19 marca, 2020

Jak zadbać o skórę (często mytych) dłoni?

Częste mycie rąk bywa koniecznością nie tylko w czasach walki z groźnym wirusem. Jednak bez względu na powód, jest to niemałe wyzwanie dla skóry.

Bezpieczna higiena rąk

Jak prawidłowo dbać o higienę rąk, by nie pozbawiać się ochronnej bariery?

  • Ciepła woda

Jak zwraca uwagę dr Daniela Kroshinsky, z amerykańskiego Massachusetts General Hospital, ręce należy myć mydłem i wodą, przez co najmniej 20 sekund. Nie zapominamy o grzbietach dłoni, palcach, przestrzeni między palcami, nadgarstkach oraz paznokciach. Lepiej jednak używać ciepłej, nie gorącej wody.

Gorąca woda nie poprawi skuteczności procedury, a doprowadzi ostatecznie do przesuszenia skóry.

Jak dodaje specjalistka od pielęgnacji skóry i założycielka London Premier Laser and Skin Clinics, Lucy Xu:

Gorąca woda pozbawia skórę rąk wszelkich naturalnych olejków. Jeśli to możliwe więc, używajmy ciepłej/letniej wody, z dużą ilością mydła.

  • Mydło nawilżające

Zaleca się również, by stosować mydło zawierające składniki, które nawilżą skórę, np. gliceryna. Jeśli wybieramy mydła w kostce (co ma choćby ekologiczne uzasadnienie), niech będą to naturalne, najlepiej ręcznie robione produkty. Pozbawione są one zwykle niekorzystnych dla skóry substancji utwardzających. Ważne jest również to, by mycie rąk odbywało się możliwe delikatnie, bez agresywnego pocierania.

  • Krem nawilżający

Woda działa jak magnes, przyciągając tę która znajduje się w najgłębszych warstwach skóry. Kiedy powietrze jest suche, odparowuje. Dlatego ważne jest zabezpieczanie wody, za pomocą kremów/maści nawilżających.

Niektórzy specjaliści sugerują, by unikać balsamów, które mają zbyt dużo wody, nie zatrzymując tym samym jej w skórze. Produkty nawilżające są tak naprawdę tymi, które pomagają zatrzymać wodę w skórze.

Pomagają więc: przywrócić naturalną barierę naskórka, zapewnić „folię” ochronną, wypełnić niewielkie szczeliny między łuskami, ukoić skórę, zwiększyć zawartość wody, poprawić wygląd oraz teksturę naskórka.

Jakie składniki znajdujące się w produktach nawilżających, mogą nam szczególnie pomóc?

  • Składniki okluzyjne (zamykające): kwas lanolinowy, kwas stearynowy, trójglicerydy kaprylowe/kaprynowe, olej mineralny, parafina, wazelina, cyklometikon, dimetikon, skwalen.
  • Składniki zatrzymujące wilgoć: pirolidyna sodowa, kwas karboksylowy, mleczan, mocznik, gliceryna, miód, sorbitol.
  • Składniki zmiękczające: cyklometikon, dimetikon, mirystynian izopropylu, oktanian oktylu.

Preparaty nawilżające warto nakładać po każdym myciu rąk oraz na noc, a także zawsze wtedy gdy odczuwamy suchość skóry, uczucie ściągnięcia czy pieczenia.

  • Odpowiedni balsam

Osoby które cierpią na problemy skórne (jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema) mogą doświadczać nasilenia objawów, w związku z częstszym myciem. Lucy Xu sugeruje, by stosować odpowiedni rodzaj mazidła (np. wazelinę) i nakładać je bezpośrednio na rany lub pęknięcia.

To nie tylko uspokoi skórę, ale też zabezpieczy dotknięty obszar przed dalszymi uszkodzeniami.

W przypadku głębokich uszkodzeń, rozwiązaniem mogą być też płynne opatrunki.

  • Osuszanie

Szczególnie w przypadku uszkodzonej skóry, ale również częstego mycia rąk, osuszanie jest lepszym wyjściem, niż wycieranie. Pomaga to zapobiegać mikrourazom. Zamiast pocierać, lekko „oklepujmy” ręce ręcznikiem.

W takich sytuacjach specjaliści skłaniają się ku ręcznikom papierowym. Jeśli jednak używamy materiałowych, każdy z domowników powinien mieć swój własny. Należy je również wymieniać co 3 dni.

Dbajmy o to, by ręce były suche. Mokre są zdecydowanie przyjaźniejszym środowiskiem dla bakterii.

  • Rękawiczki bawełniane

By zadbać o skórę dłoni, warto stosować zabiegi pielęgnacyjne, z wykorzystaniem rękawiczek bawełnianych. Przez 5 minuty moczymy dłonie w wodzie, a następnie nakładamy krem nawilżający. Zakładamy bawełniane rękawiczki, które nosimy przez 1-2 godziny. Dzięki temu nawilżenie dotrze tam, gdzie jest naprawdę potrzebne.

Jeśli mamy naprawdę spierzchnięte dłonie, warto nałożyć grubą warstwę kosmetyku, a rękawiczki założyć na całą noc. Pomagają one utrzymać nawilżenie nawet przez 6-8 godzin, działając jak maseczka.

Pamiętajmy, by chronić dłonie przed czynnikami zewnętrznymi.

Źródło:

https://www.healthline.com/health-news/how-to-keep-your-skin-healthy-while-washing-your-hands-often

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.