14 października, 2018

Akupresura na ratunek bolącego karku.

Napięcie mięśni oraz nadwyrężenie pleców, a także problemy ze stawami są często przyczynami bólu karku. Zwykle koncentruje się on na jednym miejscu, ale może być też rozproszony, powodując  sztywność lub skurcze.

Jednym ze sposób poradzenia sobie z tym bólem, jest akupresura. Metoda ta skupia się na identyfikacji określonych punktów na ciele, których stymulowanie i masowanie przynosi ulgę w wielu problemach zdrowotnych.

Terapia bólu karku za pomocą refleksologii wciąż oceniana jest pod kątem skuteczności klinicznej. Dowody anegdotyczne sugerują, że u niektórych osób jest bardzo skuteczna.

Wciąż częściej jako metodę walki z bólem karku stosuje się akupunkturę. Igły wbijane w odpowiednie miejsca mają stymulować wydzielanie substancji chemicznych, które przynoszą ulgę w bólu. Choć akupresura nie wnika tak głęboko, naciskanie punktów spustowych wpływa na mięśnie (nie tylko masowanego miejsca), poprawiają ich działanie i przynosząc ulgę.

Gdzie naciskać?

Jak przeprowadzić sesję akupresury, by złagodzić ból karku?

Powinniśmy usiąść wygodnie w cichym miejscu, w którym czujemy się dobrze.

Stosujemy stanowczy i głęboki nacisk na określone punkty. Wykonujemy koliste ruchy w górę i dół, skupiając się przez 3-4 minuty na każdym punkcie. W przypadku pojawienia się ostrego bólu w którymkolwiek z nich, należy natychmiast przestać.

Jeżeli odczuwamy poprawę, należy powtarzać masaż potrzebną ilość razy. Nie istnieje ograniczenie ilości sesji w ciągu dnia.

Akupresura wpływa na całe ciało. Oznacza to, że stymulowanie jednej części, może aktywować inną.

Oto najważniejsze punkty terapii bólu karku.

  • Jian Jing (GB21) 

Punkt ten znajduje się w mięśniach ramienia, mniej więcej w połowie dystansu między karkiem, a miejscem w którym zaczynają się ramiona. Wykorzystywany jest w akupunkturze, w celu łagodzenia bólu głowy i mięśni. Może również pomóc rozprawić się z bólem i sztywnością karku. Nie należy stymulować tego punktu w czasie ciąży, ponieważ może to wywołać poród.

  • He Gu (L14) 

Ten punkt znajduje się między kciukiem, a palcem wskazującym. Refleksolodzy uważają, że masowanie go może złagodzić ból wielu części ciała –  w tym karku. I tego punktu nie należy stymulować w czasie ciąży.

  • Fengchi (GB20) 

Znajduje się za płatkiem ucha, w okolicy podstawy czaszki. Specjaliści wykorzystują ten punkt do poradzenia sobie niemal ze wszystkim – od zmęczenia, do bólu głowy. Naciskanie tego punktu może pomóc pozbyć się sztywności karku, spowodowanej spaniem w niewygodnej pozycji.

  • Zhong Zu (TE3) 

Znajduje się pomiędzy kostkami małego i serdecznego palca dłoni. Jego naciskanie stymuluje różne części mózgu, wspiera krążenie i uwalnia napięcie. Masowanie pomoże złagodzić napięciowy ból karku.

  • Niebiańska kolumna (B10) 

Symetrycznie położone punkty, po obu stronach karku, w zagłębieniu mięśni na jego szczycie, u podstawy czaszki. Stymulowanie tego punktu może pomóc uporać się z zatorami i powiększonymi węzłami chłonnymi, które mogą powodować bóle karku.

Słowo na koniec

Akupresura i refleksologia z powodzeniem mogą stanowić uzupełniające metody rozprawiania się z bólem karku, do spółki z: ciepłymi kompresami, ćwiczeniami rozciągającymi czy łagodnymi lekami przeciwbólowymi. Praktyka pokazuje, że stosowanie tych metod wraz z odpoczynkiem, pozwoli uzyskać poprawę już po 1-2 dniach.

Nawracające bóle karku mogą wskazywać na problemy ze snem, a także zbyt wysokim poziomem stresu. Bywają też konsekwencją źle wykonywanych ćwiczeń. Nie należy bagatelizować takich objawów i zwrócić się z nimi do lekarza.

W czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zastosowaniu akupresury.

Jeżeli ból karku jest wynikiem urazu lub wypadku, nie należy stosować akupresury. Konieczna jest w takiej sytuacji konsultacja z lekarzem, wykonanie należytych badań i zaleconej rehabilitacji.

Źródło:

https://www.healthline.com/health/pressure-points-for-neck

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz