14 października, 2018

Akupresura na ratunek bolącego karku.

Napięcie mięśni oraz nadwyrężenie pleców, a także problemy ze stawami są często przyczynami bólu karku. Zwykle koncentruje się on na jednym miejscu, ale może być też rozproszony, powodując  sztywność lub skurcze.

Jednym ze sposób poradzenia sobie z tym bólem, jest akupresura. Metoda ta skupia się na identyfikacji określonych punktów na ciele, których stymulowanie i masowanie przynosi ulgę w wielu problemach zdrowotnych.

Terapia bólu karku za pomocą refleksologii wciąż oceniana jest pod kątem skuteczności klinicznej. Dowody anegdotyczne sugerują, że u niektórych osób jest bardzo skuteczna.

Wciąż częściej jako metodę walki z bólem karku stosuje się akupunkturę. Igły wbijane w odpowiednie miejsca mają stymulować wydzielanie substancji chemicznych, które przynoszą ulgę w bólu. Choć akupresura nie wnika tak głęboko, naciskanie punktów spustowych wpływa na mięśnie (nie tylko masowanego miejsca), poprawiają ich działanie i przynosząc ulgę.

Gdzie naciskać?

Jak przeprowadzić sesję akupresury, by złagodzić ból karku?

Powinniśmy usiąść wygodnie w cichym miejscu, w którym czujemy się dobrze.

Stosujemy stanowczy i głęboki nacisk na określone punkty. Wykonujemy koliste ruchy w górę i dół, skupiając się przez 3-4 minuty na każdym punkcie. W przypadku pojawienia się ostrego bólu w którymkolwiek z nich, należy natychmiast przestać.

Jeżeli odczuwamy poprawę, należy powtarzać masaż potrzebną ilość razy. Nie istnieje ograniczenie ilości sesji w ciągu dnia.

Akupresura wpływa na całe ciało. Oznacza to, że stymulowanie jednej części, może aktywować inną.

Oto najważniejsze punkty terapii bólu karku.

 • Jian Jing (GB21) 

Punkt ten znajduje się w mięśniach ramienia, mniej więcej w połowie dystansu między karkiem, a miejscem w którym zaczynają się ramiona. Wykorzystywany jest w akupunkturze, w celu łagodzenia bólu głowy i mięśni. Może również pomóc rozprawić się z bólem i sztywnością karku. Nie należy stymulować tego punktu w czasie ciąży, ponieważ może to wywołać poród.

 • He Gu (L14) 

Ten punkt znajduje się między kciukiem, a palcem wskazującym. Refleksolodzy uważają, że masowanie go może złagodzić ból wielu części ciała –  w tym karku. I tego punktu nie należy stymulować w czasie ciąży.

 • Fengchi (GB20) 

Znajduje się za płatkiem ucha, w okolicy podstawy czaszki. Specjaliści wykorzystują ten punkt do poradzenia sobie niemal ze wszystkim – od zmęczenia, do bólu głowy. Naciskanie tego punktu może pomóc pozbyć się sztywności karku, spowodowanej spaniem w niewygodnej pozycji.

 • Zhong Zu (TE3) 

Znajduje się pomiędzy kostkami małego i serdecznego palca dłoni. Jego naciskanie stymuluje różne części mózgu, wspiera krążenie i uwalnia napięcie. Masowanie pomoże złagodzić napięciowy ból karku.

 • Niebiańska kolumna (B10) 

Symetrycznie położone punkty, po obu stronach karku, w zagłębieniu mięśni na jego szczycie, u podstawy czaszki. Stymulowanie tego punktu może pomóc uporać się z zatorami i powiększonymi węzłami chłonnymi, które mogą powodować bóle karku.

Słowo na koniec

Akupresura i refleksologia z powodzeniem mogą stanowić uzupełniające metody rozprawiania się z bólem karku, do spółki z: ciepłymi kompresami, ćwiczeniami rozciągającymi czy łagodnymi lekami przeciwbólowymi. Praktyka pokazuje, że stosowanie tych metod wraz z odpoczynkiem, pozwoli uzyskać poprawę już po 1-2 dniach.

Nawracające bóle karku mogą wskazywać na problemy ze snem, a także zbyt wysokim poziomem stresu. Bywają też konsekwencją źle wykonywanych ćwiczeń. Nie należy bagatelizować takich objawów i zwrócić się z nimi do lekarza.

W czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zastosowaniu akupresury.

Jeżeli ból karku jest wynikiem urazu lub wypadku, nie należy stosować akupresury. Konieczna jest w takiej sytuacji konsultacja z lekarzem, wykonanie należytych badań i zaleconej rehabilitacji.

Źródło:

https://www.healthline.com/health/pressure-points-for-neck

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.