11 października, 2017

Masaż bańkami – na czym polega i kiedy warto go stosować?

Bańki lecznicze stosować można na klika sposobów, występują także w kilku rodzajach. Najogólniej rzecz ujmując istnieją bańki ogniowe i bezogniowe. Bańki ogniowe do wytworzenia próżni wykorzystują ogień. Tradycyjne, popularne w Polsce od wielu lat, bańki szklane, to właśnie bańki ogniowe. Bańki bezogniowe natomiast wytwarzają próżnię bez użycia ognia, np. przy pomocy pompki – tak działają bańki plastikowe, lub poprzez ich ściśnięcie – tak działają z kolei bańki silikonowe lub gumowe. Próżnia w bańce powoduje zassanie się jej na skórze, dlatego też jej wytworzenie jest konieczne w każdej terapii bańkami leczniczymi. Ponadto próżnia w bańce, po przyłożeniu jej do ciała, tworzy podciśnienie, które wsysa skórę do bańki, a także powoduje wessanie niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej w miejscu przyłożenia bańki.

O ile do stawiania nadają się wszystkie rodzaje baniek: zarówno tradycyjne bańki szklane, jak i bańki silikonowe, bambusowe, bańki plastikowe czy gumowe, o tyle w masażu lepiej sprawdzają się elastyczne i miękkie bańki – gumowe lub jeszcze lepiej silikonowe. Bańki silikonowe są najdelikatniejszym rodzajem baniek, który nie powoduje dyskomfortu czy bólu w trakcie masażu. Bańki silikonowe mniejszych rozmiarów świetnie nadają się również do masażu delikatnej skóry twarzy.

Masaż a stawianie baniek

Istnieją dwie podstawowe formy terapii z użyciem baniek chińskich: masaż bańkami oraz stawianie baniek. Obydwie te formy wywodzą się ze szkoły Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i przynoszą ulgę w różnych dolegliwościach.

Stawianie baniek jest zalecane w przypadkach:

 • przeziębienia,
 • grypy,
 • stanów zapalnych,
 • bólów głowy,
 • dolegliwości płucnych.

Bańki można stawiać także w celach przeciwbólowych, np. stawiając bańkę na czole w przypadku bólu głowy (choć w Polsce nie jest to popularna metoda, to w krajach Azji jest bardzo popularnym sposobem radzenia sobie z bólami głowy). Bańki stawiać można na konkretnych bolących miejscach, na punktach akupunkturowych (do tego potrzebna jest jednakże znajomość rozłożenia punktów akupunkturowych na ciele człowieka oraz przebiegu meridian) lub w górnej części pleców. Bańki powinny przylegać do ciała przez 5-15 min (nie dłużej).

Masaż bańkami jest, z kolei, zalecany w przypadku:

 • zakwasów,
 • skurczy i zastojów mięśniowych,
 • bólu mięśni,
 • bólu stawów,
 • bólu kości (w szczególności bólu kręgosłupa).

Masaż bańkami ma działanie rozluźniające, rozgrzewające i przeciwbólowe. Masaż zaleca się stosować po intensywnych treningach sportowych, ponieważ pomaga on odlepić skórę przylepioną w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej do mięśni. Tym samym bańki do masażu pozwalają pozbyć się zakwasów oraz bólu wywołanego zmęczeniem.

Masaż bańkami stosuje się także w zabiegach kosmetycznych. Masaż nimi ujędrnia skórę, pozwala wymodelować sylwetkę, pozbyć się cellulitu i zredukować warstwę tłuszczową na masowanych obszarach. Małe bańki sylikonowe są na tyle delikatne, że mogą być używane do masażu ujędrniającego twarzy, który doskonale usuwa nagromadzenia limfy.

Jak działają bańki?

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku zasada działania baniek jest taka sama. Po zassaniu się na skórze, podciśnienie wytwarzane przez bańkę powoduje wyssanie niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej w miejscu, w którym prowadzony jest zabieg. Wyssane w ten sposób krwinki obumierają, przez co organizm rozpoznaje w nich ciało obce i zaczyna namnażać przeciwciała, których zadaniem jest pozbycie się obcych elementów w organizmie. Powstałe w ten sposób przeciwciała oddziałują później na cały organizm, pomagając zwalczyć wszystkie dotykające go infekcje. Masaż bańką zwiększa ukrwienie w miejscu bólu redukując zastój i pomagając organizmowi nakierować energię w miejsce potrzebujące interwencji.

Przyssana do skóry bańka pobudza ponadto krążenie krwi w stymulowanym obszarze, co również przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji organizmu. W przypadku masażu pojawia się również dodatkowy czynnik w postaci ucisku na mięśnie, który pozwala na ich rozluźnienie, rozgrzanie i pobudzenie.

Zarówno w trakcie stawiania baniek jak i przy masażu, na skórze mogą powstać siniaki. Nie jest to efekt niepożądany i nie świadczy on bynajmniej o tym, że zabieg został źle przeprowadzony. Siniak powstaje w wyniku przenikania krwi do tkanek podskórnych zassanych przez bańkę. Niektórzy z praktyków Tradycyjnej Medycyny Chińskiej uważają ponadto, że siniaki można wykorzystywać w celach diagnostycznych – mają one być wyraźniejsze w miejscach, które stanowią ognisko choroby.

Jak wykonywać masaż bańkami silikonowymi?

Przed przystąpieniem do masażu bańkami należy pokryć masowany obszar dużą ilością olejku do masażu. Bardzo dobrze do tego celu nadaje się olejek imbirowy, olej z moksy lub olejki wykorzystywane do masażu leczniczego – Gua Sha. Olejki tego typu można rozcieńczyć przy pomocy zwykłej oliwy spożywczej. Oliwę można z powodzeniem stosować także jako samodzielny olejek do masażu, choć lepiej od niej sprawdzają się olejki przeznaczone specjalnie do tego celu. Bardzo dobrym pomysłem jest rozcieńczenie w oliwie maści tygrysiej o właściwościach rozgrzewających, która doskonale pobudza tkanki przed zabiegiem i działa jeszcze długo po jego zakończeniu.

Po nasmarowaniu ciała olejkiem możemy przejść do właściwego masażu. Bańkę należy najpierw przyssać do skóry ściskając ją przed położeniem po czym rozluźniając uścisk gdy znajdzie się już na skórze. O ile w przypadku stawiania baniek bańka może być bardzo mocno zassana, o tyle w przypadku masażu, bańka nie powinna przylegać do skóry zbyt mocno. Prawidłowo przyssanymi bańkami wykonuje się następnie pociągłe ruchy wzdłuż nóg i ramion.

Wykonując masaż należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze bańki nie wolno umieszczać bezpośrednio na sercu, dlatego też lepiej jest unikać masażu lewej części klatki piersiowej i lewej łopatki. Po drugie masując powinno się wykonywać ruchy zawsze w kierunku serca, ponieważ w przeciwnym razie, po intensywnym, niewłaściwym używaniu baniek może dojść do uszkodzenia zastawek w żyłach. Jeżeli wykonujemy masaż kończyn bańką, nie można masować nią w dwie strony – po przejechaniu nią do końca kończyny należy ją odczepić i rozpocząć masaż jeszcze raz.

Pamiętając o tych podstawowych zasadach możemy z powodzeniem stosować bańki do masażu, aby przynieść ulgę sobie, swoim bliskim i swoim pacjentom.

O autorze

Wpis opracował Jacek Furgalski – jeden z autorów TCMblog.pl, na którym znajdą Państwo więcej artykułów na temat Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Naturalnej.

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   2 komentarze

   1. aga 26 czerwca 2019 at 12:41- Odpowiedz

    wlasnie jestem po pierwszym zabiegu masazu banka prozniowa szklana,bolalo bardzo ,masaz trwal moze 4 minuty plecy posiniaczone i narazie bola .za tydzien mam 2 wizyte i niewiem czy isc….

   2. Natan 1 lutego 2020 at 23:38- Odpowiedz

    I jak kilka dni po zabiegu pani Ago bo mam problemy z kręgosłupem i rozwazam taki masaż.
    Pozdrawiam

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.