Co z zakazem stosowania plomb z rtęcią?
  • Opublikowano:

    6 sierpnia 2018

  • Komentarze:

    0

W odpowiedzi na unijny zakaz stosowania plomb amalgamatowych, Naczelna Rada Lekarska ogłosiła koniec z ich stosowaniem. Niestety, pozostają one wciąż jedynymi wypełnieniami (do zębów innych niż przednie), jakie refundowane są przez NFZ. Głosy dochodzące z Ministerstwa Zdrowia donoszą, że zmiany w polskim prawie, które pozwolą na respektowanie zakazu wydanego przez Unię Europejską mogą nastąpić dopiero za kilka miesięcy.

Rozbieżność między rozporządzeniem unijnym, a tymi dotyczącymi świadczeń gwarantowanych w zakresie stomatologii nie powinna mieć jednak znaczenia. Jak mówi dr Andrzej Cisły, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący komisji stomatologicznej NRL, zakaz stosowania amalgamatu obowiązuje od 1 lipca na terenie całej UE i nie wymaga przyjęcia odpowiednich przepisów przez kraje członkowskie.

W sytuacji konieczności założenia plomby np. dziecku, stomatolog powinien odesłać rodzica z dzieckiem do prywatnego gabinetu, po plombę kompozytową. Niestety rozwiązanie takie jest dużo droższe i mniej trwałe, tak więc problem ten dotknie szczególnie tych pacjentów, których nie stać na leczenie w prywatnych gabinetach.

Ostatecznie jednak, choć nadrzędne przepisy tego zabraniają, w polskich gabinetach stomatologicznych wciąż stosuje się plomby z rtęcią.

Źródło:

https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Plomby-amalgamatowe-W-Polsce-nadal-bedzie-wolno-ich-uzywac-mimo-zakazu-UE

Opracowała Ewa Wysocka

Brak komentarzy
Napisz komentarz