14 sierpnia, 2019

Emocje we współpracy z kreatywnością.

Emocje są naszą integralną częścią. I choć zdarzają się sytuacje – szczególnie te gwałtowne i traumatyczne – w których biorą górę i pozostajemy zupełnie pod ich wpływem, na co dzień jesteśmy w stanie żyć z nimi w zgodzie. To znaczy, że mamy możliwość panowania nad nimi i wykorzystywania ich jako narzędzi. W taki sposób między innymi może powstawać kreatywność.

Kreatywna inteligencja emocjonalna

Emocje są dobrym bodźcem dla kreatywności, czego świetnym przykładem jest (nie)stety cierpienie, np. powodowane utratą miłości. Ileż najznakomitszych dzieł powstało w wyniku złamanych serc! Frustracja wynikająca z niefunkcjonalnego układu małego mieszkania sprawia, że szukamy pomysłów i inspiracji do tego, jak zmienić je w przestrzeń bardziej wygodną. To tylko dwa bardzo różne przykłady, które pokazują jednak ten sam mechanizm. W całym procesie również towarzyszy nam wachlarz emocji – od złości, frustracji czy niepokoju, do spełnienia i radości.

Sztuka jest zdecydowanie najbardziej emocjonalnym segmentem, w którym inteligencja emocjonalna odgrywa ważną rolę. Ten typ inteligencji opiera się na zdolności do rozumienia emocji, zarówno swoich jak i osób w naszym otoczeniu. Jest to więc rodzaj kompetencji społecznych i osobistych. Dzięki temu umiemy nie tylko obserwować otoczenie ale też rozumieć odczuwane przez innych emocje i w odpowiedni sposób na nie reagować. Oznacza to również, że rozumiemy swoje własne emocje i umiemy nimi zarządzać.

Uważa się, że w ramach inteligencji emocjonalnej potrafimy:

  • zaobserwować i zrozumieć emocje własne i osób w naszym otoczeniu,
  • wykorzystać emocje do realizowania obranych celów i rozwiązywania problemów,
  • rozumieć skąd biorą się dane emocje i dokąd mogą prowadzić,
  • wpływać na emocje i pomagać w ich regulowaniu u innych.

Artystyczne emocje

Doktor Zorana Ivcevic Pringle, z Yale Canter for Emotional Intelligence, zaprosiła do badania 99 artystów – kobiety oraz mężczyzn, parających się choreografią, malarstwem, pisarstwem, rzeźbiarstwem, komponowanie muzyki itd. – i zapytała o rolę emocji w ich procesie twórczym. Opisywali oni emocje jako motywację i paliwo dla swojej pracy. Tłumaczyli również, w jaki sposób inteligencja emocjonalna wspomaga cały proces.

Jak powiedział jeden z pisarzy:

Historia została ukształtowana przez straty jakich doświadczyłem w swoim życiu. Jedna z postaci oparta była  na kobiecie, którą często mijałem na ulicy. Zawsze chodziła ze spuszczoną głową i wyglądała na niesamowicie smutną.

Malarz pracujący nad abstrakcyjnym obrazem wyjaśnił zaś, że:

Gniew pomaga stworzyć mocne, uderzające linie na obrazach. Smutek pozwala kolorom stworzyć nastrój. Radość pomaga stworzyć jedną całość, utrzymując płynność kompozycji, by nie okazała się zupełnie przygnębiająca.

Artyści wprowadzają się również w określone odczucia, a więc generują emocje, które pomagają im pracować. Choreograf który opracowuje nowy taniec o odejściu z niezdrowej relacji wyjaśnia:

Chociaż nie byłem w niezdrowym związku, miałam złe doświadczenia z ludźmi, a one skłoniły mnie do zakwestionowania siebie i swoich umiejętności. Używam tych emocji i wspomnienia tego jak się wtedy czułem, starając się przełożyć je na sposób ruchu w tańcu, które pokażą walkę wewnętrzną w jasny sposób. Tak, by ludzie mogli się z tym utożsamiać i odnajdywać w tańcu swoją własną historie i znaczenie.

Artyści mówili również o rozumieniu złożonej natury emocji i świadomości ich pochodzenia.  Dyrygent pracujący nad Weselem Figara, powiedział:

Interpretacja tak wspaniałego dzieła wymaga odwagi. Byłem pewien, że mogę poprowadzić grupę, ale obawiałem się również, że nie będziemy w stanie przekazać tej historii amerykańskiej publiczności. Odczuwałem na przemian podekscytowanie i strach, zdumienie procesem i sztuką którą tworzyliśmy, jednak musiałem też ponieść ciężar finansowy przedsięwzięcia.

Praca twórcza może już sama w sobie być sposobem wpływanie na emocje i zmieniania ich. Jak powiedział jeden z malarzy, zajmujący się w tamtym czasie kilkoma małymi, codziennymi pracami:

Gdy zacząłem poświęcać się temu procesowi, mój strach i lęk opadły. Zacząłem czuć się spokojniejszy, bardziej otwarty na radość, samoświadomy i skontaktowany ze swoimi emocjami.

By jednak można było pracę wykonać jak najlepiej, emocje muszą być regulowane. Jak powiedział jeden z rzeźbiarzy:

Przed odnowieniem emocji które dały początkową inspirację, musiałem stworzyć „strefę”, w której możliwe było ich wywoływanie, bez ingerowania w moje aktualnie odczuwane i płynące emocje. Następnie tworzę atmosferę w moim oczyszczonym umyśle przy pomocy muzyki lub odczuwając moją pracę i pochłaniając emocje osadzone w każdej jej cząstce.

Kreatywne emocje w pracy

Jednak korzystanie z inteligencji emocjonalnej nie jest domeną jedynie artystów. Badający kreatywność i innowacje w miejscu pracy Jennifer George oraz Jing Zhou, opisali jak inteligencja emocjonalna liderów organizacji może wpłynąć na pracowników, na wszystkich etapach procesu twórczego. Inteligentnie emocjonalni liderzy są w stanie zauważyć, kiedy pracownicy są niezadowoleni. Mogą dzięki temu wspierać ich i wzmocnić pozytywną motywację, wprowadzając ulepszenia w pracy. Rozpoznając emocje których doświadczają pracownicy, zbierają informacje, na temat powstających pomysłów. Mogą ponadto pomóc pracownikom zarządzać tymi emocjami, by osiągnąć najlepsze wyniki.

Przywódcy mają za zadanie pomóc pracownikom nie tylko radzić sobie z trudnymi emocjami (jak frustracja czy rozczarowanie), ale też tymi przyjemnymi, które mogą przeszkadzać w tworzeniu kreatywnych celów. Na przykład? Zadowolenie się pierwszą opcją która wpadnie nam do głowy, może skutkować osiadaniem na laurach. W konsekwencji nie stworzymy lepszej wersji swojego pomysłu. Poza tym inteligentni emocjonalnie liderzy mogą wspomóc pracowników w radzeniu sobie z wyzwaniami, nawet w obliczu krytyki.

Nie bójmy się więc odczuwać emocji, a także nauczyć się nimi zarządzać. To część nas, która  choć może sprawiać nam wiele trudności, może też pozwolić nam na rozwój.

Źródło:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/creativity-the-art-and-science/201908/be-creative-be-smart-w-th-emotions

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

2 komentarze

  1. Agata 18 sierpnia 2019 at 06:25- Odpowiedz

    Na tym zdrowotnym portalu bardziej zwróciła bym uwagę na równowagę emocjonalną – która służy zdrowiu – niż na samych emocjach. Wszyscy chyba wiemy, że nadmierne emocje to ,,motor napędowy do działania,, ale też na krótko…Najczęściej wraz ze spadki siły emocji rozmywa się też działanie i wszystko nie zostaje dokończone…Z doświadczenia wiem, że w stanie emocjonalnym coś powstaje a później gaśnie.

    Z praktycznego punktu widzenia i odczuwania wiem, że wszystko w nadmiarze ma swoje cienie a wszystko w umiarze ma swoje blaski.

    Emocje to bardzo zły doradca.

  2. Agata 18 sierpnia 2019 at 06:37- Odpowiedz

    …..emocje to bardzo zły doradca ale życie pozbawione jakichkolwiek emocji pozbawione jest barw, zaangażowania i działania, i też nic nie warte jest. :-).

    Tylko równowaga emocjonalna gwarantuje nam zdrowie i zdrowe mądre decyzje!

Wyślij komentarz