W ciągu zaledwie kilku dekad telefony komórkowe całkowicie zawładnęły naszym życiem. W wielu przypadkach są udogodnieniem, w innych niemal zbawieniem. Dzięki posiadaniu telefonu, wszystkie potencjalnie potrzebne nam mapy mamy zawsze przy sobie. W sytuacji zagrożenia życia, jesteśmy w stanie wezwać pomoc z każdego niemal miejsca i o każdej porze. Jednak czy potencjalny wpływ telefonów na nasze zdrowie, może być powodem do zmartwień?
Czy nasze urządzenia są całkowicie bezpieczne? Nie używamy telefonów komórkowych na tyle długo, by móc w pełni zbadać długoterminowe skutki. Niemożliwe jest więc określenie, czy ich stosowanie na pewno wywołuje określone choroby. Choć warto pamiętać, że minęło kilkadziesiąt lat zanim udowodniono związek między paleniem tytoniu, a rakiem płuc.
Nie chodzi jednak o to, by całkowicie pozbyć się naszych telefonów. Większość z nas polega na nich w wielu kwestiach. Mimo wszystko poniższe wyniki mogą dać nam powód, by zastanowić się nad środkami ostrożności w kwestii używania telefonu. To może z kolei pomóc zminimalizować ryzyko.
Możliwy wpływ telefonu komórkowego na zdrowie
- Rak mózgu
Telefony komórkowe emitują promieniowanie niejonizujące. Są to fale radiowe, znane jako rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Wiemy, że ludzka tkanka znajdująca się najbliżej anten komórkowych, absorbuje część tej energii.
Badania łączące używanie telefonu z rakiem mózgu dają póki co niejasne wyniki. Jednak główny oficer medyczny American Cancer Society pokłada wiarę w pewien konkretny projekt badawczy. W 2016, roku w ramach U.S. National Toxicology Program opublikowano dane dotyczące rozległych badań (kosztujących 25 mln dolarów!), poświęconych związkowi stosowania telefonów i ryzykiem zachorowania na raka. Jakie były wyniki? Bardzo wysokie promieniowanie spowodowało nieznaczny wzrost ryzyka wystąpienia glejaków w mózgu. Zagrożenie Schwannoma (nerwiaka osłonkowego), rzadkiego typu nowotworu który rozwija się w osłonce nerwowej serca, również wzrosło w związku ze stosowaniem telefonów komórkowych. Wraz ze wzrostem promieniowania, wzrastało ryzyko zachorowania.
Światowa Organizacja Zdrowia w 2011 roku określiła promieniowanie telefonii komórkowej, jako czynnik rakotwórczy z grupy 2B. Klasyfikacja ta oznacza, że promieniowanie pochodzące z telefonów jest możliwie rakotwórcze dla człowieka.
Literatura medyczna sugeruje, że stosowanie telefonu od nastolęctwa powoduje 4-5 razy wyższe ryzyko diagnozy raka mózgu.
- Problemy z tarczycą
W pierwszym badaniu tego typu, opublikowanym w Oman Medical Journal, naukowcy odkryli że u uczniów którzy umiarkowanie i intensywnie używali telefonów (do rozmów), nastąpiła znacząca zmiana w poziomie hormonów tarczycy. Zaobserwowano wyższy niż normalnie poziom TSH i niższą średnią poziomu Ft4. Może wydawać się to niewielkim problemem, jednak te niewielkie zmiany w hormonach tarczycy, mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu.
Na podstawie tych wyników można wywnioskować, że pola elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe, mogą powodować szkodliwy wpływ na funkcjonowanie tarczycy – twierdzą autorzy badania.
Promieniowanie może wywołać negatywne skutki na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca, zaburzając normalny poziom hormonów tarczycowych. Jednakże, badanie opublikowane w 2016 roku na łamach International Radiation Biology nie wykazało związku pomiędzy promieniowaniem elekromagnetycznym, a rakiem tarczycy.
- Uszkodzenie plemników
Mężczyźni powinni przemyśleć trzymanie telefonu w kieszeni spodni lub przypinanie go do paska. Nasienie narażone na promieniowanie ginie 3 razy szybciej, niż to nienarażone. Plemniki doświadczają również 3-krotnie większego uszkodzenia mitochondrialnego DNA. To nie jest dobra wiadomość w kwestii zdrowia i płodności mężczyzn.
A więc, jak się bronić?
Jeśli chodzi o skutki promieniowania, lepiej im zapobiegać, niż próbować je leczyć. Możliwe jest radykalne zmniejszenie ekspozycji, bez rezygnacji z telefonu. Poniżej kilka wskazówek.
- W miarę możliwości piszmy, zamiast rozmawiać. Korzystajmy z trybu głośno mówiącego (lub korzystajmy z zestawu głośnomówiącego) podczas nawiązywania połączeń.
- Podczas rozmowy, starajmy się trzymać telefon ok. 3 cm (lub więcej) od głowy.
- Wykonujmy jedynie krótkie lub niezbędne połączenia.
- Unikajmy noszenie telefonu przy ciele, np. w kieszeni lub biustonoszu (tak, to naprawdę się zdarza).
- Nie rozmawiajmy przez telefon i nie smsujmy podczas prowadzenia samochodu.
- Jeżeli planujemy obejrzeć film na swoim telefonie, najpierw go pobierzmy, a na czas oglądania przełączmy telefon w tryb samolotowy.
- Jeśli to możliwe, unikajmy nawiązywania połączeń gdy mamy słaby zasięg. Promieniowanie jest wtedy wyższe.
- Unikajmy wykonywania połączeń w samochodach, windach, pociągach i autobusach. Telefony komórkowe pracują ciężej, by sygnał mógł pokonać metal. To prowadzi do wzrostu promieniowania.
- Trzymajmy telefony z dala od dzieci i od ich twarzy.
Podsumowanie
Telefony komórkowe z pewnością są ogromnym udogodnieniem i ważnym elementem życia codziennego. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać.
- Telefonów komórkowych na co dzień używamy od lat 90-tych. To za mało czasu, by móc uzyskać pełny obraz potencjalnych, długoterminowych skutków dla zdrowia.
- Pamiętajmy, że minęły dekady zanim ostatecznie palenie papierosów połączone zostało z rakiem płuc.
- Wyniki badań dotyczących związki między stosowaniem telefonów a rakiem – szczególnie rakiem mózgu – są mieszane. Jednak kilka niedawno opracowanych, dobrze zaprojektowanych badań sugeruje, że korzystanie z telefonów komórkowych może nieznacznie zwiększać ryzyko niektórych rodzajów nowotworów mózgu.
- Promieniowanie elektromagnetyczne z telefonów może wpływać również na gospodarkę hormonalną, higienę snu, zdrowie psychiczne i wiele innych.
- Możemy radykalnie zmniejszyć narażenie na promieniowanie z telefonów. Wystarczy zmienić nieco taktykę: smsować trzymając telefon z dala od naszego ciała, zamiast prowadzić długie rozmowy, utrzymując telefon w trybie samolotowym lub daleko od nas gdy śpimy oraz nie trzymając telefonu przez cały dzień blisko ciała.
Źródło:
https://draxe.com/cell-phone-health/
Opracowała Ewa Wysocka
Niesamowite ,Dzieki Wielkie za tak pożyteczny ,ważny artykuł .
My również dziękujemy za miły komentarz!
Szanowni Państwo komórkowe telefony powodują nowotwory nie tylko mozgu ale i bezpłodność. Anteny komórkowe rownież , dlatego w nielegalnym usraelu w sercu Palestyny żaden talmudowy człowieczek nie ma na dachu tego typu anten. Są prawnie zkazane na blokach czy domach a w Polsce i Europie ile sie da. Nie chodzi o poprawienie jakości zasięgu tylko o kontrole systemu HAARP oraz mind control . Co do badań to są one znane juz dawno dr. Jerzy jaskowski mówi o tym w swoich filmach.
Z mojego doświadczenia wiem, że gdy przestałem nosić telefon przy sobie oraz wykonywać więcej rozmów na tryb głośnomówiący, to przestała mnie boleć głowa i lepiej sypiam.
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami!