15 października, 2017

Refleksoterapia a ciąża.

Refleksologia – czyli akupresura stóp – polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach. To bezpieczna metoda wspierania walki z wieloma problemami zdrowotnymi, pisaliśmy o tym w opracowaniu na jej temat. Ze względu na skuteczność i łagodność właśnie, polecana jest również kobietom w ciąży.

Zabiegi refleksologii wpływają na obydwoje – matkę i dziecko. Działają relaksacyjnie zarówno przed rozwiązaniem, jak i po nim. Obniżają poziom stresu i niepokoju, które w tym czasie mogą dać się szczególnie we znaki. Złagodzenie ich objawów pomoże również zredukować dyskomfort związany z innymi – często występującymi w tym okresie – dolegliwościami. Rosnące dziecko (a co za tym idzie brzuch) naciskają na narządy wewnętrzne, utrudniając im właściwe funkcjonowanie. Uciski te mogą być przyczyną dyskomfortu, ponieważ organizm próbuje sobie radzić w nowej sytuacji. Wysyła z tego powodu różne – często sprzeczne – sygnały. Odpowiedzią na problem może być właśnie refleksologia, która pomoże złagodzić albo zapobiec tym dolegliwościom i pomóc przywrócić równowagę.

Kiedy stosować refleksoterapię?

Refleksoterapia stymuluje układ krążenia, odpowiedzialny za dotlenienie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pobudza również układ limfatyczny, który działa oczyszczająco. Dzięki temu, podczas ciąży zabiegi refleksoterapii nieocenione będę w przypadku:

 • obrzęku stóp i kostek, które wynikają z naciskania płodu na żyły i naczynia krwionośne. Dotyczy do szczególnie III trymestru ciąży. Zazwyczaj już pierwszy zabieg przynosi ulgę, stopy stają się lekkie, a opuchlizna nieco ustępuje,
 • zgagi i niestrawności, które zwykle są konsekwencją ucisku na żołądek,
 • zmęczenia, niepokoju i wahania nastrojów. Zwłaszcza w I trymestrze kobiety czują mocny spadek siły i energii, a wzrost poziomu hormonów powoduje huśtawkę nastrojów,
 • cukrzycy ciążowej. Zabieg obniża poziom cukru we krwi i utrzymuje go na optymalnym poziomie,
 • zaparć. Stymulacja jelit poprawia ich perystaltykę, reguluje pracę i wydalanie,
 • rwy kulszowej,
 • problemów ze snem – refleksoterapia poprawi jego jakość,
 • podwyższonego ciśnienia, które zmniejszy się i wyrówna dzięki zabiegom,
 • żylaków i naczynek, ponieważ refleksoterapia poprawia krążenie, a tym samym funkcjonowanie żył,
 • problemów z równowagą hormonalną – zabieg ten równoważy hormony, dodając energii i sił witalnych, co pozwala na odzyskanie równowagi psychicznej.

Kiedy zacząć i jak to wygląda?

Zaleca się, by zabiegi refleksologii rozpocząć od 3. miesiąca ciąży. Wtedy bowiem łożysko jest już w pełni umiejscowione w macicy. Jeżeli borykamy się z nudnościami, wymiotami czy bólami głowy, na zabieg taki możemy udać się już wcześniej – nawet od 2. miesiąca. Regularnie (zwykle raz w tygodniu) wykonywane zabiegi są świetnym sposobem na uzyskanie i utrzymanie równowagi w tym wymagającym czasie.

Sama sesja przeprowadzana jest przeważnie w pozycji leżącej. Pod koniec ciąży jednak, podczas zabiegu kobieta zazwyczaj siedzi. Początek sesji to czas na rozluźnienie i zrelaksowanie, który to efekt terapeuta stara się uzyskać za pomocą technik relaksacyjnych. W kolejnym etapie terapeuta rozpoczyna „spacerowanie” po stopie, a więc masowanie refleksów. Najczęściej zabieg kończy się łagodnym masażem stóp z użyciem olejku.

Dzięki temu, że zabiegi refleksoterapii wspierają dotlenienie skóry, stają się ona bardziej wytrzymała, lepiej radzi sobie z przeciążeniami i rozciąganiem. Równowaga hormonalna hamuje powstawanie rozstępów. Redukcja opuchlizny powoduje, że przyszłe mamy czuję się lżejsze, mniej ociężałe i stają się bardziej aktywne. Dzięki zabiegom kobiety są bardziej zrelaksowane i mają lepsze samopoczucie. To z kolei wpływa na ich wygląd i samoocenę. Poza fizycznymi benefitami podczas ciąży, refleksoterapia równie skutecznie pomaga wrócić do formy po porodzie, przygotowując skórę do szybkiej regeneracji.

Źródło:

https://parenting.pl/refleksologia-stop-podczas-ciazy

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.