9 lutego, 2021

Dbanie o stopy w zimowym czasie

Choć stopy są jedną z najbardziej obciążonych części ciała, nierzadko w ogóle nie zajmujemy się ich kondycją. Zimą, gdy chowamy je w grubych skarpetach i ciężkich butach, bądź kiedy marzną z powodu braku odpowiedniej ochrony, cierpią jeszcze bardziej.

Dbanie o stopy procentuje

Jak powiedział dr Matthew Garoufalis, z amerykańskiego American Podiatric Medical Association:

Każda pora roku to inne wyzwanie dla stóp. Jak pokazują nam ankiety i badania, zdrowie stóp jest nieodłącznym elementem ogólnego stanu zdrowia. Dlatego ich ochrona przez cały rok, ma zasadnicze znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia.

Jak zadbać o stopy zimą?

 • Odpowiednie obuwie…

Buty zimowe powinny być solidniejsze niż te, które nosimy wiosną lub latem. Zwykle są ocieplane i powlekane mocniejszymi tworzywami, zazwyczaj są również odporne na przemoknięcia. Stopa powinna mieć w nich jednak dostatecznie dużo miejsca, by krew w nich mogła swobodnie krążyć.

Najlepiej wybierać buty z wysokiej jakości tworzyw, które pozwalają stopom oddychać. Dzięki temu nie dojdzie do „zaparzenia” i odmrożeń.

 • … i skarpetki

Skarpetki które wkładamy na stopy, to pierwsza linia obrony. I one powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zapewnienie stopom ciepła i odpowiedniego odprowadzania potu jest bardzo ważne, by uniknąć odmrożenia i zbytniego pocenia (którego objawami jest ekstremalna bladość i pomarszczona skóra palców).

 • Ruch

Choć aktywność fizyczna zimą bywa trudniejsza, warto z niej nie rezygnować. Poza oczywistym wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne, siedzący tryb życia może prowadzić do obrzęku stóp i kostek. Najprostsze ćwiczenia nóg oraz rozciąganie, powinny pomóc utrzymać stopy w dobrej kondycji.

 • Pielęgnacja

Kiedy złapie nas deszcz lub gdy wracamy ze spaceru po śniegu, należy możliwe najszybciej zdjąć mokre buty i skarpetki. Nie wkładamy butów ponownie, dopóki nie wyschną. Jeśli to niemożliwe, postarajmy się zmienić choćby skarpetki.

Pamiętajmy również o odpowiedniej pielęgnacji. Stopy potrzebują odpowiedniego nawilżenia przez cały rok. Osoby malujące paznokcie u stóp, powinny rozważyć okresowe przerwy od lakieru i zmywacza. Pozwoli to „odpocząć” płytce paznokcia i ułatwić wchłanianie się kosmetykom. Stopy będą nam wdzięczne, jeśli od czasu do czasu zaserwujemy im relaksującą, rozgrzewającą kąpiel. Dodatek olejków eterycznych i/lub ziół, dodatkowo zwiększy korzyści, jakie przynosi naszym stopom ta przyjemna czynność.

Słowo na koniec

Zima wiąże się również z uprawianiem sportu w zimowym wydaniu. Pamiętajmy o tym, że do każdego z nich powinniśmy mieć odpowiednio dobrane obuwie, bez względu na to, czy są to narty, snowboard, bieganie czy chodzenie po górach. Niskie temperatury wpływają również na większą sztywność mięśni – nie należy zatem zapominać o ich odpowiednim rozgrzaniu.

Źródła:

https://www.footfiles.com/health/diseases/article/cool-winter-foot-care-tips

https://www.apma.org/winterfootcare

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.