31 stycznia, 2018

Trzy domowe sposoby na ból zęba.

Każdy z nas kto kiedykolwiek doświadczył bólu zęba lub ma dziecko, które przechodziło okres ząbkowania wie, jak może być to bolesne i dokuczliwe. Sprawia po prostu, że stajemy się nieszczęśliwi. W takiej sytuacji niezbędne są środki, które złagodzą nasze dolegliwości.

Naturalne metody na ból zęba

Jednak zamiast sięgać po farmakologiczne specyfiki niwelujące problem, rozejrzyjmy się za naturalnymi metodami walki z bólem zęba.

  • Olejek eteryczny z goździka

Pierwszą rzeczą której potrzebujemy, to olejki eteryczne. Według literatury medycznej, najlepszym olejkiem na bóle zębów jest olejek goździkowy. Od wieków podejrzewano, że wspiera leczenie stanów zapalnych. Jednak dopiero niedawno, na łamach Journal of Immunotoxicology, opublikowano pierwsze w historii badanie które dowodzi że eugenol znajdujący się w olejku z goździka, jest rzeczywiście silnym środkiem przeciwzapalnym. Goździk zajmuje najwyższe miejsce, jeśli chodzi o zioła posiadające antyoksydacyjne właściwości.

Jedną kropelkę olejku wcieramy bezpośrednio w bolący obszar. W przypadku ząbkujących dzieci, mieszkamy olejek goździkowy z olejem kokosowym w proporcji 1:1. Jeśli nie mam olejku, możemy wykorzystać sproszkowane goździki (a proszek wymieszać z olejem kokosowym), choć olejek jest bardziej skuteczny.

  • Sól morska

Prozdrowotne korzyści wynikające ze stosowania soli morskiej, wynikają z jej aktywności przeciwbakteryjnej. Stosowanie jej do płukania gardła lub obszaru bolącego, może przynieść przeciwbólowe działanie.

Zrezygnujmy jednak z soli kuchennej, stawiając na morską lub himalajską, ponieważ są one bogate w minerały i mogą wspomóc gojenie.

  • Olejek miętowy

Olejek miętowy znajduje się na wielu listach naturalnych składników bojowych. Jeśli chcemy złagodzić lub nieco znieczulić bolący obszar, użyjmy olejku z mięty pieprzowej.  Zawiera on mentol, który może pomóc nieco znieczulić bolące miejsce. Olejek mieszamy z olejem kokosowym w proporcji 1:1 i wcieramy w dziąsło.

Do chwili obecnej istnieje ponad 300 badań naukowych, dotyczących olejków eterycznych z mięty pieprzowej. Poza tym 2299 skupiających się na mentolu. Tak więc istnieją dowody na to, jak skuteczny może być ten olejek.

Jak wykorzystać te środki?

Co więc robić, kiedy dopadnie nas ból zęba?

Najpierw płuczemy usta wodą z solą morską, przez ok. 2 minuty. Następnie tworzymy mieszankę olejku goździkowego oraz z mięty pieprzowej (dodając olej kokosowy, jeśli mieszankę przeznaczona jest dla niemowlęcia) i wcieramy bezpośrednio w bolące miejsce.

Jeśli skorzystamy ze wszystkich tych środków, odkryjemy że naprawdę działają i szybko pomogą przezwyciężyć ból zęba.

Jeśli ból wymyka się spod kontroli, nasila lub stale powraca, należy oczywiście udać się do stomatologa.

W przypadku bólu warto również rozważyć rezygnację z cukru. Spożywając go karmimy drożdże i bakterie, które mogą powodować ból zęba lub ogólny stan zapalny w jego okolicy.

Źródło:

https://draxe.com/home-remedies-for-toothache/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.