25 października, 2017

Owoc który pomaga oczyścić tętnice?

Tętnice to małe naczynia krwionośne, które transportują krew w całym ciele – od mózgu, aż do palców stóp. Zdrowe tętnice mają gładkie ściany wewnętrzne, dzięki czemu krew może swobodnie przez nie przepływać. A to pozwala naszemu ciału zachować zdrowie (i szczęście). Jednak tętnice mogą się zatkać, przede wszystkim z powodu gromadzenia się blaszek na ich wewnętrznych ściankach. Uniemożliwia to prawidłowe przepływanie krwi, a w niektórych przypadkach powoduje nawet całkowite zablokowanie tętnic.

Zatkane tętnice to nic ciekawego. Stan ten może przyczynić się do zawału, udaru, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jak utrzymywać je w czyste i w dobrym stanie.

Badanie opublikowane w magazynie Atherosclerosis wykazało, że ekstrakt z granatów może zapobiec – a nawet odwrócić postępujące już – stopniowe „grubnięcie” tętnic wieńcowych. Następuje to w wyniku gromadzenia się materiałów tłuszczowych. Nazywamy to miażdżycą. Odkryte właściwości granatu to naprawdę świetna wiadomość, ponieważ mogą pomóc zapobiegać jednej z głównych przyczyn zgonów, związanych z sercem.

Badania pokazują w jaki sposób granaty „oczyszczają” tętnice

Omawiane badanie pokazuje, że ekstrakt z granatu może wspomóc oczyszczanie niektórych tętnic, a także zapobiegać procesowi odkładania się blaszek w ich wnętrzu. Badanie przeprowadzono na myszach, które miały zatkane tętnice, lub zostały uznane za „podatne” na ten stan.

Wybranym gryzoniom podawano ekstrakt z granatu, który dodawany był do wody. Trwało to 2 tygodnie. Naukowcy odkryli, że ekstrakt ten wpłynął na wzrost poziomu cholesterolu, w związku z bardzo małym zagęszczeniem lipoprotein. Co ciekawe jednak, u myszy zaobserwowano zmniejszenie ilości blaszek miażdżycowych w tętnicach, a także zmniejszenie liczby tętnic wieńcowych zatkanych przez te blaszki.

Ponadto badacze zauważyli, że ekstrakt z granatu ma również inny wpływ na myszy. Redukuje na przykład stres oksydacyjny i poprawia zdrowie serca, określane markerami takimi jak: zmniejszenie gromadzenia się lipidów czy przenikanie makrofagów do mięśnia sercowego.

To nie pierwsze badanie dowodzące tego, że granaty mogą wpływać korzystnie na nasze tętnice. Badanie przeprowadzone w 2004 roku ilustruje, jak codziennie spożywanie soku z granatów może pozytywnie wpływać na pacjentów ze zwężeniem tętnic szyjnych. Oznacza to nabudowanie gromadzących się blaszek, na wewnętrznych ścianach tętnicy. W badaniu stwierdzono, że sok z granatu może zmniejszyć grubość warstwy wewnętrznej tętnicy szyjnej, ciśnienie krwi i utlenianie się cholesterolu LDL.

A zatem?

Nawet jeśli nie mamy żadnych problemów z tętnicami, granaty są świetnym dodatkiem do diety. Są bardzo zdrowe i bogate w przeciwutleniacze (ok. 3-krotnie bardziej niż zielona herbata!). Ponadto sok z granatów jest doskonałym źródłem witamin A, C i E, a także minerałów takich jak: wapń, fosfor, potas, żelazo, kwas foliowy, niacyna, tiamina (witamina B1), folany i ryboflawina.

Źródło:

http://www.collective-evolution.com/2017/09/26/how-to-clean-your-arteries-using-one-simple-fruit/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.