13 lutego, 2020

Niedobór witaminy D w ciąży a ADHD

Oto kolejne wieści dotyczące tego, jak niebezpieczny może być niedobór witaminy D.

Badanie przeprowadzone we współpracy z finlandzkim University of Turku oraz amerykańskim Columbia University wykazało, że dzieci kobiet cierpiących na jej deficyt w czasie ciąży, są o 34% bardziej zagrożone ADHD. Jak powiedziała lekarz Minna Sucksdorff, z University of Turku: poza genotypem, takie czynniki prenatalne jak niedobór witaminy D w czasie ciąży, mogą wpływać na rozwój ADHD.

Badaniem objęto 1067 dzieci, urodzonych w latach 1998-1999, ze zdiagnozowanym ADHD. Jest pierwszym tego typu, w którym wykazano związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D, u ciężarnej w I i II trymestrze, a zwiększonym ryzykiem deficytu uwagi u dziecka. Badanie stanowi część projektu badawczego, który ma na celu odkrycie związku pomiędzy stanem zdrowia kobiety w czasie ciąży, a rozwojem ADHD u dzieci. Badacze maja nadzieję, że pomoże ono ustalić czynniki ryzyka i opracować metody które pozwolą zapobiec temu zaburzeniu.

Choć fińskie zalecenia dotyczące stosowania witaminy D uległy zmianie, specjaliści uważają, że niedobór tej witaminy jest wciąż powszechnym problemem.

Te badania dają mocne dowody na to, że niski poziom witaminy D w czasie ciąży powiązany jest z niedoborem uwagi u potomstwa. – mówi profesor Andre Sourander. Z całą pewnością warto wziąć je pod uwagę.

Źródło:

https://www.utu.fi/en/news/press-release/vitamin-d-deficiency-during-pregnancy-connected-to-elevated-risk-of-adhd

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.