Osteoporoza stanowi poważne zagrożenie szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy. Niedawne odkrycia naukowców z amerykańskiego University of California wykazały, że już wkrótce możliwym będzie ustalenie jej rozwoju, za pomoc badań hormonalnych.
Utrata masy kostnej
Większość z nas osiąga szczyt masy kostnej pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Po 40. roku życia ulega ona powolnej utracie, co ostatecznie – w starczym wieku – może prowadzić do złamań i zgarbieni. Choć zbilansowana, zdrowia dieta i aktywność fizyczna mogą zahamować ten proces, pozostaje wciąć kwestia czynnika ryzyka, jakim jest menopauza. Jak wykazały badania, utrata masy kostnej w wieku menopauzalnym może sięgnąć nawet 20%. Na całym świecie 1 na 10 kobiet po 60. roku życia cierpi na osteoporozę.
Badania opublikowane na łamach Journal of Bone and Mineral Research mogą okazać się ogromną pomocą, w zapobieganiu rozwojowi osteoporozy i diagnozowaniu jej.
Aby móc interweniować, spowalniać utratę masy kostnej i jej skalę, musimy wiedzieć czy proces ten jest nieuchronny czy już trwa. – powiedział dr Arun Karlamangla, profesor medycyny na wydziale geriatrii, w David Geffen School of Medicine na UCLA.
Jak dodaje, utrata masy kostnej rozpoczyna się zwykle rok przed ostatnią miesiączką. Nie wiemy dokładnie kiedy to nastąpi, nie możemy więc powiedzieć czy należy już podjąć kroki w kierunku spowalniania procesu.
Badania wykazują, że u kobiet w wieku 42+ nie będących jeszcze po menopauzie, zmierzenie poziomu hormonu AMH może być pomocne w ustaleniu zagrożenia utratą masy kostnej w związku z menopauzą, bądź rozpoczęciem już tego procesu. Poziom tego hormonu spada, kiedy kobieta zbliża się do ostatniej miesiączki.
Badacze przeanalizowali wyniki amerykańskiego badania Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN), przeprowadzonego z udziałem kobiet wielu ras, w wielu ośrodkach badawczych. Jak zaobserwowano, 17% uczestniczek w wieku 42+ traci znaczną część szczytowej masy kostnej, w ciągu 2-3 lat od postawionych przez lekarzy przewidywań. Jednak u tych kobiet, u których poziom AMH był niższy, niż 50 pikogramów (pg) na mililitr krwi, odsetek ten jest niemal dwa razy większy (33%).
Nawet 42% kobiet we wczesnym okresie okołomenopauzalnym (doświadczających nieregularnych miesiączek, ale z przerwami nie dłuższymi, niż 3 miesiące), utraci znaczną część masy w ciągu 2-3 lat. Jednak osoby, u których poziom AMH oscyluje poniżej 25 pg/ml, w tym samym czasie utracą nawet 65% masy kostnej.
Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że badanie nie znajduje zastosowania w przypadku kobiet już przyjmujących leki przeciw osteoporozie, tych które przeszły histeroktomię przed ostatnią miesiączką lub stosowały terapię hormonalną w okresie menopauzy. W przywołanym badaniu nie uwzględniono również kobiet latynoskich oraz tych, które przeszły menopauzę przed 42. rokiem życia.
Jednak – jak podkreślają autorzy badania – wyniki są obiecujące.
Te odkrycia umożliwiają planowanie i testowanie interwencji dla kobiet w średnim wieku, by zapobiegać rozwojowi osteoporozy lub go opóźniać. – dodają.
Źródło: