17 czerwca, 2018

Kilka słów na temat tego czym jest magnetoterapia.

Magnetoterapia polega na zastosowaniu pola magnetycznego o różnej częstotliwości, wobec tych obszarów ciała w których występuje ból, bądź innego typu patologia.

Metodę tę stosuje się przede wszystkim w przypadkach chorób przewlekłych, a także takich na które medycyna tradycyjna nie ma odpowiedzi. Terapia ta nadaje się również do łagodzenia bólu stawów i kości. Choć jest to technika alternatywna, doskonale łączy się z innymi metodami.

Jakie są efekty?

Efekty tej metody są widoczne bardzo szybko. Wyniki zależne są jednak od stanu ciała, wynikającego z postępu schorzenia i wieku pacjenta. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest to metoda nieinwazyjna i stosunkowo niedroga.

Technika ta:

 • działa przeciwbólowo,
 • przyspiesza proces zdrowienia,
 • wspomaga regenerację komórek,
 • zmniejsza stan zapalny,
 • redukuje zapalenie stawów i spowalnia działanie choroby,
 • jest bezinwazyjna i bezbolesna,
 • przyspiesza zrastanie się kości.

Znany przykład

Ze względu na jej skuteczność i szybkość działania, po magnetoterapię sięga wielu sportowców.

Przykładami prosto ze świata motoryzacji niech będą Valentino Rossi i Jorge Lorenzo, którzy korzystali z dobrodziejstw tej metody, szczególnie po upadkach. Rafa Nadal dzięki niej zdołał poradzić sobie z męczącymi go kontuzjami. Piłkarze tacy jak Roberto Soldado czy David Villa stosowali terapię magnetyczną do regeneracji tkanek i kości.

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy magnetoterapia?

Wielu lekarzy i specjalistów od zdrowia uważa, że magnetoterapia jest metodą tak skuteczną i łagodną, że należy dokładnie zbadać jej wszelki leczniczy potencjał. Z pewnością ogromnymi atutami jest sposób wykonywania zabiegu i brak efektów ubocznych. W świecie w którym nowotwór atakuje tak wielu z nas, bezpieczniejsze alternatywy dla chemioterapii są na wagę złota.

Typy i sposoby zastosowania

Magnoterapię możną zastosować na wszystkich częściach ciała. Zwykle skupia się ona na jego górnej części, ponieważ to tam znajdują się najważniejsze narządy. Jednak problemy mogą dotyczyć całego ciała, a te dotyczące kolan, kostek, a nawet okolic narządów płciowych, są częstym adresatem metody magnetycznej. Wszelkie urazy, skręcenia złamania i siniaki mają szansę zniknąć szybciej.

Magnetoterapia górnych części ciała powiązana jest zwykle z takimi chorobami jak: nowotwory, schorzenia układu krążenia, trawiennego lub problemy związane z mózgiem. Zwykle są to sytuacje wobec których medycyna tradycyjna zdaje się być bezradna. Na przestrzeni lat metoda ta znacznie się rozwinęła i dziś stosowana jest często wspomagająco w przypadkach, które wcześniej określane były jako nieuleczalne. Znacznie poprawia również jakość życia osób przewlekle chorych.

Zabiegi wykorzystują wysoką lub niską częstotliwość i trwają około 30 minut. Częstość zabiegów zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia, zazwyczaj jednak odbywają się one 1-2 razy w tygodniu. Cena jednorazowej procedury nie przekracza zwykle 20 zł (najczęściej jednak zbliża się do 10 zł).

Wyróżniamy zabiegi przeprowadzane za pomocą:

 • niskiej częstotliwości – to zabiegi polem magnetycznym, charakteryzującym się impulsami o częstotliwości w zakresie 1-100 Hz. Stosuje się je przede wszystkim przy chorobach przewlekłych i często występujących dolegliwościach.
 • Wysokiej częstotliwości – to zabiegi z wykorzystaniem częstotliwości większej niż 100 Hz. Wskazane szczególnie w przypadkach ostrego bólu, w konkretnych (i często trudno dostępnych) miejscach.

Magnetoterapię stosujemy przede wszystkim na: kości, mięśnie, układ nerwowy i układ krążenia. Wskazana jest przy problemach sercowo-naczyniowych, zaburzeniach krążenia, krwiakach oraz mikrourazach. Magnetoterapia nie tylko rozprasza ból, ale też rozluźnia mięśnie i oddziałowuje na tkanki miękkie. Działając na układ nerwowy, łagodzi objawy choroby Parkinsona i Alzheimera, a także paraliżu twarzy. Jest pomocna również przy takich dolegliwościach ze strony układu pokarmowego jak: wrzody, zespół jelita drażliwego, zaparcia czy kolka.

Ponadto, magnetoterapia może pomóc w walce ze stanami depresyjnymi i kompulsywnymi obsesjami, działając nieco wyciszająco.

Innymi słowy, zakres oddziaływania magnetoterapii jest naprawdę szeroki – od bólu mięśni, poprzez astmę i zapalenie oskrzeli, aż do depresji. Istnieją również doniesienia na temat tego, że technika ta jest skutecznym wsparciem w walce z nowotworami. Z pewnością temat ten wymaga więcej badań, jednak możliwość wyboru bezpiecznej i nieinwazyjnej opcji – zamiast chemioterapii – brzmi obiecująco.

Możliwe działanie niepożądane

Magnetoterapia nie powoduje zwykle żadnych fizycznych efektów ubocznych, ponieważ wykorzystywana energia jest zbyt słaba, by uszkodzić tkanki. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku kobiet w ciąży i osób posiadających rozrusznik serca, ponieważ można ona wpłynąć nieco nieprzewidzianie na te osoby. Zrezygnować z tej metody powinni prawdopodobnie również pacjenci chorujący na raka, którzy są w trakcie chemioterapii. Dotyczy to również osób w podeszłym wieku. W obu przypadkach mocno sfatygowany, zaatakowany organizm może nie być w stanie regenerować się odpowiednio po zabiegach. Uważa się więc, że głównym efektem niepożądanym w przypadku magnetoterapii, jest brak efektów pożądanych w niektórych wypadkach.

Co mówią eksperci?

W świecie medycznym, zdania dotyczące magnetoterapii są podzielone. Zwolennicy medycyny konwencjonalnej są sceptycznie nastawieni. Ich głównym zmartwieniem jest brak dostatecznej ilości badań potwierdzających skuteczność metody, a także zagrożenie że pacjenci ją stosujący porzucą główny, zarekomendowany (lub wdrożony) sposób leczenia.

Jednak wielu specjalistów zajmujących się biomagnetyzmem uważa, że stanowi ona znaczny postęp w medycynie, wykorzystuje bowiem metody o których dawno zapomniano (jak siła pola magnetycznego). Przekonują oni, że ilość badań potwierdzających działanie magnetoterapii jest wystarczająca, a brak publikacji badań w prestiżowych magazynach medycznych wynika  z hermetyczności środowiska.

Bez względu na to po której stronie (jeśli w ogóle) się opowiadamy, magnetoterapia jest z pewnością metodą wartą wypróbowania.  W przypadku rozsądnego stosowania – a zatem nie porzucania pochopnie dotychczasowej metody leczenia – może okazać się ona jedynie pomocna.

Źródło:

https://magnetoterapiaefectos.com/en/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.