6 sierpnia, 2018

Co z zakazem stosowania plomb z rtęcią?

W odpowiedzi na unijny zakaz stosowania plomb amalgamatowych, Naczelna Rada Lekarska ogłosiła koniec z ich stosowaniem. Niestety, pozostają one wciąż jedynymi wypełnieniami (do zębów innych niż przednie), jakie refundowane są przez NFZ. Głosy dochodzące z Ministerstwa Zdrowia donoszą, że zmiany w polskim prawie, które pozwolą na respektowanie zakazu wydanego przez Unię Europejską mogą nastąpić dopiero za kilka miesięcy.

Rozbieżność między rozporządzeniem unijnym, a tymi dotyczącymi świadczeń gwarantowanych w zakresie stomatologii nie powinna mieć jednak znaczenia. Jak mówi dr Andrzej Cisły, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący komisji stomatologicznej NRL, zakaz stosowania amalgamatu obowiązuje od 1 lipca na terenie całej UE i nie wymaga przyjęcia odpowiednich przepisów przez kraje członkowskie.

W sytuacji konieczności założenia plomby np. dziecku, stomatolog powinien odesłać rodzica z dzieckiem do prywatnego gabinetu, po plombę kompozytową. Niestety rozwiązanie takie jest dużo droższe i mniej trwałe, tak więc problem ten dotknie szczególnie tych pacjentów, których nie stać na leczenie w prywatnych gabinetach.

Ostatecznie jednak, choć nadrzędne przepisy tego zabraniają, w polskich gabinetach stomatologicznych wciąż stosuje się plomby z rtęcią.

Źródło:

https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Plomby-amalgamatowe-W-Polsce-nadal-bedzie-wolno-ich-uzywac-mimo-zakazu-UE

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.