Witamina D może wspomóc rekonwalescencję po złamaniu kości udowej
  • Opublikowano:

    15 marca 2020

  • Komentarze:

    0

Złamania kości szyjki udowej (nazywane często złamaniami biodra) są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Okazuje się, że odpowiedni poziom witaminy D, może pomóc w odzyskaniu sprawności po takich urazach.

Na łamach The American Journal of Clinical Nutrition, profesor Sue Shapses z amerykańskiego Rutgers University-New Brunswick sugeruje, że deficyt witaminy D może wpłynąć negatywnie na mobilność seniorów. Uważa, że grupa ta powinna przyjmować dziennie przynajmniej 800 IU/80 µg witaminy.

Ważne jest również zrozumienie, jakie znaczenie witamina D ma dla mobilności. Nie jest jasne, czy jej niedobór wpływa bezpośrednio na mięśnie, funkcje poznawcze i/lub inne układy narządów.

W wielu przypadkach, po złamaniu szyjki kości udowej starsze osoby nie są w stanie wrócić do samodzielnego funkcjonowania. Odzyskanie mobilności jest niezwykle istotne dla wyzdrowienia i zmniejszenia ryzyka śmierci. Około 75% przypadków tego typu urazów dotyczy kobiet.

W badaniu obejmującym wiele amerykańskich i kanadyjskich ośrodków, przyglądano się wpływowi poziomów witaminy D w surowicy krwi i odżywiania na mobilność, u pacjentów w wieku 65 lat. Skupiono się na śmiertelności lub niemożności przejścia 3 metrów (lub przez pokój) po operacji, bez asysty.

Wykazano, że poziom witaminy D wyższy niż 12 ng/ml w surowic krwi, powiązane są e zwiększonym tempem chodzenia po 30 oraz 60 dniach od operacji. Nieprawidłowe odżywianie również wiązało się ze zmniejszoną mobilnością w 30 dni po zabiegu, jednak uzyskany wynik nie był istotny statystycznie. Warto podkreślić, że pacjenci z wysokim poziomem parathormonu (produkowanego w przytarczycach) doświadczali większych problemów z mobilnością, jeśli odżywiali się źle.

Jak mówi prof. Shapses:

Ma to znaczenie, jako że niedobór witaminy D i niedożywienie, są częstymi zaburzeniami u starszych pacjentów ze złamaniami szyjki kości udowej. Występują często razem, ponieważ są powikłaniami nieprawidłowego odżywiania.

Poprzednie badania mówiły o przyjmowaniu 800 IU witaminy D, jako środku zapobiegającemu skomplikowanym złamaniom w razie upadku. Co ciekawe, przeprowadzone przez Rutgers badanie wykazało, że przyjmowanie bardzo dużych dawek witaminy D (np. 4000 IU dziennie), w porównaniu do 600 IU dziennie, może skutkować obniżonym czasem reakcji i potencjalnym zwiększeniem ryzyka upadku i złamań.

Innymi słowy, zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom witaminy D, ma wpływ na mobilność oraz upadki u osób starszych.

Źródło:

https://medicalxpress.com/news/2020-03-vitamin-d-boosts-chances-hip.html

Brak komentarzy
Napisz komentarz