30 sierpnia, 2017

Czy można łączyć terapię LDN z innymi formami leczenia? Kilka pytań i odpowiedzi.

LDN (Low Dose of Naltrexone), czyli Naltrekson w niskich dawkach. Temat tej terapii był już poruszany w naszym serwisie, np. tutaj, tutaj czy tutaj. Poniżej kilka pytań i odpowiedzi dotyczących bardziej technicznej strony stosowania LDN.

  • Czy terapia LDN może być łączona ze stosowaniem leków przeciwbólowych?

Terapia LDN nie powinna być łączona z środkami opioidowymi i pochodnymi opioidów. W przypadku przyjmowania obu specyfików jednocześnie (w tym samym czasie), przeciwbólowe efekty opioidów mogą zostać zniesione na kilka godzin. Mogą wystąpić również działania niepożądane. Nie ma jednak danych na temat tego, jakoby LDN miał wchodzić w niepożądane reakcje z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), do których należą np. aspiryna, ibuprofen czy naproksen. Nie wiadomo również czy paracetamol w połączeniu z LDN daje jakiekolwiek niepożądane efekty.

  • Jak długo po przyjęciu LDN należy czekać z zażyciem opioidowych i ich pochodnych leków przeciwbólowych?

LDN metabolizowany jest przez organizm na przestrzeni kilku godzin. Po tym czasie organizm pozbywa się go, nie ma więc już możliwości, by LDN wchodził w interakcje z innymi substancjami. Jeżeli więc utrzymujemy przynajmniej kilkugodzinną przerwę pomiędzy zastosowaniem powyższych środków, nie powinny one ingerować w swoje działanie. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że metabolizm każdego z nas różni się. W związku z czym stosowanie obu kuracji – dla oceny tego, jak długie należy robić przerwy – powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Ważne, by był to specjalista znający zarówno stan zdrowia danego pacjenta, jak i posiadający doświadczenie w pracy z LDN.

  • Czy to prawda, że LDN może zwiększyć działanie przeciwbólowe opioidów?

Po kilku godzinach od podania LDN może okazać się, opioidy i ich pochodne leki przeciwbólowe, faktycznie działają lepiej. Dzieje się tak, ponieważ naltrekson zwiększa wrażliwość receptorów komórkowych na opiaty.

  • Czy można łączyć LDN z lekami przeciwbiegunkowymi?

LDN nie powinno być łączone z lekami opioidowymi, takimi jak loperamid czy difenoksylat, stosowanymi często w leczeniu biegunki. Działanie tych środków może być zneutralizowane przez LDN, mogą też wystąpić niepożądane efekty uboczne. Jeżeli zarówno LDN jak i środki przeciwbiegunkowe muszą być stosowane tego samego dnia, należy zachować przynjamniej kilkugodzinną przerwę między ich przyjmowaniem.

  • Czy LDN może być stosowany razem z lekami immunopresyjnymi?

Choć nie ma żadnych konkretnych danych na temat problemów z przyjmowaniem ich jednocześnie, istnieją teorie, że LDN może być mniej skuteczny stosowany wraz z lekami immunopresyjnymi.

  • Czy można przyjmować LDN podczas chemioterapii?

Nie są znanych problemy, wynikające z  łączenia LDN z chemioterapią. Jeżeli jednak w trakcie chemioterapii przyjmowane są opioidowe leki przeciwbólowe, LDN może wchodzić z nimi w interakcje, osłabiając ich działanie i wywołując niepożądane efekty uboczne.

  • Czy LDN może wzmocnić działanie chemioterapii?

Ponieważ LDN podnosi poziom OGF (opioidowego czynnika wzrostu) – spowalniając tym samym podział komórek i zmniejszając wzrosty komórek rakowych – powinien wzmacniać skuteczność chemioterapii. Choć prace nad antyrakowym potencjałem miały miejsc już wcześniej, pierwsze badania dotyczące łączenia LDN i chemioterapii zostały opublikowane dopiero w 2016 roku. W tym laboratoryjnym badaniu, przeprowadzonym przez uczonych z St. George`s University of London wykazano, że terapia LDN poprzedzająca konwencjonalną terapię przeciwnowotworową, wzmacnia jej skuteczność. Świat nauki i medycyny żywi nadzieję, że kolejne próby kliniczne będą potwierdzały te zależność.

  • Czy bezpieczne jest stosowanie LDN w połączeniu z lekami sterydowymi, np. prednizonem?

Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania LDN i sterydów, takich jak prednizon (stosowany głównie jako lek immunopresyjny lub przeciwzapalny). Istnieją teorie na temat tego, że LDN w połączeniu ze sterydami jest mniej skuteczny, nie ma jednak oficjalnych badań potwierdzających to stanowisko.

  • Jakiego wypełniacza należy użyć do przygotowania LDN?

Wypełniacz jest substancją którą miesza się z czynnym składnikiem, w celu umożliwienia uformowania tabletek/kapsułek o stałej proporcji składnika aktywnego. Niektóre wypełniacze mogą utrudniać absorpcję LDN. Ponadto niektóre z nich są nietolerowane przez część pacjentów. Badania pokazują, że mikrokrystaliczna celuloza i dekstroza dobrze współgrają z LDN. Oczywiście jednak najważniejsze są indywidualne predyspozycje i to na nich należy się opierać.

  • Czy suplementy zawierające węglan wapnia nie powinny być łączone z LDN?

W tej chwili nie ma oficjalnej listy suplementów, które mogłyby utrudniać absorpcję LDN. Niektórzy pacjenci raportowali, że ich terapia LDN nie była tak skuteczna, kiedy wypełniaczem kapsułek z LDN był węglan wapnia (lub kiedy przyjmowali w tym samym czasie suplementy zawierające węglan wapnia). Powodem dla którego warto unikać takich połączeń jest to, że węglan wapnia przekształca naltrekson w preparat o przedłużonym działaniu. Tym samym blokuje efekt odbicia, który sprawia że terapia LDN jest skuteczna.

  • Czy LDN może być przyjmowany z interferonami beta, stosowanymi w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Nie ma danych dotyczących jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania LDN i interferonów beta jednocześnie.

  • Czy można przyjmować LDN wraz z kwasem liponowym?

Niektórzy lekarze decydują się łączyć LDN z kwasem liponowym (antyoksydantem). Nie ma danych które mówiłyby o przeciwwskazaniach do takiej terapii. Nie ma też danych mówiących  o korzyściach płynących z tego połączenia.

  • Czy bezpiecznym jest łączenie LDN z alkoholem?

LDN nie wchodzi w żadne negatywne reakcje z alkoholem. Naltrekson w wysokich dawkach stosowany jest w leczeniu alkoholizmu, jednak LDN może być stosowany po spożyciu alkoholu.

  • Czy LDN powinien być przyjmowany na czczo?

Nie wiadomo czy żywność wpływa na wchłanianie LDN. Można go zatem przyjmować zarówno przed, jak i po posiłku.

  • Czy terapię LDN należy przerwać przed oczekiwaną operacją?

To musi zostać omówione z anestezjologiem. Należy bezwzględnie poinformować anestezjologa o tym, że stosujemy LDN i w jakich dawkach jest on przez nas przyjmowany.

  • Czy LDN może być stosowany wraz z OGF?

Obecne badania nie popierają przyjmowania tych dwóch środków jednocześnie, jako że LDN neutralizuje OGF. Są jednak lekarze zalecający stosowanie obu, z zachowaniem jednak kilkugodzinnej przerwy między nimi. Nie zostało jeszcze zbadane, czy przyjmowanie tylko OGF daje lepsze efekty.

  • Czy LDN może być stosowane wraz z kannabinoidami?

Nie ma informacji na temat przeciwwskazań do łączenia LDN i kannabinoidów.

  • Czy LDN może być stosowany z lekami terapii zastępczej, w przypadkach niedoczynności tarczycy czy choroby Hashimoto?

Nie ma badań zgłębiających ten temat. Jednak zdarzali się pacjenci (stosujący LDN) informujący, że ich zapotrzebowanie na leki zmniejszyło się. W niektórych wypadkach przyjmowanie leków na w/w schorzenia przestało być w ogóle konieczne. Możliwe, że LDN pomaga regulować funkcje tarczycy, choć nie ma jeszcze badań na pewno to potwierdzających. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji LDN, należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić bezpieczną strategię.

Źródło:

https://www.ldnscience.org/patients/qa/taking-ldn-and-other-substances-treatments

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz