19 stycznia, 2022

Czy akupunktura może wspomóc walkę z depresją?

Akupunktura jest jednym z najstarszych narzędzi stosowanych przez Tradycyjną Chińską Medycynę. Stosowana najczęściej w przypadku bólu (w tym przewlekłego), silnych skurczów menstruacyjnych, alergii, a nawet niepłodności, akupunktura może stanowić również wsparcie w walce z objawami towarzyszącymi depresji.

Igłowe wsparcie

Depresja jest poważną i złożoną chorobą, a chorująca osoba wymaga specjalistycznej pomocy. Leczenie depresji opiera się o psychoterapię (często z elementami stymulującymi, mającymi pomóc pacjentom powrócić do funkcjonowania), farmakoterapię oraz metody wspierające. Do jednej z nich należy akupunktura.

Choć badań na temat wpływu akupunktury na objawy depresji jest wciąż niewiele, uzyskane do tej pory wyniki są obiecujące.

W jednym z badań, przez 8 tygodni 151 osób chorujących na depresję otrzymywało zabiegi akupunktury. Po tym okresie zaobserwowano u nich zmniejszenie nasilenia objawów depresyjnych. Akupunktura może pomóc złagodzić problemy z apetytem czy snem.

Inne badanie wykazało, że akupunktura może wykazywać podobne działanie do fluoksetyny, leku przeciwdepresyjnego, stosowanego między innymi w przypadku poudarowych zaburzeń nastroju.

Bóle głowy i migreny (szczególnie w formie przewlekłej) są wysoki  czynnikiem ryzyka dla depresji – według naukowców osoby borykające się z tym schorzeniem, są nawet trzykrotnie bardziej zagrożone depresją. Badań na temat wpływu akupunktury na bóle głowy i migreny powstaje coraz więcej. Jedno z nich, trwające 24 tygodnie wykazało, że przyjmowanie zabiegów akupunktury wyraźnie zmniejszyło częstość występowania migren u osób badanych.

Akupunktura może okazać się również przydatna ciężarnym, niemogącym sięgać po środki farmakologiczne w przypadku niektórych symptomów towarzyszących depresji, jak: zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, bóle głowy, zmęczenie itd.

Słowo na koniec

Depresja jest poważną chorobą, która wymaga należytego leczenia. W przypadku pojawienia się podejrzenia depresji, należy skonsultować się ze specjalistami zdrowia psychicznego albo lekarzem pierwszego kontaktu.

Należy pamiętać, by zamiar skorzystania z akupunktury skonsultować ze specjalistami prowadzącymi.

Lista rekomendowanych gabinetów akupunkturowych znajduje się między innymi tutaj.

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Źródło:

https://www.webmd.com/depression/what-to-know-about-acupuncture-for-depression

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.