12 listopada, 2017

Lek na refluks związany z podwyższonym ryzykiem raka żołądka.

Jak twierdzą naukowcy, lek stosowany powszechnie w leczeniu choroby refleksowej przełyku wiąże się z ponad 2-krotnie większym ryzykiem zachorowania na raka żołądka.

Inhibitory pompy protonowej (IPP) zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek i są stosowane w leczeniu refleksu żołądkowego i wrzodów żołądka.

Badanie opublikowane w magazynie Gut wykazało związek pomiędzy długotrwałym stosowaniem leku, a 2,4-krotnie większym ryzykiem zachorowania na raka żołądka. W Wielkiej Brytanii wydawanych jest ponad 50 milionów recept na IPP każdego roku. Zostały one jednak powiązane ze skutkami ubocznymi i zwiększonym ryzykiem zgonu.

Związek pomiędzy IPP a ryzykiem wystąpienia raka żołądka, został już wcześniej odnotowany przez naukowców. Nigdy jednak w badaniu, które najpierw eliminuje rodzaj bakterii podejrzanych o wzmacnianie rozwoju choroby.

Badanie przeprowadzone przez University of Hong Kong oraz University College London wykazało, że po pozbyciu się Helicobacter pylori ryzyko rozwoju choroby nadal wzrastało, zgodnie z dawką i czasem trwania leczenia IPP.

Porównano użycie IPP z innym lekiem który ogranicza produkcję kwasu – znanym jako bloker receptora H2 – u 63 397 dorosłych. Wybrani uczestnicy leczeni byli potrójną terapią, łączącą IPP i antybiotyki, by zabić bakterie Helicobacter pylori. Badanie odbywało się na przestrzeni lat 2003-2012, a każdy z uczestników poddany był mu przez tydzień .

Naukowcy monitorowali stan pacjentów do końca badania pod koniec 2015, chyba że rozwinął się u nich rak żołądka lub umarli.

W tym okresie 3 271 osób przyjmowało IPP średnio przez niemal 3 lata, podczas gdy 21 729 uczestników leczonych było za pomocą blokerów H2. W sumie rak żołądka rozwinął się u 153 osób. U żadnej z nich nie wykryto Helicobacter pylori, ale wszystkie cierpiały na długotrwałe stany zapalne żołądka.

Choć stwierdzono, że blokery H2 nie mają związku z wyższym ryzykiem wystąpienia raka żołądka, odkryto że IPP podnoszą ryzyko niemal 2-krotnie.

Codzienne stosowanie IPP spowodowało niemal 4-krotnie wyższe ryzyko, niż u osób stosujących je raz w tygodniu. Podobnie gdy leki te stosowane były dłużej niż rok. Ryzyko rozwoju raka wzrosło 5-krotnie, a 8-krotnie po 3 lub więcej latach stosowania.

W badaniu nie przedstawiono konkretnej, wiążącej zależności przyczynowo-skutkowej, jednak lekarze powinni zachować ostrożność przy przepisywaniu stosowanych długotrwale IPP… nawet po skutecznym zlikwidowaniu Helicobacter pylori.

W odpowiedzi na badanie Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologii z London School of Hygiene and Tropical Medicine powiedział: Wiele badań obserwacyjnych wykazało niekorzystne skutki związane z IPP.

Najbardziej wiarygodnym wytłumaczeniem w świetle wszystkich dowodów jest to, że ci którzy otrzymują IPP –  a szczególnie ci, którzy przyjmują je na dłuższą metę – chorują więcej, w stosunku do tych którzy ich nie biorą.

Źródło:

https://www.theguardian.com/science/2017/oct/31/acid-reflux-drug-linked-to-more-than-doubled-risk-of-stomach-cancer-study

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.