13 września, 2016

Jak w ciągu jednej minuty pozbyć się negatywnych myśli, które sabotują Twoje działania

W jednym z poprzednich artykułów dowiedziałeś się w jaki sposób słowa działają na umysł człowieka. Jeżeli więc jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z tym artykułem, to kliknij tutaj.

W życiu często mamy do czynienia z różnymi blokadami mentalnymi lub emocjonalnymi, które nie pozwalają nam skupić się na sprawach dla nas ważnych. Przypomnij sobie jak to jest, kiedy próbujesz wykonać jakąś czynność, a mimo to ciągle wraca do Ciebie obraz np. przykrej sytuacji, z powodu której czujesz dyskomfort emocjonalny.

Z jednej strony więc chcesz (i często musisz) działać, a z drugiej strony “ta myśl” do Ciebie powraca i nie pozwala Ci się w pełni skoncentrować na działaniu. Jestem przekonany, że doświadczyłeś lub doświadczyłaś tego wielokrotnie. Twoje myśli (a zatem emocje również) mają przeważający wpływ np. w procesie zdrowienia organizmu – jeżeli człowiek z powodu jego choroby podupada psychicznie, to istnieje marna szansa na to, że wróci do zdrowia. Czy chcesz poznać łatwy i szybki sposób na rozprawienie się raz na zawsze z tymi uporczywymi myślami, które sabotują Twoje działania?

Pamiętam kiedy podczas jednego z dni szkoleniowych uczyłem się tej magicznej techniki. Moje myśli krążyły wokół sytuacji, która męczyła mój umysł i nie pozwalała mi się w pełni skoncetrować na szkoleniu. Bohaterami tej sytuacji było dwoje ludzi, którzy mieli spotkać się podczas mojej nieobecności. Ja byłem cały tydzień na szkoleniu w obcym mieście, a ich spotkanie przypadało akurat na piątkowy wieczór. Mój umysł kreował tak niezwykle idiotyczne scenariusze (z perspektywy czasu), że z nerwów trudno było mi usiedzieć w miejscu.

Czy zdarzyła Ci się kiedykolwiek sytuacja, kiedy Twoja własna wyobraźnia podsuwała Tobie obrazy zdarzeń, które w realnym świecie nie miały lub nawet nie mogły mieć miejsca? Wiesz, jak to jest kiedy w głowie zaczynasz wyolbrzymiać problemy. Dla mnie właśnie owe piątkowe spotkanie było swoistym i bardzo realnym wyolbrzymieniem problemu.

Możesz zrobić to sam lub poprosić o pomoc drugą osobę.

Usiadłem więc do ćwiczenia w parach i postanowiłem, że wykorzystam tę technikę do rozprawienia się z tą uporczywą myślą, która powodowała w moim umyśle emocjonalny paraliż.

“Pomyśl teraz o tej sytuacji” – powiedział kolega, z którym ćwiczyłem. Nie musiałem długo czekać ponieważ obraz ten w sposób błyskawiczny pojawił się przed moimi oczami. “A teraz chcę abyś obraz tej sytuacji rzucił na okno w taki sposób aby przeniknął szybę i przykleił się do niego od zewnętrznej strony”. OK, no problem. Zajęło mi to jakieś 10 do 15 sekund.

“Teraz powiedz mi w jaki sposób najłatwiej możesz pozbyć się tego obrazu?” – zapytał kolega. W jednej chwili moja wyobraźnia podsunęła mi obraz człowieka, który od zewnątrz zaczyna myć całą szybę używając naprawdę dobrej chemii. Fragment po fragmencie, obraz dręczącej mnie sytuacji zaczyna być zmywany z okna i wraz z brudną wodą z wiadra stojącego obok zostaje wylany do kanalizacji, rozpadając się na miliardy drobniutkich części.

Całe ćwiczenie trwało mniej niż minutę, a efekt końcowy? To było jak rozwiązanie jednego z problemów, który w nieoczekiwany sposób przestaje mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie – jak ręką odjął! Najciekawsze jednak nie było to, że do całej sytuacji zacząłem podchodzić z dystansem i na kompletnym luzie, a przede wszystkim to, że te myśli zostały odpędzone ode mnie raz na zawsze.

Czy myślisz, że to zadziała dla Ciebie? TAK – jeżeli tylko z tego skorzystasz, to zadziała. Poniżej znajdziesz procedurę wykonania całego ćwiczenia.

Jak pozbyć się negatywnych myśli, które sabotują Twoje działania:

 1. Przywołaj obraz sytuacji, z powodu której odczuwasz negatywne emocje.
 2. Skoncentruj się na tym co faktycznie czujesz – w jakim stopniu ta sytuacja jest dla Ciebie problemem?
 3. Pokombinuj z obrazem tej sytuacji – możesz go oddalić od siebie, możesz przenieść go za siebie i oddalić, możesz go zmniejszyć, możesz wystrzelić go w kosmos lub przywiązać do lecącego nad Twoim domem samolotu rejsowego. Zrób to, co podpowiada Ci Twoja wyobraźnia – jak według Ciebie najłatwiej i najszybciej możesz pozbyć się tego obrazu?
 4. Pomyśl o tej sytuacji ponownie.
 5. Sprawdź w jakim stopniu zmieniły się Twoje uczucia i Twoje podejście do całej sytuacji.
 6. Jeżeli jeszcze masz z tym problem – powtórz całą procedurę.

Teraz wiesz już w jaki sposób możesz skutecznie odpędzić negatywne myśli, które przeszkadzają Ci w Twoich działaniach niezależnie od tego, czy jest to proces zdrowienia Twojego organizmu, czy po prostu – większa koncetracja na Twoim działaniu. Martwienie się zawsze powoduje negatywne stany emocjonalne, a choroby potrafią to wykorzystać! Pobaw się tym, przetestuj tę technikę i koniecznie napisz w komentarzu, jak bardzo okazała się ona dla Ciebie pomocna.

Krystian Głąb

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   One Comment

   1. Agata 16 września 2016 at 06:39- Odpowiedz

    W Pana przypadku, wystarczyło tylko zadzwonić i wykonać rozmowę o przesunięciu terminu spotkania :-), a wszystko inne nie musiało by się wydarzyć :-).

    W terapiach z umysłem podobnie jak w terapiach cielesnych skupianie się tylko na skutku jest też nieopłacalne, bo krótko trwałe…Natrętne myśli i obrazy stworzone przez umysł należy eliminować, ale też dobrze uzdrowić przyczynę poprzez którą powstało zaburzenie…

    Jeszcze ważne: dla lepszego – zdrowego – efektu wizualizować należy pozytywnie tzn. uwalniać ze swojego organizmu złe emocje, myśli czy nawet chorobę drogą pokojową, łagodną, żeby terapia nie wzbudzała w nas niepotrzebnych emocji…Zamiast wyrzucać ,,coś,, z siebie można wyimaginować obraz przez, który zaburzenie samo się uwolni nie zmieniając w organizmie ani tempa oddechu, ani emocji…

    Przed wizualizacją bardzo pomocny jest wewnętrzny spokój albo krótka medytacja, albo chociaż trzy głębokie oddechy :-). Próbować warto wszystkiego, bo tylko przez drogę odczuwania możemy coś stwierdzić… :-). Bawię się tym już kilkanaście lat…

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.