29 sierpnia, 2021

Czy akupunktura może pomóc osobom z zespołem metabolicznym?

Akupunktura to jedno z podstawowych narzędzi terapeutycznych w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie. Jednym z jej zadań ma być przywracanie równowagi w organizmie. I tak na przykład choroby metaboliczne są w większości wypadków wynikiem zaburzenia gospodarki hormonalnej (hormonów tarczycy, insuliny oraz glukozy). Wpływ na ten stan ma bardzo wiele czynników, między inny stres, brak ruchy czy nieprawidłowa dieta.

Akupunktura, wspierana przez zmiany nawyków życia codziennego, okazuje się być bardzo przydatnym środkiem wpływania na zdrowie. Poprawia trawienie, pomaga regulować apetyt i wspiera pracę wątroby.

Jedno z badań przeprowadzone przez amerykański Medicine National Institutes of Health skupiało się na wpływie akupunktury na zespół metaboliczny. Zaproszono do niego 76 osób cierpiących na to schorzenie i podzielono je na dwie grupy.  Pierwsza otrzymywała jedynie konwencjonalne środki farmaceutyczne, druga zaś dodatkowo poddawana była zabiegom akupunktury. W obu przypadkach zbadano stężenie lipidów we krwi, poziom glukozy oraz ustalono wskaźnik masy ciała – przed i po badaniu. Jak zaobserwowano, u osób poddawanych sesjom akupunktury wyniki znacznie się poprawiły, wyraźniej również w stosunku do grupy pierwszej. Polepszeniu uległ profil trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL oraz glukozy i insuliny na czczo.

To bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla tych osób, które muszą stosować różne leki. Choćby zmniejszenie ich dawek lub listy koniecznych do stosowania medykamentów, może pomóc złagodzić pojawiające się często efekty uboczne leków. Zmniejsza również zagrożenie uodpornieniem się na leki, a nawet uzależnieniem od nich. To jedne z najpoważniejszych problemów, z jakimi muszą mierzyć się osoby chorujące przewlekle.

Akupunktura ponadto może pomóc zmniejszyć napięcie i stres. To kolejny – bardzo silnie wpływający – czynnik, mogący prowadzić do zaburzeń snu, niekontrolowanego przyrostu tkanki tłuszczowej i zaburzeń nastroju. Magiczne igiełki przynoszą również często ulgę w bólu, łagodzą stany zapalne oraz poprawiają jakość snu.

Źródło:

https://startingpointacupuncture.com/acupuncture-and-metabolism/

Czwarty Filar – Akupunktura

Poznaj starożytną metodę pozwalającą na odblokowanie i regulację przepływu energii.

Więcej >

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz