13 września, 2016

Jak w ciągu jednej minuty pozbyć się negatywnych myśli, które sabotują Twoje działania

W jednym z poprzednich artykułów dowiedziałeś się w jaki sposób słowa działają na umysł człowieka. Jeżeli więc jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z tym artykułem, to kliknij tutaj.

W życiu często mamy do czynienia z różnymi blokadami mentalnymi lub emocjonalnymi, które nie pozwalają nam skupić się na sprawach dla nas ważnych. Przypomnij sobie jak to jest, kiedy próbujesz wykonać jakąś czynność, a mimo to ciągle wraca do Ciebie obraz np. przykrej sytuacji, z powodu której czujesz dyskomfort emocjonalny.

Z jednej strony więc chcesz (i często musisz) działać, a z drugiej strony “ta myśl” do Ciebie powraca i nie pozwala Ci się w pełni skoncentrować na działaniu. Jestem przekonany, że doświadczyłeś lub doświadczyłaś tego wielokrotnie. Twoje myśli (a zatem emocje również) mają przeważający wpływ np. w procesie zdrowienia organizmu – jeżeli człowiek z powodu jego choroby podupada psychicznie, to istnieje marna szansa na to, że wróci do zdrowia. Czy chcesz poznać łatwy i szybki sposób na rozprawienie się raz na zawsze z tymi uporczywymi myślami, które sabotują Twoje działania?

Pamiętam kiedy podczas jednego z dni szkoleniowych uczyłem się tej magicznej techniki. Moje myśli krążyły wokół sytuacji, która męczyła mój umysł i nie pozwalała mi się w pełni skoncetrować na szkoleniu. Bohaterami tej sytuacji było dwoje ludzi, którzy mieli spotkać się podczas mojej nieobecności. Ja byłem cały tydzień na szkoleniu w obcym mieście, a ich spotkanie przypadało akurat na piątkowy wieczór. Mój umysł kreował tak niezwykle idiotyczne scenariusze (z perspektywy czasu), że z nerwów trudno było mi usiedzieć w miejscu.

Czy zdarzyła Ci się kiedykolwiek sytuacja, kiedy Twoja własna wyobraźnia podsuwała Tobie obrazy zdarzeń, które w realnym świecie nie miały lub nawet nie mogły mieć miejsca? Wiesz, jak to jest kiedy w głowie zaczynasz wyolbrzymiać problemy. Dla mnie właśnie owe piątkowe spotkanie było swoistym i bardzo realnym wyolbrzymieniem problemu.

Możesz zrobić to sam lub poprosić o pomoc drugą osobę.

Usiadłem więc do ćwiczenia w parach i postanowiłem, że wykorzystam tę technikę do rozprawienia się z tą uporczywą myślą, która powodowała w moim umyśle emocjonalny paraliż.

“Pomyśl teraz o tej sytuacji” – powiedział kolega, z którym ćwiczyłem. Nie musiałem długo czekać ponieważ obraz ten w sposób błyskawiczny pojawił się przed moimi oczami. “A teraz chcę abyś obraz tej sytuacji rzucił na okno w taki sposób aby przeniknął szybę i przykleił się do niego od zewnętrznej strony”. OK, no problem. Zajęło mi to jakieś 10 do 15 sekund.

“Teraz powiedz mi w jaki sposób najłatwiej możesz pozbyć się tego obrazu?” – zapytał kolega. W jednej chwili moja wyobraźnia podsunęła mi obraz człowieka, który od zewnątrz zaczyna myć całą szybę używając naprawdę dobrej chemii. Fragment po fragmencie, obraz dręczącej mnie sytuacji zaczyna być zmywany z okna i wraz z brudną wodą z wiadra stojącego obok zostaje wylany do kanalizacji, rozpadając się na miliardy drobniutkich części.

Całe ćwiczenie trwało mniej niż minutę, a efekt końcowy? To było jak rozwiązanie jednego z problemów, który w nieoczekiwany sposób przestaje mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie – jak ręką odjął! Najciekawsze jednak nie było to, że do całej sytuacji zacząłem podchodzić z dystansem i na kompletnym luzie, a przede wszystkim to, że te myśli zostały odpędzone ode mnie raz na zawsze.

Czy myślisz, że to zadziała dla Ciebie? TAK – jeżeli tylko z tego skorzystasz, to zadziała. Poniżej znajdziesz procedurę wykonania całego ćwiczenia.

Jak pozbyć się negatywnych myśli, które sabotują Twoje działania:

 1. Przywołaj obraz sytuacji, z powodu której odczuwasz negatywne emocje.
 2. Skoncentruj się na tym co faktycznie czujesz – w jakim stopniu ta sytuacja jest dla Ciebie problemem?
 3. Pokombinuj z obrazem tej sytuacji – możesz go oddalić od siebie, możesz przenieść go za siebie i oddalić, możesz go zmniejszyć, możesz wystrzelić go w kosmos lub przywiązać do lecącego nad Twoim domem samolotu rejsowego. Zrób to, co podpowiada Ci Twoja wyobraźnia – jak według Ciebie najłatwiej i najszybciej możesz pozbyć się tego obrazu?
 4. Pomyśl o tej sytuacji ponownie.
 5. Sprawdź w jakim stopniu zmieniły się Twoje uczucia i Twoje podejście do całej sytuacji.
 6. Jeżeli jeszcze masz z tym problem – powtórz całą procedurę.

Teraz wiesz już w jaki sposób możesz skutecznie odpędzić negatywne myśli, które przeszkadzają Ci w Twoich działaniach niezależnie od tego, czy jest to proces zdrowienia Twojego organizmu, czy po prostu – większa koncetracja na Twoim działaniu. Martwienie się zawsze powoduje negatywne stany emocjonalne, a choroby potrafią to wykorzystać! Pobaw się tym, przetestuj tę technikę i koniecznie napisz w komentarzu, jak bardzo okazała się ona dla Ciebie pomocna.

Krystian Głąb

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   One Comment

   1. Agata 16 września 2016 at 06:39- Odpowiedz

    W Pana przypadku, wystarczyło tylko zadzwonić i wykonać rozmowę o przesunięciu terminu spotkania :-), a wszystko inne nie musiało by się wydarzyć :-).

    W terapiach z umysłem podobnie jak w terapiach cielesnych skupianie się tylko na skutku jest też nieopłacalne, bo krótko trwałe…Natrętne myśli i obrazy stworzone przez umysł należy eliminować, ale też dobrze uzdrowić przyczynę poprzez którą powstało zaburzenie…

    Jeszcze ważne: dla lepszego – zdrowego – efektu wizualizować należy pozytywnie tzn. uwalniać ze swojego organizmu złe emocje, myśli czy nawet chorobę drogą pokojową, łagodną, żeby terapia nie wzbudzała w nas niepotrzebnych emocji…Zamiast wyrzucać ,,coś,, z siebie można wyimaginować obraz przez, który zaburzenie samo się uwolni nie zmieniając w organizmie ani tempa oddechu, ani emocji…

    Przed wizualizacją bardzo pomocny jest wewnętrzny spokój albo krótka medytacja, albo chociaż trzy głębokie oddechy :-). Próbować warto wszystkiego, bo tylko przez drogę odczuwania możemy coś stwierdzić… :-). Bawię się tym już kilkanaście lat…

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.