować toksoplazm i innych pierwotniaków.
    * utajone choroby pasożytnicze są przyczyną zatrzymania rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci i obniżenia zdolności do pracy u dorosłych ludzi-”Od pasożytów:
    1) dziegieć: zacząć pić po 1 kropli na 2 łyżki stołowe mleka przez tydzień jeden raz na dobę, w następnym tygodniu dwa razy dziennie.
    2) 80 g koniaku 3 gwiazdkowego i 80 g oleju rycynowego wymieszać, wstrząsać i powstałą emulsję wypić jednym haustem na czczo. Biegunka pojawi się w ciągu doby wraz z pasożytami. Zabieg wykonać przez trzy dni.Lamblie (pasożyty): 50 gramów pączków brzozy zalać 0,5 l wódki, odstawić na 14 dni, zażywać po 1 łyżeczce od herbaty 2-3 razy dziennie, na pusty żołądek + przyjmować wywar z kocanki piaskowej (1 łyżkę stołową zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody, odczekać 30 minut) i pić po pół szklanki przez 14 dni.Glisty: pół łyżki stołowej wrotyczu zalać 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić do naciągnięcia na 15 minut, otulić, aby nie ostygło. Otrzymany napar wypić na pusty żołądek, przyjmować 2 razy dziennie (rano / wieczorem). Pić prze kilka dni, patrzeć, kiedy przestaną wychodzić. Można dodać środek przeczyszczający.Od grzybów i pierwotniaków:
    8 części krwawnika, bylica cytwarowa, nagietek; 5 części – kwiaty rumianku, liść brzozy, liść koniczyny łąkowej, szarota błotna. Wysuszyć, pokruszyć, 1 łyżkę stołową mieszanki zalać 2 szklankami wrzącej wody, odstawić do naciągnięcia na 1 godzinę, odcedzić. Pić w ciągu dnia, 4 razy na 15 minut przed posiłkiem, przez 3 tygodnie.”Przepisów jest mnóstwo, te tylko przykładowe.

    • Krzysiek 3 sierpnia 2022 at 00:05- Odpowiedz

     Witam. Gdzie szukac tych przepisow? Mozna pozbyc sie uczulenia, strasznie swedzi.. Pozdrawiam i dziekuje.

 3. bartek 29 października 2016 at 08:52- Odpowiedz

  metoda sprawdzona od lat całkowicie bezpieczna, juz po 4 dniach nabiera się wigoru i chęć życia
  Boraks wchłania wszystkie metale ciężkie zgromadzone przez lata w organiżmie które są szybko wydalane.
  Stosują ją od kilku lat, zauważyłem że moi znajomi chorzy na borejliozę leczeni przez lekarzy zadziwiająco szybko wracaja do zdrowia, jaki wpływ ma boraks na ta chorobę trudno powiedzieć, napewno nie szkodzi.
  Pozdrawiam

  • bartek 29 października 2016 at 08:53- Odpowiedz

   Według tej metody dzienna dawka boraksu wynosi 3mg
   Boraks ma nieograniczoną trwałość ponieważ jest minerałem kopalnym wydobywanym metodą odkrywkową, podawanie daty ważności jest informacją ….naciąganą.
   Leży w ziemi setki i tysiące lat

   • Andrzej Rutkowski 25 października 2017 at 08:56- Odpowiedz

    Witaj Bartku . Czy jesteś na 100% pewny że podana przez Ciebie receptura jest właściwa?. Jedna płaska łyżeczka to 3-4 g . Z tak przygotowanej ilości możesz zażyć 25 do 33 płaskich łyżeczek co daje na jedną łyżeczkę od 0,12 do 0,09 g boraksu a biorąc pod uwagę 10% zawartość boru w boraksie to aplikujemy sobie nie 3mg boru tylko 12 lub 9 mg boru .

 4. @dario 31 października 2016 at 08:58- Odpowiedz

  Witam. Boraks(bor) , jod i inne pierwiastki przyjmowane jako związki chemiczne w bezpiecznej postaci np;bor jako boraks ,jod jako płyn lugola ,selen jako selenometionina itp. Należy traktować jako jedzenie a nie leki . Każdy pierwiastek ma unikalne właściwości fizyko-chemiczne i dlatego jest nie do zastąpienia . Człowiek składa się z ponad 70 pierwiastków i brak choćby jednego prowadzi do choroby . Podstawą każdego leczenia jest dostarczenie organizmowi wszystkich pierwiastków brakujących i usunięcie tych których jest nadmiar . Bor , jod, selen ,magnez ,cynk i inne są niezbędne do życia i muszą być traktowane jako pokarm bo kiedy ich brak w organiźmie dochodzi do zaburzenia w działaniu organizmu i wtedy ich uzupełnienie prowadzi do likwidacji zaburzenia czyli do wyzdrowienia . I w takim wypadku działają one jako lek . Pamiętajmy ,że uzupełniając braki pierwiastków w organiźmie wzmacniamy cały organizm i system immunologiczny a silny system obronny leczy z chorób . Dlatego suplementacja pomaga wyleczyć z wielu chorób ale nie jest lekiem na konkretną chorobę bo to silny układ obronny znajduję metodę wyleczenia bo ma wszystkie potrzebne elementy do produkcji przeciwciał i zasób materiału do ich produkcji . Dlatego chcąc wyzdrowieć zacznijmy od odpowiedniej diety i suplementacji . Ponieważ w badaniach u 80 % europejczyków stwierdzono braki takich pierwiastków jak jod, selen , magnez ,bor ,cynk , krzem ,molibden można śmiało założyć ,że i nam ich brak . Dlatego powinniśmy zacząć od magnezu (chlorek magnezu),jodu(płyn Lugola) ,selenu , cynku i krzemu . Osoby z problemami z tarczycą muszą brać płyn Lugola(minimum 3mg dziennie) i selen(selenometionina 100mcg) . Bez minerałów nie ma zdrowia i żaden „cudowny ” lek tego nie zmieni . Do Iwony nie tylko można ale trzeba brać jod bo twoja choroba wynikła z niedoboru jodu a nadmiaru fluoru, bromu i chloru . Poziom hormonów się zmieni na początku wzrośnie albo spadnie czy ponad normę nie wiem bo to cecha indywidualna ale nie ma innej drogi aby się wyleczyć lub spowolnić chorobę . Moje dwie znajome z Hashimoto po roku przestały brać hormony choć nie są w pełni zdrowe czują się lepiej i nie muszą brać sztucznych hormonów . Ale potrzeba cierpliwości i konsekwencji w diecie i suplementacji i dużo witaminy C w proszku .

 5. Ania 2 stycznia 2017 at 08:59- Odpowiedz

  Witam serdecznie,chciałabym się podzielić swoją obserwacją, otóż mój brat bardzo cierpiał na bóle kręgosłupa i nóg, boraks dostał od znajomego aby wypróbować z ostrzeżeniem, aby brał tylko na czubek łyżeczki. Po zażyciu jednej dawki rano wstał z łóżka bez bólu dziś minęło dwa tygodnie, a on mówi że może tańczyć i biegać, zaznacza że na drugie piętro wchodził, to musiał odpoczywać. Ustąpiły też bóle żołądka ma 64lata. Teraz o sobie troszkę, ale z innej beczki,otóż od 2 lat nie mogłam sobie poradzić ze skórą rąk, coś jak egzema(według pani dr) wypróbowałam chyba wszystko co możliwe, nic nie pomagało. Po rozmowie z bratem zamówiłam przez internet boraks,minęło 3 dnimoje rręce są jak jedwab,zniknęła łuszcząca się skóra, zagoiły się popękane rany,kiedy pokazałam moim dzieciom, to nie chciały wierzyć. Dziś biorę 5 raz,mam nadzieję że może być tylko lepiej. Jeżeli pomoże komuś ten artykół,to będę szczęśliwa ja przymierzałam się dwa lata aby to kupić, gdyby nie przypadek z moim bratem,to pewnie nigdy bym nie kupiła, ponieważ się bałam;-) Pozdrawiam serdecznie,przeszczęśliwa że mogę się ubrać, bez gumowych rękawiczek będę próbować na mojej 88 letniej mamie, chodzi z balkonikiem. Napiszę jakie będą zmiany. Pozdrawiam Ania

 6. Agnieszka 2 lutego 2017 at 09:00- Odpowiedz

  Dzisiaj zaczęłam swoją przygodę. Choruję na łuszczycę skóry głowy od 16 roku życia, zaczęło się od małej plamki, teraz mam wysypaną całą głowę. Nie wiem jednak do końca jak powinnam stosować, mogę prosić o pomoc? Zamówiłam kg z firmy Stanlab i nie wiem jak mam się do tego zabrać. Widziałam komentarz o odmierzaniu cukru i boraksu, a w tekście widnieje informacja o zażyciu całej łyżeczki. Jak to jest?

 7. Karol 3 lutego 2017 at 09:02- Odpowiedz

  Agnieszka, osobiście opcji z cukrem bym nie polecał bo..po co cukier …i jaki on ma pozytywny wplyw…itd
  Pan Jerzy Zięba poza wątkiem boraksu leczy m. In łuszczyce. Znajdziesz go na fb.Zaczoł bym od zażywania boraksu wg Waltera Lasta. Ok 1 lyźeczki na litr rozpuscic, i pic ok lyzeczke do 3 takiego roztworu dziennie, zaczynajac od minimalnych dawek np pol lyzeczki dziennje. Jak jest ok, zwiekszac
  Najlepiej zajrzeć do źródla.
  Ja bede pil litr wody z 1/8 do 1/4 lyzeczki boraksu dziennie. Z tym ze nie na raz. Nalezy jesli dobrze rozumiem
  pic to przez caly dzien.
  Powodzenia,
  Zdrowia

 8. grzegorzadam 10 lutego 2017 at 09:04- Odpowiedz

  Nie ma potrzeby używania cukru, roztwór 4, czy 5% można śmiało
  dolewać do kawy (poprawia smak), napojów, posiłków.
  Lepiej działa rozpuszczony wcześniej.
  Litr takiego roztworu starcza na długo, przy używaniu do celów
  higienicznych, ecco sprzatania, prania (+ soda – H. Clark), mycia terakoty, lepiej kupić wiaderko 5 kg albo worek porządnego tureckego boraksu.Stosuję 3 rok, w szczycie 30 ml 3% (30 g na litr) tj. ok. 900 mg przez miesiąc,
  były przejściowe bóle stawów, głowy (eliminacja fluoru), na uszkodzenie wypadkowe
  dłoni też zaradziło.
  Krótko mówiąc, b. dobry minerał.
  ”Lubi się” z magnezem, krzemem i wit.D.

 9. grzegorzadam 14 lutego 2017 at 09:07- Odpowiedz

  B. dobry artykuł o boraksie:

  https://www.earthclinic.com/remedies/borax.html

 10. mama 24 lutego 2017 at 09:07- Odpowiedz

  zaczęłam pić roztwór boraksu 3 łyżeczki dziennie tzn: mała łyżeczka proszku rozpuszczona w 1 litrze przegotowanej wody ból kolan i kręgosłupa minął po 2 tygodniach całkowicie czyli to działa

 11. Mary 5 marca 2017 at 09:08- Odpowiedz

  Moja przygoda z boraksem zaczęła się 3 lata temu po 8 miesiącach zarzuciłam bo moje zdrowie wróciło do normy, po roku przerwy wróciłam do boraksu 1/4 łyżeczki na 1 litr wody przegotowanej ostudzonej i pije ten litr przez cały dzień. Niewiedziałam jednak o wszystkich jego zaletach Dziekuję Pozdrawiam Maria

 12. Karol 29 marca 2017 at 09:09- Odpowiedz

  1. Uzywam boraksu 2 mce. Problem z kregoslupem, biodrem, rwa kulszowa . Efekt powalajacy. Nie pamiętam kiedy mnie bolalo odkad biore borax
  2. Pije ok 1 lyzeczki plaskiej w litrze wody, dziele to na ok 2-3 dni . Pije razem z chlorkiem magnezu firmy stanlab, na allegro sa za 17zl/ 1 kg
  3. Nie mozna pic do ok 3 h np wit c po spozyciu boraxu, wyczytalem to w ksiazce Waltera Last, nie bede rozpusywal sie dlaczego nie mozna.
  4. Firma stanlab na allegro sprzedaje borax jak i chlorek magnezu czy wit c askorbinian sodu, oraz np msm tj siarka organiczna. Wszystko to i inne stosuje od wielu mcy.polecam

 13. Iwona 13 maja 2017 at 09:10- Odpowiedz

  Walcze z neuroborelioza Moj neurolog zalecil mi picie kwasu borowego 3% z apteki. Zaczynam w przyszlym tygodniu

 14. Mariano 2 czerwca 2017 at 09:11- Odpowiedz

  Witam biore boraks od tygodnia a mam dyskopatie, zwyrodnienia, przepukline i kregozmyk do tego bolace stawy z racji tego ze dzieki polskim szefom zostalem przedzwigany, dzieki boraksowi przestalem jesc olfen stawy nie bola i czuje sie ogolnie dobrze, pozdrawiam wszystkich

 15. Mariano 2 czerwca 2017 at 09:11- Odpowiedz

  Aa ido tego mialem problemy ze skóra kiedy dluzej posiedzialem na sloncu robily mi sie oparzenia i otwarte rany ktore ropialy i swedzialy po spozyciu boraksu zrobilem test i 4 godziny sie opalalem zadnych ran zadneg swedzenia tylko brązowa opalenizna, polecam, szkoda tylko ze nasi lekarze to zwykli chandlowcy i nie polecaja stsowania tego srodka, za to zawsze wysylali mnie do apteki gdzie zostawialem full kasy a efekt byl marny badz zaden,

 16. ANDRZEJ FAB ER 16 lipca 2017 at 09:12- Odpowiedz

  od 13 dni piję 1/3 łyżeczki deserowej na 1/2 l przegotowanej wody po 21,00 proszek krystaliczny pod nazwą CZTEROBORAN SODU DZIESIĘCIOWODNY – 1 kg kosztuje 7.zł a efekt to już po 2 razie uaktywniają się bóle starych urazów ale po jakimś czasie bóle ustępują i samopoczucie jest rewelacyjne może 50 razy lepsze niż MMS .

 17. Tomek 5 sierpnia 2017 at 09:13- Odpowiedz

  Witam,Czy ktoś mógłby uporządkować te wiadomości dotyczące boraksu?
  1. Jaki boraks należy zakupić? 5-wodny czy 10-wodny
  2. O ile przygotowanie wydaje się być jasne (1/8 łyżeczki na 1 litr wody lub 1/4 łyżeczki na 1 litr wody) to dawkowanie już nie. Czy przyjmuje się 1/2/3 łyżeczki dziennie czy należy wypić cały litr w 1 dzień (w powyższych postach występują oba dawkowania).Chcę zacząć stosowanie boraksu ze względu na łuszczycę i problemy stawowe.

 18. margosiek 19 sierpnia 2017 at 09:15- Odpowiedz

  Mam zaawansowaną ostooporozę.OD Czterech lat jest leczona coraz większymi dawkami wapna +D3. Odkąd zaczęłam przyjmować wapno zaczęły się bardzo poważne problemy zdrowotne.Zaczęły sypać się wszystkie stawy(kolana,nadgarstki kręgosłup,barki,kostki,a ostatnio biodra).Wysiadły mi naczynia,ból łydek potworny ale najgorsze były ich skurcze nocne.ATAKI bólu nie pozwalały mi spać.BYłam jednym grzechoczącym bólem.Mam 55 lat i jeszcze niedawno byłam bardzo sprawną osobą.Wykonałam dziesiątki badań i wydałam majątek na leczenie.MAM zwapnione płuca,wielkie zmiany zwapnień w stawach,zwapnione żyły i tętnice,gruczoły piersiowe,jajniki,zaczęła szwankować wątroba ,trzustka i nerki,serce,zęby łamią się jak zapałki,pękają paznokcie na środku płytki,garściami wypadają włosy, ale ostatnio doszły jeszcze problemy z pamięcią czyli prawdopodobnie dochodzi miażdżyca naczyń mózgowych.To wszystko w galopującym tempie przez cztery lata od zaczętego leczenia .Ostooporoza nie dawała wcześniej objawów,,wykryłam ją przez przypadkowe badania i dobrze się czułam……………….OD miesiąca przyjmuję boraks.Już po dwóch dniach zauważyłam zmiany.Poczułam mega energię i potworne znużenie zniknęło.Efekt był jakbym brała jakies środki dopingujące.NIE Mogłam nadążyć za sobą.Ten objaw minął po kilku dniach.Wtedy przypomniało mi się że przestały boleć tak bardzo stawy.Stopniowo o bólu zapominam.Dałam sobie trzy miesiące i powtórze badania.Biorę dodatkowo …..magnez,cynk,miedź,siarkę,witaminę C lewoskrętną,D3,K2mk7,kolagen itd. itd.ALE Najbardziej zaskoczyła mnie siarka.Już po dwóch dniach przestały mi wypadać włosy a po tygodniu zauważyłam że odrastają.Paznokcie zrobiły się twarde i wreszcie udało mi się je zapuścić.Obserwuję się i myślę sobie że nie mam nic do stracenia bo czy truta jestem na receptę czy truję się sama nie ma już znaczenia.Najważniejsze że na razie zapominam o bólu.Najfajniejsze słowa jakie usłyszałam od lekarzy to że ostooporoza nie boli………….

 19. grzegorzadam 25 sierpnia 2017 at 09:19- Odpowiedz

  Nadciśnienie to nie jest choroba, to zakwaszenie i braki magnezu oraz potasu:
  ”Niedobór potasu w diecie (a także brak magnezu ) jest głównym czynnikiem powodującym nadciśnienie tętnicze i wiele innych chorób. Co więcej, dwuwęglan potasu znacząco redukuje wydalanie wapnia nawet w dietach wysokobiałkowych. Ponadto dwuwęglan potasu redukuje wydzielanie azotu, jak również wydalanie magnezu. Przydatne są połączone korzyści z wodorowęglanu potasu zwiększającego retencję wapnia , magnezu i białka, a jednocześnie zwiększają wydalanie wody. Istnieją znaczne dowody na to, że suplementacja potasową wodorowęglanem może pomóc zapobiegać osteoporozie, zmniejszyć ciśnienie krwi, zmniejszyć masę ciała, a nawet poprawić cukrzycę. [1] Wzrost alkaliczności zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka.Zdrowe serce
  Potas jest doskonały dla zdrowia serca. W randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą opublikowanym w czasopiśmie „Nadciśnienie tętnicze” opublikowanym w styczniu 2010 r. Badano wpływ suplementacji potasu na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, funkcję śródbłonka i obrót kostny u osób z łagodnym nadciśnieniem tętniczym.W badaniu uczestnicy brali wodorowęglan potasu 12 tygodni osiągnęło znaczny spadek sztywności dużych tętnic elastycznych, poprawę funkcji rozkurczowej lewej komory i funkcji śródbłonka oraz zmniejszenie masy lewej komory .”
  (…)
  Wodorowęglan sodu i wodorowęglan potasu są kluczowymi składnikami tkanek organizmu, które pomagają regulować równowagę kwasów i zasad w organizmie. Ta formuła zbuforowanych związków mineralnych może pomóc w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej, gdy zasoby własne barytanu są wyczerpane ze względu na kwasicę metaboliczną spowodowaną niekorzystnymi reakcjami na żywność lub inne narażenia środowiskowe.”
  http://drsircus.com/general/potassium-bicarbonate/

  • Piotr 12 listopada 2022 at 17:54- Odpowiedz

   Witam zainteresował mnie twój komentarz masz może jakieś dane jak brać ten wodorotlenek potasu i dwuwęglan potasu

 20. grzegorzadam 26 sierpnia 2017 at 09:19- Odpowiedz

  ”W obliczu narastających niedoborów magnezu wapń staje się coraz bardziej toksyczny dla fizjologii człowieka.Doktor Dean wyjaśnia to, gdy mówi w swojej książce Magnificentium Cud: „Aby zrozumieć, jak możesz stworzyć nierównowagę wapnia i magnezu we własnym ciele, spróbuj tego eksperymentu w swojej kuchni.
  Zmiażdż tabletkę wapnia i sprawdź ile rozpuszcza się w 1 uncji wody.
  Następnie zmiażdż pigułkę magnezu i powoli wymieszaj ją z wodą wapniową. Kiedy wprowadzasz magnez, pozostały wapń rozpuszcza się; staje się bardziej rozpuszczalny w wodzie. To samo dzieje się w krwiobiegu, sercu, mózgu, nerkach i wszystkich tkankach w ciele. Jeśli nie masz wystarczającej ilości magnezu, aby zapobiec rozpuszczaniu wapnia, możesz sprostać skurczom mięśni nadmiaru wapnia, fibromialgii, utwardzaniu tętnic, a nawet problemom stomatologicznym.
  W nerkach występuje inny scenariusz. Jeśli jest zbyt dużo wapnia w nerkach, a za mało magnezu, aby go rozpuścić, możesz dostać kamienie nerkowe „.

 21. grzegorzadam 26 sierpnia 2017 at 09:21- Odpowiedz

  Ciekawe artykuły na temat boraksu:
  ”Wapń bez obecności wystarczających ilości boru oraz
  magnezu nie będzie przenoszony do kości, będzie zaś dość skutecznie przyczyniał się
  do wapnienia tkanek miękkich. A ponieważ większość społeczeństwa cierpi na
  poważny niedobór właśnie m. in. boru i magnezu (ale nie wapnia), mamy wręcz
  epidemię osteoporozy i problemy zwapnienia szczególnie u osób starszych, jako że
  jest to proces postępujący. ”
  Tarczyca i przytarczyce:
  ”Dlaczego osoby mające niedoczynność tarczycy mogą odnieść korzyści z zażywania boraksu?Zawarty w boraksie bor wpływa na wiele procesów życiowych, oto kilka korzyści z przyjmowania suplementów zawierających bor:Poprawa retencji magnezu w ciele człowieka
  Zwiększenie gęstości i wytrzymałości kości
  Zatrzymanie procesu osteoporozy
  Zatrzymanie i odwrócenie zmian reumatycznych
  Borax ma działanie grzybobójcze, stosuje się go do zwalczania Candidy
  Boraks stosuje się do zwalczania grzybicy stóp
  Boraks podnosi poziom testosteronu
  Używany jest do oczyszczania organizmu z fluoru (może więc “zrobić miejsce” w tarczycy na jod)
  Przynosi ulgę w fibromialgi, chorobie której praprzyczyną jest… niedoczynność tarczycy.
  Odwapnienie tkanek miękkich (…)

  • Lusia 5 października 2017 at 09:22- Odpowiedz

   Panie grzegorzadam jest pan kopalnią wiedzy, dziękuję. Na info o boraksie wpadłam dopiero dziś i chłonę wszystko co z nim związane. Właśnie zamówiłam i będę stosować wg przepisu, który pan poleca- na problemy z moimi stawami. Ale nasuwa mi się pytanie- czy bez obaw mogę również podać córce, która ma 7 lat? Mała choruje na MIZS. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam.

   • grzegorzadam 6 października 2017 at 09:23- Odpowiedz

    ”Ale nasuwa mi się pytanie- czy bez obaw mogę również podać córce, która ma 7 lat?”
    Uważam, że tak, ale nie ma na to procedur, dzieci niczym nie różnią się od nas, jeżeli zaatakowane są mikotoksynami (prawdopodobna przyczyna MIZS i RZS).
    Walter Last, jest jego 7 tłumaczonych książek, ale nie ma tam więcej info, niż w tytułowym wpisie Autora, nie kojarzę na teraz.
    Zacząłbym od minimalnych dawek, czyli z roztworu 3-4% od 1-2 kropli i zwiększał co kroplę co tydzień z przerwą weekendową.
    Z racji powyższych nikt tego nie poleci.
    Najlepiej spróbować na sobie, dzieci są z nami spowinowacone
    Podawałem swojej wtedy 7-latce tak właśnie w kroplach, tylko ja o tym wiem…
    Jest zdrowa, jak najbardziej.

    Pozdrawiam

    Były przypadki, że po przyjęciu dawek boraksu chorzy wstawali z wózków,
    po kilku dniach.

    • Lusia 6 października 2017 at 09:25- Odpowiedz

     Bardzo ci dziękuję dobry człowieku, pozdrawiam 🙂

     • grzegorzadam 6 października 2017 at 09:27

      ”Najlepiej spróbować na sobie, dzieci są z nami spowinowacone”
      Moja córka reaguje praktycznie identycznie na to co ja, na wodę utlenioną
      na przykład.
      3 lata temu po zachorowaniu na półpasiec WU w 3 dni postawiłem się na nogi,
      dokładnie jak mówią Rosjanie i Amerykanie, łyżeczka 3% na szklankę osolonej wody,
      na pusty żołądek, po południu kontra wit.C.Teraz w okresie jesiennym świetnie działają inhalacje nebulizatorem, koło 100 zł
      na lata, odpowiednie stężenia wU, chlorku magnezu, sody (2%) jodu czy glutationu (mukowiscydoza!) z solą fizjologiczną.
      -”W niektórych krajach nebulizatory sprzedawane sa tylko na receptę, a to z tego względu, że inhalowana mgiełka dociera bezpośrednio do układu krwionośnego, wiec jest to przestroga, z jak poważną strategią mamy do czynienia.
      Przy pomocy nebulizatora osiągamy prawie taki sam rezultat co w przypadku INIEKCJI, gdyż substancje lecznicze przenikają bezpośrednio do układu krwionośnego.
      Zatem urządzenie, które pozwala zmienić lek w aerozolową mgiełkę, ma w sobie potencjał, by ratować ludzkie życie.. (…) ”Dr Sircus:
      Zabiegi są proste. Wystarczy dołączyć maskę do wyjścia nebulizatora. Następnie dodać 3CC mieszaniny nadtlenku wodoru do rozpylacza, umieścić maskę na usta i nos, i oddychać. To takie proste.
      Można dosłownie to zrobić tak często, jak czujesz, że trzeba, ale w większości przypadków polecam pacjentom zrobić to co godzinę w pierwszym dniu, a następnie
      4-6 razy dziennie aż zakażenie jest całkowicie zatrzymane.
      W większości przypadków, jeśli rozpocząć leczenie wystarczająco wcześnie, zanim się mocno rozwinie, wystarczą 2-4 dni. Zabieg ten może być również stosowany u dzieci i niemowląt w każdym wieku.Szczerze wierzę, że posiadanie nebulizatora i leczenie nadtlenkiem wodoru w domu zakończyłby absencje w pracy i szkole z powodu choroby wirusowej.Frank Shallenberger, MD ” (…)
      U mojej wystarczą 3 wdychania po 5 minut i po kłopocie.
      (na 5 ml 10-12 kropli 3% WU, nawet mniej)

 22. Agata 26 sierpnia 2017 at 09:32- Odpowiedz

  Panie ,,grzegorzadam,, jest pan bardzo dobrą energią na tym forum. Pana świadomość i wpisy bardzo ubogaca i ubogacają ten portal.

 23. Lusia 12 września 2017 at 09:32- Odpowiedz

  Wow, naprawdę nie wiem jak dziękować!!!

 24. tomasz 16 września 2017 at 08:56- Odpowiedz

  Boraks jest chyba najlepszym i najtańszym lekarstwem na osteoporozę, ponieważ zatrzymuje ubytek wapna z kości. Jest lekarstwem rewelacyjnym
  Nigdy w Polsce nie będzie oficjalnie stosowany ponieważ jest za dobry i za… tani.Dlatego jest na niego taki atak, jeszcze niedawno w aptece można było kupić 05kg
  za 47 z,ł teraz kosztuje w aptekach ….650zł. Po drugie koncerny stosują metodę…ty kolego napisz negatywnie o boraksie to dostaniesz 100zł
  W sklepach zielarskich 1kg kosztuje 8zł, natomiast w czystej postaci w sklepach chemicznych 16zł /1kg tyle w Lublinie w Stanlabie.

 25. grzegorzadam 6 października 2017 at 09:37- Odpowiedz

  Jeszcze artykuł, który warto chyba zamieścić w temacie:
  ”Boraks i Bor – na pewno nie teoria spiskowa – fakty naukowe
  O borze i boraksie można poczytać (tak ogólnie) w serwisach typu wolne media czy wolna polska (interesujące odnośniki do szperania dalej np. w badaniach czy bardziej konkretnych źródłach). Promują one tekst o borze(i boraksie) jako minerale o wręcz magicznych właściwościach kompletnie na wszystko. Kiedyś jak je czytałem myślałem sobie “WOW – interesujące…” – obecnie po sprawdzeniu wszystkich dostępnych źródeł naukowych(bezpłatnych) Bor jest dla mnie minerałem bardzo interesującym …ale już bez efektu WOW. Oto co ciekawego można o nim się dowiedzieć:W jednym z badań na szczurach podawano jednej grupie 100mg boraksu, innej grupie 6.5mg boru. Obydwie grupy(jednak było to bardziej wyraźniejsze w grupie boraksowej) wykazały obniżenie poziomów leptyny, insuliny, poziomu glukozy we krwi oraz zwiększony poziom hormonu tarczycy T3 oraz poziomy karnityny we krwi (bardzo przydatna funkcja u osób z cukrzycą, insulinopornością, niedoczynnością tarczycy, u tych którzy chcą zgubić zbędną tkankę tłuszczową oraz u padaczkowców którzy biorą kwas walproinowy gdyż obniża on poziomy karnityny w komórkach powodując międzyinnymi przewlekłe zmęczenie) już po 28dniach suplementacji. Po 4 tygodniach wykazano również obniżony BMI(czyli poprostu spadek wagi ciałą) ciała. Boraks wykazuje mocniejsze działanie niż kwas borowy.
  1)Jedno z badań wykazuje lepsze uwalnianie się srebra koloidalnego(z plastrów typu silver cell) w połączeniu z boraksem oraz potwierdza aktywność antybakteryjna przeciwko gronkowcowi złocistemu i pałeczce ropy błękitnej.
  2)Borax wykazuje zmniejszenie toksyczności przed aflatoksyną B1. (jest to toksyna występująca w orzeszkach ziemnych, zbożach i innych produktach)
  3)Wykazuje działanie ochronne przed toksycznością aluminium w wątrobie
  4) oraz chroni przed uszkodzeniami DNA przez praktycznie wszystkie metale ciężkie
  5)W innym badaniu Borax obniża poziomy malondialdnaehyde(MDA)(substancja znajdowana w stawach osób z zapaleniem stawów i kości), zapobiega uszkodzeniom DNA, obniża poziom carbonyl content(PCO) w krwi i poziomy glutationu w wątrobie, dysmutazy ponadtlenkowej Cu-Zn-SOD i katalazy w nerkach natomiast zwiększa poziomy GSH w krwi oraz poziomy witaminy C w plaźmie komórkowej. W badaniu stwierdzono, że obniża poziomy peroksydacji lipidów, zwiększa poziomy obrony antyoksydacyjnej i status witamin.
  6)wykazuje działanie protekcyjne w przypadku dużych dawek wanadu.
  7)W jednym z badań, fluoreksodu(czyli poprostu Fluor) spowodował obniżenie się poziomów wapnia i cynku we krwi. Dodanie boraxu spowodowało wzrost zarówno wapnia jak i cynku w organizmie.
  8)9)Wykazuje działanie ochronne wobec substancji rakotwórczej, dodawanej do suplementów i leków(zwłaszcza tabletkowych) – dwutlenku tytanu.
  10)W badaniu podawano myszom, których dopadła infekcja, bor w postaci Boraxu. Zwiększył on poziom komórek CD4,CD19 ale nie CD8(w wielu jak nie we wszystkich infekcjach wirusowych w tym HIV czy EBV poziom komórek CD4 spada przez co totalnie pada odporność). Zwiększył on poziomy cytokin zapalnych TNF alfa, IL-6, IL-1B oraz tlenku azotu(zwiększając iNOS) wydzielanych przez komórki układu odpornościowego-makrofagi. Efekt ten zależny był od dawki. Wywnioskowano, że bor ma działanie regulacyjne układu odpornościowego.
  11)W badaniu sprawdzono podatność bakterii e.coli oraz pałeczki ropy błękitnej na antybiotyk Kanamycine. Okazało się ze wody bogate w bor(testowano 7 różnych pochodnych boru) powodują, że w/w bakterie są o 200x bardziej podatne na antybiotyk Kanamycine.
  12)Zakłada się, że u zwierząt toksyczna(śmiertelna) dawka boru to 50gram/100kg masy ciała co jest równoznaczne z konsumpcją 200gram boraksu.
  13)Borax wykazuje właściwości hamujące wzrost komórek raka wątroby. Dzieje się to poprzez podniesienie aktywności p53 (jest to czynnik transkrypcyjny tłumiący nowotwory – tematyka tego białka jest poruszana w setkach prac odnoszących się do metod przedłużania życia człowieka), białka Bax oraz obniżenie aktywności Bcl-2 (odpowiedzialna za przetrwanie komórki, w tym wypadku ma powoduje to śmierć komórki nowotworowej). W wielu pracach napotkałem substancje naturalne, które powodują śmierć komórkową jednak nie jest to śmierć komórek zdrowych a jedynie śmierć komórek nowotworowych(coś w tylu selektywnej apoptozy) – z biegiem czasu będę wspominał o takich funkcjach w opisywanych roślinach i produktach diety.
  14) 15)Z kolei w tym badaniu wykazano, że Bor zwiększa poziomy SOD1 i SOD2 (Miedziowo-cynkowa oksydaza nadtlenkowa oraz manganowa oksydaza nadtlenkowa), które odpowiedzialne są za obronę komórek i ich mitochondriów przed wolnymi rodnikami. Wykazano również, że wzrost boru w diecie obniża poziomy manganu.
  16)Borax wykazuje właściwości ochronne względem rdzenia kręgowego u szczurów w czasie niedokrwienia i reperfuzji. Wykazuje działanie zmniejszające obrzęki, stany zapalne i ochrania przed uszkodzeniem tkanek rdzenia kręgowego.
  17)Borax wykazuje działanie przeciwtrądzikowe
  18)W latach 1912-1948 w szpitalu Kolonien Filadelfia Epilepsy, Dianalund, Dania prawie 5% osób, którym podawano borax wykazano większą niż 50% poprawę w ilości napadów padaczkowych. 19)Oczywiście tak jak np.istnieją skutki uboczne kosmicznych dawek wchłanianego manganu u górników go wydobywającego lub ludzi go przetwarzającego w hutach tak też istnieje ryzyko toksyczności borem. Opisano w literaturze 3 takie przypadki, tj.osób które doświadczyło łysienia(odwracalnego po zaprzestaniu pracy w środowisku mocno bogatym w bor).
  20)Absorbcja boru i boraksu przez skórę jest słabiutka(znacznie słabsza niż podanie doustne)
  21)Poważne skutki uboczne/toksyczność wykazano po wstrzyknięciu pustynnym myszoskoczkom 250mg/kg przez 16dni (w sumie 4gramy na kg). Jak zwykle zapodano dawkę z innej galaktyki dezinformując o toksycznym działaniu Boru/Boraxu(tylko na takie badania toksyczności można natrafić).
  22)Jedno ze źródeł amerykańskich podaje, że dopuszczalna max.dawka bez skutków ubocznych w wodzie to 0.3mg boru /kg masy ciała czyli przy 75kg = 22.5mg boru a
  to przy szybkiej kalkulacji wychodzi niecałe 100mg boraksu(sam biore od 50-100mg).
  23)Kwas borowy może hamować proteazę serynową PSA – jest to marker diagnostyczny raka prostaty czy też po prostu przerośniętej prostaty – PSA bardzo fajnie i szybko mogą zbić takie rzeczy jak palma sabałowa oraz świeżo-wyciśnięty sok z jednego z najbardziej wartościowego i mojego ulubionego owocu – granatu.
  24)25) 26)Kolejne źródło medyczne wskazuje na dawki wywołujące skutki uboczne – 500mg boraksu (to sporo moim zdaniem) stosowanego przez 50dni dzień w dzień. Skutki uboczne jakich można wtedy doświadczyć to mgła umysłowa(“ciężka/pełna głowa”), brak apetytu, złe samopoczucie, rewolucje
  żołądkowe.
  27)Odradza się stosowania u kobiet w ciąży, karmiących i małych dzieci. Jako że bor/boraks akumuluje się w organizmie zalecane jest jego okresowe przyjmowanie typu 1miesiąc on 1miesiąc off.Na sam koniec badanie w którym pokazano efekty po 7dniach podawania boraxu (śmieszna dawka bo 10mg) codziennie ze sniadaniem u mezczyzn(badanie). Zwiększa wolny testosteron z czym ma problem wiele osób z autoagresja(ma za niski poziom tego hormonu jak i DHEA), zmniejsza estradiol(bardzo pomocne u osob ktore lysieja gdyz testosteron przemienia sie do DHT i estradiolu = obydwie substancje powoduja lysienie!), zwieksza hormon luteinizujacy(przydatny u kobiet majacych problem z zajsciej w ciąże), zwieksza poziomy witaminy d3, MOCNO obniza stany zapalne(cytokina IL-6 ktora jest podwyższona w przypadku osob ktore maja candide, borelioze, bartonelle, maja problem ze snem,popadly w depresje), zbija CRP, MOCNO obniza cytokine zapalna podwyzszona w wiekszosci chorob autoimmunologicznych. 28)”Gość jednak przytacza same plusy
  http://zdrowiebeztajemnic.pl/boraks-bor-niedoceniany-mineral-o-sporych-mozliwosciach/

 26. ana 17 października 2017 at 09:38- Odpowiedz

  Bardzo ciekawe rzeczy i w artykule i w komentarzach A mnie interesuje czy może mieć wpływ na obniżenie insuliny przy insulinooporności i tym samym na zmniejszenie wagi ?

 27. Julita 7 lutego 2018 at 09:40- Odpowiedz

  Witam
  Z otwartą buzią czytam wpisy Pana Grzegorza 🙂
  W kwestiach, o których pisze jestem totalnym laikiem, ale fascynujące jest jak można sobie pomóc za pomocą natury. Nie jest to jednak takie proste, dla osoby, która styka się po raz pierwszy.
  Chciałam bardzo prosić o pomoc Pana Grzegorza i innych Państwa, którzy mają problemy podobne do moich.
  Mam 36 lat i duże problemy z kręgosłupem, przepukliny i rwa kulszowa – od lat.
  Do tego duże (6 cm, 4 cm, 3cm) naczyniaki na wątrobie (jeden z nich zatyka pobliskie dwie żyły). Do tego kryształki w woreczku żółciowym.
  Wygląda na to, że mój organizm szwankuje, bardzo chciałabym sobie pomóc za pomocą naturalnych metod. Wierzę w nie, aczkolwiek mam małą wiedzę.
  Jestem matką karmiącą 7 miesięczną córeczkę (proszę o uwzględnienie)
  Z góry serdecznie dziękuję

  • grzegorzadam 3 marca 2018 at 09:41- Odpowiedz

   ”Usuwanie zwapnień miękkich tkanekWraz ze wiekiem nasze kości mają tendencję do relokacji wapnia i gromadzenia go w miękkich tkankach, takich jak naczynia krwionośne, stawy, mięśnie, mózg i gruczoły. Powoduje to nie tylko stan zapalny, ból i sztywność, ale również miażdżycę tętnic, ataków serca, udarów mózgu, choroby nerek, zaćmę i utraty pamięci lub w zasadzie tych samych warunków spowodowanych przez hipokalcemię.
   Podstawową przyczyną jest niedoczynność tarczycy i nadczynność gruczołu przytarczyc z powodu przewlekłej Candidy, problemów związanych z rtęcią oraz niedoborów boru i magnezu. ”
   http://www.health-science-spirit.com/hypercoagulation.htm

  • grzegorzadam 3 marca 2018 at 09:53- Odpowiedz

   Dr Clark
   Ból w lędźwiachTwierdzi się, ze ból lędźwi pochodzi od odziedziczonej po praprzodkach słabości podstawy kręgosłupa, spowodowanej zmianą sposobu poruszania się: z pozycji na czterech kończynach do wyprostowanej na dwóch. Uważa się też, że wyrostki kostne „spinające” kręgosłup są płytsze w niektórych populacjach, przez co trudniej im utrzymać zwartą linię kręgosłupa. Panuje również pogląd, że odpowiednie ćwiczenia mogą wzmocnić tę część ciała, dzięki czemu będzie można uniknąć późniejszego bólu w krzyżu.

   Teorie te stają się nieaktualne, gdy bez interwencji chirurgicznej, ćwiczeń korekcyjnych lub zmiany postawy można szybko i skutecznie wyeliminować ból w lędźwiach. Akupresura i zabiegi kręgarskie mogą przynieść „cudowną” ulgę. Nawet ciężko cierpiąca ofiara bólu lędźwiowego, kulejąc i powłócząc nogami, udaje się do kręgarza, aby wyjść po zabiegu normalnie, bez
   bólu i środków znieczulających. Tak więc, chociaż nastąpiło przesunięcie kręgu lub dysku, w praktyce stosunkowo łatwo wstawić je z powrotem we właściwe miejsce.

   Jeżeli rozluźnienie mięśni jest kluczem, musimy dowiedzieć się, dlaczego tak łatwo ulegają one skurczom. Każdy mięsień kurczy się przy nagłym podrażnieniu czy uszkodzeniu. Kiedy w bucie ukłuje nas drzazga lub kawałek szkła, to właściwie przez całe ciało przebiega spazm oraz przykurcz. Gdy je usuniemy, noga może znowu funkcjonować normalnie. Kryształki kwasu szczawiowego są ostre jak potłuczone szkło. Zastosuj procedurę oczyszczania nerek aby rozpuścić je oraz inne kamienie nerkowe. Ból lędźwi można wyleczyć przez usunięcie ostrych kryształów zalegających nerki. Cały proces zajmuje trzy tygodnie, choć ciężkie przypadki mogą wymagać sześciu.Niezależnie od tego, czy cierpiałeś rok, czy 20 lat – skuteczne wyleczenie następuje po kilku tygodniach.

   Nasz organizm produkuje ponad osiem rodzajów kamieni nerkowych. Ostre, kłujące bóle związane są z kamieniami pochodzenia „szczawianowego”. Próbując pozbyć się dolegliwego kwasu szczawiowego, organizm najpierw neutralizuje go przy pomocy wapnia do postaci szczawianu wapnia. Nerki są w stanie przechować niewielką ilość szczawianu wapnia w postaci roztworu, lecz jego nadmiar się krystalizuje. Szklanka zwykłej lub mrożonej herbaty (nie zielonej ani ziołowej) zawiera około 20 mg kwasu szczawiowego (Dane z Food Values, wyd. 14, Pennington and Church 1985) co przekracza możliwości wydalnicze nerek. Herbata należy do substancji toksycznych i nie należy jej traktować jak napoju. Odnosi się to również do czekolady. Dzieci nigdy nie powinny pić herbaty ani kakao. Nie należy narażać ich delikatnych nerek na codzienne obciążenie wydalaniem dużych ilości kwasu szczawiowego. A cenny wapń użyty do jego neutralizacji marnuje się, podczas gdy powinien posłużyć do budowania młodych kości. Nie trzeba określać, jaki rodzaj kamieni nerkowych powoduje skurcze mięśni. Różne zioła rozpuszczają
   różne kryształy. Dobierając je w jedną bogata mieszankę możemy rozpuścić wszystkie jednocześnie. Gdziekolwiek szczawiany się skrystalizują, towarzyszy im jeden konkretny szczep bakterii –
   odmieniec pospolity (Proteus vulgaris). Czy owa bakteria żywi się właśnie szczawianami lub nawet pomaga im się formować?

   Czy sam Proteus odpowiada za bóle krzyża. A może w rzeczywistości ból ten składa się z dwóch: kłującego bólu wywołanego przez ostre jak szkło kryształki i drugiego – działaniem
   zapalnym bakterii? Nie wiemy, na szczęście jednak odmieńca pospolitego możemy usunąć elektronicznie. Używając swoich nowych umiejętności diagnostycznych, możesz przetestować nerki na obecność kryształów. Odmiany kamieni nerkowych, na które przeprowadziłam testy to: szczawian wapnia, kwas moczowy, cysteina, cystyna, fosforan wapniowy, fosforan dwu- i trójwapniowy. Wszystkie one mogą zostać rozpuszczone mieszanką ziołową, ale też mogą pojawić się ponownie w ciągu tygodnia! Aby nie dopuścić do formowania szczawianów, należy przestać pić kwas szczawiowy (nie dotyczy to konsumpcji warzyw bogatych w szczawiany – szpinaku, rabarbaru, szczawiu i botwinki, które mają swoje odpowiednie miejsce w diecie). Dobrze zażywać magnez i uzupełniać witaminę B6 (zgodnie ze wskazówkami procedury oczyszczania nerek).

   Aby uchronić się przed formowaniem kryształów fosforanowych, należy z kolei zredukować spożycie fosforanów i pić mleko dla uzupełnienia wapnia. Równie ważne jest utrzymanie wysokiej czystości nerek za pomocą ziół oraz obfite nawodnienie organizmu. Po wypiciu kwarty sterylizowanego mleka, litra wody, połowy szklanki soku owocowego domowej roboty nie powinieneś już mieć ochoty na żadne dodatkowe napoje. Nie potrafię wytłumaczyć pochodzenia kamieni cysternowych i cystynowych (teoria genetyczna również tego nie wyjaśnia, biorąc po uwagę, że powstają one również u ludzi, u których nie stwierdza się cystynurii). Ponieważ zawierają one związki siarki i zaobserwowałam pojawianie się ich po kuracjach sulfonamidami, rozsądnie będzie unikać leków sulfonamidowych z wyboru, albo przejść na kurację nerkową po ich stosowaniu.

   W przypadku dotkliwych bólów lędźwiowych istnieje prawdopodobieństwo jednoczesnego uformowania się kilku rodzajów kamieni – niektórzy pacjenci mają wszystkie odmiany!– Rosie Zakar, lat 30, zgłosiła się do nas, ponieważ jej matka została wyleczona z bólu lędźwiowego tak ciężkiego, że przez 30 lat nie była w stanie wykonywać prac domowych. Rosie miała typowe kamienie
   nerkowe: szczawiany, moczany i fosforany. Zastosowała preparat ziołowy na nerki. Po trzech tygodniach poprawa była tak znaczna, że kobieta zapomniałaby o wizycie, gdyby nie chciała zająć się również problemami z trawieniem i przemęczeniem.

   – Vera Vigneault, lat 32, przyszła głównie po poradę, gdyż chciała zajść w ciążę, a dolegały jej już bóle w dolnej i środkowej części pleców. Gdyby zaszła w ciążę przed usunięciem tych objawów, istniałoby ryzyko rozwoju rzucawki porodowej i wysokiego ciśnienia, co jest częstym powikłaniem problemów o podłożu nerkowym. Pacjentka zaczęła od ziołowej kuracji na nerki. Żuła dużo gumy i krwawiła z dziąseł. Stwierdziła, że zły stan jej uzębienia jest dziedziczny (rodzina Very również miała problemy z zębami). Poradzono „odstawienie” gumy do żucia i picie trzech szklanek 2% mleka dziennie oraz zażywanie witamin A i D. Miała też codziennie czyścić zęby żyłkà wędkarską (nici dentystyczne skażone są rtęcią i talem), a potem szczotkować zęby nową, bardzo miękką szczoteczką z dodatkiem kilku kropel 17,5% wody utlenionej, unikając mycia metalowych wypełnień, aby nie uległy dalszej korozji. Następnie miała powtórzyć szczotkowanie, bez używania nici (dalej unikając kontaktu z metalem) tym razem z pięcioma kroplami białej jodyny (jodku potasu), sporządzonej przez aptekarza. W nerkach miała tylko kamienie szczawianowe. Zalecono jej picie herbaty ziołowej zamiast zwykłej. Po pięciu tygodniach stan dziąseł się poprawił, chociaż ciągle żuła trochę gumy i woda utleniona sprawiała jej zbyt duży ból, aby mogła ją stosować. Bóle pleców minęły.

   – Gerard Rogers, lat 39, skarżył się na bóle w lędźwiach i skurcze w nogach. W nerkach miał wszystkie rodzaje fosforanów wapnia. Zmienił dietę na nisko fosforanową (zredukował spożycie mięsa, pieczywa, makaronów, napojów gazowanych) i zwiększył podaż wapnia oraz minerałów. Miał wypijać trzy szklanki mleka 2% dziennie i rozpocząć ziołowe leczenie nerek. Po 25 dniach poprawa była niewielka. Ciągle miał kryształy fosforanowe w nerkach. Obawiał się pić mleko, ponieważ słyszał wiele negatywnych opinii na ten temat. Poradzono mu przegotowywanie mleka, aby pozbyć się tych „złych rzeczy”, o których tyle słyszał. Test na elementy toksyczne wykazał nagromadzenie miedzi, arsenu, kobaltu, kadmu, ołowiu, talu, wanadu i radonu. To tłumaczyło jego skurcze mięśniowe, bóle głowy oraz problemy ze spaniem. Arsen pochodził z pestycydów, kobalt z detergentów, tal i miedź z wypełnień zębowych. Problem wanadu został rozwiązany przez uszczelnienie rur instalacji gazowej, radon został zredukowany przez poprawienie wentylacji w piwnicy. Pacjent był wdzięczny za informacje i zaczął oczyszczać organizm i środowisko.

   – Alberta Mellos, lat 52, zgłosiła się z bólem w dolnej i górnej części pleców. Wyjaśniono jej, że ból w lędźwiach powodują ostre kryształki wcinające się w tkanki, a ból w górnych partiach pleców – kamienie żółciowe. Kurację rozpoczęto od eliminacji dolegliwości w dolnej części pleców. Badanie nerek wykazało kryształy szczawianów i cysteiny. Pacjentka rozpoczęła program ziołowego oczyszczania nerek. Dziewiętnaście dni później przyszła na wizytę z przeziębieniem, ale stwierdziła, że ból w lędźwiach minął. – Glenn Dirk, lat 62, zadzwonił skarżąc się na wstrzymanie moczu, prawdopodobnie spowodowane kamieniami nerkowymi. Zdarzyło mu się to już raz i był bardzo zaniepokojony. Jeszcze tego samego dnia zastosował nasza kurację ziołowa na nerki i w nocy wydalił 117 kamieni bez krwawienia i bez potrzeby uśmierzenia bólu. Po tym pacjent mógł się skupić na leczeniu powiększonej prostaty. Przy siadaniu dokuczał mu ból. Jego gruczoł krokowy i jelita zarażone były przywrą jelitową. W prostacie znaleziono Clonorchis (rodzaj ludzkiej motylicy wątrobowej i jej jajeczka), czterochlorek węgla, keton metylowobutylowy
   oraz etylen, pochodzące z produktów żywnościowych. Po rezygnacji z napojów kupowanych w sklepie spożywczym i usunięciu pasożytów za pomocą generatora częstotliwości, pacjent mógł normalnie
   oddawać mocz, bez wysiłku i bólu.”

  • grzegorzadam 3 marca 2018 at 10:08- Odpowiedz

   Jeszcze znakomity artykuł dr Sircusa:
   http://drsircus.com/magnesium/calcification-and-its-treatment-with-magnesium-and-sodium-thiosulfate/
   Czyli bez magnezu ani rusz 🙂

   Do tego duże (6 cm, 4 cm, 3cm) naczyniaki na wątrobie (jeden z nich zatyka pobliskie dwie żyły). ”naczyniaki to kłopoty z tkanką łączną , czyli niedobory boru, krzemu, magnezu, kolagenu…na kamyczki szczawianowo-wapniowe doskonała herbatka nerkowa Breussa:
   http://www.primanatura.pl/post-rudolfa-breussa-przepisy-podstawowe/
   I przepisy z linkowanej książki dr Clark, też ziołowe, niezwykle skuteczne.

 28. junosza 20 lutego 2018 at 10:09- Odpowiedz

  BARDZO CHĘTNIE SIĘ DOWIEM JAK STOSOWAĆ TEN BORAKS. PONIEWAŻ WŁAŚNIE ZAMÓWIŁEM – BORAKS CZTEROBORAN SODU 10H2O 1KG STANLAB (7132202501) – I DLATEGO CHCIAŁEM SIĘ DOWIEDZIEĆ JAK GO STOSOWAĆ.
  BO Z TEGO CO PRZECZYTAŁEM TO – 1 LITR WODY PRZEGOTOWANEJ I OSTUDZONEJ I W TYM TRZEBA ROZPUŚCIĆ 1 ŁYŻECZKĘ BORAKSU.
  NASTĘPNIE MOŻNA TO PIĆ KILKA RAZY DZIENNIE ALE PO ILE – BO TUTAJ
  NIEKTÓRZY Z WAS MÓWIĄ O 1/4 ŁYŻECZKI A INNI WYPIJAJĄ CAŁY LITR ???

  • grzegorzadam 3 marca 2018 at 10:10- Odpowiedz

   przeczytaj dokłądnie artykuł wstępny i komentarze, albo zrób roztwór
   3-% i pobieraj w mililitrach, wtedy w mililitrze będzie 30 mg boraksu.”Boraks rozpuszcza się bardzo powoli, wiec lepiej jest przygotować sobie wcześniej roztwór w wyższym stężeniu, a potem rozcieńczać, bo inaczej stracimy mnóstwo czasu.
   1 L wody + 3 gramy boraksu = w 10 ml, 1 dawka (30 mg boraksu) – bardzo małe stężenie – roztwór 0,3 %
   1L wody + 6 gram boraksu = w 5 ml, 1 dawka (30 mg boraksu ) – małe stężenie – roztwór 0,6 %
   1 L wody + 30 gram boraksu = w 1 ml, 1 dawka (30 mg boraksu) – bardzo duże stężenie – roztwór 3 %
   1 L wody + 50 (lub więcej) gram boraksu = w 1 ml , 1 dawka (50 mg boraksu) – bardzo duże stężenie –
   roztwór nasycony ok. 5 % w temperaturze 25 stopni – do celów kosmetycznych i gospodarczych (np. spryskiwanie pleśni).
   Większe stężenia roztworu można uzyskać tylko stosując boraks bezwodny. Dość trudno osiągalny, ale można wyprażyć boraks uwodniony w temperaturze ponad 400 stopni, aby go uzyskać w domu.
   Praktycznie przy sporządzaniu koncentratu i dawkowaniu żadna duża dokładność nie jest wymagana, więc wobec braku wagi można sobie poradzić jak w poniższych sposobach:
   Przepis wg grzegorzadam:
   1. litr wody jakiejś
   2. strzykawka – najlepiej 10-20 ml.
   3. mały kieliszek-lufka 30 gram – dla sprawdzenia jest strzykawka..
   4. napełniamy cały ten kieliszek boraksem + 1,3 ( musi być ok. 30 g)
   5. wsypujemy do wody ( może być słoik 0.9 -1.0 z pokrywką)
   6, mieszamy i już- przed każdym pobraniem wstrząsnąć najlepiej.
   7. otrzymaliśmy roztwór 3% boraksu.
   8. tzn – w każdym 1 ml roztworu jest dawka podtrzymująca 30 mg boraksu. – można sobie mnożyć do woli różne dawki w ml i niech sobie słoik stoi i powoli zużywa.
   Przepis wg @Blu (roztwór „gotowy” dla mężczyzn:
   Zamiast obliczać 1/4 łyżeczki, weź czubatą łyżeczkę na baniak 5 l wody – będziesz miał ok. 1 g na litr, jak na chłopa przystało.””Dzienna, standardowa, dawka podtrzymująca:
   Dawka „podtrzymująca” dzienna: 30 -60 mg boraksu
   W/g dr Lasta dawka podtrzymująca to 30 mg dziennie boraksu.
   @Blu optuje za dawką: 50 mg dla mężczyzn do 70 kg wagi i 60 mg do 100 kg
   30 mg dla kobiet do 55 kg i 40 mg do 100 kg.
   Dla dziecka – stosownie do wagi ciała i płci.
   Czas przyjmowania: nieokreślony, czyli non stop. Sposób przyjmowania – jednorazowo.Dzienna, standardowa, dawka terapeutyczna:
   Na bazie zaokrąglonych dawek stosowanych w Earth Clinic.
   800 mg dla mężczyzn do 70 kg wagi i 1 g do 100 kg
   400 mg dla kobiet do 55 kg i 500 mg do 100 kg.
   Dla dziecka – stosownie do wagi ciała i płci.
   Zawsze należy zaczynać od standardowej dawki podtrzymującej i zwiększać ją stopniowo do zamierzonego maksimum.
   Np. 1 dzień – 1 ml (3%) na cały dzień (30 mg) , następny dzień 2 ml /cały dzień (60 mg), następny tydzień 3 ml/ cały dzień (90 mg) itd.. W przypadku zaobserwowania efektów ubocznych, zmniejszamy dawkę do poprzedniej i pozostajemy na niej 3 dni, a potem zwiększamy – aż do wartości docelowej.
   Czas przyjmowania: dopóki istnieje taka potrzeba. 4-8 tygodni. Pamiętać o 2 dniach przerwy w tygodniu.
   Czas liczymy od osiągnięcia dawki docelowej.Standardowo rozcieńczona w 1 l wody dawka terapeutyczna powinna być wypijana łykami przez cały dzień.
   Jeżeli nie można popijać po łyku przez cały dzień to dawkę dzielimy na minimum 4 porcje i też będzie działało, jednak w takich przypadkach należy wydłużyć kurację ze 2 tygodnie, zresztą zależy, co głównie wyganiamy z organizmu. Jednak przy takim sposobie pobierania, mogą już występować efekty uboczne typu Herxheimer, przynajmniej na początku, więc lepiej zaczynać od mniejszej dawki i systematycznie powiększać.
   Dawki maksymalne nie są określone, niektórzy próbują szybciej, ale zwykle to się nie opłaca i potem się zniechęcają.
   Toksyczność boraksu jest podobna do toksyczności soli kuchennej czyli ostre zatrucie to pobranie ok. 2 g na 1 kg wagi ciała.”

 29. Piotr 15 marca 2018 at 08:54- Odpowiedz

  Jaki powinien być Boraks?
  Czteroboran sodu dziesięciowodny?
  Czy
  Czteroboran sodo pięciowodny?
  Pozdrawiam.

 30. Igor 24 marca 2018 at 10:13- Odpowiedz

  Witam wszystkich . No czytam posty i też jestem skołowany bo.już nie wiem czy roztwór boraksu 3 do 5 gram w 1 litrze wody to pije się łyżeczkę ( lub 3 dziennie ) czy caly litr tego roztworu dziennie….

  • grzegorzadam 30 marca 2018 at 10:14- Odpowiedz

   w łyżeczkach.

 31. Jacek 26 kwietnia 2018 at 10:14- Odpowiedz

  Przestrzegam przed bezkrytycznym zaufaniem w słowa tego artykułu. Jeśli ktoś cytuje, że stosowanie boraksu w ciągu kilku dni powstrzymało grzybicę to chyba nie wie o czym pisze. Ponadto jak stwierdził, że grzybica ustąpiła??? Paznokcie odrosły mu w ciągu kilku minut?…ludzie nie bądźcie naiwni.

  • Michal 3 maja 2018 at 10:15- Odpowiedz

   Jacek czy probowales na sobie ze wyciagasz takie wnioski ?

 32. Andrzej 2 lipca 2018 at 10:18- Odpowiedz

  Od tygodnia stusuje i po pierwszym dniu miałem bol głowy ktory na drugi dzien przeszedł prawdopodobnie oczyszczanie z fluoru nastepnie samopoczucie jakiego niepamietam od czasow nastoletnich a mam dopiero 34lata. Lekka depresja ciagłe zmeczenie umysłowe i fizyczne, długi czas regeneracji po wysiłku, słaba wytrzymałość na stres i problemy z koordynacją ruchową to wszystko po niecałym nawet tygodniu stosowania ‚Przeszło Zupełnie’, czuje sie jak nowo narodzony i chciałbym aby wszyscy sie o tym dowiedzieli gdyż wiem jak takie przypadłosci można skutecznie leczyć dzieki boraxowi a lekarze rozkładaja rece i probuja jakos pomoc czesto szkodzac. Ja stosuje 1 łyżeczkę 2 razy dziennie gotowego roztworu (1 litr wody przegotowanej ostudzonej i łyzeczka nie pełna boraxu). Dziekuje i pozdrawiam 🙂

 33. Megi 31 sierpnia 2018 at 10:21- Odpowiedz

  Witam, choruję na neuroboreliozę nie muszę pisać jak bolą mnie stawy + candida.
  Ważę 51 kg..
  przeczytałam cały artykuł posty zakupiłam ten czteroboran sodu dziesięciowodny ale nie mam pojęcia jak to zrobić kompletnie się wtym pogubiłam
  1. jak rozrobić dokładnie
  2. jak pić czy 1 łyżeczka dziennie i jaka łyżeczka bo mam różne 🙁
  3. Proszę pomocy bo cierpię strasznie i mam mgłę umysłową potrzebuję po prostu po ludzku pomocy jak to dokładnie zrobić abym sobie krzywdy nie narobiła dodam ,że też zaczęłam picie nadtlenku wodoru.

  • Jurek 5 września 2018 at 10:22- Odpowiedz

   @ Megi
   1. 1/4 szklanki proszku boraks wsyp do litra ciepłej wody. Po 24 godzinach masz gotowy roztwór o stężeniu 4,7 % . To co zostanie na dnie – niech sobie będzie. Dolejesz później wodę a i tak będzie roztwór o tym samym stężeniu dopóki resztki boraksu będą na dnie.
   2. Zacznij od pół łyżeczki – jakiejkolwiek . Albo kup w aptece strzykawkę za 2 złote ( 10 ml ) i zaciągnij 1 ml . Przy Twojej wadze dojdź do 10 ml dziennie.
   3. Boraks jest alkaliczny i przenigdy nie zażywaj go tuż przed posiłkiem lub do 2 godz. po posiłku. Inaczej nabawisz się niestrawności i zakwasisz limfę – czyli zaszkodzisz sobie..
   4. Cykl przyjmowania boraksu – np. od pon do piątku , sobota i niedziela przerwa na detoks.
   5. Roztworem boraksu nacieraj bolące miejsca, rób okłady. Dodaj chlorku magnezu. Poczytaj o oliwie magnezowej i dmso.
   6. Zamów MSM i askorbinian sodu. Proporcje 1 / 0,5 i szklanka wody. Pij w ciągu dnia miedzy posiłkami.
   7. Zamów sodę oczyszczoną. Łyżeczka sody zalana odrobiną wrzątku + 2 a lepiej 4 cytryny. Zaraz po przebudzeniu i min. godzina przed śniadaniem. Dostaniesz po tym zdrowego kopa.

 34. lola 18 czerwca 2019 at 15:18- Odpowiedz

  absolutnie się nie zgadzam ze sposobem podawania boraksu, tzn. co do dawkowania to jest prawidłowo 3 mg, czyli 3 g boraksu na litr wody i z tego 10 ml w szklance wody, niektórzy mylą i piszą 30g na 1 litr co może naprawdę się źle skończyć, boraks jest bardzo silną zasadą, o wiele silniejszą od sody, absolutnie nie powinno się pić takiego roztworu z posiłkiem ponieważ rozstrajamy w ten sposób żołądek, który musi być zakwaszony żeby prawidłowo funkcjonował i przy okazji chronił nas przed pasożytami, tak więc roztwór boraksowy można tylko stosować na pusty żołądek po czym wskazane byłoby zakwaszenie żołądka po jakimś czasie i przed jedzeniem np. kawą lub octem jabłkowym

 35. grzegorzadam 21 czerwca 2019 at 10:03- Odpowiedz

  ”to jest prawidłowo 3 mg, czyli 3 g boraksu na litr wody i z tego 10 ml w szklance wody, niektórzy mylą i piszą 30g na 1 litr co może naprawdę się źle skończyć,”

  przecież 10 ml z 3 g na litr to to samo co 1 ml z drugiego 🙂
  ZAnim coś napiszesz policz najpierw.

  Terapeutycznie, jest wyżej, Walter Last poleca nawet od 1 do 3 gramów dziennie
  boraksu!
  Oczywiście krótkotrwale, trzeba poczytać.

  nie ma prawidłowych dawek dla wszystkich, wszystko zależy od niedoborów.
  Kobieta 50 kg, to nie facet 120 kg, itd.

 36. jimmy 22 września 2019 at 13:18- Odpowiedz

  grzegorzadam .rozpuściłem 5g boraksu w 1L wody destylowanej.Czy na Candidę to powinienem pić 100ml tego roztworu popijając małymi łykami przez cały dzień przy mojej wadze 67kg.Ile dni taka kuracja powinna trwać?Druga sprawa,inne źródła podają 15g boraksu,rozpuścić w 500ml wody-homnis.pl>Przygotowanie i dawkowanie boraksu

  Przygotowanie roztworu osiągamy rozpuszczając 15 g boraksu (czteroboran sodu, do kupienia za grosze w internecie i nie tylko) w pół litrze wody destylowanej. Po 24 godzinach roztwór jest gotowy.

  Dawkowanie zacznij od 1 ml dziennie – dodawaj do soku, napojów (jest chemicznie obojętny, nie wchodzi w reakcję z innym składnikami, możesz dodawać do koktajlu z MSM – o tym w osobnym wpisie).

  Rozpuszczając 15 g (15000mg) boraksu w 500ml, otrzymujemy mieszankę, w której 1ml zawiera 30mg boraksu, czyli około 3mg boru. Mógłby Pan się do tego odnieść??za małe stężenie nie pomoże,za duże może zaszkodzić.Pozdrawiam

 37. Wojsław 3 listopada 2019 at 13:01- Odpowiedz

  Proponuję posługiwać się ciężarem objętościowym zamiast „łyżeczka” z lekkim czubkiem, bo są to bardzo różne objętości, lub 1/4 szklanki …
  borax wg karty charakterystyki firmy chempur ma Gęstość względna 1,81 g/cm3 (20˚C)
  czyli na 5 g trzeba 2,76 cm 3 = 2,76 ml – odmierzyć w strzykawce 5 ml. Wsypać 3,76 ml i jeden cm 3 zostawić – gdyż płyn znajdowałby się w króćcu a proszek tam nie wleci. Waga kuchenna nawet elektroniczna jest zbyt mało dokładna, a opinie o tanich jubilerskich są mało pozytywne.

 38. Wojsław 3 listopada 2019 at 13:14- Odpowiedz

  Proszę Grzegorzadam o odpowiedź, chyba, że kto inny ma wiedzę, zamiast tylko poglądów … Jaka może być różnica jakościowa w produktach oferowanych przez wszechobecną firmę Stanlab ( to jest tylko dystrybutor, posidający wielkie magazyny, może jakieś laboratorium, ale z tego co wiem bez linii produkcyjnej, choć kreują się na producenta) np. mają kwas l ask ok 40 zł/ kg niby czda, kiedy ja kupuję w poleconej skąd inąd (hurtownia handlująca z obiema firmami) firmie chempur za 130 zł /kg. Z fakturą i atestem do każdej partii. To samo tyczy się boraxu, siarczanu magnezy, cytrynianu potasu, sody oczyszczonej, czy preparatów do produkcji mydła … Czy to tylko marża, czy może kryć się za tym czystość. Tym bardziej, że kwas l. ask może być zanieczyszczony metalami ciężkimi. W czda Chempura są też ich śladowe ilości – np ołów, arsen. mocno śladowe podkreślam i dają to na piśmie.

 39. Ula 11 listopada 2019 at 23:09- Odpowiedz

  Panie Grzegorzadam, dziękuję za wszystkie cenne infirmacje które Pan zamieścił na stronie 🙂
  Od jakiegoś czasu poszukuje przyczyny moich chorób i wciąż mam wrazenie że odkrywam tylko wierzchołek góry lodowej. Mam 33 lata odkąd pamiętam mam zaparcia, policystyczne jajniki, stany zapalne żołądka, 2 lata temu zaczęły zanika mi miesiączki i pojawił się problem z piersiami. Stany zapalne w gruczolach mlekowych. Zdiagnozowano torbiele w piersiach. Nie mogłam zajść w ciążę. Zaczęłam szukać ratunku. Przeszłam przez post Dąbrowskiej, wlewy z Wit C, oraz witamin. Stan zdrowia się poprawił nawet zaszłam w ciążę. Obecnie karmie 9 miesięczna core. Bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym powodują dretwienie rąk, barku. Zrobiłam badanie Volla wyszło że torbiele to zbitki pasożytów, i Candida przewodu pokarmowego. Zastanawiam się skąd te stany zapalne w piersiach, póki karmie to cora wszystko ściąga ale boję się co będzie gdy karmić przestanę wiem że wrócą bo od czasu do czasu odczuwam,, nie swoją piers”.

 40. Ewa 9 grudnia 2019 at 09:08- Odpowiedz

  Dzień dobry. Chciałabym kupić, tylko który boraks? „Czteroboran sodu dziesieciowodny 99.9 proc czystości NA2B407”? Skąd mieć pewność że podczas produkcji nie dodano jakiejś chemii np. do lepszego zbrylania? Pozdrawiam 🙂

 41. Jurek 15 grudnia 2019 at 21:37- Odpowiedz

  Mam pytanie.Jestem po zawale dwa miesiące temu czy mogę też brać boraks magnez itd czy może ktoś mi podpowiedzieć.

 42. Jurek 15 grudnia 2019 at 21:42- Odpowiedz

  Dodam że biorę leki na rozrzedzenie krwi i płytek.

 43. Adam 2 stycznia 2020 at 21:15- Odpowiedz

  świetny opis o stosowaniu boraksu dla zdrowia ,ale proszę zasugerować firmę bo sprzedających wielu,może ktoś ma sprawdzoną DZIĘKUJĘ

 44. Jolanta 4 stycznia 2020 at 09:38- Odpowiedz

  Jestem nosicielem grzyba candida. Mam 52 lata
  Od jakichś dwu lat mam chroniczny katar którego w żaden sposób ni mogę się pozbyć. To jest strasznie męczące ,cały czas muszę chodzić z zapasem chustek higienicznych.
  Czy ten katar to może być od candida?

 45. janjanosz 7 stycznia 2020 at 09:22- Odpowiedz

  Nie bardzo wierzę w te wpisy o cudownym wyzdrowieniu i to w bardzo krótkim czasie.Sprawa jest mocno naciągana i chyba pozytywne wpisy są dobrze opłacane;pan grzegorzdam za tak obszerne wpisy chyba dobrze zarabia.Za dużo słodzenia.

 46. najmar 13 stycznia 2020 at 22:46- Odpowiedz

  Już wszystko napisano. Mogę tylko potwierdzić skuteczność w stosowaniu boru. Boraks można również używać do zmywania naczyń,, dosypywać do prania (pralka, ręcznie). To, że mogą go zabronić sprzedawać nie oznacza, że nie będzie dostępny. Wiedzę przekazujmy. Kiedyś muszę odpuścić. Farmacja ma pieniądze, a my mamy zaciętość i silnego ducha.

 47. Janina 16 stycznia 2020 at 00:47- Odpowiedz

  Jestem pielegniarką i szukam pomocy w sprawie nadcisnienia tetniczego.Nadcisnienie bez lekow skacze nawet do 180 /120.. ,biore leki juz pare lat ,ale uboczne skutki niszcza moj organizm ,czy moge prosic o jakies rady?chcialabym odstawic leki..Planuje kuracje borem..byc moze naczynia stwarnialy od stresu i nocnych dyzurów.Nie pije alkoholu,nie palę,zdrowo sie odżywiam.

 48. Agnieszka 17 stycznia 2020 at 17:14- Odpowiedz

  Dzień dobry
  mam pytanie, jestem zatruta antybiotykiem cyprofloksacyna, który jest na bazie fluoru. Mam straszne objawy od przeszło miesiąca. Z powodu chorej tarczycy, muszę się tego fluoru pozbyć. Jaka ilość do picia przy takim problemie? Dziękuję za pomoc.

 49. sara 29 stycznia 2020 at 13:34- Odpowiedz

  Dzień dobry 🙂
  Moja waga to 59 kg przy wzroście 170cm, ostatnio pojawia mi się dużo wyprysków na plecach i dekolcie. Zastanawiam się czy na odrobaczanie/oczyszczanie z tego co w organiźmie jest i powoduje takie reakcje, boraks będzie odpowiedni do picia?
  Jak tak to jakie ilości najlepiej sobie przygotować i o jakich porach przyjmować dawki?

  Dziękuję za odpowiedź

 50. Doroti 1 lutego 2020 at 19:37- Odpowiedz

  Hej czy moze ktos podpowie mi dlaczego nie mozna łączyć boraxu z wit C ? Gdzies w komentarzach ktos napisal…( a pije borax i tez witam c)
  Mam 33 lata i Choruje na bolerioze( mykoplazma fermentas) i zauważyłam ze od kiedy zaczelam stosowac 2× 5 ml( boraxu) + chlorek magnezu zaczely mi miesnie „skakac” nie wiem czy to uklad nerwowy czy to jakies skurcze( czy moze ta wita C cos powoduje mieszajac to wszystko)teraz biore dalej borax ale juz 3× po 5 ml i dalej mam takie dziwne odruchy.. czy moze ktos cos mi podpowie wa tej kwestii co to może byc? Zauwazylam jeszcze ze zaczelo mi duzo krost na twarzy wyskakiwac …
  Prosze o wyjasnienie w prosty i zrozumialy sposób.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 51. Iwona 13 lutego 2020 at 18:51- Odpowiedz

  witam, urzywam boraksu do wszystkiego, do kąpania, zmywania , sprzątania i i piję go od 3 lat , wyleczył mnie z grzybicy całego organizmu , ale ostatnio miałam problemy z anemią , przeczytałam artykół który mówi że przedawkowanie boraksu powoduje anemie , czy to jest prawda

 52. Kasia 14 lutego 2020 at 12:04- Odpowiedz

  A dlaczego po prostu nie suplementować się borem- bor (z boroglukoniany wapnia)- 3mg 1kapsułka?

 53. Dorota 2 kwietnia 2020 at 09:14- Odpowiedz

  Witam, artykuł bardzo ciekawy, czy ktos moze mi napisac jaki boraks kupic? kazdy nadaje sie do picia? a moze jest konkretny sklep gdzie moge kupic boraks? dziekuje za pomoc, pozdrawiam

 54. Mateck 4 maja 2020 at 12:59- Odpowiedz

  Herxy. Ile mgnezu bierzesz w jednej dawce?

 55. Urszula 12 czerwca 2020 at 15:14- Odpowiedz

  Witam,chorobę na hemochromatozę to nadmiar żelaza.Bolą mnie wszystkie stawy.Mam też niedokrwistość.Czy mogę zastosować boraks?

 56. Renata 21 czerwca 2020 at 18:48- Odpowiedz

  Czy boraks może skutecznie pomoc w walce z kurzajkami. Jeśli posiadacie jakieś doswiadczenia proszę się podzielić. Pozdrawiam

 57. Joa 25 lipca 2020 at 13:49- Odpowiedz

  Witam gdzie mozna Boraks i kwas borowy do spozycia kupic?

 58. Sevda 17 sierpnia 2020 at 09:17- Odpowiedz

  Witam, zakupiłam boraks na którym jest napisane,, Czteroboran sodu (Na2B4O7 * 5H2O), w większości opisów podany jest ze powinien być
  Czteroboran sodu dziesięciowodny (Na2B4O7 * 10H2O) czy to znaczy że mój jest słabszy i należałoby zwiększyć dawkę czy ogólnie nie prawidłowy kupiłam? z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 59. Ewelina H 28 sierpnia 2020 at 09:50- Odpowiedz

  Mam pytanie czy ktos uzywal boraks do picia dla dzieci , jesli tak to w jakich dawkach i czy chlorek magnezu rozcieczony z woda tez mozna podac dzieciom? bo boraks trzeba pic z chlorkiem magnezu.

 60. kasia 13 września 2020 at 21:47- Odpowiedz

  Doroti… odsłuchaj filmik i złap kontakt z ta pania

  https://www.youtube.com/watch?v=ND_ZF0UF_XQ

 61. Lech Marek Jaworski 30 września 2020 at 18:26- Odpowiedz

  Bardzo się cieszę kiedy mafia oszustów medycznych dostaje po nosie, a czasem niżej i z drugiej strony. Odważni lekarze tacy jak doktor Burzyński i wynalazcy leków cierpią bardzo a ludzkość pada ofiarą ludobójców.

 62. Marcin 12 października 2020 at 21:47- Odpowiedz

  Przeczytałem ten artykuł, ale na logikę co to za spisek, skoro wszyscy o takim spisku wiedzą? A sam boraks można bez problemu kupić za kilka złotych przez internet.

 63. JADWIGA 19 października 2020 at 23:44- Odpowiedz

  Nikt nie odpowiedział ktory boraks jest wlasciwy?

 64. Kamila 15 listopada 2020 at 14:48- Odpowiedz

  Do: Tomek z dnia 2017-08-05 09:13:16 (odpowiedź na posta mi nie działa).
  Panie Tomku, niech Pan przeczyta artykuł i zastosuje taką metodę jak tam opisano. Wszystkie inne zamieszczone w komentarzach pod artykułem to dowolne interpretacje. Jeśli ktoś chciałby je stosować, to na własną odpowiedzialność i przeliczyć samodzielnie dawkę.
  W artykule podano wielkość dawki podstawowej (3 mg B) w roztworze (przepis zamieszczono) oraz przypadki, w jakich okolicznościach tę dawkę zwiększać, jak długo utrzymywać i itp.
  Podany wyżej przepis jest dla Boraxu dziesięciowodnego, tam też bor występuje w ilości 11% (wagowo). Jeśli będzie Pan miał 5-cio wodny to Boru będzie stosunkowo więcej, więc trzeba będzie dostosować roztwór.
  Pomocne mogą być kalkulatory mas molowych, np.: http://pliszka.net/kalkulatory/kmm.html lub po porostu tablice chemiczne.

 65. Alicja 23 listopada 2020 at 21:38- Odpowiedz

  Witam, czy Kwas borowy
  i Boraks to jest to samo ?

 66. Jolanta 29 listopada 2020 at 23:46- Odpowiedz

  grzegorzadam – Czy mogę prosić o informacje gdzie kupić czystą postać boraksu? Czy stosujecie Państwo taką po prostu – nie w pełni czystą postać ?

 67. Justyna 10 grudnia 2020 at 11:07- Odpowiedz

  Chcialam zapytać skoro 5-6 gr boraksu rozpuszczamy w 1 litrze wody, zaczynając pic boraks zaczynamy od 5ml dziennie – to co z resztą mikstury? Bo 1 litr to bardzo dużo. wylewamy i na drugi dzień robimy nowy? Czy możemy go przez kilka dni przechowywać, w czym i gdzie?

 68. dax 24 grudnia 2020 at 09:36- Odpowiedz

  BOLAŁY MNIE STAWY W BIODRZE I DOLNA CZESC KREGOSŁUPA ZNAJOMY POLECIŁ MI SIARKE ORGANICZNĄ MSM Alto Pharma MSM NA CZUBEK ŁYŻECZKI OD CHERBATY BIORE I NA PÓŁ SZKLANKI WODY JUŻ PO PIERWSZYM RAZIE CZUŁEM POPRAWE PLUS DO TEGO Bor Albion Boron 6mg SWANSON EFEKTY SA BARDZO DOBRE

 69. Mateusz 30 grudnia 2020 at 21:58- Odpowiedz

  Witam. Mam pytanko odnośnie stosowania Boraksu z Chlorkiem Magnezu. Ktoś napisał wyżej,że te pierwiastki się lubią a z kolei z Witamina C nie bardzo. Czy można wypić boraks wraz z magnezem w jednym płynie czy raczej zrobić odstęp pół godzinny między tymi pierwiastkami?

 70. Mariano 30 stycznia 2021 at 23:44- Odpowiedz

  W 2017. 06 wpisałem się na temat boraksu teraz po trzech latach jego stosowania jest mi zdecydowanie lepiej, ruszam się i ze skórą nie ma problemów chyba że nastąpi niedobór bo cały czas już nie biorę. Pozdrawiam i zdrowia życzę

 71. Marta 31 stycznia 2021 at 22:48- Odpowiedz

  Wszyscy piszą o roztworze do picia, mnie interesuje kąpiel w boraksie. Czy też zastosować dawkę 5g/1l?

 72. Paola 4 lutego 2021 at 20:45- Odpowiedz

  Czy kobiety karmiące piersią mogą przyjmować boraks doustnie?

 73. Ewa 20 lutego 2021 at 10:04- Odpowiedz

  https://www.youtube.com/watch?v=ND_ZF0UF_XQ&t=393s o przyjmowaniu boraksu i nietylko

 74. Anita 5 marca 2021 at 08:19- Odpowiedz

  A czy stosował ktoś boraks przy nowotworach? Może są jakieś artykuły na ten temat?

 75. Ewelina 4 maja 2021 at 19:16- Odpowiedz

  Witam serdecznie.
  Przeczytałam artukuł oraz odpowiedzi ale mam dalej mętlik z tym boraksem. Czy ktoś bedzie tak uprzejmy i wyjasni jak krowie na rowie czy dobrze rozumiem.
  Rozcienczam w litrze wody jedna łyzeczke boraksu. Jak to pozniej pic? lie dziennie?

 76. AniaM 17 maja 2021 at 09:41- Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Czy ktoś z Państwa posiada wiedzę, czy suplementacja boraksem i chlorkiem magnezu może być pomocna przy zwapnieniu kłębuszków nerkowych (niewydolność nerek związana prawdopodobnie z dużym nadciśnieniem tętniczym). Czy stosowanie tych preparatów nie spowoduje dodatkowego obciążenia nerek? Jak bezpiecznie w tej sytuacji można suplementować się boraksem (dawka, częstotliwość, okres stosowania – chodzi o mężczyznę 63 kg)? Będę ogromnie wdzięczna za pomoc w tym temacie.

 77. Wojciech 4 września 2021 at 14:45- Odpowiedz

  Dzień dobry. Czy można do litra przygotowanego roztworu dodać chlorek magnezu? Jeśli tak, to w jakiej ilości?

 78. Maria 5 października 2021 at 10:54- Odpowiedz

  Do pana Grzegorzadam: chciałabym prosić Pana o poradę – 9 letnie dziecko chore na Mizs. Jak stosować boraks i czy może coś jeszcze? Lekarze twierdzą, że leki do końca życia, a najlepiej jeszcze leczenie e biologiczne.

 79. dariusz 17 października 2021 at 16:16- Odpowiedz

  PO PARU DNIACH PICIA BORAKSU PZESTAŁY MNIE BOLEĆ BIODRA I KREGOSŁUP MAM DYSKOPATIE I RWE KULSZOWĄ JEST DUŻĄ POPRAWA TYLKO W ŻĄŁĄDKU PO PICIU BORAKSU JEST MAŁY DYSKOMFORT. ROZCIENCZAM PŁASKĄ ŁYŻECZKE OD CHERBATY BORAKSU W 1 LITRZE PRZEGOTOWANEJ I WYSTUDZONEJ WODY BORAKS WOLNO SIE ROZPUSZCZA DLATEGO PIJĘ DOPIERO NA DRUGI DZIEN W MAŁYCH PORCJACH JEDEN LITR WYSTARCZA MI NA KILKA DNI.

 80. Marcin 30 grudnia 2021 at 23:34- Odpowiedz

  Witam. Czy któryś ze stosujących (dawki zgodnie z zaleceniem) boraks panów starał się o dziecko? Czy były jakieś problemy?

 81. Marzenna 11 lutego 2022 at 14:35- Odpowiedz

  Mam pytanie o czas przyjmowania dawki terapeutycznej boru…ile tygodni czy miesięcy ? I jaka ma być wysokość dawki terapeutycznej w procesie odwrócenia osteoporozy ? Kobieta o wadze 52 kg.

 82. Ilona 14 lutego 2022 at 10:18- Odpowiedz

  Czytam i nie mogę uwierzyć, takie dramaty, tyle cierpienia a tu ludzie zdrowieją po jednej substancji? Od 10 lat po przyniesieniu przez dziecko mononucleosis że szkoły został mi w organizmie oczywiście EBV, mój stan się pogarsza co rok, teraz właściwe już co miesiąc, żaden lekarz nic nie może znaleźć jedynie podejrzenia seronegatywnego zapalenie stawów i Hashimoto. Dłonie mi już praktycznie nie funkcjonuja a stopy są w masakrycznym bólu… Zaczęłam pić roztwór, mam wielką nadzieję na chociaż trochę zycia bez bólu chociaż na pusty żołądek powoduje nudności niestety. Chciałabym też zapytać czy ktoś ma doświadczenie z leczeniem EBV boraksem? (nie mogę przeczytać wszystkich postów, nie utrzymam tak długo tel w dłoni). Bardzo proszę o odpowiedź, ktokolwiek może, ktokolwiek coś wie na ten temat. Z góry dziękuję.

 83. Nina 26 czerwca 2022 at 14:10- Odpowiedz

  Dziękuję wszystkim za dzielenie się swoją wiedzą i prosze niektórych o używanie czasem mózgu:)

 84. tim 13 października 2022 at 23:51- Odpowiedz

  Do Ilony, na EBV sprawdź L-lizynę. Oczywiście borax jest znakomity w wiązaniu i usuwaniu metali ciężkich jak np. rtęć którą to ebv się żywi. Rtęć gromadzi się w wątrobie. Trzeba po prostu jej się pozbyć. Dowiedziałem się o tym na badaniach naukowych po angielsku szukając wujka gugla – z czystej ciekawości.

 85. tim 13 października 2022 at 23:55- Odpowiedz

  A tak ogólnie polecam wykłady pani dr. Basi Kazany, ma kanał na YT. O wirusach również jest dużo. Oczywiście książkę H. Clark także

 86. MARAS 23 października 2022 at 11:24- Odpowiedz

  Mam mętlik w głowie, pani Kazana i pan dr Hubert Czerniak zalecają i chwalą Boraks, natomiast pan dr Marek Skoczylas w swoim filmiku o borze, ostrzega przed boraksem, a pod tym filmem w komentarzach przestrzega że boraksem można sobie zniszczyć nerki. Kto ma rację? zupełnie nie wiem.

  • Qwert 10 listopada 2022 at 00:59- Odpowiedz

   Wodą też można się załatwić, wszystko trzeba stosować z rozumem i wyczuciem. Natomiast co do Marka Skoczylasa, jakiś czas temu zachwalał bułeczki pełnoziarniste. On opiera się na badaniach, często bezkrytycznie nie zważając jakiego typu dane badania były, przez kogo finansowane i jakiej wiarygodności.
   W mojej ocenie borax nie jest złotym środkiem na wszystko ale jest ważnym dodatkiem przy niedoborach boru z czym masa ludzi ma problem, a co za tym idzie całkowicie zachwiany transport wapnia w organizmie. Taka sama sytuacja jest z jodem.
   To tak jak z solą nierafinowaną przed którą też wielkie ostrzeżenia, a okazuje się, że sól jest dla nas bardzo przydatna i potrzebna. Tak więc jak mam trochę dystans do tego co mówi Marek Skoczylas.

 87. Remedios 23 grudnia 2022 at 17:29- Odpowiedz

  Czy ktoś ma wiedzę na temat tego czy boraks przechodzi do mleka kobiecego, czy zaszkodzi niemowlęciu (jak szybko jest usuwany, czy może się kumuluje). Jestem w rozdarciu, bo chcę karmić piersią, ale cierpię na zapalenie stawów (prawdopodobnie łuszczycowe lub mycoplazma), a objawy znacznie nasilają się po porodzie. Po urodzeniu poprzedniego dziecka skończyłam z ciężkim zapaleniem kolana. Ile ewentualnie mogę brać tego boraksu?

 88. Lesiu 30 grudnia 2022 at 11:52- Odpowiedz

  Temat boraksu jest kontrowersyjny, niektórzy chwalą że pomaga, inni piszą że im szkodzi. Temat podobny do diety Kwaśniewskiego, jedni wychwalają że im pomogła, a inni że im zaszkodziła. Wiadomo to tylko internet i każdy może pisać co zachce. Nie można bagatelizować ani jednych, ani drugich.
  Proponuję zawsze włączyć, myślenie, umiar, dystans, i rozwagę. Przede wszystkim Boraks można kupić bez problemu za kilka złotych, nawet nie wychodząc z domu, więc co to za wielki spisek i niby coś ukrywanego? Podobnie kilka lat temu hitem była witamina B17 która miała leczyć raka i tez podobno był wielki spisek i domniemana sprawa ukrywana o której wszyscy wiedzieli, a witamia była i jest dostępna po dziś dzień. Przykłady można mnożyć ale nie o to chodzi.
  Jeśli ktoś obawia się Boraksu (bo temat rzeczywiście jest kontrowersyjny) to niech poszuka sobie zamiennika, w postaci jakiegoś suplementu i po sprawie. Bor rzeczywiście jest ważnym pierwiastkiem, niezbędnym do zdrowia i na jego niedobór jesteśmy narażeni.

 89. Paweł 25 marca 2024 at 15:25- Odpowiedz

  Witam
  Wszystko jest bardzo ciekawe tylko szukałem jakiejś informacji o wit c kiedy i ile w stosunku do Boraksu ale nie znalazłem. Proszę pomóżcie.

Wyślij komentarz