7 marca, 2019

Przerażające eksperymenty farmaceutyczne znalazły swój finał w sądzie

W 2010 roku, dr Susan Reverby z Wellesley College w Massachusetts, odkryła szczegóły dotyczące straszliwego eksperymentu z lat 40. XX wieku. Informacje te wypłynęły jednak po śmierci jednego z głównych naukowców badania, Johna Charlesa Cutlera. Zostawił on po sobie wiele dokumentów, w których opisane są detale okrutnego eksperymentu.

Eksperyment ten przeprowadzony został w Gwatemali i miał sprawdzić skuteczność penicyliny w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową. By go przeprowadzić, celowo zarażono setki tubylców kiłą. Pozew wystosowany przeciwko Johns Hopkins University, Bristol-Myers Squibb Co. oraz Rockefeller Foundation opiewa na 1 miliard dolarów, który miałby trafić do ofiar rządowych eksperymentów. W 2015 roku było ich jeszcze 750, dziś pozostało 444 powodów lub ich krewnych.

Doświadczeniom poddawane były głównie dzieci, sieroty, pacjenci ze szpitala psychiatrycznego oraz więźniowie.

Jak czytamy w opisie dokonanym przez Meridian 361 International Law Group:

Szczegóły eksperymentów były celowo ukrywane przed światem. Pozostały takimi do 2011 roku, kiedy opublikowano raport potwierdzający, że dochodziło do łamania podstawowych praw człowieka, np.:

 • prostytutki zostały zarażone chorobą weneryczną, a następnie uprawiały seks z osobami na których eksperymentowano, przekazując celowo chorobę,
 • wstrzykiwano ofiarom krętki kiły do płynu rdzeniowego, pod skórę oraz w błony śluzowe,
 • u mężczyzn rozprzestrzeniano kiłę, poprzez stosowanie pod napletkiem emulsji zawierającej kiłę lub rzeżączkę, emulsję tę stosowano również na nacięty lub zadrapany penis,
 • pacjentce ze szpitala psychiatrycznego wstrzyknięto kiłę, narażono na zmiany skórne i wyniszczenie, a następnie zainiektowano ropę rzeżączkową pochodzącą od mężczyzn, do obu oczu ofiary
 • wielu Gwatemalczyków zachorowało na chorobę weneryczną, większość nigdy nie była leczona.

Naukowcy z tej organizacji zaangażowani byli w podobne eksperymenty – w różnych lokalizacjach – w szczególności w eksperymentach Tuskegee. Były one niemal identyczne jak te w Gwatemali, jednak tym razem ofiarami byli ubodzy czarnoskórzy dzierżawcy ziem.

Instytucje zaangażowane w eksperymenty zaprzeczają oskarżeniom, jakoby dopuściły się przestępczych praktyk.

W ostatnim oświadczeniu, Johns Hopkins wyraził głębokie współczucie dla osób i rodzin dotkniętych tym godnym pożałowania badaniem, przeprowadzonym przez USA na terenie Gwatemali w latach 40. Szanujemy postępowanie sądownicze i będziemy bronić tego procesu.

Rzecznik prasowy Rockefeller Foundation powiedział Reuterowi, że pozew nie ma żadnej wartości i że fundacja nie wie nic, o prowadzeniu rzekomych badań.

Niestety, do dziś wielu Gwatemalczyków boryka się z bolesnymi konsekwencjami opisanych eksperymentów.

Źródło:

https://themindunleashed.com/2019/02/rockefeller-big-pharma-billion-lawsuit-syphilis.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   One Comment

   1. Anna Kaczynska 8 kwietnia 2019 at 22:08- Odpowiedz

    to jest straszne, coraz wiecej takich rzeczy wychodzi na jaw i my nie wiemy jakie eksperymenty sa teraz prowadzone, bo to dopiero wyjdzie potem….wmawia sie ludziom rozne rzeczy, ktore potem okazuja sie byc tylko humbugiem, czyli zwykla bajeczka, a to przeciez sa eksperymenty rowniez..tak jest ze szczepionkami teraz, tak jest byc moze z Aidsem i Ebola….przeciez takie nagle wybuchy roznych epidemi nie moga byc normalne..proba i nagle okazuje sie, ze ta proba wymknela sie spod kontroli…i nikt sie do tego nie przyzna..zastanawiam sie nad jednym, dlaczego my ludzie jestesmy tak oddarci z calego czlowieczenstwa, z milosci, z empatii i wzajemnego respektu….to zwierzeta sa bardziej empatyczne, bo tam nikt nie zabija dla samej satysfakcji zabijania i tam nikt nie robi drugiemu zadnej krzywdy po to, zeby zarobic pieniadze…..smutne to bardzo

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.