12 października, 2016

Akupunktura zmniejsza uderzenia gorąca

Naukowcy z Wake Forest Baptist Center donoszą, iż uderzenia gorąca – zmora wielu kobiet w okresie menopauzy – mogą zostać zredukowane niemal o połowę, u 50% pacjentek poddanych ośmiotygodniowej terapii akupunkturą. W badaniu opublikowanym we wrześniu na łamach czasopisma Menopauza, naukowcy poinformowali, iż niemal połowa z kobiet biorących udział w badaniu odnotowała zmniejszenie częstotliwości uderzeń gorąca, podczas gdy połowa z nich nie zauważyła żadnych zmian.

„Kobiety cierpiące z powodu fal gorąca i nocnych potów, mogą zechcieć dać szansę terapii akupunkturą, jako stosunkowo taniej i mało ryzykownej alternatywie”, powiedziała dr Nancy Avis, czołowa autorka badań i profesor w Public Health Sciences at Wake Forest School of Medicine, wydziału Wake Forest Baptist. „Pacjentki zorientują się dość szybko, czy akupunktura im służy. Kobiety, u których nastąpiła redukcja objawów, zaczęły zauważać korzystne zmiany już po trzech do czterech tygodni cotygodniowych zabiegów.”

Badania finansowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia zostały skonstruowane tak, by zbadać różne wzorce reagowania na akupunkturę. Wśród uczestniczek znalazło się 209 kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, w wieku od 45-ciu do 60-ciu lat. Wszystkie doświadczały średnio przynajmniej czterech uderzeń gorąca i nocnych potów w ciągu doby. Kobiety były losowo przydzielane do dwóch grup: grupy poddawanej 20 zabiegom akupunktury w ciągu sześciu miesięcy albo do grupy kontrolnej.

Spośród 170-ciu kobiet, które poddane zostały zabiegom akupunktury, niewielka grupa (11,9%) odnotowała 85% redukcję uderzeń gorąca, na przestrzeni 8 tygodni badań, mówi Avis. U 47% grupy badanych, w tym samym przedziale czasowym, odnotowano 47% zmniejszenie objawów. Jednakże 37% wykazało jedynie minimalną redukcję częstotliwości uderzeń gorąca (9,6%), podczas gdy 4% zaraportowało ich 100% wzrost.

„Mieliśmy nadzieję zidentyfikować niektóre z cech charakterystycznych dla kobiet, na które zadziałała terapia akupunkturą, ale jak to bywa z wieloma sposobami leczenia, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto naprawdę na nich skorzysta” powiedziała Avis.

Przeczytaj też: W czym może pomóc akupunktura?

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

One Comment

  1. Agata 14 października 2016 at 09:51- Odpowiedz

    Uważam, że gdyby wszystkim kobietom, które brały udział w teście…dostosowano też odpowiednią zbilansowaną energetycznie dietę do ich przypadłości, to zwiększył by się procent skuteczności akupunktury. Kobiety w tym okresie, które się nakłuwają i spożywają produkty o naturze rozgrzewającej mają mniejsze szanse doświadczyć ulgi od kobiet, które korzystają z zabiegów akupunktury i spożywają dietę energetycznie zrównoważoną skierowaną w kierunku wychłodzenia. No niestety w takich okolicznościach – dla lepszego i szybszego efektu – należy współpracować z akupunkturzystą. W innym przypadku powiemy, że akupunktura nie zadziała, tak jak dla porównania nie zadziała wit B12 bez witaminy C :-).

Wyślij komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.