W jednym z naszych artykułów poruszaliśmy temat niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą stosowanie niektórych talków/zasypek dla dzieci. Czy trzeba jednak zupełnie zrezygnować z tego produkty? Niemal każdy rodzic wie, jak przydatny jest on w walce z odparzeniami delikatnej skóry dziecka.
Na szczęście zasypkę (która przydać może się nie tylko dzieciom) zrobić można z powodzeniem w domu. Bez udziału szkodliwych substancji.
Dlaczego warto robić domowy puder dla dzieci?
Większość komercyjnych pudrów dla niemowląt zawiera talk. Jak już wspominaliśmy w przytoczonym wyżej artykule, przeprowadzone zostały liczne badania nad związkiem nowotworu i talku. Ostatnio naukowcy wprost ostrzegają przed jego stosowaniem.
O ile zarzuty pod adresem talku nie są jeszcze w pełni sformułowane, badania sugerują że może on zwiększać ryzyko wystąpienia raka jajników. Nawet najmniejsza sugestia że zasypki mogą być niebezpieczne, jest wystarczającym powodem by nie stosować ich na naszych dzieciach.
Do dzieła!
Skóra dziecięca jest bardzo wrażliwa. Dlatego potrzebne są nam nie tylko łagodne składniki, ale również takie które będą kojące dla delikatnej lub podrażnionej skóry.
- Glinka biała kaolinowa – jedna z najbardziej wszechstronnych glinek, stanowiąca doskonałą bazę dla pudru do ciała. Jest naturalnie chłonna, a według Mountain Rose Herbs jest najłagodniejszą ze wszystkich glinek i jest odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze. Idealnie nadaje się więc do wrażliwej skóry maluszka.
- Arrowroot (maranta trzcinowata) – to świetna naturalna alternatywa dla skrobi kukurydzianej, która znajduje się w zasypkach. Ten biały proszek ekstrahowany jest z korzenia roślin maranty. Ma bardzo podobną konsystencję i chłonność, ale nie powstaje z roślin GMO, jak np. skrobia kukurydziana.
- Olejki eteryczne – do stworzenia pudru dla dzieci domowej roboty świetnie nadaje się olejek eteryczny rumianku (rzymskiego lub niemieckiego) i lawendy. To jedyne olejki uważane za bezpieczne dla niemowląt. Mają właściwości przeciwzapalne i łagodzące dla skóry. Uwaga! Stosowanie olejków eterycznych nie jest zalecane dla dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ ich skóra nie jest jeszcze dojrzała, przez co jest bardziej wrażliwa na ich działanie.
- Suszone zioła – suszone zioła są również wspaniałym dodatkiem do zasypek i mogą być lepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci. Możemy zmielić je na proszek (w młynku) i stosować zamiast lub oprócz olejków eterycznych. Niektóre zioła doskonale pomagają pozbyć się niechcianych zapachów, podczas gdy inne mają właściwości kojące dla skóry. Uwaga! Po zmieleniu należy suszone zioła dokładnie przesiać. Pozwoli to pozbyć się ewentualnych niezmielonych kawałków, które mogą być szorstkie i drażniące dla skóry dziecka.
Puder rumiankowo-lawendowy dla dzieci
Poniżej przepis na ok. ¼ szklanki. By uzyskać większą ilość zasypki, należy ilość składników odpowiednio zwiększyć.
Składniki:
- 2 łyżki białej glinki kaolinowej,
- 2 łyżki proszku z Arrowroot,
- 3 krople olejku eterycznego z rumianku (rzymskiego lub niemieckiego),
- 3 krople lawendowego olejku eterycznego.
Sposób przygotowania:
W małej misce łączymy suche składniki i mieszamy ostrożnie. Na wierzch wkrapiamy olejki eteryczne i dokładnie mieszamy, by połączyć składniki. Przenosimy do butelki na puder lub przyprawy, z nakładką umożliwiającą wysypywanie (z sitkiem).
Stosowanie:
Należy zawsze wysypywać niewielką ilość pudru do ręki, przed zastosowaniem go na dziecku. Sypanie zasypki bezpośrednio na skórę dziecka, może skutkować wdychaniem przez nie proszku, co z pewnością podrażni wrażliwy układ oddechowy.
Środki ostrożności
Puder ten nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Nie należy również stosować go na uszkodzoną skórę.
Wariacje i inne dodatki
Jeśli robimy puder do ciała dla osoby dorosłej, możemy skorzystać ze znacznie szerszej puli składników, nie obawiając się o podrażnienie.
- Glinka – możemy próbować tworzyć puder z innych glinek, jak np. bentonit.
- Suszone kwiaty nagietka – nagietek jest popularnym ziołem stosowanym do pielęgnacji skóry, który znany jest ze swoich właściwości leczniczych. 1 łyżkę suszonych kwiatów nagietka mielimy w młynku, a następnie odcedzamy duże kawałki przed dodaniem ich do pudru.
- Suszone kwiaty lawendy – lawenda znana jest ze swoich właściwości kojących. Sprawi również, że nasz puder będzie miał przyjemny zapach. 1 łyżkę suszonych kwiatów lawendy mielimy w młynku, odcedzamy duże kawałki i dodajemy do pudru.
- Inne olejki eteryczne – w przypadku pudru do ciała dla dorosłych możemy dodać do niego również takie olejki eteryczne jak: geranium, drzewo herbaciane, trawa cytrynowa, drzewo sandałowe lub paczula. Zwiększyć można również ilość dodawanego olejku do ok. 10-15 kropel. Przed ich zastosowaniem należy oczywiście upewnić się czy nie jesteśmy nadwrażliwi na żaden z nich.
Miłej zabawy!
Źródło:
http://www.diynatural.com/homemade-baby-powder-natural/
Opracowała Ewa Wysocka