19 stycznia, 2022

Czy akupunktura może wspomóc walkę z depresją?

Akupunktura jest jednym z najstarszych narzędzi stosowanych przez Tradycyjną Chińską Medycynę. Stosowana najczęściej w przypadku bólu (w tym przewlekłego), silnych skurczów menstruacyjnych, alergii, a nawet niepłodności, akupunktura może stanowić również wsparcie w walce z objawami towarzyszącymi depresji.

Igłowe wsparcie

Depresja jest poważną i złożoną chorobą, a chorująca osoba wymaga specjalistycznej pomocy. Leczenie depresji opiera się o psychoterapię (często z elementami stymulującymi, mającymi pomóc pacjentom powrócić do funkcjonowania), farmakoterapię oraz metody wspierające. Do jednej z nich należy akupunktura.

Choć badań na temat wpływu akupunktury na objawy depresji jest wciąż niewiele, uzyskane do tej pory wyniki są obiecujące.

W jednym z badań, przez 8 tygodni 151 osób chorujących na depresję otrzymywało zabiegi akupunktury. Po tym okresie zaobserwowano u nich zmniejszenie nasilenia objawów depresyjnych. Akupunktura może pomóc złagodzić problemy z apetytem czy snem.

Inne badanie wykazało, że akupunktura może wykazywać podobne działanie do fluoksetyny, leku przeciwdepresyjnego, stosowanego między innymi w przypadku poudarowych zaburzeń nastroju.

Bóle głowy i migreny (szczególnie w formie przewlekłej) są wysoki  czynnikiem ryzyka dla depresji – według naukowców osoby borykające się z tym schorzeniem, są nawet trzykrotnie bardziej zagrożone depresją. Badań na temat wpływu akupunktury na bóle głowy i migreny powstaje coraz więcej. Jedno z nich, trwające 24 tygodnie wykazało, że przyjmowanie zabiegów akupunktury wyraźnie zmniejszyło częstość występowania migren u osób badanych.

Akupunktura może okazać się również przydatna ciężarnym, niemogącym sięgać po środki farmakologiczne w przypadku niektórych symptomów towarzyszących depresji, jak: zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, bóle głowy, zmęczenie itd.

Słowo na koniec

Depresja jest poważną chorobą, która wymaga należytego leczenia. W przypadku pojawienia się podejrzenia depresji, należy skonsultować się ze specjalistami zdrowia psychicznego albo lekarzem pierwszego kontaktu.

Należy pamiętać, by zamiar skorzystania z akupunktury skonsultować ze specjalistami prowadzącymi.

Lista rekomendowanych gabinetów akupunkturowych znajduje się między innymi tutaj.

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Źródło:

https://www.webmd.com/depression/what-to-know-about-acupuncture-for-depression

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.