moc słów

8 czerwca, 2016

Magiczna moc słów

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną moc posiadają słowa. Każdego dnia posługują się językiem w sposób automatyczny, traktując słowa przede wszystkim jako nośnik informacji.

Czym właściwie są słowa?

W jaki sposób działają na umysł człowieka?

Pozwól, że zaproponuję Tobie pewne ćwiczenie. Będzie to ćwiczenie, które Ci uświadomi prawdziwą siłę oddziaływania słów na umysł Twój oraz każdego człowieka. Gotowy? Skoncentruj się na tym ćwiczeniu, bo im bardziej będziesz skoncentrowany, tym lepiej i szybciej zrozumiesz dlaczego warto używać słów w sposób bardziej świadomy.

Poniżej znajdują się trzy grupy wyrazów. W każdej z tych grup znajdują się po trzy słowa. Twoje zadanie polega na tym, aby czytać te słowa powoli:

Po przeczytaniu jednego słowa zamknij oczy i powtórz je w swoich myślach, uważnie obserwując w jaki sposób na to słowo reaguje Twój umysł.

Zrób to samo ze wszystkimi grupami wyrazów po kolei.

  1. Samochód, krzesło, zielony
  2. Sto lat, Sto lat niech żyje…, dzwonek do drzwi,
    głos Twojej mamy
  3. Przyjemność, zimno, radość

Czy potrafisz wywnioskować w jaki sposób Twój umysł zareagował na poszczególne grupy wyrazów? Dobrze. Zatem jeżeli naprawdę byłeś skupiony w trakcie wykonywania tego ćwiczenia, to szalenie prawdopodobne jest, że czytając pierwszą grupę wyrazów, w Twoim umyśle pojawiły się następujące obrazy:

  • obraz samochodu,
  • obraz krzesła,
  • kolor zielony.

Czytając drugą grupę wyrazów, najprawdopodobniej przypomniałeś sobie konkretne dźwięki:

  • usłyszałeś w głowie fragment piosenki „sto lat”,
  • usłyszałeś dźwięk dzwonka do drzwi,
  • usłyszałeś głos Twojej mamy.

Trzecia grupa wyrazów odpowiedzialna była za przywołanie pewnych doznań w Twoim ciele:

  • odczuwanie przyjemności,
  • odczuwanie zimna,
  • odczuwanie radości.

UWAGA: Jeżeli nie udało Ci się skoncentrować na tym ćwiczeniu i nie przyniosło ono oczekiwanych efektów, powtórz je raz jeszcze – za drugim razem na pewno się uda. Jaki wniosek można wyciągnąć z tego ćwiczenia? Słowa wywołują stany emocjonalne, różne obrazy, głosy i dźwięki w umyśle człowieka.

Jeżeli następnym razem będziesz miał wyjątkową okazję rozmawiać z kimś bliskim w miłej i przyjaznej atmosferze, a ta osoba podczas waszej przyjemnej pogawędki ze szczerym uśmiechem na twarzy, będzie mogła w pełni rozluźnić się
i zrelaksować, to… Jak myślisz?

O ile wzrośnie prawdopodobieństwo tego, że wprawisz tą osobę w naprawdę dobry nastrój? Dobry nastrój jest zaraźliwy (zły również). Przypomnij sobie taką sytuację z Twojego życia, kiedy nie będąc w pozytywnym stanie emocjonalnym, spotkałeś kogoś, kto przywitał Cię dobrym humorem i szczerym uśmiechem.

Pamiętasz w jak dużym stopniu zachowanie tej osoby wpłynęło na poprawienie Twojego nastroju?

Analogicznie możesz pomyśleć o kimś, kto wywołał w Tobie negatywne emocje, ponieważ to również często się zdarza. Jesteśmy narodem, który uwielbia narzekać ale Ty już wiesz, w jaki sposób używać swojego języka w sposób bardziej świadomy.

A skoro wiesz na czym polega magia słów, dobrze zastanów się podczas następnej rozmowy z drugą osobą, czy warto wspominać o zdenerwowaniu, problemach, zakłopotaniu i Bóg wie czym jeszcze.

Pamiętając, że słowa wywołują odpowiednie reakcje emocjonalne, pomyśl o tym, że negatywne stany emocjonalne potrafią wywoływać choroby w organizmie ludzkim, natomiast kiedy człowiek jest spokojny, radosny, uśmiechnięty, szczęśliwy i pozytywnie nastawiony do świata oraz ludzi, to utrzymywanie ciała w dobrym zdrowiu jest ułatwione, a proces zdrowienia wspomagany. Kondycja psychiczna jest bardzo, ale to bardzo istotna w życiu każdego człowieka dlatego używaj słów w sposób bardziej świadomy, uśmiechnij się i pójdź teraz wprawić kogoś w naprawdę pozytywny nastrój!

Krystian Głąb

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz