2 stycznia, 2020

Sen może mieć wpływ na zwłóknienie płuc

Zwłóknienie płuc to choroba wynikająca z uszkodzenia tkanki płucnej. Z powodu bliznowacenia utrudnia prawidłowe funkcjonowanie płuc, utrudniając oddychanie. Choroba ta objawia się zwykle poprzez: duszności, suchy kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, utratę wagi i pałeczkowatość palców (clubbing, palce Hipokratesa). Najczęściej stan ten dotyka osób starszych, czasami bez możliwości wskazania przyczyny rozwoju schorzenia – mówi się wtedy o idiopatycznym zwłóknieniu płuc.

Jak odkryli naukowcy, choroba ta może być powiązana ze snem. Okazuje się bowiem, że osoby które śpią regularnie krócej niż 4 lub dłużej niż 11 godzin, narażone są 2-3 razy bardziej na rozwój tej choroby, niż ci którzy przesypiają ok. 7 godzin.

Badanie opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences wykazało, że może być to powiązane z zegarem biologicznym.

Reguluje on niemal każdą komórkę w naszym ciele, odpowiadając za 24-godzinny cykl takich procesów jak: sen, metabolizm czy gospodarka hormonalna. Jeśli chodzi o płuca, zegar wpływa przede wszystkim na drogi oddechowe. Jednak – jak odkrył zespół badaczy – u pacjentów ze zwłóknieniami płuc wahania dotyczyły głównie pęcherzyków płucnych.

Badania na myszach wykazały, że zmiana mechanizmu zegara wpływa na proces zwłóknienia, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju schorzenia płuc u gryzoni. Następnie przeprowadzono badania z udziałem ludzi.

Wykazano w testach in vitro, że nawyki snu zgodne z zegarem zmniejszają zwłóknienie. To dobra wiadomość zważywszy na fakt, że choćby w Wielkiej Brytanii z powodu zwłókniania płuc rocznie umiera niemal tyle samo osób, co z powodu białaczki. Podwyższone ryzyko (choć mniejsze) dotyczy również tych osób, które pracują na nocną zmianę lub chodzą spać późno w nocy. Według naukowców odkrycie powiązane jest z kluczowym dla zegara biologicznego białkiem, które może wpływać na produkcję kolagenu w płucach.

Jak powiedział dr John Blaikley z The University of Manchester:

Zwłóknienie płuc to wyniszczający stan, na który nie ma obecnie lekarstwa. Dlatego odkrycie roli zegara biologicznego w tym rozwoju schorzenia, może pomóc znaleźć nowe sposoby na radzenie sobie z nim i na zapobieganie mu. Konieczne są dalsze prace związane z badaniem związku pomiędzy czasem snu, a zwłóknieniem płuc. Jeśli nasze odkrycia zostaną potwierdzone, będzie jasne że optymalna długość snu będzie w stanie zmniejszyć wpływ tej wyniszczającej choroby.

Doktor Peter Cunningham, współautor badania dodaje:

To fascynujące, że zegar biologiczny może wpływać na zwłóknienie płuc. Już poprzednie badania wykazały, że odgrywa też ważną rolę w przypadku infekcji, a nawet cukrzycy czy nowotworów.

Źródła:

https://medicalxpress.com/news/2019-12-short-pulmonary-fibrosis.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pulmonary-fibrosis/symptoms-causes/syc-20353690

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      One Comment

      1. mykoplazma pneumoniae 9 stycznia 2020 at 12:25- Odpowiedz

        Warto podkreślić, że za choroby płuc ostatnio bardzo często odpowiada również koinfekcja boreliozy mykoplazma pneumoniae która jest przenoszona razem z boreliozą.

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.