boraks

Boraks jest występującym w przyrodzie minerałem i źródłem ważnego pierwiastka, boru, oraz tanim i skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybiczym i owadobójczym, którego stosowanie zostało pod naciskiem koncernów farmaceutycznych zakazane niemal na całym świecie.

Jak uniemożliwiono leczenie zapalenia stawów

Trudno sobie wyobrazić, że boraks, skromny środek czyszczący i owadobójczy, zawiera w sobie potencjał mogący obalić nasz system gospodarczy. Proszę się jednak nie lękać – to zagrożenie zostało rozpoznane i podjęto już stosowne kroki w celu jego zneutralizowania. Zacznijmy jednak od początku.

Kopalny boraks jest surowcem, z którego wytarza się także inne związki boru. Główne złoża znajdują się w Turcji i Kalifornii. Ich nazwa chemiczna to uwodniony sodowy (lub disodowy) tetraboran (lub po prostu boran sodu), co oznacza, że zawiera cztery atomy boru w połączeniu z dwoma atomami sodu i 10 cząsteczkami (lub czasami mniej) krystalicznej wody. Boraks jest solą sodową słabego kwasu borowego. W roztworze boraks jest silnie zasadowy. Po spożyciu reaguje z kwasem solnym w żołądku, tworząc kwas borowy i chlorek sodu. Boraks zawiera 11,3 procent boru, podczas gdy kwas borowym zawiera go o 50 procent więcej. Po spożyciu związki boru są szybko i prawie całkowicie wydalane z moczem. Dawniej kwas borowy był powszechnie stosowany jako konserwant żywności, ale obecnie jest to zakazane w większości krajów.

Bor jest obecny we wszystkich roślinach i w nie przetworzonej żywności. Dobre diety dostarczają 2-5 mg boru dziennie. W rzeczywistości średnie spożycie w krajach rozwiniętych wynosi 1-2 mg boru na dobę, zaś hospitalizowani pacjenci mogą otrzymać tylko 0,25 mg. Nawozy mineralne hamują absorpcję boru z gleby. Spożycie boru jest dodatkowo zmniejszone wskutek wylewania wody po gotowaniu warzyw oraz przez kwas fitynowy zawarty w pieczywie i płatkach śniadaniowych. Wszystko to często przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru boru.

Zdrowotne skutki boru

Boraks i kwas borowy mają w zasadzie taki sam wpływ na zdrowie – są dobrymi środkami antyseptycznymi, przeciwgrzybiczymi i przeciwwirusowymi, jednocześnie charakteryzują się łagodnymi własnościami antybakteryjnymi.

Bor jest niezbędny dla zachowania integralności i funkcji ścian komórkowych oraz do przekazywania sygnałów przez błony komórkowe. Bor jest rozprowadzany w całym ciele, zaś najwyższe jego stężenie znajduje się w gruczołach przytarczyc, kościach i szkliwie zębów. Jest on niezbędny do dobrego funkcjonowania kości i stawów, regulacji wchłaniania oraz metabolizmu wapnia, magnezu i fosforu poprzez wpływ na przytarczyce.

Bor jest dla przytarczyc tym, czym jod dla tarczycy. Niedobór boru powoduje nadczynność przytarczyc wydzielających zbyt wiele hormonu polipeptydowego, który podnosi poziom wapnia we krwi poprzez uwalnianie go z kości i zębów. Prowadzi to do zapalenia stawów, osteoporozy i próchnicy. Wraz z wiekiem wysoki poziom wapnia we krwi prowadzi do zwapnienia tkanek miękkich, powodując skurcze mięśni i sztywność, zwapnienie gruczołów dokrewnych, szczególnie szyszynki i jajników, miażdżycę, kamicę nerkową i zwapnienie nerek prowadzące ostatecznie do ich niewydolności.

Niedobór boru, w połączeniu z niedoborem magnezu, jest szczególnie szkodliwy dla kości i zębów. Bor wpływa na metabolizm hormonów steroidowych, a zwłaszcza hormonów płciowych. Zwiększa niski poziom testosteronu u mężczyzn i poziom estrogenów u kobiet w okresie menopauzy. Pełni też pewną rolę w konwersji witaminy D do postaci czynnej, zwiększając absorpcję wapnia i odkładanie się go w tkance kostnej i zębach, ale nie powodując zwapnienia tkanek miękkich. Pozostałe korzyści to poprawa problemów z sercem, wzrokiem, łuszczycą, równowagą, pamięcią oraz funkcji poznawczych. Związki boru mają właściwości przeciwnowotworowe i są „silnymi czynnikami antyosteoporozowymi, przeciwzapalnymi, hipolipidemicznymi, antykoagulacyjnymi i antynowotworowymi”.

Leczenie artretyzmu przez dra Rexa Newnhama

W latach 1960. dr Rex Newnham, który pracował jako agrobiolog w Perth w stanie Australia Zachodnia, zachorował na artretyzm (zapalenie stawów). Konwencjonalne leki nie pomagały, miał też świadomość, że rośliny na tym obszarze były dość ubogie w sole mineralne. Wiedział, że bor wspomaga metabolizm wapnia w roślinach i zaczął przyjmować codziennie 30 mg boraksu. W rezultacie w ciągu trzech tygodni ból, obrzęk i sztywność całkowicie zniknęły.

Władze resortu zdrowia i przedstawiciele świata medycyny nie były zainteresowane jego odkryciem, natomiast osoby chorujące na zapalenia stawów, których stan się poprawił, były zachwycone. W końcu wytworzył tabletki zawierające 3 mg boru i poprzez tak zwany marketing szeptany sprzedał w ciągu miesiąca 10000 opakowań. Kiedy zwrócił się do firmy farmaceutycznej o wprowadzenie tych tabletek na rynek, firma zorientowała się, że ten lek zastąpi droższe i zmniejszy jej zyski. Tak się złożyło, że miała ona swoich przedstawicieli w komitetach rządowych zajmujących się problemami zdrowia publicznego i przy ich pomocy Australia ogłosiła w roku 1981, że bor i jego związki są w każdym stężeniu trucizną. Newnhama skazano na zapłacenie grzywny w kwocie 1000 dolarów za sprzedawanie trucizny. W ten sposób skutecznie uniemożliwiono leczenie zapalenia stawów w Australii.2

Później dr Newnham opublikował kilka naukowych prac na temat boraksu i artretyzmu. Jedna z nich omawiała podwójnie ślepą próbę wykonaną w połowie roku 1980 w Królewskim Szpitalu w Melbourne, która wykazała znaczną poprawę u 70 procent jej uczestników i tylko u 12 procent przyjmujących placebo.3 Ustalił również, że wyspy, na których tradycyjnie uprawiana jest trzcina cukrowa, mają bardzo niski poziom boru w glebie z powodu długotrwałego intensywnego używania nawozów chemicznych. Najniższy poziom ma Jamajka i częstość występowania na niej zapalenia stawów dochodzi do 70 procent. Co więcej, zauważył nawet, że większość tamtejszych psów kuleje. Następny pod względem niskiego poziomu boru jest Mauritius, gdzie częstość występowania zapalenia stawów stóp dochodzi do 50 procent. Dzienne spożycie boru w tych krajach nie przekracza 1 mg. USA, Anglia, Australia i Nowa Zelandia mają generalnie średnie stężenie boru w glebie i jego spożycie wynosi w nich 1-2 mg boru, zaś częstość występowania zapalenia stawów około 20 procent. We wszystkich uzdrowiskach specjalizujących się w leczeniu zapalenia stawów występuje bardzo wysoki poziom boru. Jego wysoki poziom występuje także w Izraelu, z szacunkowym dziennym spożyciem wynoszącym 5-8 mg, przy częstości występowania zapalenia stawów w zakresie od 0,5 do 1,0 procenta.

Badanie kości wykazało, że artretyczne stawy i przylegające do nich kości zawierają tylko połowę ilości boru, która. znajduje się w zdrowych stawach. Maź stawowa, która smaruje stawy, także wykazuje niedobór boru w artretycznych stawach. Po uzupełnieniu boru kości były o wiele twardsze niż normalnie. Złamane kości potraktowane dodatkowo borem zrastały się w czasie około połowy krótszym od normalnego i to, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Pewnego razu dr Newnham spostrzegł dziewczynkę w wieku dziewięciu miesięcy cierpiącą na młodzieńcze zapalenie stawów. Boraks wyleczył ją w dwa tygodnie.

Dr Newnham pisze, że zazwyczaj ludziom udaje się pozbyć bólu, obrzęków i sztywności w okresie od dwóch do trzech miesięcy. Następnie mogą ograniczyć leczenie z trzech tabletek boru do jednej (każda o zawartości 3 mg) dziennie jako dawki podtrzymującej. Stwierdził też, że pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów często doświadczają reakcji Herxheimera (inaczej reakcja Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera lub Herx) i że zawsze jest to dobry znak prognostyczny. Jeśli udaje się im wytrwać, po kilku kolejnych tygodniach ból, obrzęk i sztywność ustępują. 4, 5

Reakcja Herxheimera jest wczesnym nasileniem objawów w postaci wzrostu bólu powodowanego przez toksyny uwolnione przez zabite drożdżaki (Candida) i mikoplazmy. Byłem zaskoczony tym, że ten efekt grzybobójczy występuje już przy tak niskiej dawce. Równie zaskakujące jest to, że reakcja Herxheimera wystąpiła także u około 30 procent osób ze zwyrodnieniową chorobą stawów, co sugeruje, że granica między zwyrodnieniową chorobą stawów a ich reumatoidalnym zapaleniem jest dość płynna. W opornych na leczenie przypadkach należy korzystać dodatkowo z innych środków przeciwbakteryjnych.

Osteoporoza i hormony płciowe

Niedobór boru powoduje utratę dużych ilości wapnia i magnezu wydalanych w moczu. Suplement boraksu zmniejsza ten ubytek o prawie 50 procent. Ponieważ utracony wapń pochodzi z resorpcji kości i zębów, niedobór boru jest najważniejszym czynnikiem powodującym osteoporozę i próchnicę zębów. Około 55 procent Amerykanów powyżej 50 roku życia ma osteoporozę, z czego około 80 procent stanowią kobiety. Osteoporoza jest odpowiedzialna za miliony złamań kości rocznie.

Po podawaniu szczurom z osteoporozą boraksu przez 30 dni ich kości powróciły do normy.6 Te korzystne efekty są spowodowane wyższą zawartością boru w kościach, który wzmacnia je i normalizuje hormony płciowe, co stymuluje wzrost nowej tkanki kostnej.

Niski poziom estrogenów po menopauzie jest głównym powodem rozwoju osteoporozy u wielu kobiet. U mężczyzn poziom testosteronu spada bardziej stopniowo, co powoduje wystąpienie osteoporozy w późniejszym czasie. Uzupełnienie boru przez kobiety po menopauzie podwaja w ich krwi poziom najbardziej aktywnej formy estrogenu – 17-beta estradiolu – do poziomu występującego u kobiet na estrogenowej terapii zastępczej, ponadto podwojony zostaje także poziom testosteronu.7 Bor nie podnosi estrogenu ponad zdrowy poziom, natomiast równoważy hormony płciowe w podobny sposób, jak robi to sproszkowany korzeń macy8. U młodszych mężczyzn przyjmowanie 100 mg boraksu dziennie podniosło poziom wolnego testosteronu o jedną trzecią.9 Jest to szczególnie interesujące dla kulturystów.

W przeciwieństwie do medycznej preferencji chemicznej kastracji mężczyzn z rakiem prostaty badania boru dowodzą, że podwyższony poziom testosteronu jest korzystny, prowadzi do kurczenia się guza prostaty i specyficznego antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy (PSA jest wykorzystywany jako marker guzów i zapalenia gruczołu krokowego). Ponadto poprawia się pamięć i zdolność poznawcza osób w podeszłym wieku.10 Również przy wrażliwych na estrogen rakach piersi użyłbym boraksu do normalizacji metabolizmu wapnia-magnezu i funkcji błon komórkowych, zamiast zdawać się na przypuszczalnie błędną koncepcję medyczną.

Grzyby i fluorek

„Borax Cures” („Leczenie boraksem”) to forum Earth Clinic (Klinika Ziemi)11, na którym opisano wiele udanych terapii przeciwko drożdżakom (Candida). Osoby o wadze ciała od małej do średniej przyjmują 1/8 łyżeczki boraksu w proszku, a osoby o większej wadze 1/4 łyżeczki na litr wody. Taką wodę pije się niewielkimi porcjami przez cały dzień przez cztery lub pięć dni w tygodniu tak długo, jak to jest konieczne.

Wielu respondentów pisało, że wyleczyli się tym sposobem lub że znacznie im to pomogło. Oto przykład postu (wiadomość podana w Internecie), jaki można tam przeczytać: „Ja również mam łuszczycę, więc może ból w moich stawach jest wynikiem zakradania się łuszczycowego zapalenia stawów. Po przeczytaniu o boraksie na tym forum pomyślałem, aby go spróbować. Mój Boże! Ból w kolanach zniknął w ciągu jednego dnia!… Także stan mojej łuszczycy wydaje się być znacznie lepszy i to po zaledwie dwóch dniach picia 1/4 łyżeczki boraksu rozpuszczonego w jednym litrze wody dziennie”.

Oto kolejny post, tym razem o grzybicy palców: „Zamoczył stopy, a następnie wziął garść [boraksu] i wcierał go w całe stopy. Powiedział, że swędzenie ustało natychmiast! Był oszołomiony. Kilka tygodni później, zapytałem go, co z jego grzybicą. Odpowiedział: «Hurra! Nie wraca! To coś całkowicie ją wyleczyło»”.

Inne entuzjastyczne posty traktują o pleśniawkach pochwy. Boraks okazał się znacznie skuteczniejszy od innych środków zaradczych. Zwykle jedna duża kapsułka żelatynowa wypełniona boraksem lub kwasem borowym była wkładana przed snem przez kilka nocy… do dwóch tygodni. Alternatywnie, proszek miesza się z chłodnym, zestalonym olejem kokosowym i stosuje jako bolus lub czopek.

Najnowsze badania naukowe 12 potwierdzają te pozytywne obserwacje dotyczące pleśniawki pochwy. Kapsułka wypełniona kwasem borowym działała nawet w przypadkach lekoopornej odmiany drożdżaków (Candida) i przeciwko wszystkim testowanym bakteriom. Ze względu na większe rozcieńczenie, irygacja może nie być wystarczająco silna w przypadku bakterii i lekoopornych drożdżaków, ale powinna działać na normalne Candida. Za sprawą swojej zasadowości boraks był skuteczniejszy od kwasu borowego.
Normalnie, drożdżaki (Candida) istnieją jako nieszkodliwe owalne komórki drożdży. Kiedy zostają poddane stresowi, zaczynają rozwijać się w łańcuchy wydłużonych pseudostrzępków i ostatecznie tworzą mocno inwazyjne długie, wąskie przypominające rurki włókna zwane strzępkami, które uszkadzają ściany jelita, wywołują stan zapalny i zespół nieszczelnego jelita. Pseudostrzępki i strzępki można dostrzec we krwi osób z rakiem i chorobami autoimmunologicznymi. Drożdżaki (Candida) mogą również tworzyć mocne warstwy w formie błony. Kwas borowy/boraks hamuje jej tworzenie i przekształcanie się komórek nieszkodliwych drożdży w inwazyjne strzępki. W innych artykułach wykazałem, że ten proces, inicjowany zazwyczaj przez antybiotyki, jest główną przyczyną większości naszych współczesnych chorób, co czyni z boraksu i kwasu borowego podstawowe środki ochrony zdrowia.

We wnioskach przeglądu naukowego z roku 2011 stwierdzono, że „kwas borowy jest bezpieczną, alternatywną, ekonomiczną opcją dla kobiet z nawrotowymi i przewlekłymi objawami zapalenia pochwy w przypadkach, w których konwencjonalne leczenie jest nieskuteczne”.13 Skoro jest on lepszy od leków, to dlaczego nie wykorzystuje się go jako pierwszej opcji?

Wykonane w Turcji14 badanie wykazało ochronne działanie kwasu borowego na żywność zanieczyszczoną mikotoksynami, szczególnie grzybiczymi aflatoksynami. Jedna z nich, aflatoksyna B1 (AFBl), powoduje duże uszkodzenia DNA i jest najsilniejszym czynnikiem rakotwórczym, jaki kiedykolwiek testowano, o szczególnym działaniu na wątrobę i płuca, a także powodującym wady wrodzone, immunotoksyczność, a nawet śmierć zwierząt gospodarskich i ludzi. Leczenie kwasem borowym ma charakter ochronny – zwiększa odporność DNA na uszkodzenie oksydacyjne wywołane przez AFB1. Silne przeciwgrzybicze działanie kwasu borowego jest powodem, dla którego jest on tradycyjnie używany jako konserwant żywności.

Boraks, podobnie jak równie zagrożony płyn Lugola, może być też używany do usuwania z organizmu nagromadzonego w nim fluoru i metali ciężkich. 15 Fluor nie tylko powoduje pogorszenie stanu kości, ale prowadzi także do zwapnienia gruczołu szyszynki i do niedoczynności tarczycy. Boraks reaguje z jonami fluoru, tworząc fluorki boru, które są następnie wydalane z moczem. W ramach chińskich badań, w ramach których leczono 31 pacjentów ze szkieletową fluorozą, stosowano od 300 do 1100 mg boraksu dziennie przez trzy miesiące. Leczenie było bardzo skuteczne.

Współpracowniczka forum One Earth Clinic (Klinika Jednej Ziemi) od ponad 10 lat cierpiała z powodu fluoru na fibromialgię/trądzik różowaty, chroniczne zmęczenie i chorobę zwyrodnieniową stawu żuchwowego (zespół Costena). Kiedy zastosowała 1/8 łyżeczki boraksu, w ciągu dwóch tygodni jej twarz oczyściła się, zaczerwienienie zblakło, temperatura ciał znormalizowała się, poziom energii wzrósł i stopniowo straciła zbędne kilogramy.

W kolejnym poście czytamy: „Siedem lat temu rak tarczycy, w następnym roku zmęczenie nadnerczy, potem wczesna menopauza, po roku wypadanie macicy po histerektomii, w kolejnym roku fibromialgia i neuropatia. We wczesnym dzieciństwie piłam fluoryzowaną wodę i zażywałam fluor w tabletkach. Jesienią 2008 roku spodziewałam się całkowitego inwalidztwa. Ledwo mogłam chodzić i nie mogłam spać z powodu bólu. Wymiotowałam codziennie od bólu w plecach… Po przeczytaniu o fluorze zrozumiałam, skąd biorą się wszystkie moje problemy… Rozpoczęłam odtruwanie boraksem w rozcieńczeniu 1/8 łyżeczki na litr wody i w ciągu trzech dni moje objawy ustąpiły”.

Stosunek wapnia do magnezu

Istnieje antagonizm oraz współdziałanie między wapniem i magnezem. Około połowa magnezu zawartego w organizmie znajduje się w kościach, natomiast druga połowa jest wewnątrz komórek tkanek i narządów. Tylko jeden procent jest we krwi i nerki utrzymują stały jego poziom-poprzez wydalanie jego nadmiaru w moczu. Z kolei 99 procent wapnia jest w kościach, a reszta w płynie na zewnątrz komórek.

Mięśnie kurczą się, gdy wapń przenika do komórek, a odprężają się, gdy jest z nich wypompowywany i jego miejsce zajmuje magnez. Ta komórkowa pompa wymaga dużo energii do wypompowywania wapnia. Jeśli komórki mają mało energii, wapń może gromadzić się wewnątrz komórek. Prowadzi to do tylko częściowego rozluźnienia mięśni, sztywności, częstych skurczów i ograniczonej cyrkulacji krwi i limfy. Wraz z pogarszaniem się problemu więcej wapnia przemieszcza się z kości do miękkich tkanek. Komórki nerwowe również mogą go gromadzić, co prowadzi do wadliwej transmisji sygnałów przez nerwy. W soczewkach (oczu) nadmiar wapnia powoduje zaćmę. Ilość produkowanych hormonów ciągle spada, ponieważ gruczoły wydzielania wewnętrznego coraz bardziej ulegają zwapnieniu, przez co wszystkie pozostałe komórki stają się niepełnosprawne, jeśli chodzi o ich normalne funkcje. Ponadto nadmiar wapnia powoduje wewnątrzkomórkowy niedobór magnezu, który jest potrzeb ny do aktywacji licznych enzymów, a którego niedobór prowadzi do nieefektywnej, blokowanej produkcji energii.

Kolejny problem polega na tym, że nadmiar wapnia uszkadza błony komórkowe i utrudnia składnikom odżywczym wnikanie do komórek, zaś odpadom opuszczanie ich. Kiedy poziom wewnątrzkomórkowego wapnia jest zbyt duży, komórka umiera. To dowodzi znaczenia boru jako regulatora błon komórkowych, szczególnie w odniesieniu do przepływów wapnia i magnezu. Przy niedoborze boru do komórek dostaje się za dużo wapnia, którego nie może wyprzeć magnez. Jest to stan występujący w podeszłym wieku i w chorobach będących wynikiem niedoboru boru.

Kiedy cieszymy się dobrym zdrowiem, zwłaszcza w młodszych latach, stosunek wapnia do magnezu stanowiący normę wynosi 2:1 i jest wspomagany dobrą dietą, ale z wiekiem niedobór boru i wynikające z tego choroby zmuszają nas do stopniowego ograniczania wapnia i zwiększania magnezu.

Do pełnej skuteczności boru w procesie cofania zwapnienia tkanek konieczna jest odpowiednia ilość magnezu. Dla osób starszych zalecam 400-600 mg magnezu wraz z codzienną suplementacją boraksu rozłożoną na cały dzień, zaś przy przewlekłych problemach ze stawami dodatkowe dawki magnezu podawane przez skórę. Doustne podawanie magnezu musi być właściwie dostosowane ze względu na jego przeczyszczający efekt. Wątpię, aby suplementy wapnia były korzystne w przypadku osteoporozy. Moim zdaniem osoby cierpiące na osteoporozę mają dużo wapnia przechowywanego w tkankach miękkich, gdzie nie powinno go być. Zadaniem boru i magnezu jest przemieszczenie tego nieprawidłowo rozmieszczonego wapnia do kości. Uważam, że skupienie się medycyny na wysokim spożyciu wapnia jest receptą na przyspieszone starzenie.

Co i jak często stosować?

W niektórych krajach (np. w Australii, Nowej Zelandii i USA) boraks nadal można znaleźć w pralniach i w działach supermarketów ze środkami do czyszczenia. Nie ma tam „spożywczego” boraksu. Kwas borowy, jeśli jest dostępny, można stosować na poziomie około 2/3 dawki boraksu.

Po pierwsze, należy rozpuścić lekko zaokrągloną łyżeczkę do herbaty (5-6 g) boraksu w jednym litrze wody. To będzie nasz stężony roztwór, który należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Standardowa dawka to jedna łyżeczka (5 ml) wyżej opisanego stężonego roztworu. Zawiera ona 25-30 mg boraksu i zapewnia około 3 mg boru. Należy brać codziennie jedną taką dawkę z napojem lub posiłkiem. Jeśli czujemy się po niej dobrze, możemy przyjąć drugą dawkę przy kolejnym posiłku. Jako dawkę podtrzymującą można przez nieokreślony czas przyjmować jedną lub dwie porcje dziennie.

Jeśli ktoś cierpi na zapalenie stawów, osteoporozę i pokrewne schorzenia, menopauzę czy też sztywność z powodu zaawansowanego wieku lub jeśli ktoś ma potrzebę poprawienia niskiej produkcji hormonów płciowych, wówczas powinien zwiększyć spożycie do trzech lub więcej standardowych dawek rozłożonych w czasie, aż poczuje, że jego problem uległ wystarczającej poprawie. Potem można wrócić do jednej lub dwóch dawek dziennie. Jeśli ktoś chce spróbować większą dawkę zalecaną przez Earth Clinic w leczeniu drożdżaków (Candida) i usuwaniu fluoru z organizmu, powinien użyć stężonego roztworu w następujący sposób: niższa dawka dla osób od małej do normalnej wagi: 100 ml (odpowiednik 1/8 łyżeczki boraksu w proszku), pić w różnych porach dnia; wyższa dawka dla osób o większej wadze: 200 ml (odpowiednik 1/4 łyżeczki boraksu w proszku), pić w różnych porach dnia. Zawsze należy zaczynać od standardowej dawki i zwiększać ją stopniowo do zamierzonego maksimum. Maksymalną dawkę stosować przez cztery lub pięć dni w tygodniu, dopóki istnieje taka potrzeba.

Boraks jest raczej zasadowy i w większych stężeniach ma mydlany smak, który można zamaskować sokiem z cytryny, octem lub kwasem askorbinowym. Boraks i kwas borowy zostały sklasyfikowane w Europie jako rozrodcze trucizny i od grudnia 2010 nie są już ogólnodostępne w Unii Europejskiej. Obecnie boraks jest nadal dostępny w Szwajcarii, 16 ale przesyłanie go do Niemiec nie jest dozwolone. W Niemczech jego małe ilości (20-50 g) można zamówić w aptece jako truciznę, lecz jego sprzedaż musi być zarejestrowana.

Tabletki boru, zawierające zazwyczaj 3 mg boru, można kupić w sklepach ze zdrowymi produktami lub przez Internet. Zawierająone szczelnie opakowany bor, ale nie w formie jonowej, jak w boraksie lub kwasie borowym. Choć są właściwe jako ogólny suplement boru, nie sądzę, aby były skuteczne w zwalczaniu drożdżaków (Candida) i mikoplazmy lub jako szybka kuracja przeciwko zapaleniu stawów, osteoporozie bądź jako lekarstwo na menopauzę. Większość badań naukowych i indywidualnych doświadczeń dotyczy boraksu lub kwasu borowego. Aby poprawić skuteczność, zalecam przyjmowanie trzech lub więcej tabletek boru, rozłożone w czasie, codziennie przez dłuższy okres czasu w połączeniu z odpowiednią porcją magnezu oraz odpowiednim programem antybiotykowym.17

Możliwe niepożądane skutki uboczne

Choć skutki uboczne leków farmaceutycznych wydają się być negatywne i często niebezpieczne, w przypadku medycyny naturalnej, takiej jak terapia boraksem, są one zwykle reakcjami korzystnymi o długotrwałych skutkach. Najczęstsza jest reakcja Herxheimera po wyeliminowania drożdżaków (Candida). W niektórych z wyżej cytowanych postów, dochodziło do szybkiej poprawy w ciągu kilku dni. To jest zawsze funkcjonalna reakcja. Wysoki poziom wapnia w komórkach powoduje kurczenie się mięśni lub skurcze, które stanowią pospolitą przyczynę bólu. Bor, zwłaszcza w połączeniu z magnezem, może szybko zrelaksować mięśnie i usunąć ból.
Jednak przy wieloletnich ciężkich zwapnieniach duże ilości wapnia nie mogą być redystrybuowane w krótkim czasie. Prowadzi to do wzrostu jego stężenia w dotkniętym zwapnieniami obszarze, zwłaszcza w biodrach i ramionach, co może przez dłuższy czas powodować problemy, takie jak skłonność do silnych skurczów i bólu lub problemy z krążeniem krwi bądź przekazem sygnałów przez nerwy. Związane z nerwami efekty w dłoniach i stopach mogą objawiać się drętwieniem lub zmniejszeniem wrażliwości skóry. Przechodzące przez nerki większe ilości wapnia i fluoru mogą powodować czasowe bóle nerek. Takich reakcji leczniczych nie można uniknąć, gdy dąży się do naprawy zdrowia. Jeśli dochodzi do nieprzyjemnych efektów, należy zmniejszyć spożycie boraksu do czasu ustąpienia problemu, a następnie znowu stopniowo zwiększać jego spożycie. Pomocne mogą być dodatkowe środki, takie jak picie większej ilości płynów w postaci kwasów organicznych, takich jak sok z cytryny, kwas askorbinowy lub ocet, a także popra wa przepływu limfy poprzez skakanie na batucie, spacery lub przyjmowanie odwróconej pozycji.

Problemy związane z toksycznością

Agencje zdrowia publicznego niepokoi toksyczność boru. Równie dobrze można być zaniepokojonym po przeczytaniu poniższego tekstu dotyczącego chlorku sodu (sól kuchenna): „Ostra ustna toksyczność [LD50, dawka, przy której połowa badanych zwierząt ginie], 3000 mg/kg [szczur]… Przewlekły wpływ na ludzi: mutagenny dla komórek somatycznych ssaków… Nieznacznie niebezpieczny w przypadku kontaktu ze skórą, po spożyciu lub inhalacji. Najniższa opublikowana śmiertelna dawka (Lowest Lethal Dose) [człowiek]… 1000 mg/kg… Wpływa niekorzystnie na układ rozrodczy ludzi (toksyczność płodu, aborcja) drogą wewnątrz-łożyskową… U podatnych kobiet może zwiększyć ryzyko toksemii w ciąży… Może powodować działania niekorzystne dla rozrodczości i wady wrodzone u zwierząt, zwłaszcza szczurów i myszy (toksyczność płodowa, aborcja, nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego i wpływu na matkę [na jajniki, jajowody])… Może wpływać na materiał genetyczny (mutagenny)… Spożycie dużych ilości może podrażniać żołądek… nudności i wymioty. Może wpływać na zachowanie (spastyczność mięśni/skurcz, senność), organy zmysłów, metabolizm i układ krążenia. Ciągłe wystawienie na jego działanie może powodować odwodnienie, przekrwienie wewnętrznych narządów oraz śpiączkę…” 18

A teraz porównajmy toksyczność chlorku sodu z kartą bezpieczeństwa (Material Safety Data Sheet; w skrócie MSDS) boraksu/kwasu borowego: „Mała toksyczność doustna, LD50 u szczurów wynosi 4500 do 6000 mg/kg masy ciała… Rozrodcza/rozwojowa toksyczność: badania żywieniowe zwierząt na szczurach, myszach i psach przy wysokich dawkach, wykazały wpływ na płodność i jądra. Badania na szczurach, myszach i królikach z użyciem chemicznie związanego kwasu borowego w dużych dawkach wykazują wpływ na rozwój płodu, w tym utratę masy jego ciała i mniejsze zaburzenia układu szkieletowego. Podawane dawki były wielokrotnie wyższe od tych, na które ludzie byliby normalnie narażeni… Brak jakichkolwiek dowodów rakotwórczego działania u myszy. Dla kwasu borowego nie zaobserwowano żadnych mutagennych działań w szeregu krótkoterminowych testów mutagenności. Badania epidemiologiczne na ludziach nie wykazują wzrostu chorób płuc w populacjach narażonych na przewlekłe ekspozycje na pył kwasu borowego i pył boranu sodu… (i) żadnego wpływu na płodność”. 19

To pokazuje, że sól kuchenna jest od 50 do 100 procent bardziej toksyczna od boraksu – zmienia materiał genetyczny i jest mutgenna, podczas gdy boraks jest nieszkodliwy w tym zakresie. Niemowlęta są najbardziej narażone przy wysokim spożyciu boraksu. Ocenia się, że 5-10 gramów może spowodować silne wymioty, biegunkę, wstrząs, a nawet śmierć, jednak zabójcze dawki nie są dobrze udokumentowane w literaturze. Poniższe dane dotyczące toksyczności pochodzą z dokumentów Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Ośrodków Zwalczania i Zapobiegania Chorób. 20,21

W rezultacie przeglądu 784 przypadkowych zatruć ludzi od 10 do 88 gramami kwasu borowego nie wykryto ofiar śmiertelnych, a 88 procent przypadków było bezobjawowych, co oznacza, że ofiary niczego nie zauważyły. Odnotowano jednak wpływ na przewód pokarmowy, układ krążenia, wątrobę, nerki i centralny układ nerwowy. Ponadto zaobserwowano zapalenie skóry i rumień oraz stwierdzono śmierć wśród niektórych dzieci i dorosłych narażonych na więcej niż 84 mg boru/kg, co odpowiada ponad 40 g boraksu na 60 kg masy ciała.

Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozrodczość jako najpoważniejszy efekt spożycia boru. Wśród narażonych przez kilka tygodni szczurów, myszy i psów zauważono uszkodzenie jąder i spermy przy dawkach przekraczających 26 mg boru/kg, co odpowiada 15 g boraksu na dobę przy 60 kg masy ciała. Najbardziej zagrożony jest rozwijający się płód i spośród badanych zwierząt szczury doznały największych uszkodzeń.
W jednym z badań niewielkie ubytki wagi ciała płodu odnotowano już przy dawce 13,7 mg boru/kg/dzień przyjmowanego w czasie ciąży. Ustalono, że nie wywołującą żadnego efektu jest dawka poniżej 13,7 mg/kg/dzień, co odpowiada około 7 g boraksu na 60 kg masy ciała.

W rezultacie trwających od trzech pokoleń badań na szczurach ustalono, że nie ma żadnej rozrodczej toksyczności przy poziomie 30 mg boru/kg/dzień. Ta dawka odpowiada 17 g boraksu na 60 kg masy ciała przyjmowanych przez trzy pokolenia! W innym badaniu na trzech generacjach nie wykryto żadnego problemu przy w 17,5 mg boru/kg/dzień, co odpowiada 9 g boraksu na 60 kg masy ciała, podczas gdy następna wyższa testowana dawka 58,5 mg/kg/dzień odpowiadająca 30 g boraksu na 60 kg masy ciała spowodowała niepłodność. Dlatego też możemy założyć, że bezpieczna dla układu rozrodczego dawka nie powinna przekraczać około 20 g/60 kg/dzień. Badania możliwego związku między upośledzeniem płodności i wysokim poziom boru w wodzie, glebie i pyle wśród mieszkańców Turcji pracujących przy wydobyciu i przetwarzaniu boru nie wykryły żadnego wpływu. W jednym z badań zgłoszono nawet podwyższony w stosunku do średniej krajowej w USA współczynnik dzietności wśród pracowników zajmujących się produkcją boraksu.
Wszystko to jest ważne, ponieważ możliwa rozrodcza toksyczność jest oficjalnym powodem obecnego ataku na boraks. W odniesieniu do wyżej wspomnianego chlorku sodu, czyli soli kuchennej, MSDS stwierdza: „Chociaż chlorek sodu jest stosowany jako kontrola negatywna w niektórych badaniach rozrodczości, został użyty również jako przykład, że prawie każdy środek chemiczny może powodować wady wrodzone wśród zwierząt doświadczalnych, jeśli badanie jest prowadzone w odpowiednich warunkach”. Należy o tym pamiętać podczas czytania poniższego fragmentu.

Atak na boraks

Zapalenie stawów i osteoporoza dotyka około 30 procent ludzi w krajach rozwiniętych. Osteoporoza wymaga dłuższej opieki w szpitalu niż jakakolwiek inna choroba. Jest to główne źródło dochodu dla medyczno-farmaceutycznego systemu. Jeśli kuracja borowo-magnezowa stanie się powszechnie znana, wówczas to źródło wyschnie. Przemysł medyczno-farmaceutyczny robi, co może, aby do tego nie dopuścić.

Kiedy dr Newnham odkrył leczenie artretyzmu borem, nie stanowiło ono wielkiego problemu dla firm farmaceutycznych, ponieważ wiadomości rozchodziły się powoli i łatwo było je stłumić. Obecnie jest zupełnie inna sytuacja i w odpowiedzi na nią boraks jest obecnie publicznie demonizowany. Ponadto ważne artykuły o nim zostały usunięte z forum PubMed. W Unii Europejskiej boraks jest teraz zastępowany przez substytuty boraksu. Boraks i kwas borowy zostały przekwalifikowane do kategorii 2 obejmującej środki „działające szkodliwie na rozrodczość”, a od grudnia 2010 roku zostały usunięte z publicznej sprzedaży. Wszystko to stanowi część Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowywania Chemikaliów (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals; w skrócie GHS). W roku 2012 Australia ma wdrożyć nowe zasady GHS.22
Parafrazując uzasadnienie Europejskiej Agencji Chemikaliów (European Chemicals Agency), którym kierowała się ona, reklasyfikując produkty boru, można by stwierdzić, że dostępne dane nie wskazują na znaczące różnice pomiędzy laboratoryjnymi zwierzętami i ludźmi, w związku z czym należy założyć, że efekty obserwowane u zwierząt mogą wystąpić u ludzi, jako że badania epidemiologiczne ludzi są niewystarczające do wykazania braku negatywnego wpływu nieorganicznych boranów na płodność.
Dawka 17,5 mg boru/kg/dobę została ustalona jako NOAEL (no effect level – poziom nie wywołujący żadnego efektu) na płodność samców i samic. U szczurów zmniejszenie masy ciała płodów występowało przy dawce 13,7 mg boru/kg/dzień, a bezpieczny poziom został określony na 9,6 mg/kg/dzień.23

Chodzi tu oto, że: „Chociaż nie mamy danych klinicznych, badania na zwierzętach sugerują, że codzienne spożywanie około dwóch łyżeczek boraksu jest bezpieczne dla funkcji rozrodczych dorosłych. Ale żeby mieć absolutną pewność, że nikt nie zostanie poszkodowany, wydamy całkowity zakaz używania go”.

Co ważne, ten werdykt nie dotyczy boraksu w żywności lub suplementach, gdzie jest już zakazany, ale jego ogólnego stosowania w praniu lub czyszczeniu produktów, a także jako środka owadobójczego. Boraks trudno wchłania się podczas wdychania i poprzez nieuszkodzoną skórę, przez co trudno jest wprowadzić nawet kilka jego miligramów codziennie do organizmu podczas jego konwencjonalnego stosowania. Gdyby taki sam standard zastosowano do innych związków chemicznych, nic by nie zostało. Kluczowe dla tego werdyktu badanie opublikowano w roku 1972. Dlaczego odgrzebuje się je teraz, aby uzasadnić zakaz stosowania boraksu, mimo iż przez ostatnich 40 lat nikt się nim nie interesował? Z naukowego punktu widzenia nie ma to żadnego uzasadnienia, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę to, że główny chemiczny środek zastępczy boraksu, nadwęglan sodu, jest trzy razy toksyczniejszy od niego.24 Nawet wodorowęglan sodu jest prawie dwa razy toksyczniejszy od boraksu.25 Oba te związki nie zostały przebadane pod kątem długotrwałej toksyczności na układ rozrodczy tak dokładnie, jak boraks. To samo odnosi się do proszków do prania. Dlaczego prawdziwie toksyczne substancje, takie jak soda kaustyczna i kwas solny, są publicznie dostępne, zaś jeden z najbezpieczniejszych artykułów chemii gospodarczej jest zakazany, mimo iż jest niemożliwe spowodowanie przezeń szkód w układzie rozrodczym w następstwie jego właściwego użytkowania?

Mimo braku jakichkolwiek naukowych podstaw postanowiono usunąć z publicznej sprzedaży na całym świecie boraks i kwas borowy. Przemysł farmaceutyczny ściśle kontroluje mniej skuteczne tabletki z borem zawierające jego niewielkie ilości, ale nawet i one mogą być w każdej chwili usunięte ze sprzedaży na mocy postanowień Codexu Alimentarius (Kodeks Żywnościowy). Tak oto kompleks medyczno-farmaceutyczny skutecznie pozbył się potencjalnego zagrożenia, jakie dla jego rentowności i przetrwania może stanowić boraks.

O autorze:

Walter Last jest emerytowanym biochemikiem i chemikiem, który pracował na medycznych wydziałach wielu niemieckich uniwersytetów oraz w Laboratoriach Bio-Science w los Angeles w USA, a później jako żywieniowiec i terapeuta wykorzystujący naturalne metody leczenia w Nowej Zelandii i Australii, gdzie obecnie mieszka. Jest autorem licznych artykułów dotyczących zdrowia publikowanych w różnych czasopismach, jak również kilku książek, w tym Heoling Foods (Uzdrawiające potrawy), The Natura) way to Heal (Naturalny sposób uzdrawiania) i Overcoming Cancer (Pokonywanie raka), a także serii małych książeczek wydanych pod ogólnym tytułem Heal Yourself (Uzdrów się sam) instruujących, jak uwolnić się od takich chorób, jak artretyzm, astma, rak, drożdżaki, cukrzyca oraz problemy z nadwagą (patrz strona internetowa www.the-heal-yourself-series.com ). Dotychczas w Nexusie ukazało się jedenaście jego artykułów: „Nowa medycyna dochtóra Hamera” (nr 32), „Na ile naukowe są konwencjonalne terapie antyrakowe?” (nr 37), „Energia seksualna a zdrowie i duchowość” (nr 55 i 56), „Czy większość chorób powoduje system medyczny? ” (nr 59), „Holistyczny sposób na raka” (nr 64), „Terapia Cudownym Suplementem Mineralnym” (nr 67), „Operacyjne leczenie nowotworów zwiększa śmiertelność” (nr 74), „Czy paracetamol wywołuje chorobę Alzheimera?” (nr 78), „Bardzo szybkie leczenie zwykłego przeziębienia” (nr 80), „Ukryta przyczyna raka i chorób autoimmunologicznych” (nr 82) i „Nafta – uniwersalny uzdrawiacz” (nr 84). Zainteresowanych dalszymi informacjami na temat zdrowia odsyłamy na jego stronę internetową poświęconą zdrowiu, nauce i duchowości zamieszczoną pod adresem www.health-science-spirit.com.

Przełożył Jerzy Florczyhowski

Przypisy:

 1. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9638606
 2. www.whale.to/w/boron.html
 3. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1566627/pdf/envhper00403-0084.pdf
 4. nah.sagepub.com/content/7/2/89.full.pdf
 5. www.arthritistrust.org/Articles/Boron and Arthritis.pdf
 6. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/172591209
 7. www.ithyroid.com/boron.htm
 8. Lepidium Meyenii – roślina uprawiana od wieków na wyżynach Andów i szanowana jako środek wzmacniający i podwyższający witalność. – Przyp. tłum.
 9. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129941
 10. www.lef.org/magazine/mag2006/aug2006_aas_01.htm
 11. www.earthclinic.com/Remedies/borax.html
 12. jac.oxfordjournals.org/content/63/2/325.long
 13. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21774671
 14. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2873987/
 15. www.earthclinic.com/CURES/fluoride.html
 16. www.supergenial.ch/pi1/pd2.html
 17. www.health-science-spirit.com/ultimatecleanse.html
 18. www.sciencelab.com/msds.php
 19. www.hillbrothers.com/msds/pdf/n/borax-decahydrate.pdf
 20. www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp26-c2.pdf
 21. www.regulations.gov
 22. en.wikipedia.org/wiki/Wilg/Globally_Harmonized_System_of_Classification_and_Labelling_of_Chemicals
 23. echa.europa.eu/documents/10162/13638/supdoc_boric_acid_20100609_en.pdf
 24. www.inchem.org/documents/sids/sids/15630894.pdf
 25. www.sciencelab.com/msds.php

Notka redakcji:

Pełny tekst w jego oryginalnej formie znajduje się na stronie internetowej autora pod adresem: www.health-science-spirit.com/borax.htm.

169 komentarzy
Maniek

2016-02-26 22:29:29 Odpowiedz

Rewelacja! Dzięki, dzięki! :))

  bartek

  2016-10-29 21:07:55 Odpowiedz

  podaje receptę opracowaną przez profesora medycyny którą ja i moja rodzina oraz znajomi stosują z doskonałym skutkiem
  1 należy mieć młynek do kawy
  2 odważyć 100gr cukru
  3 odważyć 3gr boraksu
  4 wymieszać oba składniki razem
  5 zemleć
  6 zażywać jedną łyżeczkę od herbaty dziennie
  według tej metody dawka boraksu dzienna jest 3mg

   bartek

   2016-10-29 21:16:17 Odpowiedz

   metoda sprawdzona od lat całkowicie bezpieczna, juz po 4 dniach nabiera się wigoru i chęć życia
   Boraks wchłania wszystkie metale ciężkie zgromadzone przez lata w organiżmie które są szybko wydalane.
   Stosują ją od kilku lat, zauważyłem że moi znajomi chorzy na borejliozę leczeni przez lekarzy zadziwiająco szybko wracaja do zdrowia, jaki wpływ ma boraks na ta chorobę trudno powiedzieć, napewno nie szkodzi.
   Pozdrawiam

    bartek

    2016-10-29 21:23:09 Odpowiedz

    Według tej metody dzienna dawka boraksu wynosi 3mg
    Boraks ma nieograniczoną trwałość ponieważ jest minerałem kopalnym wydobywanym metodą odkrywkową, podawanie daty ważności jest informacją ….naciąganą.
    Leży w ziemi setki i tysiące lat

     Piotr

     2018-03-15 00:02:46

     Jaki powinien być Boraks?
     Czteroboran sodu dziesięciowodny?
     Czy
     Czteroboran sodo pięciowodny?
     Pozdrawiam.

   Andrzej Rutkowski

   2017-10-25 06:56:00 Odpowiedz

   Witaj Bartku . Czy jesteś na 100% pewny że podana przez Ciebie receptura jest właściwa?. Jedna płaska łyżeczka to 3-4 g . Z tak przygotowanej ilości możesz zażyć 25 do 33 płaskich łyżeczek co daje na jedną łyżeczkę od 0,12 do 0,09 g boraksu a biorąc pod uwagę 10% zawartość boru w boraksie to aplikujemy sobie nie 3mg boru tylko 12 lub 9 mg boru .

  tomasz

  2017-09-16 21:47:30 Odpowiedz

  Boraks jest chyba najlepszym i najtańszym lekarstwem na osteoporozę, ponieważ zatrzymuje ubytek wapna z kości. Jest lekarstwem rewelacyjnym
  Nigdy w Polsce nie będzie oficjalnie stosowany ponieważ jest za dobry i za… tani.

  Dlatego jest na niego taki atak, jeszcze niedawno w aptece można było kupić 05kg
  za 47 z,ł teraz kosztuje w aptekach ….650zł. Po drugie koncerny stosują metodę…ty kolego napisz negatywnie o boraksie to dostaniesz 100zł
  W sklepach zielarskich 1kg kosztuje 8zł, natomiast w czystej postaci w sklepach chemicznych 16zł /1kg tyle w Lublinie w Stanlabie.

Joanna

2016-07-16 14:22:30 Odpowiedz

Nie rozumiem, wygląda na to że Boraks jako środek chemiczny jest ogólnodostepny w internecie… może to nie ten sam Boraks? http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=boraks&bmatch=base-relevance-zdr-1-5-0613

Anna

2016-07-18 17:10:46 Odpowiedz

Ja dopiero kupiłam i zamierzam rozpocząć kurację.Mam problemy ze stawami (RZS)
Anna

Agata

2016-07-19 07:15:46 Odpowiedz

,,Reumatologiczne Zapalenie Stawów,, i jak i inne schorzenia to choroby złożone i wywodzą się z wielu czynników więc sam boraks bezpośrednio niewiele może pomóc, ale pośrednio może mieć pozytywny wpływ…Ja odpowiednią dawkę boraksu już spożywałam w celach profilaktycznych i mimo wszystko nie oszczędził mnie przed RZS i wysokim poziomem zapalenia mięśni. To wszystko zależy od jakiej przyczyny schorzenie powstało…Ale próbować warto!

Proszę się tylko podzielić – dla innych – czy pomogło :-). Na tym portalu sama informacja to nie istota sporawy, a także wynik ludzkiego żywego świadectwa, którego tu za mało…i to jest smutna strona tego portalu.

Iwona

2016-10-11 10:05:19 Odpowiedz

Witam. Czy mogę zażywać boraks / candida, niedoczynnośc tarczycy+Hashimoto, bóle stawów i kości/ przy jednoczesnym stosowaniu HTZ / plastry Systen 50- estradiol/. Czy poziom hormonów nie podniesie się ponad normę ?

  Akademia Długowieczności

  2016-10-12 14:32:13 Odpowiedz

  Nie mamy uprawnień aby udzielać indywidualnych porad medycznych przez internet dotyczących terapii i dawkowania. Prosimy o konsultację z lekarzem.

  @dario

  2016-10-31 13:28:55 Odpowiedz

  Witam. Boraks(bor) , jod i inne pierwiastki przyjmowane jako związki chemiczne w bezpiecznej postaci np;bor jako boraks ,jod jako płyn lugola ,selen jako selenometionina itp. Należy traktować jako jedzenie a nie leki . Każdy pierwiastek ma unikalne właściwości fizyko-chemiczne i dlatego jest nie do zastąpienia . Człowiek składa się z ponad 70 pierwiastków i brak choćby jednego prowadzi do choroby . Podstawą każdego leczenia jest dostarczenie organizmowi wszystkich pierwiastków brakujących i usunięcie tych których jest nadmiar . Bor , jod, selen ,magnez ,cynk i inne są niezbędne do życia i muszą być traktowane jako pokarm bo kiedy ich brak w organiźmie dochodzi do zaburzenia w działaniu organizmu i wtedy ich uzupełnienie prowadzi do likwidacji zaburzenia czyli do wyzdrowienia . I w takim wypadku działają one jako lek . Pamiętajmy ,że uzupełniając braki pierwiastków w organiźmie wzmacniamy cały organizm i system immunologiczny a silny system obronny leczy z chorób . Dlatego suplementacja pomaga wyleczyć z wielu chorób ale nie jest lekiem na konkretną chorobę bo to silny układ obronny znajduję metodę wyleczenia bo ma wszystkie potrzebne elementy do produkcji przeciwciał i zasób materiału do ich produkcji . Dlatego chcąc wyzdrowieć zacznijmy od odpowiedniej diety i suplementacji . Ponieważ w badaniach u 80 % europejczyków stwierdzono braki takich pierwiastków jak jod, selen , magnez ,bor ,cynk , krzem ,molibden można śmiało założyć ,że i nam ich brak . Dlatego powinniśmy zacząć od magnezu (chlorek magnezu),jodu(płyn Lugola) ,selenu , cynku i krzemu . Osoby z problemami z tarczycą muszą brać płyn Lugola(minimum 3mg dziennie) i selen(selenometionina 100mcg) . Bez minerałów nie ma zdrowia i żaden „cudowny ” lek tego nie zmieni . Do Iwony nie tylko można ale trzeba brać jod bo twoja choroba wynikła z niedoboru jodu a nadmiaru fluoru, bromu i chloru . Poziom hormonów się zmieni na początku wzrośnie albo spadnie czy ponad normę nie wiem bo to cecha indywidualna ale nie ma innej drogi aby się wyleczyć lub spowolnić chorobę . Moje dwie znajome z Hashimoto po roku przestały brać hormony choć nie są w pełni zdrowe czują się lepiej i nie muszą brać sztucznych hormonów . Ale potrzeba cierpliwości i konsekwencji w diecie i suplementacji i dużo witaminy C w proszku .

   Akademia Długowieczności

   2016-11-04 00:59:48 Odpowiedz

   Dziękujemy za ciekawy komentarz, informacja o brakach pierwiastków faktycznie przewija się też w publikacjach które czytamy. Pozdrowienia!

Ania

2017-01-02 07:12:46 Odpowiedz

Witam serdecznie,chciałabym się podzielić swoją obserwacją, otóż mój brat bardzo cierpiał na bóle kręgosłupa i nóg, boraks dostał od znajomego aby wypróbować z ostrzeżeniem, aby brał tylko na czubek łyżeczki. Po zażyciu jednej dawki rano wstał z łóżka bez bólu 🙂 dziś minęło dwa tygodnie, a on mówi że może tańczyć i biegać, zaznacza że na drugie piętro wchodził, to musiał odpoczywać. Ustąpiły też bóle żołądka 🙂 ma 64lata. Teraz o sobie troszkę, ale z innej beczki,otóż od 2 lat nie mogłam sobie poradzić ze skórą rąk, coś jak egzema(według pani dr) wypróbowałam chyba wszystko co możliwe, nic nie pomagało. Po rozmowie z bratem zamówiłam przez internet boraks,minęło 3 dnimoje rręce są jak jedwab,zniknęła łuszcząca się skóra, zagoiły się popękane rany,kiedy pokazałam moim dzieciom, to nie chciały wierzyć. Dziś biorę 5 raz,mam nadzieję że może być tylko lepiej. Jeżeli pomoże komuś ten artykół,to będę szczęśliwa 🙂 ja przymierzałam się dwa lata aby to kupić, gdyby nie przypadek z moim bratem,to pewnie nigdy bym nie kupiła, ponieważ się bałam;-) Pozdrawiam serdecznie,przeszczęśliwa że mogę się ubrać, bez gumowych rękawiczek 🙂 będę próbować na mojej 88 letniej mamie, chodzi z balkonikiem. Napiszę jakie będą zmiany. Pozdrawiam Ania

  webasia

  2017-01-03 22:20:31 Odpowiedz

  Aniu? bardzo zainteresowala mnie informacja… tez mam mame w tym samym wieku i tez z balkonikiem… jakies sukcesy u Twojej mamy? prosze podziel sie doswiadczeniami…

  Akademia Długowieczności

  2017-01-03 23:32:32 Odpowiedz

  Również bardzo cieszymy się, że udało się uzyskać tak spektakularny efekt. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy mamie dużo zdrowia 🙂

  Andrzej

  2017-06-13 17:08:05 Odpowiedz

  Witam,mam coraz większe problemy z kolanami,lewe z dnia na dzień coraz gorzej,ma ktoś namiary na zaufane zródło zakupu boraksu,z góry dziękuje.

hugo

2017-01-17 09:02:32 Odpowiedz

Witam bardzo zaciekawił mnie ten artykuł , proszę o informację gdzie można zakupić bezpieczny boraks ?

  Akademia Długowieczności

  2017-01-17 17:27:36 Odpowiedz

  W internecie jest dużo sklepów, które sprzedają boraks wysyłkowo, szybkie wyszukanie w Google powinno przynieść odpowiedź na to pytanie 🙂

Agata

2017-01-18 05:25:30 Odpowiedz

Można też kupić w aptece.

Ola

2017-01-23 23:38:29 Odpowiedz

Można kupić boraks tylko który: Na2B4O710H2O czteroboran sodu dziesięciowodny,
Na2B4O7·5H2O-BORAKS PIĘCIOWODNY, Na2B4O2xH2O-di-Sodu tetraboran 10xhydrat,

Karol

2017-01-27 16:57:54 Odpowiedz

Zakupilem na allegro firmy stanlab, 10wodny.mam problemy z kregoslupem od 3 lat, mam 31 lat….rehabilitacjenic prawie nie daly.
Stosuje msm ( siarka organiczna) oraz wit c w dawkach od od do 10 g na dzien.pomoglo
Teraz po zrobieniu wywiadu czas na dodanie boraksu. Zaczne od czubeczka na lyzeczce.zobaczymy

  Akademia Długowieczności

  2017-01-28 14:36:01 Odpowiedz

  Trzymamy kciuki aby rezultaty były jak najlepsze i nastąpiły jak najszybciej. Życzymy zdrowia!

Agnieszka

2017-02-02 15:38:23 Odpowiedz

Dzisiaj zaczęłam swoją przygodę. Choruję na łuszczycę skóry głowy od 16 roku życia, zaczęło się od małej plamki, teraz mam wysypaną całą głowę. Nie wiem jednak do końca jak powinnam stosować, mogę prosić o pomoc? Zamówiłam kg z firmy Stanlab i nie wiem jak mam się do tego zabrać. Widziałam komentarz o odmierzaniu cukru i boraksu, a w tekście widnieje informacja o zażyciu całej łyżeczki. Jak to jest?

  Akademia Długowieczności

  2017-02-02 18:17:42 Odpowiedz

  Przepraszamy ale niestety nie mamy uprawnień aby udzielać indywidualnych porad medycznych przez internet dotyczących terapii i dawkowania. Prosimy o konsultację z lekarzem.

  grzegorzadam

  2017-02-10 14:03:59 Odpowiedz

  Łuszczyca może mieć związek z zakażeniem glistami (Ascaris).
  Naskórnie dobre efekty może dawać mieszanina boraksu z H2O2 do 3%:

  Na grzybicę, paznokci też , nużycę, łuszczycę i podobne:
  Potrzebne nam są 2 składniki:
  Boraks, perhydrol (30-35%)
  1. Kupujemy litr wody destylowanej, odlewamy 50 ml około do zlewu, dosypujemy 50 gram boraksu, wstrząsamy kilka razy, po 24 h jest gotowy, otrzymujemy nasycony roztwór boraksu, więcej i tak się w tej ilości wody nie rozpuści. (rozpuszczalność w wodzie w temp. pokojowej 20 st, 4.7%.)
  W 1 ml tego roztworu jest około 50 mg boraksu, do suplementacji również.
  H. Clark poleca taki roztwór również jako mydło, szampon, nie pieni się, ale
  rolę spełnia.
  Do naczynia wlewamy ostrożnie strzykawką np. 10 ml perhydrolu 30% i dopełniamy i 90 ml nasyconego roztworu boraksu..- j.w., mamy boraks nasycony w 3% wodzie utlenionej, jak chcemy mieć 1.5% H2o2 wlewamy 5 ml perhydrolu.

  Czyli na każdą 1 cześć perhydrolu 30% dodajemy 9 części r. boraksu.
  Na 1 część perhydrolu 35% dodajemy 10.5 części r. boraksu.

  Otrzymujemy roztwór nasycony boraksu wzmocniony perhydrolem do stężenia 3% wody utlenionej.

  I tym oto wykonanym płynem anty-grzybiczym smarujemy wacikiem kilka razy dziennie paznokcie, skórę, 3% woda wzmocniona boraksem będzie trochę wybielać, ale grzyby i patogeny likwiduje.
  Nasyconym roztworem soli soli kamiennej (26%) też można smarować.

  Mieszanina dobra też na wszawicę, skuteczniejsza po dodaniu naparu z piołunu
  i octu wrotyczowego.

  grzegorzadam

  2017-02-10 14:15:17 Odpowiedz

  Jeżeli ta łuszczyca to wynik glisty, chlamydii lub lamblii, roztoczy, warto zastosować
  oczyszczanie z tych nieproszonych gości:

  Bardzo ciekawe są dane podawane przez osoby diagnozujące na urządzeniach BRT:

  * astma jest w 100% wypadków związana z małymi larwami askaryd (glist)
  * cukrzyca to następstwo porażenia trzustki trematodami (nie jest to przyczyna wszystkich wypadków choroby, lecz znacznej ich części)
  * liszaj (egzema) i łuszczyca – to choroba, wywołana przez glisty.
  * żelazodeficytowa anemia – związana jest z zarażeniem tęgoryjcem i glistami.
  * pierwotniakowe organizmy jednokomórkowe (chlamydie, rzęsistki, stafilokokki) porażają dzieci już w łonie matki. Łożysko zakażonej kobiety nie jest w stanie przefiltrować toksoplazm i innych pierwotniaków.
  * utajone choroby pasożytnicze są przyczyną zatrzymania rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci i obniżenia zdolności do pracy u dorosłych ludzi

  -”Od pasożytów:
  1) dziegieć: zacząć pić po 1 kropli na 2 łyżki stołowe mleka przez tydzień jeden raz na dobę, w następnym tygodniu dwa razy dziennie.
  2) 80 g koniaku 3 gwiazdkowego i 80 g oleju rycynowego wymieszać, wstrząsać i powstałą emulsję wypić jednym haustem na czczo. Biegunka pojawi się w ciągu doby wraz z pasożytami. Zabieg wykonać przez trzy dni.

  Lamblie (pasożyty): 50 gramów pączków brzozy zalać 0,5 l wódki, odstawić na 14 dni, zażywać po 1 łyżeczce od herbaty 2-3 razy dziennie, na pusty żołądek + przyjmować wywar z kocanki piaskowej (1 łyżkę stołową zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody, odczekać 30 minut) i pić po pół szklanki przez 14 dni.

  Glisty: pół łyżki stołowej wrotyczu zalać 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić do naciągnięcia na 15 minut, otulić, aby nie ostygło. Otrzymany napar wypić na pusty żołądek, przyjmować 2 razy dziennie (rano / wieczorem). Pić prze kilka dni, patrzeć, kiedy przestaną wychodzić. Można dodać środek przeczyszczający.

  Od grzybów i pierwotniaków:
  8 części krwawnika, bylica cytwarowa, nagietek; 5 części – kwiaty rumianku, liść brzozy, liść koniczyny łąkowej, szarota błotna. Wysuszyć, pokruszyć, 1 łyżkę stołową mieszanki zalać 2 szklankami wrzącej wody, odstawić do naciągnięcia na 1 godzinę, odcedzić. Pić w ciągu dnia, 4 razy na 15 minut przed posiłkiem, przez 3 tygodnie.”

  Przepisów jest mnóstwo, te tylko przykładowe.

Karol

2017-02-03 01:23:34 Odpowiedz

Agnieszka, osobiście opcji z cukrem bym nie polecał bo..po co cukier …i jaki on ma pozytywny wplyw…itd
Pan Jerzy Zięba poza wątkiem boraksu leczy m. In łuszczyce. Znajdziesz go na fb.

Zaczoł bym od zażywania boraksu wg Waltera Lasta. Ok 1 lyźeczki na litr rozpuscic, i pic ok lyzeczke do 3 takiego roztworu dziennie, zaczynajac od minimalnych dawek np pol lyzeczki dziennje. Jak jest ok, zwiekszac
Najlepiej zajrzeć do źródla.
Ja bede pil litr wody z 1/8 do 1/4 lyzeczki boraksu dziennie. Z tym ze nie na raz. Nalezy jesli dobrze rozumiem
pic to przez caly dzien.
Powodzenia,
Zdrowia

grzegorzadam

2017-02-10 14:24:47 Odpowiedz

Nie ma potrzeby używania cukru, roztwór 4, czy 5% można śmiało
dolewać do kawy (poprawia smak), napojów, posiłków.
Lepiej działa rozpuszczony wcześniej.
Litr takiego roztworu starcza na długo, przy używaniu do celów
higienicznych, ecco sprzatania, prania (+ soda – H. Clark), mycia terakoty, lepiej kupić wiaderko 5 kg albo worek porządnego tureckego boraksu.

Stosuję 3 rok, w szczycie 30 ml 3% (3 gramy na litr) tj. ok. 900 mg przez miesiąc,
były przejściowe bóle stawów, głowy (eliminacja fluoru), na uszkodzenie wypadkowe
dłoni też zaradziło.
Krótko mówiąc, b. dobry minerał.
”Lubi się” z magnezem, krzemem i wit.D.

  Mat21

  2017-04-16 02:32:38 Odpowiedz

  @grzegorzadam: Kwestia rachunkowa.
  3 gramy na litr daje roztwór 0,3% a nie 3%

   grzegorzadam

   2017-08-16 13:19:16 Odpowiedz

   Mat212017-04-16 02:32:38 Odpowiedz@grzegorzadam: Kwestia rachunkowa.
   3 gramy na litr daje roztwór 0,3% a nie 3%”

   Racja, nie wskoczyło ”0”, powinno być 30 g na litr.

grzegorzadam

2017-02-14 12:24:33 Odpowiedz

mama

2017-02-24 22:40:37 Odpowiedz

zaczęłam pić roztwór boraksu 3 łyżeczki dziennie tzn: mała łyżeczka proszku rozpuszczona w 1 litrze przegotowanej wody ból kolan i kręgosłupa minął po 2 tygodniach całkowicie czyli to działa

danuta

2017-02-27 06:59:09 Odpowiedz

Czy ktoś z pijących bor w rozcieńcieniu zaleconym przez lekarza dostał pokrywki. Mam na karku pokrzywdzonego swędzące i zaczerwienienie po wypiciu.Nie wiem co to za efekt?

Abi

2017-03-03 01:43:55 Odpowiedz

Czy Borax kupiony w Ameryce na stoisku do prania to ten wlasciwy Borax,czy tez jest to trucizna? NA opakowaniu jest napisanie ostrzezenie,by w razie polkniecia szybko popic woda i do lekarza jechac!!!

  Akademia Długowieczności

  2017-03-06 14:20:31 Odpowiedz

  Przepraszamy ale nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi, nie znamy tego produktu.

Mary

2017-03-05 01:31:13 Odpowiedz

Moja przygoda z boraksem zaczęła się 3 lata temu po 8 miesiącach zarzuciłam bo moje zdrowie wróciło do normy, po roku przerwy wróciłam do boraksu 1/4 łyżeczki na 1 litr wody przegotowanej ostudzonej i pije ten litr przez cały dzień. Niewiedziałam jednak o wszystkich jego zaletach Dziekuję Pozdrawiam Maria

  Akademia Długowieczności

  2017-03-06 14:27:40 Odpowiedz

  Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie!

Barosz85

2017-03-08 02:56:41 Odpowiedz

Czy ktokolwiek z komentujących i używających Boraks może napisać który konkretnie zakupił?

karolina.agata

2017-03-10 23:30:21 Odpowiedz

mam takie pytanie bo nie do konca lapie. 1/8 lyzeczke boraksu rozpuscic w 1l wody i taki 1l pic przez caly dzien czy pic tylko po 1/2/3 lyzeczki z tego litra na dzien? kupilam juz boraks mam ochote zaczac z nim przygode tylko wlasnie mam problem z tymi dawkami. bardzo prosze o odpowiedz. a i czy woda destylowana czy wystarczy przegotowana?

Dzidka

2017-03-19 17:37:51 Odpowiedz

Karol

2017-03-29 21:05:27 Odpowiedz

1. Uzywam boraksu 2 mce. Problem z kregoslupem, biodrem, rwa kulszowa . Efekt powalajacy. Nie pamiętam kiedy mnie bolalo odkad biore borax
2. Pije ok 1 lyzeczki plaskiej w litrze wody, dziele to na ok 2-3 dni . Pije razem z chlorkiem magnezu firmy stanlab, na allegro sa za 17zl/ 1 kg
3. Nie mozna pic do ok 3 h np wit c po spozyciu boraxu, wyczytalem to w ksiazce Waltera Last, nie bede rozpusywal sie dlaczego nie mozna.
4. Firma stanlab na allegro sprzedaje borax jak i chlorek magnezu czy wit c askorbinian sodu, oraz np msm tj siarka organiczna. Wszystko to i inne stosuje od wielu mcy.polecam

Ivona Shchurek

2017-04-21 20:45:22 Odpowiedz

Czy Borax kupiony w Canadzie do prania mozna zazywac ?

Karol

2017-04-22 22:51:26 Odpowiedz

PANI Ivono. Nikt pani nie pomoze w odp na pytanie, gdyz nikt nie wie o jakim dokladnie produkcie mowi Pani. Najlepiej jssli moge doradzic kierowac sie nazwa chemiczna i wzorem chemicznhm , patrz wikipedia, np tetraboran itd.jesli na srodku chem z kanady taki sam wzor i nazwa wystepujd to ok, ale na polskim allegro.pl bez problemu kupi pani wlasciwy borax

Agnieszka

2017-04-28 23:35:56 Odpowiedz

Skąd takie fajne przepisy na pozbycie się robaków ?

Kacper

2017-05-10 19:12:11 Odpowiedz

Co to jest Wielka Farma?!

  Akademia Długowieczności

  2017-05-12 11:36:04 Odpowiedz

  W tym znaczeniu autorowi chodzi o międzynarodowe koncerny farmaceutyczne (z ang. Big Pharma).

Iwona

2017-05-13 09:52:43 Odpowiedz

Walcze z neuroborelioza Moj neurolog zalecil mi picie kwasu borowego 3% z apteki. Zaczynam w przyszlym tygodniu

Mariano

2017-06-02 15:03:42 Odpowiedz

Witam biore boraks od tygodnia a mam dyskopatie, zwyrodnienia, przepukline i kregozmyk do tego bolace stawy z racji tego ze dzieki polskim szefom zostalem przedzwigany, dzieki boraksowi przestalem jesc olfen stawy nie bola i czuje sie ogolnie dobrze, pozdrawiam wszystkich

Mariano

2017-06-02 15:09:01 Odpowiedz

Aa ido tego mialem problemy ze skóra kiedy dluzej posiedzialem na sloncu robily mi sie oparzenia i otwarte rany ktore ropialy i swedzialy po spozyciu boraksu zrobilem test i 4 godziny sie opalalem zadnych ran zadneg swedzenia tylko brązowa opalenizna, polecam, szkoda tylko ze nasi lekarze to zwykli chandlowcy i nie polecaja stsowania tego srodka, za to zawsze wysylali mnie do apteki gdzie zostawialem full kasy a efekt byl marny badz zaden,

Rollo

2017-07-02 10:45:50 Odpowiedz

Jak to w końcu jest z przyjmowaniem boraksu i wit. C – można łączyć, czy nie? W artykule stoi, że można, natomiast w komentarzach Karol powołując się na W. Lasta mówi o 3-godzinnym odstępie…

ANDRZEJ FAB ER

2017-07-16 08:03:43 Odpowiedz

od 13 dni piję 1/3 łyżeczki deserowej na 1/2 l przegotowanej wody po 21,00 proszek krystaliczny pod nazwą CZTEROBORAN SODU DZIESIĘCIOWODNY – 1 kg kosztuje 7.zł a efekt to już po 2 razie uaktywniają się bóle starych urazów ale po jakimś czasie bóle ustępują i samopoczucie jest rewelacyjne może 50 razy lepsze niż MMS .

K rystyna

2017-07-16 22:40:28 Odpowiedz

Super wiadomosci Grzegorzdamie masz ogromna wiedze

Tomek

2017-08-05 16:13:25 Odpowiedz

Witam,

Czy ktoś mógłby uporządkować te wiadomości dotyczące boraksu?
1. Jaki boraks należy zakupić? 5-wodny czy 10-wodny
2. O ile przygotowanie wydaje się być jasne (1/8 łyżeczki na 1 litr wody lub 1/4 łyżeczki na 1 litr wody) to dawkowanie już nie. Czy przyjmuje się 1/2/3 łyżeczki dziennie czy należy wypić cały litr w 1 dzień (w powyższych postach występują oba dawkowania).

Chcę zacząć stosowanie boraksu ze względu na łuszczycę i problemy stawowe.

grzegorzadam

2017-08-16 13:22:25 Odpowiedz

1. Łatwiej dostępny jest 10-wodny.
2. rozpuść 30 gramów na w litrze i pij w mililitrach:
http://www.pepsieliot.com/sok-leczacy-zapalenia-w-tym-stawow-oraz-dlaczego-boraksowi-mowimy-nie/

grzegorzadam

2017-08-16 13:42:16 Odpowiedz

Iwona2017-05-13 09:52:43 OdpowiedzWalcze z neuroborelioza Moj neurolog zalecil mi picie kwasu borowego 3% z apteki.”

Kwas do zastosowań dermatologicznych owszem.
Jest dużo bardziej toksyczny w przeciwieństwie do boraksu.
Może uszkodzić nerki, dawka śmiertelna dla człowieka to tylko ok. 5 gramów.

grzegorzadam

2017-08-16 13:48:00 Odpowiedz

grzegorzadam

2017-08-16 13:50:07 Odpowiedz

Dzidka2017-03-19 17:37:51 OdpowiedzCzy ten boraks nadaje się do spożycia”

Dobry.

Grażyna

2017-08-16 19:43:31 Odpowiedz

Czy można stosować boraks zażywając tabletki na nadciśnienie oraz antydepresyjne?

margosiek

2017-08-19 16:10:56 Odpowiedz

Mam zaawansowaną ostooporozę.OD Czterech lat jest leczona coraz większymi dawkami wapna +D3. Odkąd zaczęłam przyjmować wapno zaczęły się bardzo poważne problemy zdrowotne.Zaczęły sypać się wszystkie stawy(kolana,nadgarstki kręgosłup,barki,kostki,a ostatnio biodra).Wysiadły mi naczynia,ból łydek potworny ale najgorsze były ich skurcze nocne.ATAKI bólu nie pozwalały mi spać.BYłam jednym grzechoczącym bólem.Mam 55 lat i jeszcze niedawno byłam bardzo sprawną osobą.Wykonałam dziesiątki badań i wydałam majątek na leczenie.MAM zwapnione płuca,wielkie zmiany zwapnień w stawach,zwapnione żyły i tętnice,gruczoły piersiowe,jajniki,zaczęła szwankować wątroba ,trzustka i nerki,serce,zęby łamią się jak zapałki,pękają paznokcie na środku płytki,garściami wypadają włosy, ale ostatnio doszły jeszcze problemy z pamięcią czyli prawdopodobnie dochodzi miażdżyca naczyń mózgowych.To wszystko w galopującym tempie przez cztery lata od zaczętego leczenia .Ostooporoza nie dawała wcześniej objawów,,wykryłam ją przez przypadkowe badania i dobrze się czułam……………….OD miesiąca przyjmuję boraks.Już po dwóch dniach zauważyłam zmiany.Poczułam mega energię i potworne znużenie zniknęło.Efekt był jakbym brała jakies środki dopingujące.NIE Mogłam nadążyć za sobą.Ten objaw minął po kilku dniach.Wtedy przypomniało mi się że przestały boleć tak bardzo stawy.Stopniowo o bólu zapominam.Dałam sobie trzy miesiące i powtórze badania.Biorę dodatkowo …..magnez,cynk,miedź,siarkę,witaminę C lewoskrętną,D3,K2mk7,kolagen itd. itd.ALE Najbardziej zaskoczyła mnie siarka.Już po dwóch dniach przestały mi wypadać włosy a po tygodniu zauważyłam że odrastają.Paznokcie zrobiły się twarde i wreszcie udało mi się je zapuścić.Obserwuję się i myślę sobie że nie mam nic do stracenia bo czy truta jestem na receptę czy truję się sama nie ma już znaczenia.Najważniejsze że na razie zapominam o bólu.Najfajniejsze słowa jakie usłyszałam od lekarzy to że ostooporoza nie boli………….

grzegorzadam

2017-08-25 20:23:58 Odpowiedz

”Ostooporoza nie dawała wcześniej objawów,,wykryłam ją przez przypadkowe badania i dobrze się czułam…”
Bo nie było żadnej osteoporozy, świetnie pisze o tym dr Jaśkowski:
http://www.polishclub.org/2016/05/18/dr-jerzy-jaskowski-osteoporoza-wapno-zmiany-mozgowe/
Zwykły marketing, do szukania klientów -pacjentów, podobnie jak wskaźniki TSH i PSA do tarczycy i raka prostaty.
”The PSA era is over in the United States,” says Dr. Thomas Stamey, professor of urology and lead author of a study published in the Journal of Urology. “Our study raises a very serious question of whether a man should even use the PSA test for prostate cancer screening any more.[2] From the time it first became standard to remove prostates in response to high PSA levels to the present – reveals that as a screen, the test now indicates nothing more than the size of the prostate gland.”[3]

According to the American Cancer Society, “There can be different reasons for an elevated PSA level, including prostate cancer, benign prostate enlargement, inflammation, infection, age, and race,” all factors that make PSA test results confusing, leading to potential for unnecessary treatment and suffering when tests are elevated. (…)”
http://drsircus.com/cancer/prostate-cancer-treatment-choices/

Doprowadzili wapniem do kalcyfikacji, polecam:
http://drsircus.com/magnesium/calcification-and-its-treatment-with-magnesium-and-sodium-thiosulfate/
Zamiast D3 i magnezu.

grzegorzadam

2017-08-25 20:46:09 Odpowiedz

Grażyna2017-08-16 19:43:31 Odpowiedz
Czy można stosować boraks zażywając tabletki na nadciśnienie oraz antydepresyjne?”

Nadciśnienie to nie jest choroba, to zakwaszenie i braki magnezu oraz potasu:
”Niedobór potasu w diecie (a także brak magnezu ) jest głównym czynnikiem powodującym nadciśnienie tętnicze i wiele innych chorób. Co więcej, dwuwęglan potasu znacząco redukuje wydalanie wapnia nawet w dietach wysokobiałkowych. Ponadto dwuwęglan potasu redukuje wydzielanie azotu, jak również wydalanie magnezu. Przydatne są połączone korzyści z wodorowęglanu potasu zwiększającego retencję wapnia , magnezu i białka, a jednocześnie zwiększają wydalanie wody. Istnieją znaczne dowody na to, że suplementacja potasową wodorowęglanem może pomóc zapobiegać osteoporozie, zmniejszyć ciśnienie krwi, zmniejszyć masę ciała, a nawet poprawić cukrzycę. [1] Wzrost alkaliczności zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka.

Zdrowe serce
Potas jest doskonały dla zdrowia serca. W randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą opublikowanym w czasopiśmie „Nadciśnienie tętnicze” opublikowanym w styczniu 2010 r. Badano wpływ suplementacji potasu na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, funkcję śródbłonka i obrót kostny u osób z łagodnym nadciśnieniem tętniczym.W badaniu uczestnicy brali wodorowęglan potasu 12 tygodni osiągnęło znaczny spadek sztywności dużych tętnic elastycznych, poprawę funkcji rozkurczowej lewej komory i funkcji śródbłonka oraz zmniejszenie masy lewej komory .”
(…)
Wodorowęglan sodu i wodorowęglan potasu są kluczowymi składnikami tkanek organizmu, które pomagają regulować równowagę kwasów i zasad w organizmie. Ta formuła zbuforowanych związków mineralnych może pomóc w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej, gdy zasoby własne barytanu są wyczerpane ze względu na kwasicę metaboliczną spowodowaną niekorzystnymi reakcjami na żywność lub inne narażenia środowiskowe.”
http://drsircus.com/general/potassium-bicarbonate/

grzegorzadam

2017-08-26 08:18:38 Odpowiedz

”W obliczu narastających niedoborów magnezu wapń staje się coraz bardziej toksyczny dla fizjologii człowieka.

Doktor Dean wyjaśnia to, gdy mówi w swojej książce Magnificentium Cud: „Aby zrozumieć, jak możesz stworzyć nierównowagę wapnia i magnezu we własnym ciele, spróbuj tego eksperymentu w swojej kuchni.
Zmiażdż tabletkę wapnia i sprawdź ile rozpuszcza się w 1 uncji wody.
Następnie zmiażdż pigułkę magnezu i powoli wymieszaj ją z wodą wapniową.

Kiedy wprowadzasz magnez, pozostały wapń rozpuszcza się; staje się bardziej rozpuszczalny w wodzie.

To samo dzieje się w krwiobiegu, sercu, mózgu, nerkach i wszystkich tkankach w ciele.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości magnezu, aby zapobiec rozpuszczaniu wapnia, możesz sprostać skurczom mięśni nadmiaru wapnia, fibromialgii, utwardzaniu tętnic, a nawet problemom stomatologicznym.
W nerkach występuje inny scenariusz. Jeśli jest zbyt dużo wapnia w nerkach, a za mało magnezu, aby go rozpuścić, możesz dostać kamienie nerkowe „.

grzegorzadam

2017-08-26 08:32:45 Odpowiedz

Ciekawe artykuły na temat boraksu:
”Wapń bez obecności wystarczających ilości boru oraz
magnezu nie będzie przenoszony do kości, będzie zaś dość skutecznie przyczyniał się
do wapnienia tkanek miękkich. A ponieważ większość społeczeństwa cierpi na
poważny niedobór właśnie m. in. boru i magnezu (ale nie wapnia), mamy wręcz
epidemię osteoporozy i problemy zwapnienia szczególnie u osób starszych, jako że
jest to proces postępujący. ”
http://vibronika.eu/images/pdf/artretyzmiosteoporoza.pdf

Tarczyca i przytarczyce:
”Dlaczego osoby mające niedoczynność tarczycy mogą odnieść korzyści z zażywania boraksu?

Zawarty w boraksie bor wpływa na wiele procesów życiowych, oto kilka korzyści z przyjmowania suplementów zawierających bor:

Poprawa retencji magnezu w ciele człowieka
Zwiększenie gęstości i wytrzymałości kości
Zatrzymanie procesu osteoporozy
Zatrzymanie i odwrócenie zmian reumatycznych
Borax ma działanie grzybobójcze, stosuje się go do zwalczania Candidy
Boraks stosuje się do zwalczania grzybicy stóp
Boraks podnosi poziom testosteronu
Używany jest do oczyszczania organizmu z fluoru (może więc “zrobić miejsce” w tarczycy na jod)
Przynosi ulgę w fibromialgi, chorobie której praprzyczyną jest… niedoczynność tarczycy.
Odwapnienie tkanek miękkich (…)
http://zdrowietarczycy.pl/2015/02/09/boraks-suplement-poprawiajacy-prace-tarczycy/

Agata

2017-08-26 19:23:12 Odpowiedz

Panie ,,grzegorzadam,, jest pan bardzo dobrą energią na tym forum. Pana świadomość i wpisy bardzo ubogaca i ubogacają ten portal.

grzegorzadam

2017-10-06 10:12:25 Odpowiedz

Jeszcze artykuł, który warto chyba zamieścić w temacie:

”Boraks i Bor – na pewno nie teoria spiskowa – fakty naukowe

O borze i boraksie można poczytać (tak ogólnie) w serwisach typu wolne media czy wolna polska (interesujące odnośniki do szperania dalej np. w badaniach czy bardziej konkretnych źródłach). Promują one tekst o borze(i boraksie) jako minerale o wręcz magicznych właściwościach kompletnie na wszystko. Kiedyś jak je czytałem myślałem sobie “WOW – interesujące…” – obecnie po sprawdzeniu wszystkich dostępnych źródeł naukowych(bezpłatnych) Bor jest dla mnie minerałem bardzo interesującym …ale już bez efektu WOW. Oto co ciekawego można o nim się dowiedzieć:

W jednym z badań na szczurach podawano jednej grupie 100mg boraksu, innej grupie 6.5mg boru. Obydwie grupy(jednak było to bardziej wyraźniejsze w grupie boraksowej) wykazały obniżenie poziomów leptyny, insuliny, poziomu glukozy we krwi oraz zwiększony poziom hormonu tarczycy T3 oraz poziomy karnityny we krwi (bardzo przydatna funkcja u osób z cukrzycą, insulinopornością, niedoczynnością tarczycy, u tych którzy chcą zgubić zbędną tkankę tłuszczową oraz u padaczkowców którzy biorą kwas walproinowy gdyż obniża on poziomy karnityny w komórkach powodując międzyinnymi przewlekłe zmęczenie) już po 28dniach suplementacji. Po 4 tygodniach wykazano również obniżony BMI(czyli poprostu spadek wagi ciałą) ciała. Boraks wykazuje mocniejsze działanie niż kwas borowy. 1)

Jedno z badań wykazuje lepsze uwalnianie się srebra koloidalnego(z plastrów typu silver cell) w połączeniu z boraksem oraz potwierdza aktywność antybakteryjna przeciwko gronkowcowi złocistemu i pałeczce ropy błękitnej. 2)

Borax wykazuje zmniejszenie toksyczności przed aflatoksyną B1. (jest to toksyna występująca w orzeszkach ziemnych, zbożach i innych produktach)3)
Wykazuje działanie ochronne przed toksycznością aluminium w wątrobie 4) oraz chroni przed uszkodzeniami DNA przez praktycznie wszystkie metale ciężkie 5)

W innym badaniu Borax obniża poziomy malondialdnaehyde(MDA)(substancja znajdowana w stawach osób z zapaleniem stawów i kości), zapobiega uszkodzeniom DNA, obniża poziom carbonyl content(PCO) w krwi i poziomy glutationu w wątrobie, dysmutazy ponadtlenkowej Cu-Zn-SOD i katalazy w nerkach natomiast zwiększa poziomy GSH w krwi oraz poziomy witaminy C w plaźmie komórkowej. W badaniu stwierdzono, że obniża poziomy peroksydacji lipidów, zwiększa poziomy obrony antyoksydacyjnej i status witamin. 6)

wykazuje działanie protekcyjne w przypadku dużych dawek wanadu. 7)

W jednym z badań, fluoreksodu(czyli poprostu Fluor) spowodował obniżenie się poziomów wapnia i cynku we krwi. Dodanie boraxu spowodowało wzrost zarówno wapnia jak i cynku w organizmie. 8) 9)

Wykazuje działanie ochronne wobec substancji rakotwórczej, dodawanej do suplementów i leków(zwłaszcza tabletkowych) – dwutlenku tytanu. 10)

W badaniu podawano myszom, których dopadła infekcja, bor w postaci Boraxu. Zwiększył on poziom komórek CD4,CD19 ale nie CD8(w wielu jak nie we wszystkich infekcjach wirusowych w tym HIV czy EBV poziom komórek CD4 spada przez co totalnie pada odporność). Zwiększył on poziomy cytokin zapalnych TNF alfa, IL-6, IL-1B oraz tlenku azotu(zwiększając iNOS) wydzielanych przez komórki układu odpornościowego-makrofagi. Efekt ten zależny był od dawki. Wywnioskowano, że bor ma działanie regulacyjne układu odpornościowego. 11)

W badaniu sprawdzono podatność bakterii e.coli oraz pałeczki ropy błękitnej na antybiotyk Kanamycine. Okazało się ze wody bogate w bor(testowano 7 różnych pochodnych boru) powodują, że w/w bakterie są o 200x bardziej podatne na antybiotyk Kanamycine. 12)

Zakłada się, że u zwierząt toksyczna(śmiertelna) dawka boru to 50gram/100kg masy ciała co jest równoznaczne z konsumpcją 200gram boraksu. 13)

Borax wykazuje właściwości hamujące wzrost komórek raka wątroby. Dzieje się to poprzez podniesienie aktywności p53 (jest to czynnik transkrypcyjny tłumiący nowotwory – tematyka tego białka jest poruszana w setkach prac odnoszących się do metod przedłużania życia człowieka), białka Bax oraz obniżenie aktywności Bcl-2 (odpowiedzialna za przetrwanie komórki, w tym wypadku ma powoduje to śmierć komórki nowotworowej). W wielu pracach napotkałem substancje naturalne, które powodują śmierć komórkową jednak nie jest to śmierć komórek zdrowych a jedynie śmierć komórek nowotworowych(coś w tylu selektywnej apoptozy) – z
biegiem czasu będę wspominał o takich funkcjach w opisywanych roślinach i produktach diety. 14) 15)

Z kolei w tym badaniu wykazano, że Bor zwiększa poziomy SOD1 i SOD2 (Miedziowo-cynkowa oksydaza nadtlenkowa oraz manganowa oksydaza nadtlenkowa), które odpowiedzialne są za obronę komórek i ich mitochondriów przed wolnymi rodnikami. Wykazano również, że wzrost boru w diecie obniża poziomy manganu. 16)

Borax wykazuje właściwości ochronne względem rdzenia kręgowego u szczurów w czasie niedokrwienia i reperfuzji. Wykazuje działanie zmniejszające obrzęki, stany zapalne i ochrania przed uszkodzeniem tkanek rdzenia kręgowego. 17)

Borax wykazuje działanie przeciwtrądzikowe 18)

W latach 1912-1948 w szpitalu Kolonien Filadelfia Epilepsy, Dianalund, Dania prawie 5% osób, którym podawano borax wykazano większą niż 50% poprawę w ilości napadów padaczkowych. 19)

Oczywiście tak jak np.istnieją skutki uboczne kosmicznych dawek wchłanianego manganu u górników go wydobywającego lub ludzi go przetwarzającego w hutach tak też istnieje ryzyko toksyczności borem. Opisano w literaturze 3 takie przypadki, tj.osób które doświadczyło łysienia(odwracalnego po zaprzestaniu pracy w środowisku mocno bogatym w bor). 20)

Absorbcja boru i boraksu przez skórę jest słabiutka(znacznie słabsza niż podanie doustne) 21)

Poważne skutki uboczne/toksyczność wykazano po wstrzyknięciu pustynnym myszoskoczkom 250mg/kg przez 16dni (w sumie 4gramy na kg). Jak zwykle zapodano dawkę z innej galaktyki dezinformując o toksycznym działaniu Boru/Boraxu(tylko na takie badania toksyczności można natrafić). 22)

Jedno ze źródeł amerykańskich podaje, że dopuszczalna max.dawka bez skutków ubocznych w wodzie to 0.3mg boru /kg masy ciała czyli przy 75kg = 22.5mg boru a
to przy szybkiej kalkulacji wychodzi niecałe 100mg boraksu(sam biore od 50-100mg). 23)

Kwas borowy może hamować proteazę serynową PSA – jest to marker diagnostyczny raka prostaty czy też po prostu przerośniętej prostaty – PSA bardzo fajnie i szybko mogą zbić takie rzeczy jak palma sabałowa oraz świeżo-wyciśnięty sok z jednego z najbardziej wartościowego i mojego ulubionego owocu – granatu.
24)25) 26)

Kolejne źródło medyczne wskazuje na dawki wywołujące skutki uboczne – 500mg boraksu (to sporo moim zdaniem) stosowanego przez 50dni dzień w dzień. Skutki uboczne jakich można wtedy doświadczyć to mgła umysłowa(“ciężka/pełna głowa”), brak apetytu, złe samopoczucie, rewolucje
żołądkowe. 27)

Odradza się stosowania u kobiet w ciąży, karmiących i małych dzieci. Jako że bor/boraks akumuluje się w organizmie zalecane jest jego okresowe przyjmowanie typu 1miesiąc on 1miesiąc off.

Na sam koniec badanie w którym pokazano efekty po 7dniach podawania boraxu (śmieszna dawka bo 10mg) codziennie ze sniadaniem u mezczyzn(badanie). Zwiększa wolny testosteron z czym ma problem wiele osób z autoagresja(ma za niski poziom tego hormonu jak i DHEA), zmniejsza estradiol(bardzo pomocne u osob ktore lysieja gdyz testosteron przemienia sie do DHT i estradiolu = obydwie substancje powoduja lysienie!), zwieksza hormon luteinizujacy(przydatny u kobiet majacych problem z zajsciej w ciąże), zwieksza poziomy witaminy d3, MOCNO obniza stany zapalne(cytokina IL-6 ktora jest podwyższona w przypadku osob ktore maja candide, borelioze, bartonelle, maja problem ze snem,popadly w depresje), zbija CRP, MOCNO obniza cytokine zapalna podwyzszona w wiekszosci chorob autoimmunologicznych. 28)”

Gość jednak przytacza same plusy 🙂
http://zdrowiebeztajemnic.pl/boraks-bor-niedoceniany-mineral-o-sporych-mozliwosciach/

Dawid 91

2017-10-13 07:06:29 Odpowiedz

Witam , ja do państwa z problemami stawów , mam 25 lat a w stawach mi strzela jak w ruskim czołgu , jestem już po jednej artroskopii , wykryta chondtomalacja kłykcia przyśrodkowej kości udowej 3 stopnia …. pomóżcie , co robić , co zacząć stosować i jak ? Będę wdzięczny

marcin

2017-10-17 06:26:56 Odpowiedz

Witam,
zrobiłem roztwór 15 g boraksu i pół litra wody. Czteroboran sodu dziesięciowodny. Zacząłem od 1 ml dziennie zwiększając o 1-2 ml na dzień. Doszedłem do dawki 8 ml i nic się na razie nie dzieje. Żadnych objawów. Chciałbym dojść do dawki 15 ml . Nie wiem czy kupiłem zły preparat, źle rozrobiłem czy za wcześnie jeszcze na jakikolwiek objawy? co o tym sądzicie?

ana

2017-10-17 13:21:56 Odpowiedz

Bardzo ciekawe rzeczy i w artykule i w komentarzach 🙂 A mnie interesuje czy może mieć wpływ na obniżenie insuliny przy insulinooporności i tym samym na zmniejszenie wagi ?

grzegorzadam

2017-10-29 20:15:39 Odpowiedz

i tym samym na zmniejszenie wagi ?”

Przy dużym zagrzybieniu waga nie spadnie, robiłaś testy biorezonansem?

mkurleto

2017-11-06 09:24:43 Odpowiedz

Napiszcie proszę, w jakiej formie stosować magnez /np. cytrynian, jabłczan../ razem z boraksem.

  Akademia Długowieczności

  2017-11-07 14:37:46 Odpowiedz

  Opracowanie Akademii Długowieczności na temat magnezu można znaleźć tutaj.

mkurleto

2017-11-07 21:15:34 Odpowiedz

Dziękuję. Artykuł bardzo ciekawy. Jednak chlorek magnezu ma „specyficzny” smak. Osobiście nie jestem w stanie tego wypić.

  grzegorzadam

  2017-11-16 21:11:54 Odpowiedz

  Jednak chlorek magnezu ma „specyficzny” smak”

  A jak zażywasz?
  Z sokiem smak jest praktycznie neutralny.
  Lekko gorzkawy z wodą i solą.

Bonita

2017-11-09 04:46:43 Odpowiedz

Witam
Z dużym zainteresowaniem wszystko przeczytałam. Mam zamiar zastosować boraks na zniszczone stawy śródręczno nadgarstkowe. Zniszczyło je wykonywanie zawodu ( technika dentystyczna ) Poza tym zmiany zwyrodnieniowe więzadła krzyżowego kolana. Jestem też zainteresowana stosowaniem nebulizatora i wody utlenionej na górne drogi oddechowe. Mam pytanie do pana grzegorzadam- czy H2O2 z apteki do tego celu się nadaje? Chodzi mi o stabilizatory które w niej są. Czy to jest bezpieczne? Jeśli nie, to co w zamian?

Antyagent

2017-11-13 23:24:44 Odpowiedz

Jak zrobic prawidłowy roztwor boraksu i jak go zażywać bo na forum są różne receptury czy plaska łyżeczka na litr wody destylowanej to jest prawidłowa proporcja ?

  grzegorzadam

  2017-11-16 21:09:04 Odpowiedz

  lekarze już od wielu lat nie składają przysięgi Hipokratesa,”

  Każdy jest prawidłowy, abyś mógł ustalić sobie konkretną dawkę np.
  30 mg boraksu i jej wielokrotność.

Paulina P

2017-12-14 08:21:12 Odpowiedz

Dzień dobry!
Dziękuję, że jesteście!
Czy kurację borem / boraksem można zacząć, karmiąc piersią?

  grzegorzadam

  2018-01-06 23:34:25 Odpowiedz

  Czy to jest kuracja?
  Trafniej byłoby nazwać to uzupełnianiem wieloletnich braków.
  3-6 mg (około 30-60 mg boraksu) dziennie nie zaszkodzi raczej nikomu.

Gosia

2017-12-20 20:07:02 Odpowiedz

Dzień dobry .
panie Grzegorzu, mam wykrytą niedoczynność tarczycy i prawdopodobnie Hashimoto, jak pan myśli czy mogę stosować kurację borem z euthyrox 50?

anna

2018-01-14 21:37:55 Odpowiedz

witam czy boraks na depresję pomoże

  Akademia Długowieczności

  2018-01-15 13:49:52 Odpowiedz

  Nie znamy na ten moment badań, które sprawdzałyby skuteczność boraksu w leczeniu depresji.

  grzegorzadam

  2018-03-03 22:16:08 Odpowiedz

  Jeżeli masz grzybice i pleśnie w obszrze mózgowym, szyszynce może miec bezpośredni i zdecydowany wpływ:
  ”Widoczne pozytywne efekty, które ostatnio zauważyłem, to to, że moje przewlekłe wzdęcia brzucha zniknęły całkowicie (dosłownie miałem to od dziesięcioleci). Wraz z wzdęciami, ogólny ból brzucha i dyskomfort również zniknęły, co obejmowało codzienny, nocny, głęboki, palący ból w moich jelitach.

  Zauważ, że wraz z rozpoczęciem reżimu boraksu, zacząłem również „kurację wodną” (Google it), która polega na odpowiednim nawodnieniu organizmu. Te dwie metody usunęły ciemną chmurę depresyjnego kryzysu, który powodował wiele problemów związanych z trawieniem przez wiele lat. Czuję, że mam nowe życie. Wiwaty i błogosławieństwo dla wszystkich !!”

  ”Jakie problemy zdrowotne reguluje Borax?
  Artretyzm
  Osteoporoza
  Zapalenie kości i stawów
  Bone Spurs
  Depozyty wapnia
  Toczeń
  Choroby autoimmunologiczne
  Hormonalny brak równowagi
  Grzyb
  Candida
  Liszaj obrączkowy
  Tinea versicolor
  Bezsenność
  Szorstka skóra
  Impotencja”
  https://www.earthclinic.com/remedies/borax.html

Julita

2018-02-07 23:45:48 Odpowiedz

Witam
Z otwartą buzią czytam wpisy Pana Grzegorza 🙂
W kwestiach, o których pisze jestem totalnym laikiem, ale fascynujące jest jak można sobie pomóc za pomocą natury. Nie jest to jednak takie proste, dla osoby, która styka się po raz pierwszy.
Chciałam bardzo prosić o pomoc Pana Grzegorza i innych Państwa, którzy mają problemy podobne do moich.
Mam 36 lat i duże problemy z kręgosłupem, przepukliny i rwa kulszowa – od lat.
Do tego duże (6 cm, 4 cm, 3cm) naczyniaki na wątrobie (jeden z nich zatyka pobliskie dwie żyły). Do tego kryształki w woreczku żółciowym.
Wygląda na to, że mój organizm szwankuje, bardzo chciałabym sobie pomóc za pomocą naturalnych metod. Wierzę w nie, aczkolwiek mam małą wiedzę.
Jestem matką karmiącą 7 miesięczną córeczkę (proszę o uwzględnienie)
Z góry serdecznie dziękuję

  grzegorzadam

  2018-03-03 21:51:54 Odpowiedz

  Wszelkie wapniowe kamienie mają jedną porzyczyne, zakwaszenie organizmu przy odwodnieniu z brakami magnezu, świetne artykuły na ten temat i prosteb środki zaradcze:
  https://www.westonaprice.org/health-topics/vegetarianism-and-plant-foods/the-role-of-oxalates-in-autism-and-chronic-disorders/

  ”Usuwanie zwapnień miękkich tkanek

  Wraz ze wiekiem nasze kości mają tendencję do relokacji wapnia i gromadzenia go w miękkich tkankach, takich jak naczynia krwionośne, stawy, mięśnie, mózg i gruczoły.

  Powoduje to nie tylko stan zapalny, ból i sztywność, ale również miażdżycę tętnic, ataków serca, udarów mózgu, choroby nerek, zaćmę i utraty pamięci lub w zasadzie tych samych warunków spowodowanych przez hipokalcemię.
  Podstawową przyczyną jest niedoczynność tarczycy i nadczynność gruczołu przytarczyc z powodu przewlekłej Candidy, problemów związanych z rtęcią oraz niedoborów boru i magnezu. ”
  http://www.health-science-spirit.com/hypercoagulation.htm

  grzegorzadam

  2018-03-03 21:54:42 Odpowiedz

  Dr Clark
  Ból w lędźwiach

  Twierdzi się, ze ból lędźwi pochodzi od odziedziczonej po praprzodkach słabości podstawy kręgosłupa,
  spowodowanej zmianą sposobu poruszania się: z pozycji na czterech kończynach do wyprostowanej
  na dwóch. Uważa się też, że wyrostki kostne „spinające” kręgosłup są płytsze w niektórych populacjach,
  przez co trudniej im utrzymać zwartą linię kręgosłupa. Panuje również pogląd, że odpowiednie
  ćwiczenia mogą wzmocnić tę część ciała, dzięki czemu będzie można uniknąć późniejszego bólu
  w krzyżu.
  Teorie te stają się nieaktualne, gdy bez interwencji chirurgicznej, ćwiczeń korekcyjnych lub zmiany
  postawy można szybko i skutecznie wyeliminować ból w lędźwiach.
  Akupresura i zabiegi kręgarskie mogą przynieść „cudowną” ulgę. Nawet ciężko cierpiąca ofiara bólu
  lędźwiowego, kulejąc i powłócząc nogami, udaje się do kręgarza, aby wyjść po zabiegu normalnie, bez
  bólu i środków znieczulających. Tak więc, chociaż nastąpiło przesunięcie kręgu lub dysku, w praktyce
  stosunkowo łatwo wstawić je z powrotem we właściwe miejsce.
  Jeżeli rozluźnienie mięśni jest kluczem, musimy dowiedzieć się, dlaczego tak łatwo ulegają one skurczom.
  Każdy mięsień kurczy się przy nagłym podrażnieniu czy uszkodzeniu. Kiedy w bucie ukłuje nas
  drzazga lub kawałek szkła, to właściwie przez całe ciało przebiega spazm oraz przykurcz. Gdy je usuniemy,
  noga może znowu funkcjonować normalnie. Kryształki kwasu szczawiowego są ostre jak potłuczone
  szkło. Zastosuj procedurę oczyszczania nerek aby rozpuścić je oraz inne kamienie nerkowe. Ból
  lędźwi można wyleczyć przez usunięcie ostrych kryształów zalegających nerki. Cały proces zajmuje trzy
  tygodnie, choć ciężkie przypadki mogą wymagać sześciu.

  Niezależnie od tego, czy cierpiałeś rok, czy 20 lat – skuteczne wyleczenie następuje po kilku tygodniach.
  Nasz organizm produkuje ponad osiem rodzajów kamieni nerkowych. Ostre, kłujące bóle związane
  są z kamieniami pochodzenia „szczawianowego”. Próbując pozbyć się dolegliwego kwasu szczawiowego,
  organizm najpierw neutralizuje go przy pomocy wapnia do postaci szczawianu wapnia. Nerki są
  w stanie przechować niewielką ilość szczawianu wapnia w postaci roztworu, lecz jego nadmiar się krystalizuje.
  Szklanka zwykłej lub mrożonej herbaty (nie zielonej ani ziołowej) zawiera około 20 mg kwasu
  szczawiowego (Dane z Food Values, wyd. 14, Pennington and Church 1985) co przekracza możliwości
  wydalnicze nerek. Herbata należy do substancji toksycznych i nie należy jej traktować jak napoju. Odnosi się to również do czekolady. Dzieci nigdy nie powinny pić herbaty ani kakao. Nie należy narażać ich delikatnych nerek na codzienne obciążenie wydalaniem dużych ilości kwasu szczawiowego.
  A cenny wapń użyty do jego neutralizacji marnuje się, podczas gdy powinien posłużyć do budowania młodych
  kości. Nie trzeba określać, jaki rodzaj kamieni nerkowych powoduje skurcze mięśni. Różne zioła rozpuszczają
  różne kryształy. Dobierając je w jedną bogata mieszankę możemy rozpuścić wszystkie jednocześnie.
  Gdziekolwiek szczawiany się skrystalizują, towarzyszy im jeden konkretny szczep bakterii –
  odmieniec pospolity (Proteus vulgaris). Czy owa bakteria żywi się właśnie szczawianami lub nawet pomaga im się formować?
  Czy sam Proteus odpowiada za bóle krzyża. A może w rzeczywistości ból ten
  składa się z dwóch: kłującego bólu wywołanego przez ostre jak szkło kryształki i drugiego – działaniem
  zapalnym bakterii? Nie wiemy, na szczęście jednak odmieńca pospolitego możemy usunąć elektronicznie.
  Używając swoich nowych umiejętności diagnostycznych, możesz przetestować nerki na obecność
  kryształów. Odmiany kamieni nerkowych, na które przeprowadziłam testy to: szczawian wapnia, kwas
  moczowy, cysteina, cystyna, fosforan wapniowy, fosforan dwu- i trójwapniowy. Wszystkie one mogą zostać rozpuszczone mieszanką ziołową, ale też mogą pojawić się ponownie w ciągu tygodnia! Aby nie
  dopuścić do formowania szczawianów, należy przestać pić kwas szczawiowy (nie dotyczy to konsumpcji
  warzyw bogatych w szczawiany – szpinaku, rabarbaru, szczawiu i botwinki, które mają swoje odpowiednie
  miejsce w diecie). Dobrze zażywać magnez i uzupełniać witaminę B6 (zgodnie ze wskazówkami
  procedury oczyszczania nerek).
  Aby uchronić się przed formowaniem kryształów fosforanowych, należy z kolei zredukować spożycie
  fosforanów i pić mleko dla uzupełnienia wapnia. Równie ważne jest utrzymanie wysokiej czystości nerek
  za pomocą ziół oraz obfite nawodnienie organizmu. Po wypiciu kwarty sterylizowanego mleka, litra
  wody, połowy szklanki soku owocowego domowej roboty nie powinieneś już mieć ochoty na żadne dodatkowe
  napoje. Nie potrafię wytłumaczyć pochodzenia kamieni cysternowych i cystynowych (teoria genetyczna
  również tego nie wyjaśnia, biorąc po uwagę, że powstają one również u ludzi, u których nie
  stwierdza się cystynurii). Ponieważ zawierają one związki siarki i zaobserwowałam pojawianie się ich po
  kuracjach sulfonamidami, rozsądnie będzie unikać leków sulfonamidowych z wyboru, albo przejść na
  kurację nerkową po ich stosowaniu.
  W przypadku dotkliwych bólów lędźwiowych istnieje prawdopodobieństwo jednoczesnego uformowania
  się kilku rodzajów kamieni – niektórzy pacjenci mają wszystkie odmiany!

  – Rosie Zakar, lat 30, zgłosiła się do nas, ponieważ jej matka została wyleczona z bólu lędźwiowego
  tak ciężkiego, że przez 30 lat nie była w stanie wykonywać prac domowych. Rosie miała typowe kamienie
  nerkowe: szczawiany, moczany i fosforany. Zastosowała preparat ziołowy na nerki. Po trzech tygodniach
  poprawa była tak znaczna, że kobieta zapomniałaby o wizycie, gdyby nie chciała zająć się również
  problemami z trawieniem i przemęczeniem.
  – Vera Vigneault, lat 32, przyszła głównie po poradę, gdyż chciała zajść w ciążę, a dolegały jej już bóle
  w dolnej i środkowej części pleców. Gdyby zaszła w ciążę przed usunięciem tych objawów, istniałoby
  ryzyko rozwoju rzucawki porodowej i wysokiego ciśnienia, co jest częstym powikłaniem problemów
  o podłożu nerkowym. Pacjentka zaczęła od ziołowej kuracji na nerki. Żuła dużo gumy i krwawiła z dziąseł.
  Stwierdziła, że zły stan jej uzębienia jest dziedziczny (rodzina Very również miała problemy z zębami).
  Poradzono „odstawienie” gumy do żucia i picie trzech szklanek 2% mleka dziennie oraz zażywanie
  witamin A i D. Miała też codziennie czyścić zęby żyłkà wędkarską (nici dentystyczne skażone są rtęcią
  i talem), a potem szczotkować zęby nową, bardzo miękką szczoteczką z dodatkiem kilku kropel 17,5%
  wody utlenionej, unikając mycia metalowych wypełnień, aby nie uległy dalszej korozji. Następnie miała
  powtórzyć szczotkowanie, bez używania nici (dalej unikając kontaktu z metalem) tym razem z pięcioma
  kroplami białej jodyny (jodku potasu), sporządzonej przez aptekarza. W nerkach miała tylko kamienie
  szczawianowe. Zalecono jej picie herbaty ziołowej zamiast zwykłej. Po pięciu tygodniach stan dziąseł
  się poprawił, chociaż ciągle żuła trochę gumy i woda utleniona sprawiała jej zbyt duży ból, aby mogła ją
  stosować. Bóle pleców minęły.
  – Gerard Rogers, lat 39, skarżył się na bóle w lędźwiach i skurcze w nogach. W nerkach miał wszystkie
  rodzaje fosforanów wapnia. Zmienił dietę na nisko fosforanową (zredukował spożycie mięsa, pieczywa,
  makaronów, napojów gazowanych) i zwiększył podaż wapnia oraz minerałów. Miał wypijać trzy
  szklanki mleka 2% dziennie i rozpocząć ziołowe leczenie nerek. Po 25 dniach poprawa była niewielka.
  Ciągle miał kryształy fosforanowe w nerkach. Obawiał się pić mleko, ponieważ słyszał wiele negatywnych
  opinii na ten temat. Poradzono mu przegotowywanie mleka, aby pozbyć się tych „złych rzeczy”,
  o których tyle słyszał. Test na elementy toksyczne wykazał nagromadzenie miedzi, arsenu, kobaltu, kadmu,
  ołowiu, talu, wanadu i radonu. To tłumaczyło jego skurcze mięśniowe, bóle głowy oraz problemy ze
  spaniem. Arsen pochodził z pestycydów, kobalt z detergentów, tal i miedź z wypełnień zębowych. Problem
  wanadu został rozwiązany przez uszczelnienie rur instalacji gazowej, radon został zredukowany
  przez poprawienie wentylacji w piwnicy. Pacjent był wdzięczny za informacje i zaczął oczyszczać organizm
  i środowisko.
  – Alberta Mellos, lat 52, zgłosiła się z bólem w dolnej i górnej części pleców. Wyjaśniono jej, że ból
  w lędźwiach powodują ostre kryształki wcinające się w tkanki, a ból w górnych partiach pleców – kamienie
  żółciowe. Kurację rozpoczęto od eliminacji dolegliwości w dolnej części pleców. Badanie nerek wykazało
  kryształy szczawianów i cysteiny. Pacjentka rozpoczęła program ziołowego oczyszczania nerek.
  Dziewiętnaście dni później przyszła na wizytę z przeziębieniem, ale stwierdziła, że ból w lędźwiach minął.
  – Glenn Dirk, lat 62, zadzwonił skarżąc się na wstrzymanie moczu, prawdopodobnie spowodowane
  kamieniami nerkowymi. Zdarzyło mu się to już raz i był bardzo zaniepokojony. Jeszcze tego samego
  dnia zastosował nasza kurację ziołowa na nerki i w nocy wydalił 117 kamieni bez krwawienia i bez potrzeby
  uśmierzenia bólu. Po tym pacjent mógł się skupić na leczeniu powiększonej prostaty. Przy siadaniu
  dokuczał mu ból. Jego gruczoł krokowy i jelita zarażone były przywrą jelitową. W prostacie znaleziono
  Clonorchis (rodzaj ludzkiej motylicy wątrobowej i jej jajeczka), czterochlorek węgla, keton metylowobutylowy
  oraz etylen, pochodzące z produktów żywnościowych. Po rezygnacji z napojów kupowanych
  w sklepie spożywczym i usunięciu pasożytów za pomocą generatora częstotliwości, pacjent mógł normalnie
  oddawać mocz, bez wysiłku i bólu.”
  cała książka:
  https://www.powrotdonatury.net.pl/czytelnia/Czytelnia/Apteka%20natury%20-%20ksi%C4%85%C5%BCki/Kuracja%20%C5%BCycia%20dr%20Clark%20.pdf/download.html

  grzegorzadam

  2018-03-03 22:07:21 Odpowiedz

  Jeszcze znakomity artykuł dr Sircusa:

  http://drsircus.com/magnesium/calcification-and-its-treatment-with-magnesium-and-sodium-thiosulfate/

  Czyli bez magnezu ani rusz 😉

  grzegorzadam

  2018-03-03 22:21:27 Odpowiedz

  Do tego duże (6 cm, 4 cm, 3cm) naczyniaki na wątrobie (jeden z nich zatyka pobliskie dwie żyły). ”

  naczyniaki to kłopoty z tkanką łączną , czyli niedobory boru, krzemu, magnezu, kolagenu…

  na kamyczki szczawianowo-wapniowe doskonała herbatka nerkowa Breussa:
  http://www.primanatura.pl/post-rudolfa-breussa-przepisy-podstawowe/

  I przepisy z linkowanej książki dr Clark, też ziołowe, niezwykle skuteczne.

junosza

2018-02-20 12:43:53 Odpowiedz

BARDZO CHĘTNIE SIĘ DOWIEM JAK STOSOWAĆ TEN BORAKS. PONIEWAŻ WŁAŚNIE ZAMÓWIŁEM – BORAKS CZTEROBORAN SODU 10H2O 1KG STANLAB (7132202501) – I DLATEGO CHCIAŁEM SIĘ DOWIEDZIEĆ JAK GO STOSOWAĆ.
BO Z TEGO CO PRZECZYTAŁEM TO – 1 LITR WODY PRZEGOTOWANEJ I OSTUDZONEJ I W TYM TRZEBA ROZPUŚCIĆ 1 ŁYŻECZKĘ BORAKSU.
NASTĘPNIE MOŻNA TO PIĆ KILKA RAZY DZIENNIE ALE PO ILE – BO TUTAJ
NIEKTÓRZY Z WAS MÓWIĄ O 1/4 ŁYŻECZKI A INNI WYPIJAJĄ CAŁY LITR ???

  grzegorzadam

  2018-03-03 22:04:24 Odpowiedz

  przeczytaj dokłądnie artykuł wstępny i komentarze, albo zrób roztwór
  3-% i pobieraj w mililitrach, wtedy w mililitrze będzie 30 mg boraksu.

  ”Boraks rozpuszcza się bardzo powoli, wiec lepiej jest przygotować sobie wcześniej roztwór w wyższym stężeniu, a potem rozcieńczać, bo inaczej stracimy mnóstwo czasu.
  1 L wody + 3 gramy boraksu = w 10 ml, 1 dawka (30 mg boraksu) – bardzo małe stężenie – roztwór 0,3 %
  1L wody + 6 gram boraksu = w 5 ml, 1 dawka (30 mg boraksu ) – małe stężenie – roztwór 0,6 %
  1 L wody + 30 gram boraksu = w 1 ml, 1 dawka (30 mg boraksu) – bardzo duże stężenie – roztwór 3 %
  1 L wody + 50 (lub więcej) gram boraksu = w 1 ml , 1 dawka (50 mg boraksu) – bardzo duże stężenie –
  roztwór nasycony ok. 5 % w temperaturze 25 stopni – do celów kosmetycznych i gospodarczych (np. spryskiwanie pleśni).
  Większe stężenia roztworu można uzyskać tylko stosując boraks bezwodny. Dość trudno osiągalny, ale można wyprażyć boraks uwodniony w temperaturze ponad 400 stopni, aby go uzyskać w domu.
  Praktycznie przy sporządzaniu koncentratu i dawkowaniu żadna duża dokładność nie jest wymagana, więc wobec braku wagi można sobie poradzić jak w poniższych sposobach:
  Przepis wg grzegorzadam:
  1. litr wody jakiejś
  2. strzykawka – najlepiej 10-20 ml.
  3. mały kieliszek-lufka 30 gram – dla sprawdzenia jest strzykawka..
  4. napełniamy cały ten kieliszek boraksem + 1,3 ( musi być ok. 30 g)
  5. wsypujemy do wody ( może być słoik 0.9 -1.0 z pokrywką)
  6, mieszamy i już- przed każdym pobraniem wstrząsnąć najlepiej.
  7. otrzymaliśmy roztwór 3% boraksu.
  8. tzn – w każdym 1 ml roztworu jest dawka podtrzymująca 30 mg boraksu. – można sobie mnożyć do woli różne dawki w ml i niech sobie słoik stoi i powoli zużywa.
  Przepis wg @Blu (roztwór „gotowy” dla mężczyzn:
  Zamiast obliczać 1/4 łyżeczki, weź czubatą łyżeczkę na baniak 5 l wody – będziesz miał ok. 1 g na litr, jak na chłopa przystało.”

  ”Dzienna, standardowa, dawka podtrzymująca:
  Dawka „podtrzymująca” dzienna: 30 -60 mg boraksu
  W/g dr Lasta dawka podtrzymująca to 30 mg dziennie boraksu.
  @Blu optuje za dawką: 50 mg dla mężczyzn do 70 kg wagi i 60 mg do 100 kg
  30 mg dla kobiet do 55 kg i 40 mg do 100 kg.
  Dla dziecka – stosownie do wagi ciała i płci.
  Czas przyjmowania: nieokreślony, czyli non stop. Sposób przyjmowania – jednorazowo.

  Dzienna, standardowa, dawka terapeutyczna:
  Na bazie zaokrąglonych dawek stosowanych w Earth Clinic.
  800 mg dla mężczyzn do 70 kg wagi i 1 g do 100 kg
  400 mg dla kobiet do 55 kg i 500 mg do 100 kg.
  Dla dziecka – stosownie do wagi ciała i płci.
  Zawsze należy zaczynać od standardowej dawki podtrzymującej i zwiększać ją stopniowo do zamierzonego maksimum.
  Np. 1 dzień – 1 ml (3%) na cały dzień (30 mg) , następny dzień 2 ml /cały dzień (60 mg), następny tydzień 3 ml/ cały dzień (90 mg) itd.. W przypadku zaobserwowania efektów ubocznych, zmniejszamy dawkę do poprzedniej i pozostajemy na niej 3 dni, a potem zwiększamy – aż do wartości docelowej.
  Czas przyjmowania: dopóki istnieje taka potrzeba. 4-8 tygodni. Pamiętać o 2 dniach przerwy w tygodniu.
  Czas liczymy od osiągnięcia dawki docelowej.

  Standardowo rozcieńczona w 1 l wody dawka terapeutyczna powinna być wypijana łykami przez cały dzień.
  Jeżeli nie można popijać po łyku przez cały dzień to dawkę dzielimy na minimum 4 porcje i też będzie działało, jednak w takich przypadkach należy wydłużyć kurację ze 2 tygodnie, zresztą zależy, co głównie wyganiamy z organizmu. Jednak przy takim sposobie pobierania, mogą już występować efekty uboczne typu Herxheimer, przynajmniej na początku, więc lepiej zaczynać od mniejszej dawki i systematycznie powiększać.
  Dawki maksymalne nie są określone, niektórzy próbują szybciej, ale zwykle to się nie opłaca i potem się zniechęcają.
  Toksyczność boraksu jest podobna do toksyczności soli kuchennej czyli ostre zatrucie to pobranie ok. 2 g na 1 kg wagi ciała.”

Betinka

2018-02-28 21:58:43 Odpowiedz

Który boraks można spożywac? 10H2O czy 5H2O
Jakie są przeciwwskazania ?

  grzegorzadam

  2018-03-03 21:58:39 Odpowiedz

  Nie ma znaczenia, 10-tka ma 5 cząsteczek wody więcej:

  ”Sodu Czteroboran Pięciowodny

  Synonimy czteroboran sodowy pięciowodny, boraks, heptaoksotetraboran sodu
  Wzór chemiczny
  Na2B4O7*5H2O
  Masa molowa
  291,22
  Numer CAS 12179-04-3
  Numer WE O215-540-4
  Zastosowanie stosowany w produkcji przemysłowej, w szczególności: ceramiki, detergentów, szkła borokrzemowego, włókien szklanych izolacyjnych.
  Właściowości
  Stan skupienia (w 20°C): ciało stałe
  Barwa: biała
  Zapach: bez zapachu
  pH: 9,3 (3% roztwór)
  Temperatura topnienia: 200°C
  Temperatura wrzenia: 1575°C (bezwodny)
  Temperatura zapłonu: substancja niepalna
  Temperatura samozapłonu: substancja niepalna
  Gęstość (w 20°C): 1,81 g/cm3
  Rozpuszczalność w wodzie: 3,7% (20°C), 51,2% (100°C)
  Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: nie rozpuszcza się w acetonie

  Sodu Czteroboran Dziesięciowodny

  Synonimy boraks, dwusodu czteroboran dziesięciowodny
  Wzór chemiczny
  Na2B4O7*10H2O
  Masa molowa
  381,44
  Numer CAS 1303-96-4
  Numer WE O215-540-4
  Zastosowanie stosowany w produkcji przemysłowej, w szczególności: ceramiki, detergentów, szkła borokrzemowego, włókien szklanych izolacyjnych. Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego.
  Właściowości
  Postać: ciało stałe
  Kolor: biały
  Zapach: bez zapachu
  pH: 9,2 (1,0% roztwór)
  Temperatura topnienia: 32°C
  Temperatura wrzenia: 1575°C (jako bezwodny)
  Temperatura samozapłonu: nie dotyczy
  Temperatura zapłonu: nie dotyczy
  Granice wybuchowości: nie dotyczy
  Gęstość: 1,71-1,73 g/cm3 (20°C)
  Ciężar nasypowy: ok. 810 kg/m3
  Rozpuszczalność:
  w wodzie: 4,7% (20°C), 65,6% (100°C)
  w rozpuszczalnikach organicznych: brak danych”
  Z kart charakterystyki ogólnodostępnych 😉

Magda62

2018-03-04 17:34:04 Odpowiedz

1/ Co z boreliozą? Jak wygląda sprawa leczenia boraksem? Lekarz leczył przez dłuższy czas jakimiś antybiotykami. Objawy ustąpiły ale po 6 mies samopoczucie takie samo, więc chyba powtórka antybiotyków.
2/ Jak wygląda temat leczenia schorzeń stawowych, kostnych, skórnych, ocznych w przypadku epilepsji później, lekoopornej?

Betinka

2018-03-04 22:25:44 Odpowiedz

Proszę o porade. Od roku jestem na diecie bez cukru, nabiału i bardzo ograniczyłam gluten,To z powodu przerostu candidy, Tydzień temu w w badaniu biorezonansem wyszło,że mam bolerioze i obciążenie matalami ciężkimi. Pomimo diety , odrobaczania, nie widzę poprawy. Naturopata , który robił biorezonans, przepisał aloes, candida clear, parasine,yucca,wit.C. Chciałam do tego zestawu dołożyc boraks, i zeolit, Czy to nie będzię za dużo? Nie chciała bym przedobrzyć.

Małgosia

2018-03-09 23:03:00 Odpowiedz

ludzie, nie wiem jak to przeżyję, pomyliłam się i piłam 2 dni prawie po litrze roztworu…bolą mnie stawy, dzisiaj nerki,,,,co robić? żyję ale cierpię POMOCY!!!
czy roztwór soli epsilom mogę pić? w jakim stężeniu?

  Akademia Długowieczności

  2018-03-11 00:09:25 Odpowiedz

  Przepraszamy, ale jako redakcja portalu nie jesteśmy lekarzami i nie mamy uprawnień aby w komentarzach udzielać porad lekarskich. Zalecamy pilną konsultację z lekarzem.

  grzegorzadam

  2018-03-12 21:16:51 Odpowiedz

  jakiego roztworu ?

grzegorzadam

2018-03-15 21:48:57 Odpowiedz

Piotr2018-03-15 00:02:46”

Przeczytaj wszystkie komentarze.

Jacek

2018-03-22 20:41:51 Odpowiedz

Ja mieszanką boraksu z cukrem (pudrem) BARDZO SKUTECZNIE tępię robaki w domu. Taka mieszanka szybko wybija całe rodziny rybików cukrowych. POLECAM

  Jacek

  2018-03-23 22:29:37 Odpowiedz

  Boraks podobno jest też skuteczny po wymieszaniu z żółtkiem jajka na mrówki w domu (zabija całe mrowisko), ale nie próbowałem osobiście.

Kamil

2018-03-23 20:22:28 Odpowiedz

Witam wszystkich Panów obeznanych w temacie, czy moglibyście mi powiedzieć jakiej wody można używać do roztworu z boraksem ? Czy może to być zwykłą przegotowana kranówa czy destylowana ? Osobiście wodę z kranu filtruję w specjalnym dzbanku Brita i woda jest naprawdę o wiele lepsza, czy mogę z takiej wody zrobić roztwór ?

Z tego co wyczytałem to 1 łyżkę stołową na 1 litr wody i mam zamiar zacząć pić od 3ml dziennie zwiększając co 3 dni dawkę o 1 ml. czy tak jest OK ? Ważę 100 kilo.
I czy ten ten boraks z wodą musi ileś postać żeby się dobrze zcalił czy coś ?

Pozdrawiam.

Kamil

2018-03-23 20:25:52 Odpowiedz

A i czy Pan Jan Pokrywka dzieli się swoją wiedzą na tej stronie ? Czytałem że opracował jakieś kapsułki ziołowe na długowieczność czy coś takiego, wie ktoś coś o tym ?

  Akademia Długowieczności

  2018-03-24 00:34:26 Odpowiedz

  Zapraszamy do przeczytania artykułu znajdującego się na stronie http://longevitas.pl/plan-b-akademii-dlugowiecznosci-bajkalina/.

   Kamil

   2018-03-24 19:12:24 Odpowiedz

   Super, dziekuję i ponawiam pytanie:

   Czy moglibyście mi powiedzieć jakiej wody można używać do roztworu z boraksem ? Czy może to być zwykłą przegotowana kranówa czy destylowana ? Osobiście wodę z kranu filtruję w specjalnym dzbanku Brita i woda jest naprawdę o wiele lepsza, czy mogę z takiej wody zrobić roztwór ?Z tego co wyczytałem to 1 łyżkę stołową na 1 litr wody i mam zamiar zacząć pić od 3ml dziennie zwiększając co 3 dni dawkę o 1 ml. czy tak jest OK ? Ważę 100 kilo.
   I czy ten ten boraks z wodą musi ileś postać żeby się dobrze zcalił czy coś ?

    grzegorzadam

    2018-03-30 12:17:06 Odpowiedz

    ”Z tego co wyczytałem to 1 łyżkę stołową na 1 litr wody i mam zamiar zacząć pić od 3ml dziennie zwiększając co 3 dni dawkę o 1 ml. czy tak jest OK ? Ważę 100 kilo.
    I czy ten ten boraks z wodą musi ileś postać żeby się dobrze zcalił czy coś ?”

    Jest u góry, 30 g na litr i w 1 ml będzie 30 mg np.- dawka podstawowa.
    Możesz dać inną ilość, ale powinieneś znać ilość w mililitrze.

    1 dzień wystarczy, przed użyciem możesz wstrząsnąć.

    grzegorzadam

    2018-03-30 12:21:35 Odpowiedz

    Też podobnie ważę, terapeutycznie możesz max wg Lasta
    dojść do dawki 1000 mg lub nawet więcej.
    Ale ostrożnie, bo powodować może herxy,

    KObieta połowę dawki (ok. 50 kg).

Igor

2018-03-24 07:44:09 Odpowiedz

Witam wszystkich . No czytam posty i też jestem skołowany bo.już nie wiem czy roztwór boraksu 3 do 5 gram w 1 litrze wody to pije się łyżeczkę ( lub 3 dziennie ) czy caly litr tego roztworu dziennie….

  grzegorzadam

  2018-03-30 12:23:00 Odpowiedz

  w łyżeczkach.

Alexandra

2018-03-26 17:48:06 Odpowiedz

Witam.
Czy diatomit będzie dobra opcja w celu suplementacji krzemu?

Kamil

2018-03-26 20:01:50 Odpowiedz

Cóż… nikt nie chce pomóc ?

Robin

2018-04-14 08:18:03 Odpowiedz

Witam przyjmuję 100 mg 3x dziennie boraksu w kapsułkach dojelitowych.czy taka forma przyjmowania też jest dobra ?

Jacek

2018-04-26 20:34:49 Odpowiedz

Przestrzegam przed bezkrytycznym zaufaniem w słowa tego artykułu. Jeśli ktoś cytuje, że stosowanie boraksu w ciągu kilku dni powstrzymało grzybicę to chyba nie wie o czym pisze. Ponadto jak stwierdził, że grzybica ustąpiła??? Paznokcie odrosły mu w ciągu kilku minut?…ludzie nie bądźcie naiwni.

Michal

2018-05-03 12:34:33 Odpowiedz

Jacek czy probowales na sobie ze wyciagasz takie wnioski ?

artek

2018-05-05 10:43:19 Odpowiedz

Witam,
Ponawiam pytanie, które zadał Rollo, a dotyczące wypowiedzi Karola. Czy można przyjmować boraks i kwas l-askorbinowy łącznie, czy pomiędzy przyjmowaniem tych suplementów należy zachować odstęp, tak jak pisze Karol, wynoszący trzy godziny? Czy ktoś się orientuje?
Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.

Piotr

2018-05-15 03:06:13 Odpowiedz

Dziękuję za super stronę i mam 1 pytanie – chcę zrobić roztwór z boraksem i wodą utlenioną (3%) przeciw nużycy, do użytku zewn. na skórę i nie jestem do końca pewien jak dokładnie powinien przebiegać ten proces. Wpierw nasycony roztwór boraksu, czyli 950 ml destylowanej wody i 50 gr boraksu mieszam i odczekuje 24 h? Wydedukowałem, że potem mieszam 100 ml boraksu nasyconego ze 100 ml (czy może 200 ml) wody utlenionej 3%, ale nie jestem pewien tych proporcji. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś to potwierdzi lub mnie poprawi 🙂 Czy może sam nasycony boraks wystarczy do przemywania skóry ? Dodam tylko, że nie mam dostępu do perhydrolu (30-35%).

Sajmon Krytyk Wszystkiego

2018-05-16 13:52:04 Odpowiedz

Mówił Pan o jakiejś Wielkiej Farmie, a później nic Pan nie wspomniał o niej. O co chodzi?

Agata

2018-05-19 00:05:57 Odpowiedz

A czy boraks o takim wzorze chemicznym nadaje się do użytku wewnętrznego Na2B4O7·10H2O ?

Barbara

2018-05-23 19:32:27 Odpowiedz

Super informacje, zamierzam stosować
A czy ktoś ma wiedzę o stosowaniu boraksu przy cukrzycy
będę wdzięczna za każdą informację

Albert

2018-05-28 23:49:36 Odpowiedz

Witam grzegorzadam .

Chciałem podpytać o zdrowie dla mojej córci która obecnie ma 20 miesięcy a od około 9miesięcy ma bakterie escherichia coli wzięła już 6 antybiotyków po antybiogramie i do tej pory nie możemy się pozbyć tej ochydnej bakterii a dodatkowo na lewej nerce w badaniu USG wyszły w dolnym biegunie dwa hiperechogenne obszary dł do 2,3 mm -drobne słabo uwapnione złogi i depozyty wapnia w szczytach piramid. Mamy zaleconą cystografie mikcyjna lecz nie zrobią nam do czasu aż pozbędziemy się bakterii. Nefrolog powiedziała że będziemy musieli iść do szpitala na zastrzyki domięśniowe bo już nie wie co zrobić, na jednej z grup FB zalecono mi tabletki Angocin i stosuje je od kilku dni wraz z D-mannoze, dziś robiliśmy badanie ogólne moczu i wyszły całkiem przyzwoite z tym że PH-5 ,nablonniki płaskie nieliczne, pasma śluzu liczne,(bez bakterii) Leukocyty 1-3 Erytrocyty częściowo wyługowane 1-3 ale posiewu jeszcze nie zrobiliśmy. Corci bardzo posypały się ząbki miała podane raz żelazo bo mało było I tu pytanie czy boraks zaradzi coś na tą bakterie i na te złogi zwapnione??? Co jeszcze córci mogę podawać by tego się pozbyć do wykrycia złogów podawaliśmy vit D3 kwas lascorbinowy ADEK i Przez krótki czas k2mk7 po czym złogi się powiększyły i wszystko odstawiliśmy. Ale teraz znów podajemy vit C z dzikiej róży i K2MK7 bo ponoć to policjant dla wapnia i prowadzi go tam gdzie powinien być. Proszę o odpowiedź najlepiej łopatologicznie bo jestem zwykłym szarym człowieczkiem Ewentualnie ile tego boraksu mogę podawać dzieciom 20 miesięcy i 7 lat. Jeżeli jest szansa to proszę pisać na ten adres-

krzysztoszek.albert@o2.pl

Pozdrawiam

Agnieszka

2018-05-29 01:07:24 Odpowiedz

Od 20 lat mam niesamowite bóle nerwu trójdzielnego w szczęce ,po prawej stronie,który poraża mi oko i głowę,ucho.Filtracje sterydem w to miejsca,jescze bardziej pogorszyło sprawę.agopunktura na nic sie zdała,.Czym moge się leczyć?Czy ten boraks by mi pomógł?

Agata

2018-05-30 08:48:34 Odpowiedz

Pani Agnieszko proszę sobie zrobić wyniki na przeciwciała boreliozy IgG i IgM, i wysłuchać wykładów Pani Dr. Badury. Tylko proszę się nie sugerować, że nigdy Pani nie była ukąszona przez kleszcza. Bakterią borelii można się zarazić w bardzo błahy sposób, a cierpieć niesamowicie…Krętki borelii są bardzo podstępne i mordercze a bardzo mało brane wręcz lekceważone u wszystkich lekarzy i naturoterapeutów też….W tej kwestii zalecenia Akademii Długowieczności bardzo są pomocne (bo wzmacniają)ale do końca nie rozwiązują problemu i nie ukrócają cierpienia…Proszę w pierwszej kolejności wysłuchać Dr. Badury a nawet skontaktować się z nią….Intuicyjnie wiem, że Ona Pani pomoże.

Roman

2018-05-31 11:16:35 Odpowiedz

Witam,
kupiłem Boraks w woreczku foliowy. Producentem jest firma PLENUS Bomba Sp.j., czy mogę go spożywać w celach leczniczych, jak jest wyżej opisane.
Pozdrawiam Roman z Łodzi

Agnieszka

2018-06-01 00:17:31 Odpowiedz

Dziękuję Pani Agato za odpowiedź.Kleszczem byłam ukąszona wiele razy,bardzo dużo razy,gdy chodziłłam do lasu.Ale to nie było powodem moich badań,które robili mi w szpitalu na oddziale.Ze względu na moje bóle zrobili mi najwazniejsze badania,w tym na Boreliozę,która mi nie wyszła.Przez pewien czas brałam Tegretol,i Doksepin,Bóle sie zmniejszyły,ale nie ustąpiły.Bardzo reaguję na pogody,na zimno,na chmury,na różne fronty atmosf, bóle wtedy są nie do wyobrażenia.Jedzenie,rozmawianie,patrzenie,bardzo meczące.Po jednej stronie szczeki zęby usunięte,to bóle zmniejszone,a po drugiej te co zostały bardzo bolą,i promieniuja od 20 stu lat.a mam teraz 37 lat.co najgorzej ze jestem z dużym ubytkiem,i to był wtedy duzy błąd,bo wtedy lekarze mało co się rozeznawali w mojej chorobie.

Agata

2018-06-01 07:06:59 Odpowiedz

Nie sugerowałabym się wynikami ze szpitala…Mi według wyników krwi na bakterię borelii nigdy nie wyszła, chociaż robiłam parę razy. Zawsze wyszedł mi wynik ujemny mimo, że ją miałam…U chorych na boreliozę tylko w 30% wykryto ją na podstawie wyników krwi na bakterię borelii. Krętka borelii bardzo rzadko pływa sobie w krwi, ona chroni się przed antybiotykami i przeciwciałami więc w postaci guzków, torbieli bytuje sobie w głowie, mózgu, w uchu, stawach, w gardle, w najsłabszej części organizmu i robi swoje…

Agata

2018-06-01 07:23:31 Odpowiedz

Bakteria borelii i borelioza – w dzisiejszej dobie – też jest bardzo źle rozpoznawana i leczona dlatego więcej ludzi ją ma, niż myśli, że ją ma. Wie pani ile i jakich chorób wynika z krętki borelii? Wystarczy tylko głębiej zainteresować się tym tematem. Nie ma bólu bez przyczyny, a jeśli pani nic nie pomaga to znaczy, że pani jeszcze nie doszła do prawdy. Ale kto szuka ten i znajdzie 🙂

Agata

2018-06-01 08:11:49 Odpowiedz

A jeśli chodzi o boraks, to nie lek a tylko suplement, który jest nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na pewno pani nie zaszkodzi a tylko pomoże, chyba, że pani schorzenie wynikło z braku tego pierwiastka, to po pewnym czasie spożywania powinno nastąpić wyleczenie.

lukrecja

2018-06-12 01:56:07 Odpowiedz

Witam, w wynikach analizy wlosa wyszedl mi niedobor boru oraz duuuzy wapń i cynk. 5 dni temu wypilam ok 3ml boraksu 3% (w anallizie wlosa wyszedl niedobor) oraz zaczela pic ziola zmniejszajace androgeny (wierzbownica,lukrecja,wildyam,mieta,chmiel ). po 2 dniach na policzkach wyszly swedzace krostki ktore do tej pory si enie zagoily. nastepne 3 dni mialam nasilone objawy alergii na pylki traw, spuchniete gardlo,wezly chlonne,lamanie w kosciach ibol miesni karku ,temperatura 36,8 co u mnie jest rzadkoscia (z reguly 35,8) piekace oczy wiec czuje si ejakbym miala grype w srodku lata..Czy to herx? Czy boraks w jednorazowej dawce mogl to spowodowac?Ziola pije dalej, cera sie nie pogarsza. Boraks odstawilam bo wygladam jak trędowata ;p a skzoda bo dotychczas z mojego researchu wlasnie tego mi potrzeba

mariusz

2018-06-19 11:21:17 Odpowiedz

Witam.
Przeczytałem wiele informacji ale nadal nie jestem pewny jak sporządzić roztwór. Jedni piszą 1/4 łyżeczki inni całą łyżeczkę na litr wody. Najważniejsze czy mogę od razu wypić czy po dobie. Kiedy można wypić. Czy można dodać do gorącej herbaty. Liczycie tu na mg, g i ml. Podajcie mi na g lub na łyżeczki. Dzięki

Mirek

2018-06-21 10:31:28 Odpowiedz

Cześć 🙂
Roztwór zrobiłem w ten sposób że wziąłem plastikową miarkę, (można też użyć strzykawki) wsypałem i odmierzyłem 40 ml czyli mniej więcej odpowiada to 30 g boraksu a więc w 1 ml będzie 30 mg boraksu. Od razu piłem, nie czekałem dnia, Rozpocząłem od 1 ml, później 2 ml itd. Teraz od około 20 dni piję mniej więcej 1 g i zapijam od razu gansem magnezu bo boraks pity bez niczego nieźle wykręca… Nie zauważam żadnych efektów ubocznych, czuję się całkiem ok 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Andrzej

2018-07-02 20:59:57 Odpowiedz

Od tygodnia stusuje i po pierwszym dniu miałem bol głowy ktory na drugi dzien przeszedł prawdopodobnie oczyszczanie z fluoru nastepnie samopoczucie jakiego niepamietam od czasow nastoletnich a mam dopiero 34lata. Lekka depresja ciagłe zmeczenie umysłowe i fizyczne, długi czas regeneracji po wysiłku, słaba wytrzymałość na stres i problemy z koordynacją ruchową to wszystko po niecałym nawet tygodniu stosowania ‚Przeszło Zupełnie’, czuje sie jak nowo narodzony i chciałbym aby wszyscy sie o tym dowiedzieli gdyż wiem jak takie przypadłosci można skutecznie leczyć dzieki boraxowi a lekarze rozkładaja rece i probuja jakos pomoc czesto szkodzac. Ja stosuje 1 łyżeczkę 2 razy dziennie gotowego roztworu (1 litr wody przegotowanej ostudzonej i łyzeczka nie pełna boraxu). Dziekuje i pozdrawiam

Kwiatulla

2018-07-06 16:02:19 Odpowiedz

Hej , mam pytanie czy mogę boraks przechowywać z butelce plastikowej od wody destylowanej? Dziękuję

Lidka68

2018-07-07 21:39:50 Odpowiedz

Bardzo prosze o podanie w jaki sposob pozbyc sie grzybicy paznokci u nóg.Jaki Boraks kupic i jak go zastosowac.Dziękuję bardzo i bede wdzieczna za rade

Dusia

2018-07-08 18:32:30 Odpowiedz

? „… dr Newnham spostrzegł dziewczynkę w wieku dziewięciu miesięcy cierpiącą na młodzieńcze zapalenie stawów. Boraks wyleczył ją w dwa tygodnie…”? Pomyłka?!

stupa

2018-07-13 20:03:46 Odpowiedz

witam
interesuje mnie stezenie boraksu jakie jest wykorzystywane do domowych globulek dopochwowych i irygacji przy grzybicy-srodki farmakologiczne sa tu niestety bezradne.

Ewa

2018-07-17 14:20:33 Odpowiedz

Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Chciałam się zapytać czy zna ktoś skuteczny sposób na wyleczenie ostrogi piętowej?
Może Pan „grzegorzadam” wie coś na ten temat?
Byłabym bardzo wdzięczna za porade 🙂
Pozdrawiam

ŁUKASZ

2018-08-02 16:28:42 Odpowiedz

Witam,

Zrobiłem boraks 3% wg. grzegorzadam , ważę ok 109kg i wlewam (do polowy szklanki z sokiem) ten roztwór 3 dziennie po 6 łyżeczek 5ml , czy to dobra dawka ? Ile maksymalnie takich łyżek dziennie ?
Czytam o tych mililitrach ,ale się gubię i nie mogę ustalić odpowiedniej dawki dla siebie…
grzegorzadam pisze,że 30 takich łyżeczek dziennie pił,ale na raz,czy w trzech dawkach przez cały dzień ?

Proszę o konkretną odpowiedź ile maksymalnie łyżeczek od herbaty (ok 5ml) dzienie i mniej więcej w jakich odstępach czasowych .

Pozdrawiam

Piotr

2018-08-13 09:50:36 Odpowiedz

Proszę o informację, jaki konkretnie boraks kupić. Każdy produkt ma swoją nazwę, producenta itd. Być może np. 0.1% zanieczyszczeń zawiera jakieś szkodliwe dodatki. Oferta jest dość bogata, co zatem wybrać? Są dostępne Stanlab, Biomus z Lublina i turecki z Krukam – który najlepszy?
Z góry dziękuję!

Megi

2018-08-31 00:26:48 Odpowiedz

Witam, choruję na neuroboreliozę nie muszę pisać jak bolą mnie stawy + candida.
Ważę 51 kg..
przeczytałam cały artykuł posty zakupiłam ten czteroboran sodu dziesięciowodny ale nie mam pojęcia jak to zrobić kompletnie się wtym pogubiłam
1. jak rozrobićdokładnie
2. jak pić czy 1 łyżeczka dziennie i jaka łyżeczka bo mam różne 🙁
3. Proszę pomocy bo cierpię strasznie i mam mgłę umysłową potrzebuję po prostu po ludzku pomocy jak to dokładnie zrobić abym sobie krzywdy nie narobiła dodam ,że też zaczęłam picie nadtlenku wodoru.

Jurek

2018-09-05 00:26:52 Odpowiedz

@ Megi

1. 1/4 szklanki proszku boraks wsyp do litra ciepłej wody. Po 24 godzinach masz gotowy roztwór o stężeniu 4,7 % . To co zostanie na dnie – niech sobie będzie. Dolejesz później wodę a i tak będzie roztwór o tym samym stężeniu dopóki resztki boraksu będą na dnie.

2. Zacznij od pół łyżeczki – jakiejkolwiek . Albo kup w aptece strzykawkę za 2 złote ( 10 ml ) i zaciągnij 1 ml . Przy Twojej wadze dojdź do 10 ml dziennie.

3. Boraks jest alkaliczny i przenigdy nie zażywaj go tuż przed posiłkiem lub do 2 godz. po posiłku. Inaczej nabawisz się niestrawności i zakwasisz limfę – czyli zaszkodzisz sobie..

4. Cykl przyjmowania boraksu – np. od pon do piątku , sobota i niedziela przerwa na detoks.
5. Roztworem boraksu nacieraj bolące miejsca, rób okłady. Dodaj chlorku magnezu. Poczytaj o oliwie magnezowej i dmso.

6. Zamów MSM i askorbinian sodu. Proporcje 1 / 0,5 i szklanka wody. Pij w ciągu dnia miedzy posiłkami.

7. Zamów sodę oczyszczoną. Łyżeczka sody zalana odrobiną wrzątku + 2 a lepiej 4 cytryny. Zaraz po przebudzeniu i min. godzina przed śniadaniem. Dostaniesz po tym zdrowego kopa .

Filip

2018-09-29 21:10:44 Odpowiedz

Witam. Czy mogę używac kwasu borowego (H3BO3 ) zamiast boraxu? Dziękuję pięknie.

Artur

2018-10-20 18:17:07 Odpowiedz

Czy można mieszać boraks z wodą i kwasem l-askobinowym? Czy nie zajdzie jakaś reakcja chemiczna między tymi składnikami?

Dorka

2018-10-25 13:27:55 Odpowiedz

A co polecacie na zatory, zakrzepy żylne, gęstą krew?

Alia

2018-10-27 12:55:51 Odpowiedz

Witam. Znalazlam na tej stronie wiele ciekawych informacji za co wszystkim dziękuję. Chcialabym i ja sie podzielić moimi doswiadczeniami z uzywaniem boraksu w celach leczniczych.
W ubiegłym roku pracowalam za granica i nie moglam na biezaco korzystac z pomocy lekarskiej mojej bardzo dobrej pani dentystki ,ktora zajmuje sie moimi zebami od 30 lat. Zdarzylo sie tak będąc za granicą ,ze niestety dostalam bardzo silnego zapalenia okostnej z powodu zaplalenia miazgi zęba . Z powodu niestety niedbalego leczenia kanalu przez tamtejszego dentyste zapalenie nie ustepowalo i dostawalam antybiotyki w duzej ilosci .
To leczenie poczatkowo bardzo niedbale przez tamtejszego dentyste trwala w sumie po powrocie do Polski do mojej pani dentystki jeszcze kilka mcy .Nie chcialam usuwac zęba bo to dla mnie wazny ząbbo trzyma protezke.
Suma sumarum po tej wielomieisecznej antybiotykowej kuracji moje male plamki grzybicy na skorze ,ktore mialam pierwotnie zejęly ogromny obszar ciała. Zaczełąm wiec walczyc z grzybica skory ,stosowalam masci przeciwgrzybicze ,a potem wode utleniona. Nic nie pomoglo. Po jakims czasie znajac boraks pomyslalam sobie ze zaczne smarowac te grzybiczne plamy boraksem ale w duzym stezeniu ,praktycznie dodalam tylko troche wody do niego i wcieralam w skórę.
Nie uwierzycie pewnie ale plamy grzybiczne znikaly prawie w oczach . Tylko kilka dni potrzeba byo aby zjasnialy a po jakims kolejnym czasie nie bylo po nich śladu.
To najprawdziwsza prawda jesli ktos ma problemy z grzybica na skorze spokojnie mozecie zastosowac ,gwarantuje 100 proc skutecznosc. Jesli ktos mial podobna przygode z boraksem podzielcie sie takze swoimi doswiadczeniami. Pozdrawiam .

grzegorzadam

2018-11-04 17:56:24 Odpowiedz

czy zna ktoś skuteczny sposób na wyleczenie ostrogi piętowej?”

trzeba rozpuścić wapń, to podobne do haluksów, dny moczanowej i innych:

”Michał Tombak i opisał w swojej książce „Droga do Zdrowia” taki oto przepis na haluksy.;

Mieszamy jodynę z amoniakiem w proporcji 1:1 (amoniak ma być 10%.

Jeśli kupimy 20% to trzeba go zmieszać pół na pół z przygotowaną wodą).
W sumie potrzeba około 1/4 roztworu.

Mieszaniną tą smarujemy haluksy (pędzelkiem, wacikiem, gąbeczką itp).
oztwór ten brudzi więc trzeba pod stopę położyć stary ręcznik a na ręce rękawiczki plastikowe lub gumowe.

Haluksy smarujemy grubo, czekamy aż wyschnie i smarujemy oliwką aby skóra zbytnio nie wyschła. Teraz zakladamy urządzenie odciągające paluch, grubą skarpetkę i idziemy spać.

Rano zdejmujemy urządzenie i wkładamy między paluch a drugi palec wkładkę gumową miedzypalcową i na to skarpetki, aby wkładka lepiej się trzymała.

Wkładka gumowa musi być tak twarda, aby odchylać paluch do normalnej pozycji. Jeżeli jest za miękka, to ma ona w środku otworki, w które można włożyć coś utwardzającego.

Ten zabieg powtarzamy codziennie wieczorem przed pójściem spać przez okres 2 tygodni. Potem aby dać odpocząc skórze robimy tydzień przerwy a potem znów od nowa. Haluksy zaczynają znikać po 4-5 tygodniach – w zależności od tego jakie kto ma miękkie stawy (im miększe to tym szybciej).

Jak to działa?
Amoniak służy do głębokiej penetracji, jako nośnik jodyny, natomiast sama jodyna zmiękcza kości i stawy, pozwalając na właściwe ich ułożenie.”

grzegorzadam

2018-11-04 17:59:55 Odpowiedz

A co polecacie na zatory, zakrzepy żylne, gęstą krew?”

rozrzedzić krew czyli zioła i alkalizatory czyli soda z cytryną i cytrynian potasu:
http://www.health-science-spirit.com/alkalizing.htm

https://www.earthclinic.com/remedies/alkalizing_formulas.html

Badaj pH i podnoś sukcesywnie do góry!
https://youtu.be/2VZ2wMCpHd8

proste, skuteczne, praktycznie darmowe metody.

Grazyna

2018-11-12 22:29:56 Odpowiedz

Chciałabym zapytać jak stosować Borasol zamiast sporządzać roztwór .czy tak można ,

Piotr

2018-12-04 15:37:47 Odpowiedz

Witam,

gdzie mogę kupić i jaki mam kupić ten boraks? Gdzie znajde jakieś wiarygodne źródła, książki, badania nt stosowaniu boraksu?

W artykle jest napisane „1/8 łyżeczki boraksu w proszku, a osoby o większej wadze 1/4 łyżeczki na litr wody. Taką wodę pije się niewielkimi porcjami przez cały dzień przez cztery lub pięć dni w tygodniu tak długo, jak to jest konieczne.”

Czyli dobrze rozumiem że dziennie mam wypijać LITR WODY z domieszką 1/4 łyżeczki boraksu?

Piotr

2018-12-09 17:42:16 Odpowiedz

Nie czekając na odpowiedź ze strony redakcji oraz czytelników zakupiłem książkę „Jak wyleczyć się z drożdzaków” w której autor Walkter Last pisze na nt stosowania boraksu:

[…] rozpusc lyzeczke (5-6g) boraksu w 1 litrze dobrej jakośc wody (bez fluoru i chloru) . Jedna łyżeczka (5ml) tego koncentratu jest standardową dawką zawierającą 25 do 30 mg boraksu, ktora dostarcza 3 mg boru. Zacznij od zazywania pojedynczej dawki razem z posiłkiem. Ogólnie w charakterze podtrzymujacym powinno sie przyjmowac 2 lub 3 dawki dziennie. Minimalna skuteczna dawka boraksu pełniąca role srodka grzybobojczego to około 100mg. Osoby o wadze między niską a normalną powinny zażywać 500 mg lub 100 ml stężonego roztworu, który należy pić w równych odstępach czasu w ciągu dnia. Osoby o wiekszej wadze moga zazywac 1 gramlub 200ml stezonego roztworu. Bierz najwieksza dawke przez nie wiecej niz 1 miesiac, a nastepnie stosuj boraks na przemian z innym srodkiem bakteriobójczym albo przy dlugotrwalym zazywaniu przerywaj je na jeden tydzien co miesiac. ”

Może to komuś pomoże. Generalnie pan Walter Last na walkę z Candidą poleca: boraks, wodę utlenioną, srebro koloidalne, mms – chloryn sodu, liscie oliwne, piołun, pau d’arco, jod w postaci płynu lugola, olej kokosowy, olej terpentynowy, nafta i inne. To wszystko mozna stosować naprzemiennie razem lub samemu wybrać kilka specyfików i stosować. Do odgrzybiania ważne jest także oczyszczenie jelit i ogólnie całego układu pokarmowego – do tego pan Last zaleca m.in. łuski nasion psyllium.

Dariusz Z

2019-01-03 14:41:29 Odpowiedz

Wykonałem koncentrat wg wyżej wymienionego przepisu, 5- 6 g na litr wody. Za każdym razem(3 dni) kiedy łykami rozpuszczoną zawartość 1 łyżeczki w 200 ml wody po 10-15 min bolą mnie nerki, następnego dnia moja twarz jest lekko opuchnięta, a to już pewnie wątroba. Co o tym sądzicie??

Ewa

2019-01-06 06:52:53 Odpowiedz

Czy ten borax do prania ktory jest w pralniach moge rozpuszczac w wodzie i pic ?
Prosze o odpowiedz
Potrzebuje na grzybice paznokci i luszczyce

Karol

2019-01-26 00:11:11 Odpowiedz

Dołączam się to pytań bez odpowiedzi i dorzucam swoje.

Dear
Akademia Długowieczności
Ewentualnie Grzesiek

1. Czy borax/kw. borowy można mieszać z chlorek magnezu 6-wodny (sól ojca Beno)? np. 1/4-1/8 łyżeczki kw. borowego+ 2,7g chlorku magnezu+ 1l wody/ dzień.
Jesli nie: jaki zachować odstęp czasowy po wypiciu porannej porcji magnezu?

2. Czy można łączyć z Wit. C w postaci kwasu askorbinowego lub w postaci askorbinianu sodu np. +10g do roztworu/dzień?

3. Czy kwas borowy z apteki nadaje się do kuracji (ciężko o pewne źródło prawdziwego boraxu)?

4. Ile dodawać kwasu borowego jako konserwantu na 1kg żywności, czy można dawać np do zup lub innych dań (leczniczy obiad kuracja dla całej rodziny)?

5. Czy bor ulega zniszczeniu pod wpływem światła gdy jest w roztworze lub pod wpływem temperatury podczas przygotowywania żywności?

Z góry dziękuję za cenne rady i za to, że jesteście!!!
Pozdrawiam

Pawel

2019-01-28 19:30:24 Odpowiedz

Jeżeli ktoś tłumaczy „Big Pharma” jako „Wielka Farma” to jakie inne błędy są w treści artykułu? Trochę strach czytać całość. Proszę podać link do oryginału

Ryszard chędzelewski

2019-02-13 20:01:02 Odpowiedz

Ponoć boraks jest wspaniały do oprysków drzew owocowych . Kto stosował boraks do oprysków drzew owocowych . Jakie stężenie ma być do oprysków. Chętnie chciałbym
się tego dowiedzieć i go zastosować na własnej działce .

Karol

2019-03-04 23:40:48 Odpowiedz

Witam. W filmie dr. Huberta Czerniaka pt. Szczepić czy nie na Yt w chyba 10 lub 11 minucie powiedziane jest, że boran sodu, czyli jak rozumiem- borax, kwas borowy zawarty w szczepionkach HPV, doskonale znany jest toksykologom i służy np. do uszkadzania systemu rozrodczego u gryzoni, więc działa także degenerujaco na ludzi. Czy na męska cześć populacji może działać bezpłodnościa, impotencja? Więc boran sodu jest bezpieczny czy nie?

Napisz komentarz