23 sierpnia, 2017

Johnson & Johnson i milionowe odszkodowania za przyczynianie się do rozwoju raka jajników u konsumentek.

Niezliczona ilość produktów, żywności, a nawet elementów naszego środowiska może powodować raka. Być może jednym z najbardziej dewastujących wśród znanych rakotwórczych składników jest talk, kluczowy składnik zasypki dla niemowląt Johnson & Johnson. Puder wykorzystywany każdego dnia przez miliony rodziców na całym świecie, może powodować raka.

W maju 2017, sąd stanowy w St. Louis Missouri, nakazał firmie Johnson & Johnson zapłacić najwyższe do tej pory odszkodowanie. Firma wielokrotnie była pozywana za nieostrzeganie konsumentów przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z używaniem pudru. Sąd przychylił się do wniosku powódki i Lois Slemp otrzymała roszczenie w wysokości 5,4 mln dolarów. Firma Johnson & Johnson zaś została zmuszona do wypłacenia kolejnych 105 mln dolarów w ramach odszkodowań.

Postępowanie sądowe przeciwko Johnson & Johnson

U 62-letniej amerykanki Lois Slemp zdiagnozowano raka jajników. Uważała ona, że choroba rozwinęła się w wyniku stosowania przez nią przez ostatnie 40 lat pudru wyprodukowanego przez korporacyjnego giganta. Choć była zbyt chora by brać udział w procesie, jej zeznanie zostało odtworzone z nagrania audio. Pani Slemp była też zbyt chora, by rozmawiać z dziennikarzami, ale jej adwokat powiedział że była podekscytowana wynikiem procesu i ma nadzieję, że Johnson & Johnson wyciągnie z tego wnioski.

Firma jednak nie miała zamiaru przepraszać. Zamiast tego przywołali inne przypadki podobnych roszczeń, które zostały odrzucone z powodu niewystarczających dowodów. Przygotowujemy się w tym roku do kolejnych procesów i wciąż mamy zamiar bronić bezpieczeństwa używania Pudru dla dzieci Johnson & Johnson – brzmi oświadczenie koncernu.

Można odnieść wrażenie, że jest on ostatnio bohaterem wielu nagłówków. Został oskarżony o spowodowanie wielu przypadków raka i innych chorób, wywołanych używaniem produktów zawierających talk. Na początku 2016 roku firma musiała wypłacić 72 mln dolarów rodzinie kobiety, która umarła z powodu raka jajników. Jej choroba została powiązana z długoletnim stosowaniem przez nią pudru dla dzieci – produktu rzeczonej firmy.

Ponad 3000 spraw zostało wniesionych przeciwko niej na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Wszystkie dotyczyły tego samego zarzutu – produkty firmy opierające się na talku zwiększają ryzyko rozwoju raka jajników, czego sama firma jest zupełnie świadoma. Niemal wszystkie sprawy – z wyjątkiem dwóch – zostały rozstrzygnięte na korzyść powodów. W 2016 roku sąd w New Jersey odrzucił dwa przypadki z powodu „braku dostatecznych dowodów”.

Ale nie tylko Johnson & Johnson musiało stawić czoło procesom sądowym. Ich dostawcy talku, Imerys Talc, również musieli wypłacić odszkodowanie, wynoszące 50 000 dolarów. Nie pierwszy raz firma musiała zapłacić za swoją nierzetelność i została uznana winną w kolejnej sprawie związane z pudrem.

W oświadczeniu czytamy, że firma: wierzy we wspólną pracę rządowych agencji i profesjonalnych organizacji naukowych, które dokonały oceny bezpieczeństwa talku.

Dlaczego puder może być niebezpieczny?

Zasypkę/puder dla dzieci wytwarza się z talku, minerału składającego się głównie z magnezu, krzemu i tlenu. W postaci proszku pochłania skutecznie wilgoć i pomaga zmniejszyć otarcia. Oznacza to, że pomaga utrzymać skórę suchą i zapobiega wysypkom. Dlatego też puder stosowany jest w pielęgnacji niemowląt. Jednak zdaniem American Cancer Society (Amerykańskiego Towarzystwa Rakowego), talk w swojej naturalnej postaci – która zawiera azbest – może powodować raka.

Temat związku pomiędzy tą chorobą a talkiem, został pierwszy raz podniesiony w latach 70. ubiegłego wieku. Stwierdzono wtedy, że tkanki pacjentek z nowotworami jajników i szyjki macicy zawierały cząstki talku. Istnieje wiele badań potwierdzających te twierdzenie, choć niektórzy eksperci uważają, że to nieprawda.

Dr Adetunji Toriola, epidemiolog z Uniwersytetu Waszyngtona, pracujący w Centrum Onkologii Siteman w St. Louis wyjaśnił: Wiemy, że stan zapalny zwiększa ryzyko wystąpienia raka jajników. Wiemy też, że zasypka talkowa powoduje zapalenie. Pytanie brzmi – czy talk powoduje raka, poprzez wywoływanie zapalenia jajników?

Dr Daniel Cramer, epidemiolog Uniwersytetu Harvarda odkrył potencjalny związek między talkiem, a rakiem jajników już w 1982 roku. Opublikował od tego czasu liczne badania, a jego odkrycia sugerują, że talk zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajników o 30% (!).

Źródło:

http://www.collective-evolution.com/2017/05/19/johnson-johnson-just-paid-millions-to-another-woman-with-ovarian-cancer-linked-to-baby-powder/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.