6 marca, 2017

Jakie właściwości kryje w sobie olejek z jałowca?

Junipers L. czyli jałowiec, jest popularnym w wielu europejskich miejscach, wiecznie zielonym krzewem. Używanie olejku który się z  niego pozyskuje, niesie wiele korzyści prozdrowotnych.

Olejek z jałowca otrzymuje się poprzez destylację igieł, drewna oraz sproszkowanych owoców. Ma działanie:

 • antyseptyczne,
 • przeciwreumatyczne,
 • przeciwskurczowe,
 • oczyszczające,
 • ściągające,
 • stymulujące trawienie,
 • moczopędne,
 • wiatropędne,
 • tonizujące.

Łączony jest często z innymi olejkami, np.: bergamotką, drzewem cedrowym, cyprysem, grejpfrutem, geranium, lawendą, limonką czy cytryną. Świetnie sprawdza się w aromaterapii.

W czym mogę pomóc?

Olejek z jałowca stosowany jest od dawna jako naturalny środek antyseptyczny. Używany był nawet pomocniczo w regeneracji ran poporodowych. Jego składniki skutecznie chronią rany przed zakażeniami drobnoustrojami, np. tężcem. Rozcieńczony wspiera również leczenie ran wewnętrznych, skaleczeń i owrzodzeń.

Olejek pomocny jest również w zwalczaniu takich schorzeń jak: reumatyzm, zapalenie stawów, dna moczanowa czy kamienie nerkowe. Wpływa na poprawę krążenia krwi, pomaga usunąć z organizmu toksyny i substancje uboczne procesu metabolicznego (np. kwas moczowy). Stosowany miejscowo pomaga łagodzić obrzęki.

Jałowiec jest również naturalnym środkiem przeciwskurczowym. Pomaga w przypadku skurczów mięśni, jelit i tych występujących w obszarze dróg oddechowych.

Dzięki właściwością ściągającym, olejek z jałowca może zapewnić wsparcie w walce z wypadaniem włosów, chorobami dziąseł i paradontozą. Pomaga również w walce z biegunką i zmniejszaniem ryzyka krwotoków.

Olejek eteryczny z jałowca działa jak odtruwacz dla organizmu, ponieważ pomaga oczyszczać krew w toksyn. Ponadto zwiększa efektywność wydalania metali ciężkich, zanieczyszczeń oraz zbędnych związków i hormonów.

Prawidłowe natlenienie i odżywienie skóry to również zadanie dla olejku z jałowca. Poprawia on krążenie krwi pod skórą, dzięki czemu staje się ona ładniejsza i zdrowsza. Świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków naturalnych, szczególnie balsamów i olejków do masażu ciała. Jednak stosowany w nadmiarze (lub w zbyt dużym stężeniu) może powodować podrażnienia.

Udając się do sauny również warto wyposażyć się w olejek. Ma on też właściwości napotne, w saunie pomaga pozbyć się toksyn, a także nadmiaru soli i wody. Oczyszcza pory i gruczoły łojowe, co zapobiega powstawaniu trądziku oraz innym skórnym problemom.

Gazy które gromadzą się w jelitach, przemieszczają się w górę układu trawiennego, powodując złe samopoczucie i utrudniając proces metaboliczny. Może wywoływać to ból, uczucie duszności, niepokój i niestrawność. Gazy te mogą wpłynąć również negatywnie na ciśnienie krwi, a nawet na zdrowie serca. Olejek z jałowca pomaga usunąć gazy z jelit, jednak stosować go należy z rozwagą. Ważne, by przed rozpoczęciem kuracji zasięgnąć wiedzy o tym, jak robić to prawidłowo.

Olejek posiada też właściwości moczopędne. Z pewnością przyda się ta informacja osobom które – wskutek niewydolności nerek – cierpią na obrzęki i gromadzenie się wody w organizmie. Dodatkową korzyścią tej właściwości jest wsparcie procesu chudnięcia. Kiedy wydalamy mocz bowiem, pozbywamy się niepotrzebnych substancji – np. soli.

Olejek z jałowca to również świetny – i co ważniejsze naturalny – środek pobudzający. Zwiększa aktywność mózgu, układu nerwowego i produkcję wydzielin z gruczołów dokrewnych. Może to zwiększać laktację, produkcję sebum, potu, łez, moczu. Jednocześnie poprawiając funkcjonowanie układy wydalniczego i trawiennego. Olejek ten pomaga również przezwyciężać zmęczenie, zawroty głowy, a nawet depresję.

Problemy z żołądkiem? Olejek pomaga zachować prawidłowy przepływ żółci i soków żołądkowych. Żółć ma zasadowy charakter i neutralizuje kwasy. Nadmierna kwasowość może uszkodzić wewnętrzną warstwę żołądka, w wyniku czego powstają wrzody. Innymi słowy olejek jałowcowy może pomóc w zapobieganiu powstawaniu wrzodów.

Olejek z jałowca uznawany jest również za naturalny tonik, który świetnie wpływa zarówno na skórę, jak i na mięśnie. Pozytywnie wpływa m.in. na: układ oddechowy, krążenia, nerwowy, pokarmowy i wydalniczy. Pomaga zachować zdrowie i młodość.

Uwaga!

Nie należy stosować olejku z jałowca w czasie ciąży oraz w razie choroby nerek. Przed zewnętrznym stosowaniem należy wykonać próbę alergiczną. Olejek zawsze powinien być rozcieńczony i stosowany w niskich stężeniach. Przed samodzielnym stosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Źródło: http://www.olej.edu.pl/olej-z-jalowca/olejek-z-jalowca/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.