5 sierpnia, 2018

Informator ujawnił szokujące oszustwo onkologa.

Kierownik biura w Michigan postawił na szali swoją karierę, by ujawnić karygodne praktyki lekarza podającego chemioterapię pacjentom, którzy nie chorowali na raka. Dr Farid Fata zastosował bezpodstawnie leczenie wobec ponad 500 pacjentów, w ośrodku onkologicznym w Detroit.

Nie mogłem uwierzyć… w to co było przede mną, nie mogłem uwierzyć w to co widzę. – powiedział George Karadsheh, który w 2011 roku podjął pracę jako kierownik biura, prężnie rozwijającej się praktyki onkologicznej dr. Fata na przedmieściach Detroit.

W ciągu 2 lat jeden z pozostałych onkologów i dwie pielęgniarki ogłosili, że odchodzą. Karadsheh zdecydował się skonfrontować z tym lekarzem.

Zapytałem: „odchodzisz?”, a on odpowiedział: „tak.”. Powiedziałem: „czy mogę cię zapytać dlaczego?”

To co usłyszał Karadsheh było szokujące.

Pacjenci otrzymywali chemioterapią i inne formy leczenia, choć nie chorowali na raka. – powiedział.

Robert Sobieray został skierowany do dr. Faty przez innego lekarza.

Słyszałem że był tam jednym z najlepszych. – powiedział. Dr Fata wykonał biopsję szpiku kostnego. Dwa tygodnie później powiedział mi że mam szpiczaka mnogiego… Raka krwi lub chorobę niszczącą kości. – powiedział Sobieray. Rozpoczęły się więc comiesięczne infuzje chemioterapeutyczne. Stałem się słaby, bolał mnie żołądek, byłem zmęczony przez cały czas… Nie mogłem już chodzić” – opowiadał Sobieray. Chemioterapia… zniszczyła ostatecznie całe moje uzębienie.

Robert Sobieray zdecydował się zasięgnąć opinii innego onkologa. Był wstrząśnięty tym, co usłyszał. Lekarz powiedział: „widziałem obie biopsje. Nic nie wskazuje na to, żebyś miał raka.”. Byłem zszokowany, to było gorsze niż usłyszenie, że mam raka.

Byłem naprawdę zdeterminowany by powstrzymać tego lekarza przed szkodzeniem kolejnym osobom. – powiedział Karadsheh.

Skontaktował się więc ze znajomym adwokatem, który zajmował się już sprawami opartymi o zeznania informatorów. Uznał, że ta sprawa ma szansę.

Słyszeliśmy wiele dziwnych historii o oszustwach. Ale ta była czymś więcej. Była okrutna, zbrodnicza. Dotyczyła trucia ludzi. – powiedział adwokat David Haron. Nie tracił czasu i natychmiast skontaktował się z Departamentem Sprawiedliwości. Bez wątpienia jest to najszybszy i najbardziej intensywny proces sądowy, w jakim brałem udział w tej dziedzinie. – powiedział.

George Karadsheh był gotów postawić wszystko na jedną kartę. Zagrożona była moja praca, sposób mojego życia, nawet moje bezpieczeństwo. Nie patrzyłem już jednak na tych pacjentów jak na leczone osoby. Widziałem tę sytuację jak płonący budynek, z ludźmi w środku… Musiałem to zatrzymać i to szybko.

Jak to możliwe że takie oszustwo uchodziło Fata na sucho tak długo? Jak powiedział Alex Ferrer, gospodarz programu w którym gościł pan Karadsheh:

W prywatnej praktyce lekarze mają wiele swobody. Fata mógł nawet stosować terapie w swoim gabinecie, więc przyłapanie go stawało się jeszcze mniej prawdopodobne. W rzadkich sytuacjach kiedy pojawiał się w szpitalu, było to przed 6 rano lub po 11, tak więc nikt nie kwestionował jego medycznych decyzji.

Ferrer nazwał to oszustwem idealnym i opierającym się na chciwości. W krótkim czasie Fata podał niepotrzebnie chemioterapię ponad 500 pacjentom.

Wniosek nasuwa się sam.

Źródło:

https://www.cbsnews.com/news/whistleblower-exposes-doctor-farid-fata-accused-of-prescribing-chemotherapy-to-patients-without-cancer/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.