18 stycznia, 2019

Wieści ze świata – łapówki i uzależniające opioidy.

Były dyrektor wykonawczy Insys Therapeutics Inc, Michael Babich, przyznał się do wypłacania lekarzom łapówek, za przepisywanie pacjentom uzależniającego leku opioidowego. Jego zeznania pojawiły się na 3 tygodnie przed tym, jak byli menadżerowie i dyrektorowie Insys – w tym John Kapoor, miliarder i założyciel koncernu – stanęli przed oskarżeniem o udział w matactwie. Michael Babich może spędzić w więzieniu nawet 25 lat. Szansę na łagodniejszy wyrok dają mu zeznania w sprawie, między innymi na niekorzyść Johna Kapoora.

Zarówno Kapoor, jak i reszta osób postawionych w stan oskarżenia, nie przyznają się do winy. Jak twierdzą prokuratorzy, w latach 2012-2015 Kapoor, Babich i inni płacili lekarzom za przepisywanie Subsys, sprayu fentanylowego stosowanego do łagodzenia ciężkiego bólu, u pacjentów z nowotworami. Fentanyl to opioid 100 razy silniejszy niż morfina.

Łapówki miały przede wszystkim formę opłacania – w ramach nagrody – uczestnictwa w szkoleniach wyjazdowych na temat produktu, dla pracowników służby zdrowia. W rzeczywistości jednak takie wydarzenia nie miały miejsca.

Insys ma wypłacić co najmniej 150 mln dolarów, w ramach ugody z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Jak zapewnia firma, zostały podjęte wszelki kroki, by wszelkie działania odtąd były zgodne z prawem.

Sprawa ta ma być przykładem na walkę z epidemią stosowania opioidów, jaka panuje w USA. Według amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention, w 2017 roku na terenie USA doszło do 47 600 przypadków przedawkowania opioidów, ze skutkiem śmiertelnym.

Kilka miesięcy przed Babichem, do winy przyznał się były wiceprezydent Insys Alec Burlakoff, który również zgodził się pełnić rolę świadka w sprawie. W 2017 roku do brania udziału w oszustwie przyznała się również Natalie Babich, była przedstawicielka handlowa Insys, a prywatnie żona Michaela Babicha. Stała się świadkiem przeciwko Christopherowi Cloughogowi, który pełnił funkcję asystenta medycznego w New Hampshire i został oskarżony o przyjmowanie łapówek od Insys.

Źródło:

https://www.reuters.com/article/us-insys-opioids/former-insys-ceo-pleads-guilty-to-opioid-kickback-scheme-idUSKCN1P312L

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz