25 kwietnia, 2019

Wsiądźmy na rower i… żyjmy dłużej! W jaki sposób jazda na rowerze służy naszemu zdrowiu?

Siedzący tryb życia, który  jest codziennością coraz większej ilości osób, niesie za sobą ryzyko wielu chorób, a także może zwiększyć śmiertelność. Aktywnością która może pomóc nam zadbać o zdrowie, jest choćby jazda na rowerze. Tak przynajmniej mówią badania.

Koła w ruch

Na łamach British Medical Journal przeczytać możemy o ogromnym badaniu, w którym udział wzięły 263 450 osoby, między 40. a 69. rokiem życia, zatrudnione w 22 placówkach na terenie Wielkiej Brytanii.

Niektórzy chodzili do pracy pieszo, inny jeździli na rowerze, kolejni korzystali z trybu mieszanego lub dojeżdżali w sposób nieaktywny – samochodem lub komunikacją miejską.

Naukowcy obserwowali pracowników przez 5 lat. W tym czasie zmarło 2430 uczestników (496 zgonów związanych było z chorobą sercowo-naczyniową, a 1126 z nowotworami), 1110 miało epizody chorób sercowych, a 3748 miało nowotwory.

Jakie były ostateczne wnioski?

Docieranie do pracy pieszo, wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowalności na choroby układu krążenia oraz śmiertelności. Jednak to dojazd na rowerze okazał się być najskuteczniejszym pogromcą ryzyka – w tym rozwinięcia się nowotworów. Tryb mieszany powiązany został z pewnymi korzyściami, ale tylko jeśli aktywna część obejmowała poruszanie się rowerem.

Jazda na rowerze do pracy wiązała się z 46% spadkiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i 45% zmniejszeniem ryzyka zachorowania na nowotwór. Benefity te zdają się wynikać również z odległości.

Jak powiedział Carlos A Celis-Morales, autor raportu:

Może wynikać to z tego, że spacerowicze pokonują zwykle krótsze dystanse, niż rowerzyści – odpowiednio ok. 9,5 km tygodniowo i niemal 50 km tygodniowo. Ponadto chodzenie jest mniej wymagające fizycznie, niż jazda na rowerze.

Tak więc dojeżdżanie do pracy czy szkoły na rowerze ma wymierny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie – na nasze życie. To również rozwiązanie, które przynosi korzyści środowisku, w którym żyjemy.

Dlaczego jeszcze warto jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze daje nam więcej korzyści, niż „tylko” obniżenie śmiertelności.

  • Redukuje stres i wspiera kondycję psychiczną

Stres potrafi być zabójczy, szczególnie jeśli jest przewlekły. Jak wynika z badań przeprowadzonych na University Nebraska Medical Center, Creighton University oraz w Omaha VA Medical Center, aktywność fizyczna jak np. jazda na rowerze, może wspomóc zdrowie psychiczne poprzez: poprawę jakości snu, zwiększenie libido, wzmocnienie wytrzymałości i energii, zmniejszenie zmęczenia, wsparcie dla redukcji wagi i poziomu cholesterolu (usprawniając przy tym funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego), a także działanie odprężające i poprawiające nastrój.

  • Jest bardziej wyrozumiałe dla stawów

Jazda na rowerze jest mniej ryzykowna dla stawów, niż np. bieganie.

Jak uważa Andy Clarke, będący przewodniczącym amerykańskiej League of American Bicyclists:

Bez względu na to czy przechodzimy rekonwalescencję po kontuzji, chcemy uzyskać efekty treningów krzyżowych czy zadbać o stawy, by biegać w maratonach po 80-tce, jazda na rowerze pozwala pracować intensywnie naszym nogom i sercu, bez nadmiernego obciążania stawów.

  • Pomaga budować stalowe mięśnie, mocne kości i sylwetkę bez tłuszczu

Według Harvard Medical School, jazda na rowerze angażuje mięśnie pośladkowe, czworogłowe, łydki, ścięgna udowe, zginacze, mięśnie brzucha, rąk oraz ramion. Tak więc regularne jeżdżenie może pomóc rozbudować je wszystkie. Ponadto, jest to trening aerobowy, który pomoże również spalić tkankę tłuszczową i wzmocnić kości.

Jak powiedziała dr Clare Safran-Norton, fizjoterapeutka z harvardzkiego Brigham and Women’s Hospital:

Aktywności związane z oporem, jak naciskanie i pchanie pedałów naciągają mięśnie, które następnie ciągną kości, co zwiększa ich gęstość.

  • Pomaga w rehabilitacji

Dzięki temu, że jada na rowerze jest stosunkowo łagodna dla ciała (i stawów), może stać się częścią planu rehabilitacyjnego. Fizjoterapeuci często zalecają tę aktywność, jako sposób na powrót do ruchu po urazie. Specjaliści uważają, że jazda na rowerze to jedna z najlepszych metod leczenia oraz profilaktyki bólu i urazów, związanych z zapaleniem stawów.

To oczywiście tylko niektóre z korzyści, jakie oferuje nam poruszanie się na rowerze. Jak każda aktywność fizyczna i ta, może wnieść w nasze życie wiele dobrego.

No dobrze ale jak to zrobić?

Zwykle informacje o korzyściach wynikających z wprowadzenia w życiu zmian, stają się motywatorem do podjęcia wyzwania. Przynajmniej na chwilę. Czasami brakuje nam bowiem czasu lub pomysłu na to, jak z pożądanych działań stworzyć codzienną rutynę.

Na szczęście jazda na rowerze należy do najłatwiejszych aktywności – i nawyków – jakie możemy wprowadzić w życie.

Najłatwiej jest zacząć korzystać z tej formy transportu do pracy, szkoły czy na uczelnię. Jeśli codzienne dojeżdżanie na rowerze wydaje się zbyt wymagające, warto spróbować robić to przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. To pozwoli nam poznać swoje możliwości i przyzwyczaić się do nowego sposobu poruszania się. Jeśli poczujemy, że to coś dla nas – wspaniale.

Ponadto, możemy włączyć rower w wiele innych aktywności, jak:

  • zwiedzanie miasta/wsi,
  • wyjście z psem – zamiast na spacer, na powolną przejażdżkę,
  • towarzyski trening z przyjaciółmi,
  • przejażdżka rodzinna,
  • pracowanie na rowerku stacjonarnym, np. podczas oglądania ulubionego serialu.

Nie obawiajmy się korzystać z rowerów miejskich, zarówno w czasie dnia pracy, podczas wyjścia ze znajomymi czy na wakacjach. Używajmy aplikacji i grup społecznościowych, które informują o ciekawych rowerowych wydarzeniach, nowych i wartych zobaczenia szklakach oraz trasach. Nie bójmy się traktować jazdy na rowerze jak wyzwania – ustawiajmy sobie cele, które chcemy osiągnąć. To wszystko ma służyć naszemu rozwojowi i budowaniu zdrowia oraz zadowolenia z życia.

Środki ostrożności

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej i jazda na rowerze może skończyć się przetrenowaniem. Odpoczywajmy pomiędzy treningami i zapewnijmy ciału czas, jaki potrzebny jest mięśniom do tego, by mogły się zregenerować.

Najczęstszymi obrażeniami doświadczanymi na rowerze, są urazy: tkanek miękkich, mięśniowo-szkieletowe, głowy i te wynikające z przetrenowania.

By zmniejszyć ryzyko obrażeń należy odpowiednio dostosować rower, np. poprzez ustawienie kierownicy i siodełka na optymalnej wysokości.

Należy jeździć w kasku oraz z odblaskowymi elementami na odzieży.

Rowerzyści podlegają zasadom ruchu drogowego i powinni ich bezwzględnie przestrzegać. Należy przy tym stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych, pamiętając że każdy może popełnić błąd. To bardzo ważne, bowiem –  w razie wypadku – rower w starciu z samochodem na dużo mniejsze szanse.

Źródło:

https://draxe.com/biking-to-work-lowers-mortality/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.