22 kwietnia, 2022

Kalorie, rytm okołodobowy, a długowieczność

Czy ograniczenie spożycia kalorii może wpłynąć na długowieczność? Tak, choć nie chodzi tylko o to ile jemy, ale o to kiedy to robimy.

Jak wykazują badania na zwierzętach, spożywanie mniejszej ilości kalorii sprzyja zdrowiu. Setki badań dowiodły, że wpływa to na utratę wagi, poprawę regulacji glukozy, obniżenie ciśnienia krwi i złagodzenie stanu zapalnego.

Grupa neurologów z Peter O’Donnell Jr Brain Institute na UT Southwestern oraz Howard Hughes Medical Institute, przeprowadziła badanie nad wpływem ilości oraz pory przyjmowanych kalorii.

Mysi smakosze

W badaniu wykorzystano automatyczne karmniki, pozwalające kontrolować kiedy i ile pokarmu zjadała każda mysz, przez całe życie. Niektóre
z nich miały nieograniczony dostęp do jedzenia, inne dostawały dietę zredukowaną kalorycznie o 30-40%. Te drugie otrzymywały posiłki według różnych harmonogramów. Jak odkryto, gryzonie spożywające dietę niskokaloryczną podawaną w nocy przez okres 2 lub 12 godzin, żyły najdłużej.

Zauważono, że w ciągu 4 lat już samo obniżenie kaloryczności diety wydłużyło życie myszy o 10%. Jednak podawanie im jedzenia w nocy, kiedy są najbardziej aktywne, zwiększyło ten wskaźnik do 35%. Ostatecznie dieta o niższej kaloryczności, serwowana w aktywnej fazie cyklu dobowego, wydłużyło życie myszy o 9 miesięcy (do średniej długości życia 2 lat).

Jest całkiem jasne, że czas jedzenia jest ważny, by uzyskać jak najwięcej korzyści z ograniczenia spożywania kalorii.

Odkryliśmy nowy aspekt dotyczący ograniczenia kalorii, który radykalnie wydłuża żywotność naszych zwierząt laboratoryjnych.

Wraz z wiekiem geny związane ze stanem zapalnym stają się bardziej aktywne, zaś geny regulujące metabolizm mniej. Przytoczone badanie wykazało, że ograniczenie kalorii – szczególnie do czasu aktywności myszy w nocy – pomogło zrównoważyć te zmiany.

 Jak powiedział Joseph Takahashi, kierownik katedry neuronauki na UT Southwestern:

W naszym badaniu nie wykazano różnic w masie ciała u myszy stosujących różne schematy jedzenia. Znaleźliśmy jednak wyraźne różnice
w długości życia.

Jeśli odkrycia te są prawdziwe również dla ludzi, zaczniemy się głębiej zastanawiać nad przekąskami przed snem. – powiedział Joseph Takahashi kierownik katedry neuronauki na UT Southwestern.

Większość z nas swoją aktywą fazę w cyklu okołodobowym przechodzi w ciągu dnia, zatem w przypadku ludzi plan ograniczania kalorii dotyczyłyby jedzenia tylko w ciągu dnia. Koniecznych jest jednak więcej badań, które pomogą określić czy redukowanie ilości kalorii oraz spożywanie ich w określonych porach, w istocie może mieć wpływ na naszą długowieczność. Doktor Takashi zachęca jednak, by już teraz korzystać z pozyskanej wiedzy i ucząc się od myszy, ograniczyć jedzenie do 12-godzinnego okresu.

Źródło:

https://longevity.technology/active-phase-calorie-restriction-enhances-longevity-says-new-study/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.