17 czerwca, 2018

Kilka słów na temat tego czym jest magnetoterapia.

Magnetoterapia polega na zastosowaniu pola magnetycznego o różnej częstotliwości, wobec tych obszarów ciała w których występuje ból, bądź innego typu patologia.

Metodę tę stosuje się przede wszystkim w przypadkach chorób przewlekłych, a także takich na które medycyna tradycyjna nie ma odpowiedzi. Terapia ta nadaje się również do łagodzenia bólu stawów i kości. Choć jest to technika alternatywna, doskonale łączy się z innymi metodami.

Jakie są efekty?

Efekty tej metody są widoczne bardzo szybko. Wyniki zależne są jednak od stanu ciała, wynikającego z postępu schorzenia i wieku pacjenta. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest to metoda nieinwazyjna i stosunkowo niedroga.

Technika ta:

 • działa przeciwbólowo,
 • przyspiesza proces zdrowienia,
 • wspomaga regenerację komórek,
 • zmniejsza stan zapalny,
 • redukuje zapalenie stawów i spowalnia działanie choroby,
 • jest bezinwazyjna i bezbolesna,
 • przyspiesza zrastanie się kości.

Znany przykład

Ze względu na jej skuteczność i szybkość działania, po magnetoterapię sięga wielu sportowców.

Przykładami prosto ze świata motoryzacji niech będą Valentino Rossi i Jorge Lorenzo, którzy korzystali z dobrodziejstw tej metody, szczególnie po upadkach. Rafa Nadal dzięki niej zdołał poradzić sobie z męczącymi go kontuzjami. Piłkarze tacy jak Roberto Soldado czy David Villa stosowali terapię magnetyczną do regeneracji tkanek i kości.

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy magnetoterapia?

Wielu lekarzy i specjalistów od zdrowia uważa, że magnetoterapia jest metodą tak skuteczną i łagodną, że należy dokładnie zbadać jej wszelki leczniczy potencjał. Z pewnością ogromnymi atutami jest sposób wykonywania zabiegu i brak efektów ubocznych. W świecie w którym nowotwór atakuje tak wielu z nas, bezpieczniejsze alternatywy dla chemioterapii są na wagę złota.

Typy i sposoby zastosowania

Magnoterapię możną zastosować na wszystkich częściach ciała. Zwykle skupia się ona na jego górnej części, ponieważ to tam znajdują się najważniejsze narządy. Jednak problemy mogą dotyczyć całego ciała, a te dotyczące kolan, kostek, a nawet okolic narządów płciowych, są częstym adresatem metody magnetycznej. Wszelkie urazy, skręcenia złamania i siniaki mają szansę zniknąć szybciej.

Magnetoterapia górnych części ciała powiązana jest zwykle z takimi chorobami jak: nowotwory, schorzenia układu krążenia, trawiennego lub problemy związane z mózgiem. Zwykle są to sytuacje wobec których medycyna tradycyjna zdaje się być bezradna. Na przestrzeni lat metoda ta znacznie się rozwinęła i dziś stosowana jest często wspomagająco w przypadkach, które wcześniej określane były jako nieuleczalne. Znacznie poprawia również jakość życia osób przewlekle chorych.

Zabiegi wykorzystują wysoką lub niską częstotliwość i trwają około 30 minut. Częstość zabiegów zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia, zazwyczaj jednak odbywają się one 1-2 razy w tygodniu. Cena jednorazowej procedury nie przekracza zwykle 20 zł (najczęściej jednak zbliża się do 10 zł).

Wyróżniamy zabiegi przeprowadzane za pomocą:

 • niskiej częstotliwości – to zabiegi polem magnetycznym, charakteryzującym się impulsami o częstotliwości w zakresie 1-100 Hz. Stosuje się je przede wszystkim przy chorobach przewlekłych i często występujących dolegliwościach.
 • Wysokiej częstotliwości – to zabiegi z wykorzystaniem częstotliwości większej niż 100 Hz. Wskazane szczególnie w przypadkach ostrego bólu, w konkretnych (i często trudno dostępnych) miejscach.

Magnetoterapię stosujemy przede wszystkim na: kości, mięśnie, układ nerwowy i układ krążenia. Wskazana jest przy problemach sercowo-naczyniowych, zaburzeniach krążenia, krwiakach oraz mikrourazach. Magnetoterapia nie tylko rozprasza ból, ale też rozluźnia mięśnie i oddziałowuje na tkanki miękkie. Działając na układ nerwowy, łagodzi objawy choroby Parkinsona i Alzheimera, a także paraliżu twarzy. Jest pomocna również przy takich dolegliwościach ze strony układu pokarmowego jak: wrzody, zespół jelita drażliwego, zaparcia czy kolka.

Ponadto, magnetoterapia może pomóc w walce ze stanami depresyjnymi i kompulsywnymi obsesjami, działając nieco wyciszająco.

Innymi słowy, zakres oddziaływania magnetoterapii jest naprawdę szeroki – od bólu mięśni, poprzez astmę i zapalenie oskrzeli, aż do depresji. Istnieją również doniesienia na temat tego, że technika ta jest skutecznym wsparciem w walce z nowotworami. Z pewnością temat ten wymaga więcej badań, jednak możliwość wyboru bezpiecznej i nieinwazyjnej opcji – zamiast chemioterapii – brzmi obiecująco.

Możliwe działanie niepożądane

Magnetoterapia nie powoduje zwykle żadnych fizycznych efektów ubocznych, ponieważ wykorzystywana energia jest zbyt słaba, by uszkodzić tkanki. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku kobiet w ciąży i osób posiadających rozrusznik serca, ponieważ można ona wpłynąć nieco nieprzewidzianie na te osoby. Zrezygnować z tej metody powinni prawdopodobnie również pacjenci chorujący na raka, którzy są w trakcie chemioterapii. Dotyczy to również osób w podeszłym wieku. W obu przypadkach mocno sfatygowany, zaatakowany organizm może nie być w stanie regenerować się odpowiednio po zabiegach. Uważa się więc, że głównym efektem niepożądanym w przypadku magnetoterapii, jest brak efektów pożądanych w niektórych wypadkach.

Co mówią eksperci?

W świecie medycznym, zdania dotyczące magnetoterapii są podzielone. Zwolennicy medycyny konwencjonalnej są sceptycznie nastawieni. Ich głównym zmartwieniem jest brak dostatecznej ilości badań potwierdzających skuteczność metody, a także zagrożenie że pacjenci ją stosujący porzucą główny, zarekomendowany (lub wdrożony) sposób leczenia.

Jednak wielu specjalistów zajmujących się biomagnetyzmem uważa, że stanowi ona znaczny postęp w medycynie, wykorzystuje bowiem metody o których dawno zapomniano (jak siła pola magnetycznego). Przekonują oni, że ilość badań potwierdzających działanie magnetoterapii jest wystarczająca, a brak publikacji badań w prestiżowych magazynach medycznych wynika  z hermetyczności środowiska.

Bez względu na to po której stronie (jeśli w ogóle) się opowiadamy, magnetoterapia jest z pewnością metodą wartą wypróbowania.  W przypadku rozsądnego stosowania – a zatem nie porzucania pochopnie dotychczasowej metody leczenia – może okazać się ona jedynie pomocna.

Źródło:

https://magnetoterapiaefectos.com/en/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.