5 marca, 2018

Bakterie znalezione w mleku mają związek z reumatoidalnym zapaleniem stawów – donoszą naukowcy.

Zespół naukowców z UCF College of Medicine odkrył związek pomiędzy reumatoidalnym zapaleniem stawów, a podgatunkiem Mycobacterium avium paratuberculosis (MAP) – bakterii znalezionej u niemal 50% krów w Stanach Zjednoczonych. Bakterie te mogą rozprzestrzeniać się na ludzi, poprzez spożywanie zakażonego mleka, wołowiny i produktów nawożonych naturalnie.

Naukowcy z UCF jako pierwsi donieśli o związku między MAP, a reumatoidalnym zapalaniem stawów (RZS), w badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Frontiers in Cellular and Infection Microbiology. Było ono efektem współpracy: specjalisty chorób zakaźnych z UCF Saleha Nasera, reumatologa z UCF dr. Shazi Béga oraz dr. nauk biomedycznych Roberta Sharpa. Naser już wcześniej odkrył związek MAP z chorobą Leśniowskiego-Crohna, bierze też udział w pierwszym w historii badaniu klinicznym (III fazie), w którym leczy się pacjentów z tą chorobą za pomocą antybiotyków. RZS i choroba Leśniowskiego-Crohna opierają się na tych samych predyspozycjach genetycznych, leczone są też często tymi samymi rodzajami leków immunisupersyjnych. Te podobieństwa właśnie skłoniły zespół do zbadania, czy MAP również mogą być związane z RZS.

Mamy tutaj do czynienia z dwiema chorobami zapalnymi. Jedna dotyka jelita, a druga stawów, obie dotyczą tej samej wady genetycznej i są leczone niemal tymi samymi lekami. Czy mają wspólny czynnik spustowy? To było pytanie które sobie postawiliśmy i na które zdecydowaliśmy się poszukać odpowiedzi – powiedział Naser.

Przebadano 100 pacjentów, którzy zgłosili się na ochotnika do wzięcia udziału w badaniach klinicznych. Stwierdzono, że 78% pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów miało mutację w genie PTPN2/22. Taką samą mutację genetyczną mieli pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna. 40% z tych osób miało dodatni wynik badania na obecność MAP.

Uważamy że osoby urodzone z tą mutacją genetyczną – które wystawione są później na kontakt z MAP poprzez spożywanie skażonego mleka lub mięsa ze skażonego bydła – mają wyższe ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów – powiedział Naser.

Około 1,3 miliona dorosłych w USA ma RZS (w Polsce jest to ok. 400 000 osób) – autoimmunologiczną chorobę zapalną, która powoduje że układ odpornościowy atakuje stawy, mięśnie, kości i narządy. Pacjenci cierpią na ból i deformacje głównie w obrębie dłoń i stóp. Może wystąpić w każdym wieku, choć początek przypada zwykle między 40. a 60. rokiem życia. Schorzenie to trzy razy częściej dotyka kobiet.

Choć studium przypadku pokazuje, że niektórzy pacjenci z RZS cierpią również na chorobę Leśniowskiego-Crohna (i na odwrót), naukowcy twierdzą że powinno odbyć się powszechne badanie na skalę kraju, badające częstość występowania obu tych chorób u tych samych pacjentów.

Nie znamy przyczyny reumatoidalnego zapalanie stawów, dlatego cieszymy się ze znalezienia tego połączenia – powiedział Bég. Ale przed nami wciąż długa droga. Musimy dowiedzieć się, dlaczego MAP u tych pacjentów przeważają – czy wynika to z chorowania na RZS, czy też choroba jest wynikiem obecności tych bakterii. Kiedy to ustalimy, możliwe będzie znalezienie sposobu radzenia sobie z MAP.

Zespół prowadzi dalsze badania w celu potwierdzenia wyników, a także planuje badanie pacjentów z różnych części świata i o różnym pochodzeniu etnicznym.

Zrozumienie roli MAP w występowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów oznacza, że choroba może być skuteczniej leczona – powiedział Naser.  W ostateczności może uda nam się zastosować skojarzone leczenie, aby celować zarówno w stan zapalny, jak i infekcję bakteryjną.

Źródło:

http://today.ucf.edu/study-finds-bacteria-milk-linked-rheumatoid-arthritis/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   2 komentarze

   1. Bogumił Wojnowski dr med.wet. 17 kwietnia 2018 at 13:49- Odpowiedz

    Gruźlica=TBC=Mycobacterium w kilkudziesięciu odmianach ( u wszystkich gatunków zwierząt ) jest przyczyną nie tylko RZS ale też wielu innych, jak: choroba Leśniowskiego Crohna, łuszczyca,pęcherzyca, EB, ch. Perthesa, krzywe nosy, łysiny,polipy.
    W formie informacyjnej idzie przez pokolenia. Infekcje są poglębiane przez niepotrzebne szczepienia p. gruźlicy. Zatem naukowcy z Kaliforni są opóźnieni w swoich odkryciach.
    Powinni więcej uwagi poświęcić nauce biorezonansu, który pozwala zbadać te zależności.
    Krowy z UNNRA z USA przyniosły gruźlicę do Europy, podobnie jak 9 mln. szczepionek p. Polyo podarowanych p. USA w roku 1955 przez dr K.

   2. TBC jest obok kiły źródłem kilkudziesięciu odmian pod innymi nazwami

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.