13 lutego, 2020

Niedobór witaminy D w ciąży a ADHD

Oto kolejne wieści dotyczące tego, jak niebezpieczny może być niedobór witaminy D.

Badanie przeprowadzone we współpracy z finlandzkim University of Turku oraz amerykańskim Columbia University wykazało, że dzieci kobiet cierpiących na jej deficyt w czasie ciąży, są o 34% bardziej zagrożone ADHD. Jak powiedziała lekarz Minna Sucksdorff, z University of Turku: poza genotypem, takie czynniki prenatalne jak niedobór witaminy D w czasie ciąży, mogą wpływać na rozwój ADHD.

Badaniem objęto 1067 dzieci, urodzonych w latach 1998-1999, ze zdiagnozowanym ADHD. Jest pierwszym tego typu, w którym wykazano związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D, u ciężarnej w I i II trymestrze, a zwiększonym ryzykiem deficytu uwagi u dziecka. Badanie stanowi część projektu badawczego, który ma na celu odkrycie związku pomiędzy stanem zdrowia kobiety w czasie ciąży, a rozwojem ADHD u dzieci. Badacze maja nadzieję, że pomoże ono ustalić czynniki ryzyka i opracować metody które pozwolą zapobiec temu zaburzeniu.

Choć fińskie zalecenia dotyczące stosowania witaminy D uległy zmianie, specjaliści uważają, że niedobór tej witaminy jest wciąż powszechnym problemem.

Te badania dają mocne dowody na to, że niski poziom witaminy D w czasie ciąży powiązany jest z niedoborem uwagi u potomstwa. – mówi profesor Andre Sourander. Z całą pewnością warto wziąć je pod uwagę.

Źródło:

https://www.utu.fi/en/news/press-release/vitamin-d-deficiency-during-pregnancy-connected-to-elevated-risk-of-adhd

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz