18 lutego, 2021

Moksa pomaga złagodzić dolegliwości przedmiesiączkowe

Jak donoszą chińscy naukowcy, moksoterapia może być skutecznym sposobem na łagodzenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania.

W ramach badania randomizowanego, w którym udział wzięło 280 pacjentek, uczestniczki podzielone zostały na trzy grupy: terapię przedmiesiączkową (A), miesiączkową (B) oraz grupę oczekującą (C).

 Grupy A i B poddawane były takiej samej moksoterapii (Sanyinjiao SP-6 oraz Guanyuan REN-4), na różnych etapach cyklu miesiączkowego. Zabiegi wykonywano jeden raz dziennie, przez 10 minut, które przeznaczone były na każdy z trzech punktów. Prowadzono trzy ciągłe cykle, które trwały 5-7 dni, w ciągu trzech cykli miesiączkowych (3 miesięcy), po których nastąpiła obserwacja trwająca kolejne 3 miesiące.

Grupa C (z listy oczekujących) nie została poddana terapii moksą. Jak pokazały wyniki, w grupach otrzymujących moksę zaobserwowano znaczną złagodzenie bólu oraz emocjonalnego stresu.

Moksowanie w czasie przedmiesiączkowym daje lepsze efekty, niż w czasie miesiączki, jeśli chodzi o łagodzenie takich objawów, jak: czas trwania, nasilenie oraz intensywność bólu, lęk oraz stany depresyjne. Efekty te utrzymywały się do końca obserwacji.

Źródło: https://www.jcm.co.uk/news/https-pubmed-ncbi-nlm-nih-gov-33116807/

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.