4 maja, 2019

Czym jest masaż Shiatsu?

Wszelkie formy terapii manualnych – w tym masaż – mogą przynieść ogromne korzyści naszemu samopoczuciu i zdrowiu ogólnemu. Jednym z typów masażu jest Shiatsu – japońska praktyka, stosowana od tysięcy lat.

Czym jest masaż Shiatsu?

Shiatsu jest manualną terapią fizyczną, która skupia się na wspieraniu i zwiększeniu naturalnej zdolności organizmu do uzdrawiania i zachowania równowagi. Masaż ten ma za zadanie poprawić nasze zdrowie ogólne, a więc wpłynąć pozytywnie na fizyczne, emocjonalne i psychiczne aspekty. Wykorzystywany jest często w ramach terapii prewencyjnej lub jako uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia.

Jak twierdzi wielu ekspertów, Shiatsu wyewoluowało z anmy, czyli tradycyjnej formy japońskiego masażu, którą w 1320 roku stworzył Akashi Kan Ichi. Niektóre źródła podają jednak, że Shiatsu ma tysiące lat i wywodzi się z Chin.

Za „wynalazcę” nowoczesnej formy Shiatsu uważa się Tokujiro Namikoshi (1905-2000), który uczył się tej sztuki w celu złagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów u swojej matki. W 1940 roku założył Japan Shiatsu College i do dziś uważany jest za tego, który uczynił z Shiatsu niezależną metodę terapeutyczną w Japonii.

Shiatsu to z japońskiego „ucisk palcem”, co odnosi się do sposobów wykonywania tego masażu. Praktycy do jego wykonania mogą wykorzystać jednak również: dłonie, łokcie, kolana czy stopy.

Koncepcja masażu Shiatsu wykorzystywana jest również w dostępnych na rynku urządzeniach, jak np. maty masujące. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko namiastka, nie są one bowiem w stanie wykonać takiej pracy, jaką może zaoferować nam wyszkolony terapeuta Shiatsu. Uważa się, że technika ta ma bardzo wiele zastosowań i może przynieść ulgę m.in. w takich stanach, jak: problemy z trawieniem, bóle głowy, napięcie mięśni czy problemy z zatokami, a także stać się elementem uzupełniającym terapię lęków czy stanów depresyjnych.

 Dlaczego warto korzystać z masażu Shiatsu?

Jakie korzyści oferuje nam Shiatsu?

  • Zmniejsza stres

Masaż uznawany jest za jedną z najlepszych metod na pozbycie się napięcia i stresu. Według systematycznego przeglądu, opublikowanego na łamach magazynu BMC Complementary and Alternative Medicine:

Shiatsu ukierunkowane jest na zbalansowanie, przywrócenie i utrzymanie równowagi energetycznej organizmu oraz zapobieganie narastaniu stresu.

Opublikowane w 2014 roku studium przypadku wykazało, że zen Shiatsu może być pełną, alternatywną formą łagodzenia krótko- i długoterminowego stresu, u dzieci cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Z kolei opublikowane w 2018 roku, randomizowane badanie kliniczne, z pojedynczą ślepą próbą pokazuje, że skupienie się na konkretnych punktach akupresurowych – jak ma to miejsce podczas masażu Shiatsu – może pomóc zmniejszyć lęk oraz konieczność sięgania po środki przeciwbólowe w trakcie porodu.

  • Pomaga złagodzić ból

Masaż Shiatsu to świetny sposób na bóle różnego rodzaju. Badanie z 2014 wykazało, że może nawet złagodzić ból, jaki odczuwają ofiary poparzeń. Objęto nim 120 pacjentów, z oparzeniami rąk i nóg. Okazało się, że metoda ta złagodziła cierpienie, pozwalając tym samym na zmniejszenie dawki stosowanych leków przeciwbólowych.

Wiele badań wykazało, że akupresura która jest głównym składnikiem masażu Shiatsu, to skuteczne narzędzie redukujące ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jedno z badań opublikowanych w Journal of Holistic Nursing skupiło się na ocenie jego skuteczności, wobec 66 pacjentów z tym problemem. Wraz z upływam czasu badani doświadczali znacznego spadku zarówno bólu, jak i lęku. Jak zauważyli również naukowcy, na wyniki nie miały istotnego wpływu takie zmienne jak: płeć, wiek, płeć terapeuty, długość dolegliwości czy przyjmowane leki.

  • Pomaga poradzić sobie z lękiem

Masaż to świetny sposób na to, by pomóc poradzić sobie ze stresem i lękiem. Badania wykazały nawet, że Shiatsu może pomóc złagodzić (przewidywalny) lęk o wysokim natężeniu, jakiego często doświadczają np. ofiary poparzeń.

Na łamach World Journal of Plastic Surgery opublikowano badanie, które zajęło się wpływem masażu Shiatsu na 60 pacjentów będących ofiarami poparzeń, z towarzyszącym bólem. Poziom lęku mierzono u pacjentów za pomocą skali BSPAS (Burn Specific Pain Anxiety Scale), zarówno przed jak i po masażu.

W oparciu o nasze odkrycia można stwierdzić, że 20 minut manualnego masażu Shiatsu w połączeniu z lekami przeciwbólowymi, może wpływać korzystnie na kontrolowanie lęku u pacjentów z oparzeniami.

  • Poprawia przepływ energii

Jak uważają praktycy Shiatsu, masaż ten poprawia nasze zdrowie, poprzez pozytywny wpływ na wewnętrzny system energetyczny organizmu. Jak mówią, wykonują oni masaż Shiatsu zgodnie z zasadami TCM dotyczącymi akupresury i meridianów. Poprzez stymulowanie kanałów energetycznych i leżących wzdłuż tych linii punktów akupresurowych, dążą do usunięcia blokad i pobudzenia zdrowego przepływu energii życiowej naszego ciała, czyli Qi.

Shiatsu, a akupresura i masaż szwedzki

Zarówno akupresura jak i Shiatsu skupiają się na punktach akupresurowych, których stymulacja ma wspierać prawidłowy przepływ energii w organizmie. Wielu praktyków masażu kładzie większy nacisk na kanały energetyczne, niż na punkty.

Akupresura to rodzaj terapii manualnej, opierającej się na tych samych zasadach co akupunktura i tak jak ona wywodzi się z Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Obie koncentrują się na stymulacji określonych punktów znajdujących się na całym ciele, zwanych punktami akupresurowymi (lub nacisku). W akupresurze wykorzystywane są palce i dłonie, podczas gdy akupunktura korzysta ze specjalnych igieł.

Masaż szwedzki jest znaną formą masażu, który koncentruje się na całym ciele, w celu poprawy krążenia oraz zdrowia fizycznego i psychicznego. Masaż ten uważany jest za bardziej relaksujący (w porównaniu do Shiatsu, uważanego za bardziej terapeutyczny), charakteryzuje się lekkim lub mocnym naciskiem, długimi, gładkimi pociągnięciami, a także ugniataniem i klepaniem.

Oba rodzaje masażu wpływają na zmniejszenie stresu i poprawę krążenia.

Środki ostrożności

Upewnijmy się, że masaż Shiatsu wykonuje osoba odpowiednio przeszkolona. Mamy prawo poprosić o zobaczenie dokumentu będącego tego świadectwem.

Jeśli uważamy że masaż jest zbyt mocny, koniecznie o tym powiedzmy. By metoda przyniosła założone rezultaty, powinna zaistnieć komunikacja między pacjentem, a masażystą.

Według amerykańskiego National Center for Complimentary and Integrative Health, terapia masażem niesie za sobą niewielkie ryzyko, jeśli jest prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę.

Mimo wszystko istnieją pewne środki ostrożności, które należy podjąć i dotyczą one szczególnych grup.

  • Kobiety w ciąży.  Istnieją okoliczności, które nie pozwalają na masaż u ciężarnej kobiety. Przyszłe mamy powinny porozmawiać ze swoim lekarzem o zamiarze skorzystania z masażu, najlepiej uściślając przy tym o jaką jego formę chodzi.
  • Pacjenci z nowotworem. Jeśli lekarz nie uzna inaczej, masaże związane z intensywnym i głębokim uciskaniem nie są zwykle zalecane, w obszarach w których rozwinęła się zmiana nowotworowa.
  • Zaburzenia dotyczące krwi lub małopłytkowość. Zwykle zaleca się, by osoby z problemami dotyczącymi krwi, nie poddawały się głębokim masażom tkankowym.
  • Pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe. Jeśli przyjmujemy takie środki, należy omówić z lekarzem zamiar poddania się masażom.

Należy również unikać masowania obszarów potencjalnie słabszych, np. w miejscu uszkodzenia skóry (jak rany).

Jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki lub cierpimy na jakieś schorzenie, powinnyśmy porozmawiać z lekarzem zanim zdecydujemy się wybrać na masaż.  

Źródło:

https://draxe.com/shiatsu-massage/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.