Kobiety które mają (lub miały) niedowagę, są 30% bardziej narażone na menopauzę przed 45. rokiem życia. Tak pokazuje analiza danych, pochodzących od niemal 79 000 kobiet, których zdrowie było monitorowane przez 22 lata.
W badaniu tym, kobiety zostały zakwalifikowane do grupy osób z niedowagą jeśli ich wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 18,5 lub mniej. U osób z tej grupy – bez względu na wiek – istniało średnio 30% wyższe ryzyko wczesnej menopauzy, w porównaniu do kobiet z „normalnym” BMI (między 18,5 a 22,4).
U kobiet które miały niedowagę w wieku 35 lat, prawdopodobieństwo wczesnej menopauzy było 59% wyższe, zaś 18-letnie kobiety z BMI poniżej 17,5 były narażone o 50% bardziej.
Wydaje się to dosyć ekstremalne, by utrata wagi w nastolęctwie miała tak silny wpływ na to, co wydarzy się wiele lat później. Jednak badania pokazują, że kobiety które straciły przynajmniej 9 kg, co najmniej 3 razy między 18. a 20. rokiem życia, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną menopauzę.
Ryzyko chorób serca
Nasze odkrycia sugerują, że kobiety które mają niedowagę we wczesnej dorosłości lub nieco później, mogą być narażone na zwiększone ryzyko wczesnej menopauzy – mówi Kathleen Szegda, z University of Massachusetts, która kierowała badaniem.
Wczesna menopauza dotyka do 10% kobiet i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem: chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy i zaburzeń poznawczych. Kobiety z niedowagą powinny pomyśleć o omówieniu tych odkrytych, potencjalnych zagrożeń ze swoim lekarzem – mówi Szegda.
Ryzyku nadwagi poświęca się zwykle więcej uwagi, jest ono lepiej rozumiane. Kobiety często nie zdają sobie jednak sprawy z potencjalnych hormonalnych komplikacji związanych z niedowagą, nawet występująca w młodszych latach. – mówi Kathy Abernathy z British Menopause Society. Wyniki tego badania podkreślają potrzebę trzymania prawidłowej, zdrowej wagi przez kobiety w każdym wieku.
Należy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI jest narzędziem niedoskonałym. W jego ramach nie bierze się bowiem pod uwagę stosunku tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej czy wieku. Istotnym jest również miejsce w którym gromadzi się tkanka tłuszczowa. O ile tłuszcz w okolicach brzucha może być niebezpieczny, o tyle np. w okolicach bioder czy ud dla kobiet pełni zupełnie inną funkcję. Dlatego ważnym jest, by do tematu wagi podchodzić uważnie i z pomocą rzetelnych specjalistów.
Źródło:
Opracowała Ewa Wysocka