25 października, 2017

Owoc który pomaga oczyścić tętnice?

Tętnice to małe naczynia krwionośne, które transportują krew w całym ciele – od mózgu, aż do palców stóp. Zdrowe tętnice mają gładkie ściany wewnętrzne, dzięki czemu krew może swobodnie przez nie przepływać. A to pozwala naszemu ciału zachować zdrowie (i szczęście). Jednak tętnice mogą się zatkać, przede wszystkim z powodu gromadzenia się blaszek na ich wewnętrznych ściankach. Uniemożliwia to prawidłowe przepływanie krwi, a w niektórych przypadkach powoduje nawet całkowite zablokowanie tętnic.

Zatkane tętnice to nic ciekawego. Stan ten może przyczynić się do zawału, udaru, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jak utrzymywać je w czyste i w dobrym stanie.

Badanie opublikowane w magazynie Atherosclerosis wykazało, że ekstrakt z granatów może zapobiec – a nawet odwrócić postępujące już – stopniowe „grubnięcie” tętnic wieńcowych. Następuje to w wyniku gromadzenia się materiałów tłuszczowych. Nazywamy to miażdżycą. Odkryte właściwości granatu to naprawdę świetna wiadomość, ponieważ mogą pomóc zapobiegać jednej z głównych przyczyn zgonów, związanych z sercem.

Badania pokazują w jaki sposób granaty „oczyszczają” tętnice

Omawiane badanie pokazuje, że ekstrakt z granatu może wspomóc oczyszczanie niektórych tętnic, a także zapobiegać procesowi odkładania się blaszek w ich wnętrzu. Badanie przeprowadzono na myszach, które miały zatkane tętnice, lub zostały uznane za „podatne” na ten stan.

Wybranym gryzoniom podawano ekstrakt z granatu, który dodawany był do wody. Trwało to 2 tygodnie. Naukowcy odkryli, że ekstrakt ten wpłynął na wzrost poziomu cholesterolu, w związku z bardzo małym zagęszczeniem lipoprotein. Co ciekawe jednak, u myszy zaobserwowano zmniejszenie ilości blaszek miażdżycowych w tętnicach, a także zmniejszenie liczby tętnic wieńcowych zatkanych przez te blaszki.

Ponadto badacze zauważyli, że ekstrakt z granatu ma również inny wpływ na myszy. Redukuje na przykład stres oksydacyjny i poprawia zdrowie serca, określane markerami takimi jak: zmniejszenie gromadzenia się lipidów czy przenikanie makrofagów do mięśnia sercowego.

To nie pierwsze badanie dowodzące tego, że granaty mogą wpływać korzystnie na nasze tętnice. Badanie przeprowadzone w 2004 roku ilustruje, jak codziennie spożywanie soku z granatów może pozytywnie wpływać na pacjentów ze zwężeniem tętnic szyjnych. Oznacza to nabudowanie gromadzących się blaszek, na wewnętrznych ścianach tętnicy. W badaniu stwierdzono, że sok z granatu może zmniejszyć grubość warstwy wewnętrznej tętnicy szyjnej, ciśnienie krwi i utlenianie się cholesterolu LDL.

A zatem?

Nawet jeśli nie mamy żadnych problemów z tętnicami, granaty są świetnym dodatkiem do diety. Są bardzo zdrowe i bogate w przeciwutleniacze (ok. 3-krotnie bardziej niż zielona herbata!). Ponadto sok z granatów jest doskonałym źródłem witamin A, C i E, a także minerałów takich jak: wapń, fosfor, potas, żelazo, kwas foliowy, niacyna, tiamina (witamina B1), folany i ryboflawina.

Źródło:

http://www.collective-evolution.com/2017/09/26/how-to-clean-your-arteries-using-one-simple-fruit/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.