24 maja, 2022

Lek stosowany w przypadku HIV pomoże zachować wspomnienia?

Konstrukcja i praca mózgu to niezwykle fascynujące tematy. Jednym z najciekawszych jest sposób funkcjonowania pamięci. Mózg rzadko rejestruje pojedyncze wspomnienie, zwykle przechowuje je w grupach. Jedno wspomnienie łączy się z innymi, dlatego przypominanie jednego zdarzenia łączy się z szeregiem innych wspomnień. Jednak wraz z wiekiem zdolność do łączenia wspomnień pogarsza się.

Nauka na ratunek wspomnieniom

Wraz z wiekiem tracimy w części lub zupełnie niektóre funkcje, w tym funkcje poznawcze. Naukowcy z amerykańskiego University of California (UCLA) odkryli kluczowy mechanizm molekularny, odpowiedzialny za łączenie pamięci. Znaleźli również sposób na to, jak przywrócić tę funkcję
u myszy w średnim wieku. To nie koniec dobrych wieści. Okazuje się, że istnieje lek dla ludzi, który może pomóc osiągnąć to samo. Innymi słowy, może pomóc zachować funkcję pamięci i być środkiem terapeutycznym w przypadku demencji.

Jak powiedział prof. Alcino Silva, neurobiolog i psychiatra w David Geffen School of Medicine na UCLA:

Nasze wspomnienia są ogromną częścią tego, kim jesteśmy. Zdolność łączenia powiązanych doświadczeń uczy nas, jak zachować bezpieczeństwo i skutecznie działać w codzienności.

Komórki wypełnione są receptorami, cząsteczka musi przyczepić się do odpowiadającego jej receptora, by dostać się do środka. Zespół naukowców skupił się na genie CCR5, który koduje receptor CCR5. Odpowiedzialny jest on również za przenoszenie wirusa HIV, by zainfekować komórkę mózgową i wywołać zaburzenia pamięci u pacjentów z AIDS. Wcześniejsze badania wykazały już, że ekspresja CCR5 utrudnia przywoływanie wspomnień. Po co nam taki gen? Bez niego pamiętalibyśmy wszystko, w tym nieistotne dla życia i przeżycia informacje.

Gdy badacze zwiększyli ekspresję genu w mózgach myszy odkryli, że zakłóca to połączenie między wspomnieniami. Jednak po usunięciu genu CCR5, gryzonie były w stanie łączyć wspomnienia w sposób, jakiego „normalne” myszy nie były w stanie zrobić.

Zespół prof. Silva badał już lek – który w 2007 roku został zatwierdzony przez amerykańską FDA jako lek w przypadku zakażeń wirusem HIV –
i odkrył, że marawirok również hamuje ekspresję CCR5 u myszy.

Gdy podawaliśmy lek starszym myszom, dawał on taki sam efekt jak usunięcie genu CCR5 z ich DNA. Starsze gryzonie były w stanie ponownie łączyć wspomnienia [doświadczenia]. ­– powiedział prof. Silva.

Odkrycie to sugeruje zatem, że marawirok może być związkiem stosowanym – poza oryginalnym wskazaniem – do przywracania pamięci
w średnim wieku, a także odwrócenia deficytów poznawczych wywołanych zakażeniem HIV.

Naszym kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania klinicznego, w celu przetestowania wpływu marawiroku na początkowe stadium zaburzeń pamięci, jako wczesna interwencja.

Kiedy w pełni zrozumiemy jak spada zdolność pamięci, będziemy mieć potencjał by spowolnić ten proces. – dodaje Silva.   

Źródło:

https://longevity.technology/hiv-drug-could-be-early-intervention-for-dementia/

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz