16 lutego, 2020

Akupunktura na placu boju?

Podawanie leków przeciwbólowych żołnierzom sił powietrznych może być kłopotliwe. Mogą one dawać bowiem nieprzewidziane efekty uboczne lub uzależniać, jak często dzieje się to w przypadku opioidowych leków przeciwbólowych.

Dlatego właśnie amerykańcy lotnicy zaczęli być poddawani sesjom akupunktury, w celu złagodzenia bólu. Procedura ta miała miejsce również z warunkach bojowych.

Jak wyjaśnia dr Richard Niemtzow, emerytowany pułkownik sił powietrznych, który opracował system stosowania akupunktury na froncie:

Zdarzało się, że zwiększanie dawek leków przeciwbólowych przestawało przynosić rezultat i wymagało wprowadzania dodatkowych środków. To jedne z wielu powodów dla których poszukiwanie alternatywnych metod radzenia sobie z bólem było tak ważne.

Tak więc dr Niemtzow wraz z zespołem, zdecydował się przetestować skuteczność akupunktury w czasie misji w Iraku i Afganistanie. Metoda BFA (ang.. battlefield acupuncture) koncentruje się na obszarze ucha. Dzięki temu, może być wykorzystywana również w warunkach bojowych, nie wymaga bowiem leżenia, jak inne zabiegi. Ma pomóc żołnierzom w radzeniu sobie z ostrym i przewlekłym bólem.

BFA wyróżnia bezpieczeństwo i łatwość stosowania. To też skuteczna metoda. Jest łatwo przenośna i nie wymaga angażowania wielu osób. Możliwość jej stosowania wyklucza też niebezpieczeństwo uzależnienia, jakie niesie za sobą nadużywanie leków przeciwbólowych.

Testowanie metody przez jednostki sił powietrznych dało pozytywne rezultaty.

Odkryliśmy, że BFA nie zakłóca normalnego procesu przygotowania do lotu i jest skuteczną metodą radzenia sobie z bólem. – powiedział Niemtzow.

Metoda ta spotyka się z coraz większą przychylnością. W ostatnim badaniu obejmujących niemal 600 żołnierzy, mniej niż 10% nie zgłosiło odczuwania ulgi w bólu.

W związku z prozdrowotnymi właściwościami akupunktury Akademia zalicza ją do Czterech Filarów Długowieczności. Regularne zabiegi stanowią jeden z elementów ścieżki prowadzącej do długiego życia w dobrym zdrowiu:

Chcesz skorzystać z zabiegów akupunktury oraz pozostałych Filarów Długowieczności? Umów się na wizytę w Placówce Akademii:

Źródło:

https://www.wpafb.af.mil/News/Article-Display/Article/1398788/battlefield-acupuncture-shows-promising-results-in-alternative-pain-management/

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

One Comment

  1. Agata 19 lutego 2020 at 08:54- Odpowiedz

    Też bardzo polecam.

Wyślij komentarz