23 sierpnia, 2017

Johnson & Johnson i milionowe odszkodowania za przyczynianie się do rozwoju raka jajników u konsumentek.

Niezliczona ilość produktów, żywności, a nawet elementów naszego środowiska może powodować raka. Być może jednym z najbardziej dewastujących wśród znanych rakotwórczych składników jest talk, kluczowy składnik zasypki dla niemowląt Johnson & Johnson. Puder wykorzystywany każdego dnia przez miliony rodziców na całym świecie, może powodować raka.

W maju 2017, sąd stanowy w St. Louis Missouri, nakazał firmie Johnson & Johnson zapłacić najwyższe do tej pory odszkodowanie. Firma wielokrotnie była pozywana za nieostrzeganie konsumentów przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z używaniem pudru. Sąd przychylił się do wniosku powódki i Lois Slemp otrzymała roszczenie w wysokości 5,4 mln dolarów. Firma Johnson & Johnson zaś została zmuszona do wypłacenia kolejnych 105 mln dolarów w ramach odszkodowań.

Postępowanie sądowe przeciwko Johnson & Johnson

U 62-letniej amerykanki Lois Slemp zdiagnozowano raka jajników. Uważała ona, że choroba rozwinęła się w wyniku stosowania przez nią przez ostatnie 40 lat pudru wyprodukowanego przez korporacyjnego giganta. Choć była zbyt chora by brać udział w procesie, jej zeznanie zostało odtworzone z nagrania audio. Pani Slemp była też zbyt chora, by rozmawiać z dziennikarzami, ale jej adwokat powiedział że była podekscytowana wynikiem procesu i ma nadzieję, że Johnson & Johnson wyciągnie z tego wnioski.

Firma jednak nie miała zamiaru przepraszać. Zamiast tego przywołali inne przypadki podobnych roszczeń, które zostały odrzucone z powodu niewystarczających dowodów. Przygotowujemy się w tym roku do kolejnych procesów i wciąż mamy zamiar bronić bezpieczeństwa używania Pudru dla dzieci Johnson & Johnson – brzmi oświadczenie koncernu.

Można odnieść wrażenie, że jest on ostatnio bohaterem wielu nagłówków. Został oskarżony o spowodowanie wielu przypadków raka i innych chorób, wywołanych używaniem produktów zawierających talk. Na początku 2016 roku firma musiała wypłacić 72 mln dolarów rodzinie kobiety, która umarła z powodu raka jajników. Jej choroba została powiązana z długoletnim stosowaniem przez nią pudru dla dzieci – produktu rzeczonej firmy.

Ponad 3000 spraw zostało wniesionych przeciwko niej na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Wszystkie dotyczyły tego samego zarzutu – produkty firmy opierające się na talku zwiększają ryzyko rozwoju raka jajników, czego sama firma jest zupełnie świadoma. Niemal wszystkie sprawy – z wyjątkiem dwóch – zostały rozstrzygnięte na korzyść powodów. W 2016 roku sąd w New Jersey odrzucił dwa przypadki z powodu „braku dostatecznych dowodów”.

Ale nie tylko Johnson & Johnson musiało stawić czoło procesom sądowym. Ich dostawcy talku, Imerys Talc, również musieli wypłacić odszkodowanie, wynoszące 50 000 dolarów. Nie pierwszy raz firma musiała zapłacić za swoją nierzetelność i została uznana winną w kolejnej sprawie związane z pudrem.

W oświadczeniu czytamy, że firma: wierzy we wspólną pracę rządowych agencji i profesjonalnych organizacji naukowych, które dokonały oceny bezpieczeństwa talku.

Dlaczego puder może być niebezpieczny?

Zasypkę/puder dla dzieci wytwarza się z talku, minerału składającego się głównie z magnezu, krzemu i tlenu. W postaci proszku pochłania skutecznie wilgoć i pomaga zmniejszyć otarcia. Oznacza to, że pomaga utrzymać skórę suchą i zapobiega wysypkom. Dlatego też puder stosowany jest w pielęgnacji niemowląt. Jednak zdaniem American Cancer Society (Amerykańskiego Towarzystwa Rakowego), talk w swojej naturalnej postaci – która zawiera azbest – może powodować raka.

Temat związku pomiędzy tą chorobą a talkiem, został pierwszy raz podniesiony w latach 70. ubiegłego wieku. Stwierdzono wtedy, że tkanki pacjentek z nowotworami jajników i szyjki macicy zawierały cząstki talku. Istnieje wiele badań potwierdzających te twierdzenie, choć niektórzy eksperci uważają, że to nieprawda.

Dr Adetunji Toriola, epidemiolog z Uniwersytetu Waszyngtona, pracujący w Centrum Onkologii Siteman w St. Louis wyjaśnił: Wiemy, że stan zapalny zwiększa ryzyko wystąpienia raka jajników. Wiemy też, że zasypka talkowa powoduje zapalenie. Pytanie brzmi – czy talk powoduje raka, poprzez wywoływanie zapalenia jajników?

Dr Daniel Cramer, epidemiolog Uniwersytetu Harvarda odkrył potencjalny związek między talkiem, a rakiem jajników już w 1982 roku. Opublikował od tego czasu liczne badania, a jego odkrycia sugerują, że talk zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajników o 30% (!).

Źródło:

http://www.collective-evolution.com/2017/05/19/johnson-johnson-just-paid-millions-to-another-woman-with-ovarian-cancer-linked-to-baby-powder/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz