Nadmierne zmęczenie, starzenie się czy alergia – ciemne podkowy pod oczami pojawiły się choć raz na twarzy większości z nas. Choć nie są niebezpieczne dla zdrowia, bywają zmarwieniem choćby ze względów estetycznych.
Czy wiemy dlaczego tak naprawdę powstają cienie pod oczami i czy można zrobić coś, by zredukować ich powstawanie?
Cienka skóra i kolor krwi
Przyczyny występowania cieni pod oczami są różne, ale wszystkie zaczynają się od różnicy w grubości skóry wokół oczu. Obszar ten nazywa się okolicą oczodołu. Grubość skóry większości obszarów ciała to 2-3 mm. Pod oczami jednak jest to zwykle 0,5 mm.
Cieńsza skóra oznacza, że naczynia krwionośne pod skórą są bardziej widoczne gołym okiem. To powoduje, że kolor skóry jest w tych miejscach inny. Tutaj to co widzimy na powierzchni, jest odzwierciedleniem tego co dzieje się bezpośrednio pod nią. Skóra i tkanka znajdujące się bezpośrednio pod zewnętrzną warstwą skóry, to tkanka podskórna. Umożliwia ona przejście jedynie niebieskim i fioletowym falom. To dlatego nasze żyły wydają się niebieskie – ponieważ odbija ona tylko niebieskie światło. Ten odbity kolor jest inny, jeśli mamy ciemniejszą lub jaśniejszą skórę. W pierwszym wypadku żyły będą miały kolor zielony lub brązowy. W drugim zaś ciemnofioletowy lub ciemnoczerwony.
To tylko jeden z powodów pojawiania się ciemnych kręgów pod oczami. W porównaniu do innych części ciała, to właśnie pod oczami mamy największą szansę zobaczyć niebieskawe ślady naczyń krwionośnych. W miarę starzenia się, skóra traci również kolagen i elastyczność. To sprawia że staje się cieńsza, a kręgi bardziej wyraziste.
Różne powody powstawania kręgów
Choć jest to częsty powód, widoczność naczyń krwionośnych pod skórą nie jest jedynym powodem powstawania cieni pod oczami.
Drugim typem ciemnych kręgów, są te spowodowane przebarwieniami skóry pod oczami (i są one zwykle brązowe). Te przebarwienia lub większa ilość pigmentacji w skórze, jest wynikiem wytwarzania większej ilości melaniny w skórze pod oczami. Ten stan zauważalny jest zwykle u osób z ciemniejszą skórą lub wyższą pigmentacją. W badaniu przeprowadzonym przez Pandit Deendayal Upadhyay Medical College w Indiach, naukowcy stwierdzili że cienie pod oczami były najczęściej spotykanym stanem, w rutynowej praktyce dermatologicznej.
Ten rodzaj spowodowanych przez przebarwienia kręgów, może mieć pierwotną lub wtórną przyczynę. W przypadku pierwotnej zwiększona pigmentacja występuje spontanicznie i pod oboma oczami. Przyczyna wtórna dotyczy zwiększonej pigmentacji, spowodowanej przez systemowy lub zlokalizowany proces.
Niektóre czynniki które prawdopodobnie przyczyniają się do przebarwień wokół okolicy oczodołu są tymczasowe. Po ich usunięciu/wycofaniu przebarwienie znika. Możliwe tymczasowe i stałe powody wyzwalania tych przebarwień obejmują:
- ekspozycję na słońce,
- pigmentację genetyczną,
- melanozocytozę,
- alergiczne zapalenie skóry,
- zapalenie skóry kontaktowe,
- obrzęk,
- leki,
- starzenie,
- hormony.
Cienie pod oczami mogą być również powodowane utlenianiem krwi, wyciekającej z naczyń krwionośnych wokół oczu. Uwolnienie i utlenianie krwi prowadzi nie tylko do ciemnych kręgów, ale też obrzęków i „worków” pod oczami.
Dzieje się tak, gdy ciało próbuje usunąć wyciek krwi z cienkowarstwowej powierzchni w najłatwiejszy sposób – z pomocą grawitacji.
Stan ten jest stosunkowo nieszkodliwy dla zdrowia, nie jest jednak łatwo sobie z nim poradzić. Dostępne są zabieg chirurgiczne i medyczne, aby powstrzymać wyciek krwi. Najlepiej jednak zacząć od zmiany stylu życia i odżywiania, by uniknąć tych bardziej inwazyjnych opcji.
Worki i cienie?
Kolejnym stanem, który może sprawić że cienie będą jeszcze ciemniejsze i bardziej zauważalne to „worki” pod oczami. Kiedy jesteśmy młodzi ich powodem może być reakcja alergiczna, choroba lub nadmierne gromadzenie się płynów w ciele.
Wraz z wiekiem pojawiają się inne powody, dla których może rozwinąć się obrzęk pod oczami. Wpływ grawitacji na tkankę, która powoli traci kolagen i elastyczność, może powodować jej zwiotczenie. Obejmuje to również tłuszcz pod tkanką oka.
Złogi tłuszczu wokół oczu pomagają je chronić. W miarę starzenia się, tłuszczu może wydostawać się z membrany w której się normalnie znajduje i opada poniżej oka. To powoduje worki.
Jednak w ostatnim badaniu opublikowanym na łamach Clinical Neurophysiology, naukowcy odkryli że może istnieć inny powód powstawania złogów tłuszczu pod oczami. Chirurdzy plastyczni z Kalifornii stwierdzili, że u uczestników badania worki powstały nie w wyniku wydostania się tłuszczu. Raczej ciało wytworzyło więcej tkanki tłuszczowej w okolicy oczu.
Dokładny mechanizm powstawania złogów tłuszczu pod oczami nie jest wciąż całkowicie zrozumiały. Jednak lekarze uważają, że ryzyko ich powstawania jest tym większe, im jesteśmy starsi.
Choć jako powód ich pojawiania się wskazuje się często brak snu, nie ma na to dowodów naukowych. Z pewnością jednak zwiększa on nasilenie obrzęków pod oczami.
Jak pozbyć się cieni po oczami?
Choć są one właściwie nieszkodliwe, większość z nas chciałaby się pozbyć ciemnych kręgów pod oczami jak najszybciej. Jest na to kilka sposobów, a ich skuteczność będzie dla każdego z nas inna. Zanim zdecydujemy się na poważne zabiegi kosmetyczne/chemiczne/chirurgiczne, warto wypróbować naturalne sposoby działania.
- Unikajmy tarcia oczu
Skóra pod oczami jest cienka, traci elastyczność i kolagen w miarę starzenia się, może być więc podatna na wyciek krwi. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania cieni pod oczami i pogłębiają się kiedy trzemy skórę.
- Pamiętajmy o swoich alergiach
Alergie mogą powodować swędzenie i łzawienie oczu. Może to przyczynić się do pocierania wrażliwego obszaru wokół oczu i zwiększyć obrzęk.
- Zmieńmy sposób spania
Kiedy śpimy na brzuchu, grawitacja powoduje gromadzenie się płynu pod oczami, a stały nacisk na skórę twarzy może prowadzić do pogłębiania zmarszczek. Spróbujmy spać na plecach. Unikajmy spania na więcej niż jeden poduszce, ponieważ znacząco wpływa to na ułożenie szyi i pleców.
- Pamiętajmy o delikatnym demakijażu
Pozostawienie na noc makijażu może podrażnić delikatną skórę oka. Jednak codzienne pocieranie oczu by usunąć makijaż, może spowodować uszkodzenie naczyń włosowatych i zapalenie okolicy oczu. To tylko pogorszy sytuację z cieniami.
Zamiast tego, lepiej użyć jest łagodnego środka do demakijażu, który nie wymaga wielokrotnych tarć. Dobrym sposobem jest również olej kokosowy z pierwszego tłoczenia.
- Zmniejszymy spożycie alkoholu
Alkohol „wyciąga” wodę ze skóry, powodując odwodnienie. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia obszaru wokół oczu, jeśli będziemy go przypadkowo pocierać. Kiedy pijemy alkohol, pamiętajmy by wypić ok. 2 l wody przed snem. Może wydawać się to bardzo dużo, jednak pomoże nawodnić naszą skórę.
- Chrońmy oczy
Nośmy okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości, kiedy jesteśmy na zewnątrz. Pomagają one chronić przed słońcem oczy i delikatną skórę wokół nich. Dobrze jest wybrać większe oprawki, które osłonią również skórę po obu stronach oczu. Kolor soczewek nie ma wpływu na siłę ochrony UV.
- Ograniczmy lub rzućmy palenie
Palenie przyśpiesza utratę przez skórę kolagenu, co zwiększa worki pod oczami. To kolejny powód dla którego warto jest rzucić palenie lub przynajmniej zredukować ilość wypalanych dziennie papierosów.
- Zwróćmy uwagę na warunki panujące we wnętrzach
Zanieczyszczenie powietrza jest znaczącym czynnikiem drażniącym oczy. Warto pamiętać, że nie tylko powietrze na zewnątrz ma znaczenie. Klimatyzacja, wentylacja i ogrzewanie mają również niekorzystny wpływ na kondycje naszych oczu.
- Stosujmy zabiegi kojące
Obszary wokół oczu dobrze reagują na zabiegi kojące, pomagające zmniejszyć obrzęki. Warto znaleźć opcję odpowiednią dla siebie. Poniżej kilka przykładów:
Miód – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Najlepszych wyborem będzie surowy, lokalny produkt. Po prostu nałóżmy niewielką jego ilość pod oczy tuż przed snem i pozwólmy mu wsiąknąć przez noc.
Plastry ogórka – od dawna stosowane w gabinetach spa i w wielu zabiegach na oczy. Pomagają zmniejszyć obrzęki, ponieważ mają właściwości rozjaśniające skórę i działają przeciwzapalnie. Grube plastry zimnego ogórka połóżmy na oczach na 10 minut, najlepiej pod koniec dnia. To działa!
Olejek migdałowy – nałóżmy trochę pod oczami przed snem i pozwólmy mu działać przed snem. Rano zmyjmy go odrobiną wody.
Maślanka i kurkuma – maślankę posypmy odrobiną kurkumy i zanurzmy w niej 2 waciki. Wyciśnijmy i umieśćmy je na oczach na 15 minut, 5 razy w tygodniu. Maślanka obkurcza naczynia krwionośne, kurkuma zaś działa przeciwzapalnie.
Awokado – jest bogate w tłuszcze i środki zmiękczające, nadaje się nie tylko do jedzenia, ale również jako maska na oczy. Umieśćmy kawałek dojrzałego awokado pod każdym okiem albo zróbmy maseczkę z łyżeczki owocu i kilku kropel oleju migdałowego. Pozostawmy na 15 minut.
Liście mięty – mięta doskonale chłodzi i orzeźwia. Jest świetna do wykorzystania pod koniec dnia. Zmiażdżmy surowe liście i nałóżmy na cienie pod oczami, na 5-10 minut. Następnie zmyjmy.
Torebki czarnej herbaty – po zaparzeniu herbaty włóżmy do lodówki. Po ochłodzeniu pomogą nam zmniejszyć obrzęk wokół oczu. Połóżmy po jednej torebce na każde oko, na ok. 10 minut.
Ziemniaki lub pomidory – jeśli cienie pod oczami wynikają ze zbytniej pigmentacji, spróbujmy rozjaśnić skórę sokiem z ziemniaka lub świeżego pomidora. Namoczmy wacik w soku, wyciśnijmy i połóżmy na ciemnych kręgach na 10 minut. Następnie spłuczmy.
Źródło:
https://articles.mercola.com/what-causes-dark-circles-under-eyes.aspx
Opracowała Ewa Wysocka