8 czerwca, 2017

Naturalnie świeży oddech.

Przykry oddech to nie tylko niezręczna sytuacja. Może być on (choć w większości wypadków nie jest) znakiem kłopotów zdrowotnych. Kiedy jednak wykluczymy poważne problemy, które mogą powodować nieświeży oddech – a wciąż walczymy z tą niedogodnością – pozostaje nam kilka opcji, do których możemy się uciec.

Chemiczny powiew świeżości

Zwykle myślimy, że kwestie nieświeżego oddechu rozwiąże stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Jednakże większość z nich, zawiera m.in. alkohol, co powinno wzbudzać naszą uważność. Niektóre płyny składają się z alkoholu, aż w 27%!

Ale to nie wszystko, co znajdziemy w butelkach z płynem. Obecny w nich etanol, pozwala czynnikom powodującym raka atakować delikatny nabłonek wewnątrz ust, powodując tym samym problemy. Uważa się również, że aldehyd octowy – produkt uboczny płynu do płukania jamy ustnej – jest rakotwórczy.

Jeśli uda nam się znaleźć płyn bez tych składników, zawierają one często sztuczne barwniki i aromaty, których nikt z nas nie chce chyba wtłaczać w swoje ciało. Tego typu sposoby na nieświeży oddech, maskują tylko problemy. Nie leczą przyczyny.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Każdemu z nas przyszło choć raz, zmierzyć się z problemem nieświeżego oddechu. A ma to różne podłoża. Czasami przyczyną jest dieta, czasami bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Często słyszy się, że przyczyny problemów z oddechem zaczynają się w jelitach lub żołądku. Tak naprawdę jednak biorą się one z tyłu języka, gardła i z migdałków. Właśnie tam znaleziono występujące w przyrodzie bakterie, które odpowiadają za odkładanie się związków siarki, powodujących nieświeży oddech. Poranny oddech, to efekt „wyschnięcia” tych bakterii przez noc – a to wzmaga ich aktywność.

Niezależnie od tego, co wywołuje nieświeży oddech (poza poważnym problemem zdrowotnym), możemy poradzić sobie z tym, bez używania niebezpiecznych płynów do płukania jamy ustnej. Mamy szansę rozwiązać ten problem, naturalnymi metodami.

5 naturalnych sposób na walkę z nieświeżym oddechem

 • Natka pietruszki.

Pietruszka to nie tylko zielone gałązki, których używamy do ozdabiania potraw. To też skuteczna broń, do walki z nieświeżym oddechem. Jest bogata w chlorofil, który neutralizuje przykry oddech, działa jak „dezodorant” i anty-mutagen. Anty-mutagen to substancja, która zakłóca działanie mutagenne danej substancji. Mutagen to mutacja lub zmiana – chemiczna bądź biologiczna – w substancji.

Jeżeli żucie gałązki natki pietruszki nie działa, warto spróbować zanurzyć ją najpierw w occie. Można również zrobić z niej domowy płyn do płukania jamy ustnej. To pomysł dobry szczególnie dla tych, którzy cenią sobie taki sposób na odświeżanie oddechu.

Gotujemy gałązki natki pietruszki, wraz z goździkami. Studzimy i odcedzamy. Gotowe!

 • Cytryna.

Szczególnie skuteczna technika, jeśli chodzi o neutralizowanie zapachu cebuli, czosnku i tym podobnym. Plasterek cytryny wrzucamy do szklanki wody – lub wyciskamy do niej sok. Potem po prostu wypijamy wodę lub płuczemy nią usta. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, po prostu umieśćmy kroplę soku z cytryny na czubku języka. Pobudzi to produkcję śliny, która pomoże w walce z nieprzyjemnych oddechem.

 • Woda.

Suche usta to siedlisko bakterii, które wytwarzają związki siarki. Te z kolei są jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu. Picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie, to jeden z najlepszych sposób, na zmniejszenie aktywności tych bakterii. A tym samym zredukowanie problemów z oddechem. Często ludzie wykonujący zawody związane w mówieniem, jak: nauczyciele, sprzedawcy czy prawnicy, twierdzą że mają problem z nieświeżym oddechem, z powodu suchości w ustach. A zatem – pijmy, by wyeliminować suchość w ustach, jako pożywkę dla bakterii.

 • Olejek z mięty pieprzowej.

Mięta pieprzowa w kapsułkach, to jeden z najczęściej polecanych sposobów walki z nieświeżym oddechem. Artykuł opublikowany na łamach brytyjskiego The Times, omawia wyniki badania, przeprowadzonego w 2008 roku. Wynika z niego, że u pacjentów leżących na Oddziale Intensywnej Terapii, stosowano olejek do płukania ust, zawierający miętę pieprzową. Przynosiło im to ulgę w dyskomforcie, związanym z nieświeżym oddechem.

 • Unikanie cukrów i ziaren.

Cukier i ziarna aktywizują wiele bakterii i umożliwiają ich wzrost. Wyeliminowanie lub zredukowanie spożycia cukru i produktów słodzonych, a także ziaren, pomoże zwalczyć problemy z nieświeżym oddechem. To dobry ruch również pod kątem utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia.

Nieprzyjemny oddech, to nieprzyjemna sprawa. Nie tylko dla nas. Warto unikać jedynie maskowania problemu, nadużywając płynów do płukania ust (i znajdujących się w nich szkodliwych substancji). Lepiej spróbować którejś z powyższych, naturalnych, metod. Niwelowanie źródła problemu jest zawsze lepsze, niż jego zagłuszanie.

Źródło:

https://draxe.com/5-steps-to-natural-fresh-breath/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.