27 października, 2018

Czy dietetyka jest dziedziną nauk o zdrowiu? Nie według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na czym polega praca dietetyka? Bardzo często, we ścisłej współpracy z lekarzem, na układaniu diety dla chorych, cierpiących nierzadko na kilka dysfunkcji jednocześnie. Na rozpoznawaniu nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych, niepożądanych efektów obecnego sposobu odżywania czy na komponowaniu diety, z wykorzystaniem żywności specjalnego medycznego przeznaczenia. Bycie dietetykiem to także zdolność do rozpoznania sytuacji stanowiącej zagrożenie oraz wspieranie w trakcie pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Jak twierdzą dietetycy, terapia żywieniowa to jeden z filarów profilaktyki zdrowotnej. Odpowiednia dieta to bardzo często pierwsza i najważniejsza część terapii danego pacjenta.

Jak mówią standardy leczenia żywieniowego, powołane do życia przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), w Zespole Leczenia Żywieniowego obok lekarza, pielęgniarki i farmaceuty, istotnym specjalistą jest właśnie dietetyk.

Nie zgadzać się z tym wydaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według rozporządzenia z 31.07.2018 roku, należąca wcześniej do dziedziny nauk medycznych dietetyka, ma zasilić szeregi nauk rolniczych.

Nie zgodzili się z tym pracownicy Katedry Żywienia Klinicznego oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki, którzy zdecydowali się zebrać podpisy pod petycją, w której postulują o utrzymanie dietetyki w segmencie nauk medycznych.

Jak tłumaczą autorzy petycji, praca dietetyka wymaga rzetelnej i gruntownej wiedzy medycznej. Ta z zakresu nauk rolniczych nie jest adekwatna, a na pewno nie wystarczająca. Zmiana dziedziny oddali tylko dietetykę od medycyny. Skutkować może to obniżeniem wymogów, a więc i jakości świadczonych usług. To z kolei może przełożyć się bezpośrednio na zdrowie, a nawet życie pacjentów objętych dietetyczną opieką.

Źródło:

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Dietetyka-wedlug-ministerstwa-nauki-nie-jest-dziedzina-nauk-o-zdrowiu,186967,14.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.