5 czerwca, 2017

Bogata oferta olejku z trawy cytrynowej.

Odświeżający i łagodny smak trawy cytrynowej, jest nam znany przede wszystkim, jako dodatek do potraw, herbaty i innych napojów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że olejek z trawy cytrynowej ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Czym właściwie jest olejek z trawy cytrynowej?

Trawa cytrynowa (Cymbopogon) to wysoka, wieloletnia roślina z rodziny trawników wiechlinowatych. Rozwija się w tropikalnych i podzwrotnikowych rejonach, takich jak: Indie, Kambodża, Malezja, Indonezja, Sri Lanka, Chiny i Gwatemala. Rośnie w zagęszczonych kępach, ma jasnozielone liście o ostrych krawędziach – podobnie jak trawa.

Jest popularna w kuchni azjatyckiej. Dodaje się ją do curry i zup, łączy z wołowiną, rybami, drobiem i owocami morza. Świeża trwa cytrynowa używana jest również do wyrobu herbaty cytrynowej.

Dwiema najczęściej stosowanymi dziś odmianami trawy cytrynowej są: Palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus) i Palczatka pogięta (Cymbopogon flexuosus). Mogą być stosowane zamiennie, szczególnie przy wytwarzaniu oleju z trawy cytrynowej. Jednak Palczatka cytrynowa częściej stosowana jest w kuchni, podczas gdy Palczatka pogięta znajduje zastosowanie częściej w przemyśle perfumeryjnym.

Olej wydobywany jest z liści tej niezwykłej rośliny. Ma dosyć rzadką konsystencję i jasnożółty lub niemal przezroczysty kolor. Do tego orzeźwiający, cytrynowy i lekko ziemisty zapach.

Zastosowanie

Olejek z trawy cytrynowej, jest doskonałym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry (i nie tylko), np.: mydeł, dezodorantów, szamponów, płynów do kąpieli czy toników. Sprawdza się również jako odświeżacz powietrza, szczególnie kiedy pomieszany jest z innymi olejkami eterycznymi (np. bergamotką lub geranium).

Olej ten znany jest ze swojej zdolności od odstraszania owadów – np. komarów i mrówek. Wszystko to ze względu na wysoką zawartość cytralu i geraniolu. Wystarczy spryskać przestrzeń wokół domu lub natrzeć skórę, by owady omijały nas szerokim łukiem.

Odświeżająca woń sprawia, że jest cennym olejkiem aromaterapeutycznym. Zapach ten pomaga złagodzić stres, lęk, drażliwość i bezsenność, a także zapobiec senności. Pomoże również zrelaksować się i rozluźnić mięśnie. Ponadto złagodzić objawy reumatyzmu, skurcze mięśni, bóle brzucha, ból mięśni, bóle zębów, migreny i inne bóle głowy.

Oto kilka sposobów użycia olejku z trawy cytrynowej:

  • Orzeźwiająca kąpiel dla stóp. Dwie krople olejku wlewamy do miski z ciepłą wodą. Moczymy stopy przez 10 minut. Jeżeli są zmęczone i bolą, warto dodać sól magnezową Ojca Beno.
  • Olejek do masażu. Wystarczy zmieszać z kilkoma kroplami olejku ze słodkich migdałów.
  • Skuteczny środek do walki z psimi pchłami. Należy rozpylić rozcieńczony olejek z trawy cytrynowej, na sierści naszego psa. Można również zanurzyć w nim obrożę, dodać do ostatniego płukania po myciu szamponem lub spryskać legowisko. Olejku z trawy cytrynowej nie wolno używać na kotach, ponieważ może być dla nich toksyczny, a nawet spowodować uszkodzenie wątroby.
  • Sekretny składnik płynu do kąpieli. Olejek można dodać do naszych ulubionych produktów do kąpieli, lub wlać go bezpośrednio do wody.

Co znajdziemy w olejku z trawy cytrynowej?

Główne związki olejku znane są ze swoich przeciwgrzybicznych, antyseptycznych, owadobójczych i przeciwkorozyjnych właściwości. Są to m.in.: octan geranylu, geraniol, farnezol, limonen, terpineol czy cytral.

Cytral działa antybakteryjnie i może pomóc w neutralizowaniu lub hamowaniu wzrostu bakterii i grzybów. Mówi się, że jakość olejku z trawy cytrynowej, określa obecna w nim zawartość cytralu.

Limonen z kolei, zmniejsza stan zapalny i zabija bakterie.

Korzyści ze stosowania

Olejek z trawy cytrynowej ma wiele prozdrowotnych właściwości. Uwaga – przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne, wiatropędne, ściagające, przeciwgorączkowe, grzybobójcze i przeciwdepresyjne. Wszystko to czyni z niego jeden z najbardziej wszechstronnych i korzystnych dla zdrowia olejków eterycznych.

Działa znakomicie przy:

  • Zapaleniach. Olejek z trawy cytrynowej jest lekiem przeciwbólowym, który może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny – występujące przy wielu chorobach przewlekłych. Sue Chao – badacz i analityk, specjalista w dziedzinie naturalnych olejków – zauważył również, że olejek ten jest jednym z sześciu olejków eterycznych, o najskuteczniejszym działaniu przeciwzapalnym.
  • Problemach z włosami. Wypadające czy łatwo przetłuszczające się włosy to zmora wielu z nas. Olejek z trawy cytrynowej może być tym, czego szukamy, ponieważ pomaga wzmocnić mieszki włosowe. Wystarczy nałożyć rozcieńczony roztwór na skórę głowy, a następnie spłukać. Roztwór ten może okazać się pomocy również w przypadku innych schorzeń skóry głowy.
  • Zakażeniach. Trawa cytrynowa może pomóc w zwalczaniu zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych (jak grzybica skóry i grzybica stóp). W badaniu z 2008 r., przeprowadzonym w Weber State University w Utah stwierdzono, że spośród 91 przebadanych olejków eterycznych, ten z trawy cytrynowej najskuteczniej hamuje rozwój zakażenia gronkowcem złocistym (opornym na metycylinę).
  • Gorączce. Działanie przeciwgorączkowe tego olejku pomaga obniżyć bardzo wysoką gorączkę, szczególnie gdy zaczyna osiągać niebezpieczny poziom.
  • Problemach z trawieniem. Rozcieńczony olejek może wspomóc przyswajanie składników odżywczych i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. To może pomóc w łagodzeniu problemów z jelitami i z zaburzeniami trawienia. Ponadto zapobiega tworzeniu się nadmiernej ilości gazów i działa moczopędnie, co pomaga usunąć toksyny z organizmu.

Jak działa olejek z trawy cytrynowej?

Olejek z trawy cytrynowej jest tonikiem, który może wpływać na następujące układy: oddechowy, trawienny, nerwowy i wydalniczy. Pomaga im również prawidłowo funkcjonować.  Wspiera wchłanianie składników odżywczych do organizmu, dzięki czemu nasz system odpornościowy trzyma się całkiem nieźle.

Olejek ten może być rozpylany, wdychany, stosowany miejscowo lub spożywany. By zapewnić mu skuteczność, metodę stosowania należy dostosować do stanów, jakie chcemy poprawić. Np. jeżeli chcemy rozładować stres i niepokój, najlepszym rozwiązaniem będzie zapalenie olejku w specjalnym odparowywaczu. Jeśli zaś chcemy złagodzić bóle mięśni lub użyć olejku do leczenie infekcji, najlepiej jest wmasowywać rozcieńczony płyn, w miejsce dotknięte problemem.

Dla wspomagania leczenia wewnętrznych schorzeń, jak np. problemy z trawieniem, proponowane jest przyjmowanie rozcieńczonego olejku z trawy cytrynowej. Jednak nie zaleca się przyjmowania doustnie olejku, bez nadzoru, a przynajmniej konsultacji specjalisty.

Czy olejek ten jest bezpieczny?

Olej z trawy cytrynowej jest na ogół bezpieczny, o ile używany jest w małych ilościach (jest to jeden z najsilniejszych zapachów, stosowany w aromaterapii) i odpowiednio zmieszany z olejkiem bazowym. Nierozcieńczony może oparzyć i zranić skórę, ze względu na wysoką zawartość cytrynu. Dlatego lepiej mieszać go z oliwą z oliwek czy olejkiem kokosowym. Zaleca się przeprowadzenie testu przed użyciem olejku z trawy cytrynowej, by wykluczyć występowanie niepożądanych reakcji.

Możliwe skutki uboczne stosowania

Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi mogą być: podrażnienie skóry, uczucie dyskomfortu, wysypka czy pieczenie. Jego stosowanie może również prowadzić do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Przeciwwskazaniem może być stosowanie doustnych leków diabetologicznych lub tych na nadciśnienie. Niewskazany więc jest dla diabetyków i osób z hipoglikemią (niedocukrzeniem).

Nie zaleca się również stosowania u dzieci, kobiet w ciąży, ani matek karmiących. Osoby z chorobami nerek i wątroby powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

http://articles.mercola.com/herbal-oils/lemongrass-oil.aspx

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.