6 marca, 2017

Jakie właściwości kryje w sobie olejek z jałowca?

Junipers L. czyli jałowiec, jest popularnym w wielu europejskich miejscach, wiecznie zielonym krzewem. Używanie olejku który się z  niego pozyskuje, niesie wiele korzyści prozdrowotnych.

Olejek z jałowca otrzymuje się poprzez destylację igieł, drewna oraz sproszkowanych owoców. Ma działanie:

  • antyseptyczne,
  • przeciwreumatyczne,
  • przeciwskurczowe,
  • oczyszczające,
  • ściągające,
  • stymulujące trawienie,
  • moczopędne,
  • wiatropędne,
  • tonizujące.

Łączony jest często z innymi olejkami, np.: bergamotką, drzewem cedrowym, cyprysem, grejpfrutem, geranium, lawendą, limonką czy cytryną. Świetnie sprawdza się w aromaterapii.

W czym mogę pomóc?

Olejek z jałowca stosowany jest od dawna jako naturalny środek antyseptyczny. Używany był nawet pomocniczo w regeneracji ran poporodowych. Jego składniki skutecznie chronią rany przed zakażeniami drobnoustrojami, np. tężcem. Rozcieńczony wspiera również leczenie ran wewnętrznych, skaleczeń i owrzodzeń.

Olejek pomocny jest również w zwalczaniu takich schorzeń jak: reumatyzm, zapalenie stawów, dna moczanowa czy kamienie nerkowe. Wpływa na poprawę krążenia krwi, pomaga usunąć z organizmu toksyny i substancje uboczne procesu metabolicznego (np. kwas moczowy). Stosowany miejscowo pomaga łagodzić obrzęki.

Jałowiec jest również naturalnym środkiem przeciwskurczowym. Pomaga w przypadku skurczów mięśni, jelit i tych występujących w obszarze dróg oddechowych.

Dzięki właściwością ściągającym, olejek z jałowca może zapewnić wsparcie w walce z wypadaniem włosów, chorobami dziąseł i paradontozą. Pomaga również w walce z biegunką i zmniejszaniem ryzyka krwotoków.

Olejek eteryczny z jałowca działa jak odtruwacz dla organizmu, ponieważ pomaga oczyszczać krew w toksyn. Ponadto zwiększa efektywność wydalania metali ciężkich, zanieczyszczeń oraz zbędnych związków i hormonów.

Prawidłowe natlenienie i odżywienie skóry to również zadanie dla olejku z jałowca. Poprawia on krążenie krwi pod skórą, dzięki czemu staje się ona ładniejsza i zdrowsza. Świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków naturalnych, szczególnie balsamów i olejków do masażu ciała. Jednak stosowany w nadmiarze (lub w zbyt dużym stężeniu) może powodować podrażnienia.

Udając się do sauny również warto wyposażyć się w olejek. Ma on też właściwości napotne, w saunie pomaga pozbyć się toksyn, a także nadmiaru soli i wody. Oczyszcza pory i gruczoły łojowe, co zapobiega powstawaniu trądziku oraz innym skórnym problemom.

Gazy które gromadzą się w jelitach, przemieszczają się w górę układu trawiennego, powodując złe samopoczucie i utrudniając proces metaboliczny. Może wywoływać to ból, uczucie duszności, niepokój i niestrawność. Gazy te mogą wpłynąć również negatywnie na ciśnienie krwi, a nawet na zdrowie serca. Olejek z jałowca pomaga usunąć gazy z jelit, jednak stosować go należy z rozwagą. Ważne, by przed rozpoczęciem kuracji zasięgnąć wiedzy o tym, jak robić to prawidłowo.

Olejek posiada też właściwości moczopędne. Z pewnością przyda się ta informacja osobom które – wskutek niewydolności nerek – cierpią na obrzęki i gromadzenie się wody w organizmie. Dodatkową korzyścią tej właściwości jest wsparcie procesu chudnięcia. Kiedy wydalamy mocz bowiem, pozbywamy się niepotrzebnych substancji – np. soli.

Olejek z jałowca to również świetny – i co ważniejsze naturalny – środek pobudzający. Zwiększa aktywność mózgu, układu nerwowego i produkcję wydzielin z gruczołów dokrewnych. Może to zwiększać laktację, produkcję sebum, potu, łez, moczu. Jednocześnie poprawiając funkcjonowanie układy wydalniczego i trawiennego. Olejek ten pomaga również przezwyciężać zmęczenie, zawroty głowy, a nawet depresję.

Problemy z żołądkiem? Olejek pomaga zachować prawidłowy przepływ żółci i soków żołądkowych. Żółć ma zasadowy charakter i neutralizuje kwasy. Nadmierna kwasowość może uszkodzić wewnętrzną warstwę żołądka, w wyniku czego powstają wrzody. Innymi słowy olejek jałowcowy może pomóc w zapobieganiu powstawaniu wrzodów.

Olejek z jałowca uznawany jest również za naturalny tonik, który świetnie wpływa zarówno na skórę, jak i na mięśnie. Pozytywnie wpływa m.in. na: układ oddechowy, krążenia, nerwowy, pokarmowy i wydalniczy. Pomaga zachować zdrowie i młodość.

Uwaga!

Nie należy stosować olejku z jałowca w czasie ciąży oraz w razie choroby nerek. Przed zewnętrznym stosowaniem należy wykonać próbę alergiczną. Olejek zawsze powinien być rozcieńczony i stosowany w niskich stężeniach. Przed samodzielnym stosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Źródło: http://www.olej.edu.pl/olej-z-jalowca/olejek-z-jalowca/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.