Ból brzucha, niestrawność, niewyjaśniona utrata masy ciała i kał, który unosi się zamiast opadać w toalecie, mogą być sygnałami ostrzegawczymi potencjalnie śmiertelnej choroby – twierdzi Pancreatic Cancer UK.
Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla szans na uratowanie życia pacjenta.
Nikki Davies została zdiagnozowana w marcu, w wieku 51 lat. Jej guz został wykryty wcześnie, dzięki czemu mógł zostać wycięty.
Miałam niewiarygodne szczęście, że mój [guz] mógł zostać zoperowany i, z tego co wiemy póki co, nie rozprzestrzenił się.
Moja wiadomość dla innych brzmiałaby tak – nikt nie zna twojego ciała tak jak ty. Dowiedz się jakie są objawy i porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zauważysz coś nietypowego dla ciebie.
Myślę że w głębi duszy każdy z nas wie, że coś jest nie tak. U mnie znakiem był ból. Czułam jakby jakieś zwierzę pożerało mnie od środka. To zagnieździło się w moich plecach, między moimi łopatkami. Poza tym bardzo szybko traciłam na wadze.
Nie wiedziałam nic na temat raka trzustki przed moją diagnozą, a na pewno nie wiedziałam jakie są objawy.
Poznajmy objawy
Obecnie jedynie 1 na 10 osób u których zdiagnozowano raka trzustki, przeżyła dłużej niż 5 lat.
W dużej mierze spowodowane jest to tym, że większość pacjentów jest diagnozowana zbyt późno, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone – słyszymy od Pancreatic Cancer UK.
Jak mówi Alex Ford, dyrektor wykonawczy Pancreatic Cancer UK: Nie chcemy aby ludzie wpadali w panikę, jeśli zauważą u siebie niektóre lub wszystkie z objawów, ponieważ w większości wypadków nie oznaczają one raka trzustki.
Jednak niezwykle istotnym jest, by ludzie wiedzieli więcej o tej chorobie i rozmawiali z lekarzem rodzinnym jeśli mają jakiekolwiek obawy. Im wcześniej zostaniemy zdiagnozowani, tym bardziej prawdopodobne jest że będziemy mogli zostać poddani operacji.
Objawy raka trzustki
Najczęściej występującymi objawami tej choroby są:
- ból brzucha i pleców,
- niewyjaśniona utrata masy ciała,
- niestrawność,
- zmiany w wypróżnianiu, m.in. unoszący się na wodzie stolec.
Ponadto:
- utrata apetytu,
- żółtaczka (żółta skóra lub oczy lub świąd skóry),
- samopoczucie przypominające chorobę, przeziębienie, niedyspozycję,
- trudności z połykaniem,
- zdiagnozowana niedawno cukrzyca.
Źródło:
http://www.bbc.com/news/health-41817061
Opracowała Ewa Wysocka