9 lutego, 2021

Dbanie o stopy w zimowym czasie

Choć stopy są jedną z najbardziej obciążonych części ciała, nierzadko w ogóle nie zajmujemy się ich kondycją. Zimą, gdy chowamy je w grubych skarpetach i ciężkich butach, bądź kiedy marzną z powodu braku odpowiedniej ochrony, cierpią jeszcze bardziej.

Dbanie o stopy procentuje

Jak powiedział dr Matthew Garoufalis, z amerykańskiego American Podiatric Medical Association:

Każda pora roku to inne wyzwanie dla stóp. Jak pokazują nam ankiety i badania, zdrowie stóp jest nieodłącznym elementem ogólnego stanu zdrowia. Dlatego ich ochrona przez cały rok, ma zasadnicze znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia.

Jak zadbać o stopy zimą?

  • Odpowiednie obuwie…

Buty zimowe powinny być solidniejsze niż te, które nosimy wiosną lub latem. Zwykle są ocieplane i powlekane mocniejszymi tworzywami, zazwyczaj są również odporne na przemoknięcia. Stopa powinna mieć w nich jednak dostatecznie dużo miejsca, by krew w nich mogła swobodnie krążyć.

Najlepiej wybierać buty z wysokiej jakości tworzyw, które pozwalają stopom oddychać. Dzięki temu nie dojdzie do „zaparzenia” i odmrożeń.

  • … i skarpetki

Skarpetki które wkładamy na stopy, to pierwsza linia obrony. I one powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zapewnienie stopom ciepła i odpowiedniego odprowadzania potu jest bardzo ważne, by uniknąć odmrożenia i zbytniego pocenia (którego objawami jest ekstremalna bladość i pomarszczona skóra palców).

  • Ruch

Choć aktywność fizyczna zimą bywa trudniejsza, warto z niej nie rezygnować. Poza oczywistym wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne, siedzący tryb życia może prowadzić do obrzęku stóp i kostek. Najprostsze ćwiczenia nóg oraz rozciąganie, powinny pomóc utrzymać stopy w dobrej kondycji.

  • Pielęgnacja

Kiedy złapie nas deszcz lub gdy wracamy ze spaceru po śniegu, należy możliwe najszybciej zdjąć mokre buty i skarpetki. Nie wkładamy butów ponownie, dopóki nie wyschną. Jeśli to niemożliwe, postarajmy się zmienić choćby skarpetki.

Pamiętajmy również o odpowiedniej pielęgnacji. Stopy potrzebują odpowiedniego nawilżenia przez cały rok. Osoby malujące paznokcie u stóp, powinny rozważyć okresowe przerwy od lakieru i zmywacza. Pozwoli to „odpocząć” płytce paznokcia i ułatwić wchłanianie się kosmetykom. Stopy będą nam wdzięczne, jeśli od czasu do czasu zaserwujemy im relaksującą, rozgrzewającą kąpiel. Dodatek olejków eterycznych i/lub ziół, dodatkowo zwiększy korzyści, jakie przynosi naszym stopom ta przyjemna czynność.

Słowo na koniec

Zima wiąże się również z uprawianiem sportu w zimowym wydaniu. Pamiętajmy o tym, że do każdego z nich powinniśmy mieć odpowiednio dobrane obuwie, bez względu na to, czy są to narty, snowboard, bieganie czy chodzenie po górach. Niskie temperatury wpływają również na większą sztywność mięśni – nie należy zatem zapominać o ich odpowiednim rozgrzaniu.

Źródła:

https://www.footfiles.com/health/diseases/article/cool-winter-foot-care-tips

https://www.apma.org/winterfootcare

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.