15 października, 2017

Refleksoterapia a ciąża.

Refleksologia – czyli akupresura stóp – polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach. To bezpieczna metoda wspierania walki z wieloma problemami zdrowotnymi, pisaliśmy o tym w opracowaniu na jej temat. Ze względu na skuteczność i łagodność właśnie, polecana jest również kobietom w ciąży.

Zabiegi refleksologii wpływają na obydwoje – matkę i dziecko. Działają relaksacyjnie zarówno przed rozwiązaniem, jak i po nim. Obniżają poziom stresu i niepokoju, które w tym czasie mogą dać się szczególnie we znaki. Złagodzenie ich objawów pomoże również zredukować dyskomfort związany z innymi – często występującymi w tym okresie – dolegliwościami. Rosnące dziecko (a co za tym idzie brzuch) naciskają na narządy wewnętrzne, utrudniając im właściwe funkcjonowanie. Uciski te mogą być przyczyną dyskomfortu, ponieważ organizm próbuje sobie radzić w nowej sytuacji. Wysyła z tego powodu różne – często sprzeczne – sygnały. Odpowiedzią na problem może być właśnie refleksologia, która pomoże złagodzić albo zapobiec tym dolegliwościom i pomóc przywrócić równowagę.

Kiedy stosować refleksoterapię?

Refleksoterapia stymuluje układ krążenia, odpowiedzialny za dotlenienie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pobudza również układ limfatyczny, który działa oczyszczająco. Dzięki temu, podczas ciąży zabiegi refleksoterapii nieocenione będę w przypadku:

  • obrzęku stóp i kostek, które wynikają z naciskania płodu na żyły i naczynia krwionośne. Dotyczy do szczególnie III trymestru ciąży. Zazwyczaj już pierwszy zabieg przynosi ulgę, stopy stają się lekkie, a opuchlizna nieco ustępuje,
  • zgagi i niestrawności, które zwykle są konsekwencją ucisku na żołądek,
  • zmęczenia, niepokoju i wahania nastrojów. Zwłaszcza w I trymestrze kobiety czują mocny spadek siły i energii, a wzrost poziomu hormonów powoduje huśtawkę nastrojów,
  • cukrzycy ciążowej. Zabieg obniża poziom cukru we krwi i utrzymuje go na optymalnym poziomie,
  • zaparć. Stymulacja jelit poprawia ich perystaltykę, reguluje pracę i wydalanie,
  • rwy kulszowej,
  • problemów ze snem – refleksoterapia poprawi jego jakość,
  • podwyższonego ciśnienia, które zmniejszy się i wyrówna dzięki zabiegom,
  • żylaków i naczynek, ponieważ refleksoterapia poprawia krążenie, a tym samym funkcjonowanie żył,
  • problemów z równowagą hormonalną – zabieg ten równoważy hormony, dodając energii i sił witalnych, co pozwala na odzyskanie równowagi psychicznej.

Kiedy zacząć i jak to wygląda?

Zaleca się, by zabiegi refleksologii rozpocząć od 3. miesiąca ciąży. Wtedy bowiem łożysko jest już w pełni umiejscowione w macicy. Jeżeli borykamy się z nudnościami, wymiotami czy bólami głowy, na zabieg taki możemy udać się już wcześniej – nawet od 2. miesiąca. Regularnie (zwykle raz w tygodniu) wykonywane zabiegi są świetnym sposobem na uzyskanie i utrzymanie równowagi w tym wymagającym czasie.

Sama sesja przeprowadzana jest przeważnie w pozycji leżącej. Pod koniec ciąży jednak, podczas zabiegu kobieta zazwyczaj siedzi. Początek sesji to czas na rozluźnienie i zrelaksowanie, który to efekt terapeuta stara się uzyskać za pomocą technik relaksacyjnych. W kolejnym etapie terapeuta rozpoczyna „spacerowanie” po stopie, a więc masowanie refleksów. Najczęściej zabieg kończy się łagodnym masażem stóp z użyciem olejku.

Dzięki temu, że zabiegi refleksoterapii wspierają dotlenienie skóry, stają się ona bardziej wytrzymała, lepiej radzi sobie z przeciążeniami i rozciąganiem. Równowaga hormonalna hamuje powstawanie rozstępów. Redukcja opuchlizny powoduje, że przyszłe mamy czuję się lżejsze, mniej ociężałe i stają się bardziej aktywne. Dzięki zabiegom kobiety są bardziej zrelaksowane i mają lepsze samopoczucie. To z kolei wpływa na ich wygląd i samoocenę. Poza fizycznymi benefitami podczas ciąży, refleksoterapia równie skutecznie pomaga wrócić do formy po porodzie, przygotowując skórę do szybkiej regeneracji.

Źródło:

https://parenting.pl/refleksologia-stop-podczas-ciazy

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.