9 grudnia, 2020

Harmonogram jedzenia może mieć wpływ na nadwagę

Odpowiednia, zdrowa dieta, to nie tylko zbilansowane posiłki. Istotne jest również to, kiedy je spożywamy.

Kto rano wstaje…

Czy jedzenie wcześniej w ciągu dnia, może mieć wpływ na nabywanie i pozbywanie się tkanki tłuszczowej? Tak, według dr Courtney Peterson, z wydziału nauk o żywieniu, na amerykańskim University of Alabama, w Birmingham.

Doktor Peterson wraz z zespołem, zdecydowała się przeprowadzić badanie, które miało pomóc ustalić jak zarządzanie posiłkami wpływa na naszą wagę.

Już wcześniej mieliśmy dowody na to, że post przerywany, a także jedzenie wcześniej w ciągu dnia, zdaje się pomagać w utracie kilogramów. Nie wiedzieliśmy jednak dlaczego.

Głównym celem tego badania było ustalenie, czy strategie związane z żywieniem mogą pomóc w utracie wagi, wspierając spalanie kalorii czy obniżając apetytu, czy też jedno i drugie. ­– powiedziała dr Peterson.

W badaniu udział wzięło 11 osób, cieszących się dobrym stanem zdrowia, poza nadwagą (ich BMI określano na 25-35). Każda osoba otrzymywała posiłki według dwóch harmonogramów – 4 dni pierwszy i przez 4 dni drugi z nich. Pierwszy schemat obejmował spożywanie posiłku w godzinach 08:00-14:00, drugi zaś 08:00-20:00. Porcje oraz skład dań były takie same.

Jak zaobserwowali badacze, pierwszy schemat nie wpłynął na ilość spalanych kalorii, ale wydawało się, że w czasie jego realizowania uczestnicy mieli mniejszy apetyt.

Odkryliśmy, że poziom greliny [hormonu głodu] był zwykle niższy rano i wieczorem, dla tych osób, które posilały się zgodnie z porannym harmonogramem.

Ponadto zaobserwowaliśmy, że chęć jedzenia była niższa, kiedy uczestnicy przestrzegali porannego trybu. Jedyną porą kiedy odczuwali większy głód [w porównaniu do drugiego harmonogramu], była ta tuż przed snem, około 22:30. – powiedziała dr Peterson.

Wydaje się również, że spożywanie posiłków w pierwszej części dnia, zwiększyło ilość tłuszczu spalanego przez uczestników w ciągu 24 godzin.

Pozyskane przez nas dane sugerują, ze zegar biologiczny który wpływa na naszą efektywność w ciągu dnia, dotyczy też jedzenia. Poza tym istnieje kilka procesów metabolicznych, które rano są nieco bardziej wydajne. ­– powiedziała dr Peterson.

Dyscyplina żywieniowa

Zespół dr Peterson wciąż prowadzi badania nad wpływem ram czasowych, na jedzenie. Sugeruje jednak, by starać się przestrzegać harmonogramów żywieniowych, choć okno to może być większe, niż w badaniu. Chodzi głównie o higienę posilania się podobną do tej, jaką stosujemy w przypadku snu.

Staraliśmy się przyjąć harmonogram posiłków, który naszym zdaniem dał największe korzyści. Testowaliśmy się więc 6. godzinne okresy jedzenia, z 18 godzinami postu dziennie.

Jednak dane które mamy z badań laboratoryjnych wykazały, że 8-10 godzin jest dla wielu osób lepszych rozwiązaniem.

Należy przy tym dodać, że optymalna dieta będzie miała dla każdego inny kształt. Nie dla każdej osoby stosowanie harmonogramu dotyczącego posiłków, będzie też również łatwe do zrealizowania. Przykładem mogą być sportowcy, u których jedzenie zależne jest między innymi od treningu. Kobiety w ciąży, osoby przewlekle chorujące (np. na cukrzycę) lub w czasie rekonwalescencji również mogą mieć inne potrzeby żywieniowe. Podobnie wygląda to w przypadku osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.

Najważniejsze, by znaleźć odpowiedni model dla siebie i czynić to najlepiej pod opieką specjalistów.

Źródło:

https://www.healthline.com/health-news/when-you-eat-affects-your-diet

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.