9 lutego, 2018

Kurkuma a środki farmakologiczne – z czym nie należy jej łączyć?

Na temat niezwykłych właściwości kurkumy (a właściwie jej składnika – kurkuminy) pisaliśmy nie raz (np. tutaj). Ponieważ jest to naturalna substancja o niewielkiej ilości skutków ubocznych, polecana jest nierzadko jako alternatywa dla niektórych leków. Choć jej właściwości są niepodważalne, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wpływ na organizm może mieć źle stosowana kurkuma. Badania wykazały bowiem, że może wywoływać poważne skutki uboczne, jeśli przyjmowana będzie w zbyt dużych dawkach lub w połączeniu z niektórymi lekami.

Czym właściwie jest kurkuma – powtórka

Mówiąc o kurkumie mamy zwykle na myśli zmielony korzeń ostryżu (kurkumy). W Indiach stosowano ją już prawie 4000 lat temu. Stanowiła tam nie tylko przyprawę kulinarną, ale też część leczniczych i ceremonialnych rytuałów. Choć wiele przypisywanych jej właściwości nie zostało potwierdzonych naukowo, w wielu badaniach i tak przedstawiano ją jako środek o szerokiej gamie korzyści prozdrowotnych.

Większość tych benefitów wynika z obecności najbardziej aktywnego składnika kurkumy – kurkuminy. Poddana obszernym badaniom, wykazała działanie przeciwzapalne, przeciwutelniajace, przeciwrakotwórcze oraz przeciwzakrzepowe.

Z powodu wszystkich tych właściwości, kurkuma stosowana jest często samodzielnie lub w połączeniu z lekami, w celu przywrócenia zdrowia. Zwykle wybór pada na ten naturalny środek, ze względu na możliwość uniknięcia skutków ubocznych jakie niesie za sobą stosowanie dużych dawek farmaceutyków. Jednak te same właściwości za które cenimy kurkumę, mogą być dla nas niebezpieczne w połączeniu z niektórymi lekami.

Skutki uboczne

Na co więc musimy uważać, kiedy planujemy stosowanie kurkumy?

  • Przeciwzakrzepowe właściwości kurkumy sprawiają, że niebezpiecznie jest łączyć ją z lekami rozrzedzającymi krew. Stosowanie tych środków razem, może wzmocnić ich działanie i zwiększyć ryzyko krwawienia. Do specyfików takich będą należały: klopidogrel, warfaryna oraz aspiryna.
  • Kurkuma w połączeniu z lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy również może dać nieciekawe efekty. W tym zestawieniu prawdopodobnie spowoduje zwiększenie produkcji kwasu. Efektem mogą być mdłości, wzdęcia i bóle brzucha, a nawet uszkodzenie przełyku. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że istnieją dwie klasy leków zobojętniających. The University of Maryland Medical Center AltMed, jako ryzykowne pod względem interakcji z kurkumą podaje oba rodzaje. Inhibitory pompy protonowej obejmują: omeprazol, esomeprazol, lanzoprazol, rabeprazol, pantoprazol oraz dekslansoprazol. Blokery receptorów histaminowych w komórkach produkujących kwas żołądkowy obejmują: famotydynę, cymetydynę, nizatydynę, a także ranitydynę.
  • Kurkuma może być niebezpieczna również w połączeniu z lekami na cukrzycę (obniżającymi poziom glukozy). Wzmacnia ona bowiem ich działanie, zwiększając ryzyko wystąpienia hipoglikemii – zbyt niskiego poziomy cukru we krwi. Może to prowadzić do takich skutków ubocznych jak: drżenie, lęk, niewyraźne widzenie, delirium oraz ogólne osłabienie funkcji poznawczych.
  • Kurkuma może powodować również reakcje alergiczne u niektórych osób, w tym: pokrzywkę, wysypkę, duszności czy wstrząs anafilaktyczny. Jeśli przyjmujemy leki lub doświadczamy reakcji alergicznych przyjmując kurkumę, powinniśmy zmniejszyć jej ilość lub znaleźć dla niej naturalną alternatywę.

O czym należy pamiętać

Powyższa lista w żadnym stopniu nie wyczerpuje tematu. Ma jedynie za zdanie zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenie. Łączenie leków z rozmaitymi substancjami, może dawać dla każdego inne efekty. Jeżeli przyjmujemy farmaceutyki które nie zostały wymienione wyżej, postarajmy się dowiedzieć czy te przez nas stosowane, mogą być bezpieczne w połączeniu z kurkumą. Od tego przecież zależeć może nasze zdrowie.

Źródło:

https://theheartysoul.com/dont-ever-use-turmeric-youre-following-medications/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      One Comment

      1. Agata 12 lutego 2018 at 12:58- Odpowiedz

        Ostrożnie! Bardzo uczula.

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.