5 marca, 2018

Bakterie znalezione w mleku mają związek z reumatoidalnym zapaleniem stawów – donoszą naukowcy.

Zespół naukowców z UCF College of Medicine odkrył związek pomiędzy reumatoidalnym zapaleniem stawów, a podgatunkiem Mycobacterium avium paratuberculosis (MAP) – bakterii znalezionej u niemal 50% krów w Stanach Zjednoczonych. Bakterie te mogą rozprzestrzeniać się na ludzi, poprzez spożywanie zakażonego mleka, wołowiny i produktów nawożonych naturalnie.

Naukowcy z UCF jako pierwsi donieśli o związku między MAP, a reumatoidalnym zapalaniem stawów (RZS), w badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Frontiers in Cellular and Infection Microbiology. Było ono efektem współpracy: specjalisty chorób zakaźnych z UCF Saleha Nasera, reumatologa z UCF dr. Shazi Béga oraz dr. nauk biomedycznych Roberta Sharpa. Naser już wcześniej odkrył związek MAP z chorobą Leśniowskiego-Crohna, bierze też udział w pierwszym w historii badaniu klinicznym (III fazie), w którym leczy się pacjentów z tą chorobą za pomocą antybiotyków. RZS i choroba Leśniowskiego-Crohna opierają się na tych samych predyspozycjach genetycznych, leczone są też często tymi samymi rodzajami leków immunisupersyjnych. Te podobieństwa właśnie skłoniły zespół do zbadania, czy MAP również mogą być związane z RZS.

Mamy tutaj do czynienia z dwiema chorobami zapalnymi. Jedna dotyka jelita, a druga stawów, obie dotyczą tej samej wady genetycznej i są leczone niemal tymi samymi lekami. Czy mają wspólny czynnik spustowy? To było pytanie które sobie postawiliśmy i na które zdecydowaliśmy się poszukać odpowiedzi – powiedział Naser.

Przebadano 100 pacjentów, którzy zgłosili się na ochotnika do wzięcia udziału w badaniach klinicznych. Stwierdzono, że 78% pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów miało mutację w genie PTPN2/22. Taką samą mutację genetyczną mieli pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna. 40% z tych osób miało dodatni wynik badania na obecność MAP.

Uważamy że osoby urodzone z tą mutacją genetyczną – które wystawione są później na kontakt z MAP poprzez spożywanie skażonego mleka lub mięsa ze skażonego bydła – mają wyższe ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów – powiedział Naser.

Około 1,3 miliona dorosłych w USA ma RZS (w Polsce jest to ok. 400 000 osób) – autoimmunologiczną chorobę zapalną, która powoduje że układ odpornościowy atakuje stawy, mięśnie, kości i narządy. Pacjenci cierpią na ból i deformacje głównie w obrębie dłoń i stóp. Może wystąpić w każdym wieku, choć początek przypada zwykle między 40. a 60. rokiem życia. Schorzenie to trzy razy częściej dotyka kobiet.

Choć studium przypadku pokazuje, że niektórzy pacjenci z RZS cierpią również na chorobę Leśniowskiego-Crohna (i na odwrót), naukowcy twierdzą że powinno odbyć się powszechne badanie na skalę kraju, badające częstość występowania obu tych chorób u tych samych pacjentów.

Nie znamy przyczyny reumatoidalnego zapalanie stawów, dlatego cieszymy się ze znalezienia tego połączenia – powiedział Bég. Ale przed nami wciąż długa droga. Musimy dowiedzieć się, dlaczego MAP u tych pacjentów przeważają – czy wynika to z chorowania na RZS, czy też choroba jest wynikiem obecności tych bakterii. Kiedy to ustalimy, możliwe będzie znalezienie sposobu radzenia sobie z MAP.

Zespół prowadzi dalsze badania w celu potwierdzenia wyników, a także planuje badanie pacjentów z różnych części świata i o różnym pochodzeniu etnicznym.

Zrozumienie roli MAP w występowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów oznacza, że choroba może być skuteczniej leczona – powiedział Naser.  W ostateczności może uda nam się zastosować skojarzone leczenie, aby celować zarówno w stan zapalny, jak i infekcję bakteryjną.

Źródło:

http://today.ucf.edu/study-finds-bacteria-milk-linked-rheumatoid-arthritis/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

2 komentarze

  1. Bogumił Wojnowski dr med.wet. 17 kwietnia 2018 at 13:49- Odpowiedz

    Gruźlica=TBC=Mycobacterium w kilkudziesięciu odmianach ( u wszystkich gatunków zwierząt ) jest przyczyną nie tylko RZS ale też wielu innych, jak: choroba Leśniowskiego Crohna, łuszczyca,pęcherzyca, EB, ch. Perthesa, krzywe nosy, łysiny,polipy.
    W formie informacyjnej idzie przez pokolenia. Infekcje są poglębiane przez niepotrzebne szczepienia p. gruźlicy. Zatem naukowcy z Kaliforni są opóźnieni w swoich odkryciach.
    Powinni więcej uwagi poświęcić nauce biorezonansu, który pozwala zbadać te zależności.
    Krowy z UNNRA z USA przyniosły gruźlicę do Europy, podobnie jak 9 mln. szczepionek p. Polyo podarowanych p. USA w roku 1955 przez dr K.

  2. TBC jest obok kiły źródłem kilkudziesięciu odmian pod innymi nazwami

Wyślij komentarz