27 października, 2018

Czy dietetyka jest dziedziną nauk o zdrowiu? Nie według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na czym polega praca dietetyka? Bardzo często, we ścisłej współpracy z lekarzem, na układaniu diety dla chorych, cierpiących nierzadko na kilka dysfunkcji jednocześnie. Na rozpoznawaniu nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych, niepożądanych efektów obecnego sposobu odżywania czy na komponowaniu diety, z wykorzystaniem żywności specjalnego medycznego przeznaczenia. Bycie dietetykiem to także zdolność do rozpoznania sytuacji stanowiącej zagrożenie oraz wspieranie w trakcie pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Jak twierdzą dietetycy, terapia żywieniowa to jeden z filarów profilaktyki zdrowotnej. Odpowiednia dieta to bardzo często pierwsza i najważniejsza część terapii danego pacjenta.

Jak mówią standardy leczenia żywieniowego, powołane do życia przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), w Zespole Leczenia Żywieniowego obok lekarza, pielęgniarki i farmaceuty, istotnym specjalistą jest właśnie dietetyk.

Nie zgadzać się z tym wydaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według rozporządzenia z 31.07.2018 roku, należąca wcześniej do dziedziny nauk medycznych dietetyka, ma zasilić szeregi nauk rolniczych.

Nie zgodzili się z tym pracownicy Katedry Żywienia Klinicznego oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki, którzy zdecydowali się zebrać podpisy pod petycją, w której postulują o utrzymanie dietetyki w segmencie nauk medycznych.

Jak tłumaczą autorzy petycji, praca dietetyka wymaga rzetelnej i gruntownej wiedzy medycznej. Ta z zakresu nauk rolniczych nie jest adekwatna, a na pewno nie wystarczająca. Zmiana dziedziny oddali tylko dietetykę od medycyny. Skutkować może to obniżeniem wymogów, a więc i jakości świadczonych usług. To z kolei może przełożyć się bezpośrednio na zdrowie, a nawet życie pacjentów objętych dietetyczną opieką.

Źródło:

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Dietetyka-wedlug-ministerstwa-nauki-nie-jest-dziedzina-nauk-o-zdrowiu,186967,14.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.