18 lutego, 2021

Moksa pomaga złagodzić dolegliwości przedmiesiączkowe

Jak donoszą chińscy naukowcy, moksoterapia może być skutecznym sposobem na łagodzenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania.

W ramach badania randomizowanego, w którym udział wzięło 280 pacjentek, uczestniczki podzielone zostały na trzy grupy: terapię przedmiesiączkową (A), miesiączkową (B) oraz grupę oczekującą (C).

 Grupy A i B poddawane były takiej samej moksoterapii (Sanyinjiao SP-6 oraz Guanyuan REN-4), na różnych etapach cyklu miesiączkowego. Zabiegi wykonywano jeden raz dziennie, przez 10 minut, które przeznaczone były na każdy z trzech punktów. Prowadzono trzy ciągłe cykle, które trwały 5-7 dni, w ciągu trzech cykli miesiączkowych (3 miesięcy), po których nastąpiła obserwacja trwająca kolejne 3 miesiące.

Grupa C (z listy oczekujących) nie została poddana terapii moksą. Jak pokazały wyniki, w grupach otrzymujących moksę zaobserwowano znaczną złagodzenie bólu oraz emocjonalnego stresu.

Moksowanie w czasie przedmiesiączkowym daje lepsze efekty, niż w czasie miesiączki, jeśli chodzi o łagodzenie takich objawów, jak: czas trwania, nasilenie oraz intensywność bólu, lęk oraz stany depresyjne. Efekty te utrzymywały się do końca obserwacji.

Źródło: https://www.jcm.co.uk/news/https-pubmed-ncbi-nlm-nih-gov-33116807/

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.