27 grudnia, 2019

Jak to jest z tą samo-życzliwością?

Często powtarzamy sobie, że człowiek uczy się całe życie. Staramy się być oczytani, rozwijać się i wiedzieć coraz więcej. Czy podobną wagę przykładamy do rozwijania zdolności empatii, akceptacji i tolerancji? Czy staramy się być tacy dla samych siebie?

Nauczycielka, autorka i specjalistka zajmująca się samowspółczuciem – a więc życzliwością wobec samej/samego siebie – dr Kristin Neff, podpowiada nam, jak ćwiczyć te umiejętności każdego dnia.

  • Bądźmy dla siebie mili

Gdy ktoś nam bliski potrzebuję porady, staramy się być empatyczni, szczerzy i uprzejmi, oferując oparcie oraz wyrozumiałość. Czy podejmujemy takie starania, kiedy mówimy do siebie, gdy to my potrzebujemy wsparcia? Starajmy się okazywać sobie wsparcie, zamiast wyrzucać sobie że mogliśmy zrobić coś lepiej lub postąpić inaczej. Czy tak zachowalibyśmy się wobec bliskiej osoby, która przechodzi trudne chwile?

  • Nauczmy się sobie wybaczać

Zwykle o wiele łatwiej jest nam przejść do porządku dziennego nad potknięciami innych, niż własnymi. Jednak i my jesteśmy tylko ludźmi, którzy nie są wolni od błędów. Nie chodzi wszak o to, by ich nie popełniać, a by się na nich uczyć. Nie będzie to możliwe, jeśli nie pozwolimy sobie pójść dalej.

  • Ćwiczmy wdzięczność

Tempo codziennego życia i stres powodują, że czujemy się często przytłoczeni – zapominając o tym, jak wiele mamy. Spróbujmy odnaleźć w sobie perspektywę, która pozwoli nam spojrzeć nieco bardziej przychylnym okiem na to, co nas otacza.

Niech to nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności za to, co się dzieje wokół nas. Starajmy się wpływać na rzeczywistość w świadomy i mądry sposób. Nie gubmy (lub odnajdźmy!) refleksję nad tym, jak wiele szczęścia mamy, jak wiele osiągamy dzięki swojej pracy, jak wiele możemy doświadczać dzięki pracy innych.

  • Szukajmy swojej drogi

Każdy z nas ma inne talenty, możliwości i.. ograniczenia. Nie dajmy się zwariować przekonaniu, że musimy umieć i chcieć wszystkiego, ani temu że jest to możliwe. Eksploatowanie się ponad granice możliwości nie jest dobrym sposobem na życie. Potrzebujemy rozwoju intelektualnego i duchowego, aktywności fizycznej, jedzenia, snu, relacji międzyludzkich, poczucia bezpieczeństwa i przynależności.

Dla zdrowia konieczna jest równowaga. Rozwijajmy się pamiętając, że świat otwiera przed nami wiele możliwości które są opcją, nie wymogiem. Szanujmy swój spokój, medytujmy, praktykujmy jogę, spacerujmy, słuchajmy muzyki. Dbajmy o to, by nasz umysł i nasze ciało miało czas na regenerację.

Źródło:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-gen-y-psy/201908/5-ways-practice-self-compassion

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

One Comment

  1. Agata 2 stycznia 2020 at 12:33- Odpowiedz

    Dlatego wybaczam sobie, Tobie i innym ponieważ każdy postępuje tak jak – na daną chwilę – potrafi, a nie jak – bardzo często – powinien. Dlatego kochaj, przepraszaj, wybaczaj i dziękuj.

Wyślij komentarz