Jak wykazują badania, spożywanie gorzkiej czekolady (w porównaniu do mlecznej) wyraźnie poprawia wzrok u młodych dorosłych.
Wyraźne spojrzenie
W badaniu udział wzięło 30 zdrowych osób, ok. 26. roku życia. Żadna z nich nie miała historii chorób oczu, a ich wzrok oceniony został jako prawidłowy.
Ochotnikom podawano czekolady – ciemną i mleczną, w odstępstwie przynajmniej 72 godzin. W dni badań, uczestnicy spożywali albo 47 g czekolady o zawartości 72% kakao (ok. 316 mg flawanoli, stanowiących podgrupę flawonoidów), bądź 40 g mlecznej czekolady (12,4 mg flawanoli). Następnie, w ciągu 2 godzin od zjedzenia czekolady, badano im ostrość wzroku za pomocą trzech testów.
Wyniki pokazały, że u wszystkich uczestników nastąpiła poprawa w przypadku ostrości widzenia małych liter. Czekolada nie wpłynęła jednak na ostrość wzroku, w przypadku dużych liter lub dużego kontrastu.
Jak twierdzą autorzy badania, za poprawę tę mogą być odpowiedzialne flawonoidy, które usprawniają drogę przenoszenia bodźców z siatkówki i/lub przepływ krwi w mózgu, zwiększając biodostępność tlenu i składników odżywczych dla miejsc aktywnych metabolicznie.
Jak pokazują badania, flawanole kakaowca mogą poprawić przepływ krwi. Jeszcze tylko jeden test zbadał ich wpływ na sprawność wzrokową u zdrowych osób. Poddani mu ochotnicy, którzy spożywali dawkę zawierającą 720 mg flawanoli pochodzących z kakao, odnotowali pewną poprawę w widzeniu, w przeciągu 2 godzin od spożycia.
Flawanole wykazały również obiecujące właściwości, jeśli chodzi o poprawę widzenia u osób z jaską lub nadciśnieniem ocznym.
W przytoczonym badaniu istnieją jednak pewne luki. Na przykład zawartość flawanoli w czekoladach nie była mierzona bezpośrednio. Ich stężenie w 72% czekoladzie oszacowana została na podstawie analizy, która została przeprowadzona w 2014 roku przez ConsumerLab. Nie jest jasne, w jaki sposób poczyniono obliczenia dotyczące czekolady mlecznej.
Sposób obliczania zawartości jest bardzo istotny, ponieważ niektóre czekolady przetworzone zostały w sposób, który uszczuplił zasoby flawanoli, bądź całkowicie je zniszczył. Za przykład niech posłużą alkalizowane, prażone w wysokiej temperaturze lub fermentowane ziarna kakaowca, które tracą większość związków. Zmienić to może skrócenie czasu opiekania i fermentowania.
Wszystko to oznacza, że samo nabycie gorzkiej czekolady nie gwarantuje nam jeszcze pożądanej ilości flawanoli. Innymi słowy – zawartość (procent) kakao w czekoladzie nie jest miarodajnym wskaźnikiem stężenia tych związków. Ponadto może się ono różnić, w zależności od warunków uprawy.
Nie wiadomo czy spożywanie flawanoli może przynieść dłuższą, niż 2-godzinną poprawę widzenia. Podobnie czy efekt ten byłoby taki sam, u osób z wadą wzroku lub chorobami oczu.
Wyniki tego badania powinny więc zostać uznane za bardzo wstępne. Potrzebnych jest więcej badań, by móc jednoznacznie potwierdzić wpływ flawanoli znajdujących się w kakaowcu, na poprawę wzroku.
Źródło:
https://examine.com/nutrition/dark-chocolate-eyesight/
Opracowała Ewa Wysocka